4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Adatszolgáltatási kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozóként is kell 2020. 07. 01-jétől a kibocsátott számlákról adatszolgáltatást küldeni a NAV felé? Vagy az, hogy áfaértékhatár nélküli lesz az adatszolgáltatási kötelezettség, az csak az áfa alanyaira vonatkozik? Előre is köszönöm a választ!
1953-as bevallás 13-03. lap 50. sora Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1953-as bevallás 13-03. lap 50. sorával kapcsolatosan szeretném az állásfoglalásukat kérni. Az egyéni vállalkozó szja-s. 50. sor: A belföldi telephelynek betudható, eladásra beszerzett áruk értéke 50. sor: Ennek a sornak a „c/d” oszlopába a belföldi telephelyének betudható, eladásra beszerzett áruk értékének összegét kell beírnia. Kérjük, figyeljen arra, hogy a 2019. évben eladásra beszerzett áruk értékébe beszámítható a 2019. évben eladásra beszerzett áruk értéke akkor is, ha azok a 2019. évben nem kerültek eladásra. A sorral kapcsolatos kérdések: Első: Ide csak a 2019-ben egyéni vállalkozóként kifizetett áruk értéke írható be, vagy azon áruk értéke is, melyek 2019-ben lettek beszerezve, de 2019-ben nem lett az ellenértékük kifizetve még? (2020-ban fizetik majd.) Második: A 2018-ban beszerzett áruk (2018-ban is szja-val adózott az egyéni vállalkozó), de a csak 2019-ben kifizetett áruk értéke a 2019. évi bevallás 50. sorában feltüntethető-e? Köszönettel.
Egyre több a taxis egyéni vállalkozó Cikk
Egy év alatt 8 százalékkal nőtt a taxis egyéni vállalkozók száma, így jelenleg több mint 7500 egyéni vállalkozó közlekedik Magyarország útjain – áll az Opten MTI-hez eljuttatott közleményében.
Szja-bevallás: már minden információ elérhető a NAV honlapján Cikk
Elindult az idei e-szja rendszer, már minden aktuális bevallási információ fenn van a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján.
Gépjármű-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét. Adott egy háziorvos, aki nyugdíjas, de mint egyéni vállalkozó praktizál. Ezen kívül egy gyógyszer-kiskereskedelemmel foglalkozó betéti társaság kültagja. Szeretne vásárolni egy használt, dízel üzemanyagú gépjárművet, melyet szeretne bérbe adni az említett bt.-nek, melyben a beltag céges autóként használna. A kérdés az, hogy adózás szempontjából melyik esetben jár jobban, ha mint magánszemély vagy mint egyéni vállalkozó vásárolja meg, illetve adja bérbe a gépjárművet? (Az egyéni vállalkozásában már van egy gépjármű, melyet ő használ az orvosi tevékenységéhez.) Milyen adó megfizetésére és milyen mértékben kötelezett az egyik, valamint a másik esetben a bérbeadás után? Cégautóadót kell-e fizetnie? A bérleti díj kiszámlázása áfamentes-e, ha igen, mindkét esetben? A bérbeadással automatikusan együtt jár-e, hogy a bérbevevő mint üzembentartó szerepeljen a forgalmi engedélyben, vagy szabadon választott, és elegendő, hogy a bérleti szerződés alapján használja a gépjárművet? Valamilyen költség elszámolható-e a bérbeadással kapcsolatban a bérbeadó részéről, értem ezalatt például az amortizációt? Amennyiben igen, milyen mértékben? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel, Sipos Erika
Egészségügyi szolgáltatási járulék elszámolása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó az egészségügyi szolgáltatási járulékot elszámolhatja-e eredményt csökkentő költségként? Válaszát előre is köszönöm! Mészáros Marika
Tehergépkocsi bérbeadása Kérdés
Egy áfakörös egyéni vállalkozó bérbeadná tehergépkocsiját. Kérdés, hogy a tehergépkocsi bérbeadása áfakörös tevékenység-e? Köszönettel: Pataki Katalin
Nyugdíjas egyéni vállalkozó járulékai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas vagyok, emellett kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó vagyok. Az szja-törvény rám is vonatkozik, mivel négy gyermeket neveltem fel a saját háztartásomban, ezért 2020. januártól nekem sem kell szja-t fizetnem. Kérdésem: a vállalkozói jövedelemkivétem után eddig szja-t, nyugdíjjárulékot és a havi 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot kellett fizetnem, 2020. januártól milyen járulékfizetési kötelezettségem van? Tisztelettel: Mihály Gáborné
Bevallási határidő Esemény
Egyéni vállalkozó járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az oldalukon olvastam, hogy júliustól általános járulékmentesség illeti meg a saját jogú nyugdíjasokat, függetlenül a foglalkoztatás formájától. Az lenne a kérdésem, hogy az új szabályozás érinti-e az egyéni vállalkozói havi kivétet, vagy az változatlan marad? Júliustól csak az szja-t kell megfizetni a kivét után az egyéni vállakozónak? Köszönöm a válaszát!
Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés
Adott egy egyéni vállalkozó, aki egyéni vállakozóként családi gazdálkodó, valamint emellett őstermelői tevékenységet is folytat. Szeretné az egyéni vállalkozását megszüntetni, és kizárólag őstermelőként (plusz családi gazdálkodóként) tevékenykedni a jövőben. Jelenleg mindegyik tevékenységéhez ugyanazt az adószámot használja. Van-e akadálya annak, hogy megszüntesse az egyéni vállakozást, és az adószám kizárólag az őstermelői tevékenységet fedje le? Ha igen, ezt milyen nyomtatványon kell bejelenteni a NAV felé? Vagy szükség lesz arra, hogy minden tevékenységet lezárjon, majd új őstermelői tevékenységet indítson?
Őstermelői és egyéni vállalkozói 500 km útiköltség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném segítségét! Van egy egyéni vállalkozó, aki tevékenysége mellett még közös őstermelői igazolvány birtokában (feleség) is folytatja tevékenységét. Egyéni vállalkozóként gépi szolgáltatást végez, így a tevékenységéhez kapcsolódó üzemanyagköltséget a tényleges számlák alapján számolja el nem átalányban. Kérdésem, hogy ebben az esetben az őstermelői tevékenységhez elszámolható-e a havi 500 km útiköltség, ha igen akkor mind a két félnek? Az őstermelői tevékenységet folytató mind a két személy jogosítvánnyal és érvényes műszaki állapotú személygépkocsival rendelkezik. A havi 500 km útiköltség elszámolást az egyéni vállalkozói tevékenységére is alkalmazhatja az egyéni vállalkozó? Segítségét, válaszát előre is hálásan köszönöm!
Egyéni vállalkozók, őstermelők: erre kell figyelni év végén Cikk
A nyilvántartások áttekintése, a tárgyieszköz-nyilvántartás lezárása, az év végi vállalkozói kivét, leltározás, selejtezés – mind-mind olyan feladat, amely év végén körültekintést igényel az egyéni vállalkozók, őstermelők részéről.
Katás egyéni vállalkozó anyasági ellátása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő anyukának jövő augusztusban fog megszületni a gyermeke. A kedvezményszabály sajnos rá nem vonatkozik, mert a munkahelyéről eljött, és egyéni vállalkozó lett. 2019 első három hónapjában megfizette a járulékot a minimálbér után, áprilistól katás egyéni vállalkozó lett, és a 75 ezer forintos tételes adót fizette. Mivel veszélyeztetett terhes, ezért 2020.01.01-től táppénzen lesz. Mivel jövő évben is kell neki bevételt elérnie, ezért 6 hónapra biztosan megfizetné az 50 ezer forintos tételes adót. Kérdés ezzel kapcsolatban, hogy a csedet és a gyedet a 2019-es év alapján fogják így megállapítani neki? 2020-ban szülésig táppénzen lesz, ezt nem veszik majd figyelembe az anyasági ellátások megállapításánál? Az, hogy emellett fizet katát, az nem befolyásolja az ellátás összegébe? Válaszát előre is köszönjük. Üdv.: Éva
Egyéni vállalkozó eszközei kölcsönfedezet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (katás, alanyi áfamentes) kölcsönből vásárolt, kizárólag termelési célú eszközöket, ahol a kölcsön visszafizetésének zálogai maguk az eszközök voltak. A vállalkozó nem tudja a kölcsönt visszafizetni, így a termelőeszközök a kölcsönnyújtó tulajdonába kerülnek. Van-e bármilyen áfa-, illetve illetékfizetési költelezettsége a vállalkozónak vagy a kölcsönnyújtónak?