4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó kft.-vé alakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó kft. alapítás miatt szűnik meg. Követeléseit és kötelezettségeit a kft.-be beviszi. Az szja-törvény nem tartalmaz erre az esetre külön rendelkezést, azaz meglátásom szerint az egyéni vállalkozó a megszűnésekor a kft.-be bevitt követeléseit és kötelezettségeit nem veszi figyelembe bevételként és ráfordításként – megjegyzem, hogy ez szöges ellentétben állna az szja-rendszer pénzforgalmi szemléletével. A későbbiekben a kft.-hez folyik be a követelés bevételként, és a kft. fizeti ki a kötelezettséget. A kft. azonban már teljesítés szemléletben gondolkodik, így nála nem lesz bevétel a befolyt követelés, és nem lesz költség a megfizetett kötelezettség. Az nyilván lehetetlen, hogy a bevételt és a költséget sem a megszűnő egyéni vállalkozó sem a kft. nem veszi figyelembe. Mi lesz a megoldás erre a teljesen hétköznapi esetre? Köszönettel: Nagy Péter

Katás vállalkozó – ingatlan-bérbeadás Kérdés

Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként a saját tulajdonában lévő ingatlant szeretné bérbe adni. Kérdésem, hogy miként tehet ennek jogszabálykövetően eleget? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó, szünetelés 2 éve letelt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem 2018. 01.01-től szünetelteti a vállalkozását. Most vettem csak észre,hogy letelt a 2 év, ameddig lehetőség van a vállalkozás szüneteltetésére. Ha időben észreveszem, akkor 1 hónapra visszaállítottuk volna a vállalkozást, de sajnos átsiklottam a 2 éves dátum felett. A NAV törzsadataiban még élő vállalkozásként szerepel. Szeretném megkérdezni, hogy mi a teendőm. Vagy lehet, hogy most már automatikusan törli a NAV a vállalkozást? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Adott előleg egyéni vállalkozónál Kérdés

Egyéni vállalkozó előleget adott tehergépjármű-beszerzéshez december hónapban. A jármű új, körülbelül a következő év május hónapjában lesz átvehető, és akkor kell a maradék vételárrészt megfizetni. Mi a teendője, hogy kezelje az egyéni vállalkozó az adott előleget az év végi adóbevallásában? Kérdésem abból indul ki, hogy a kapott előleg bevétel adott évben, de mi a helyzet az adott előleggel? Köszönöm válaszukat!

Ingatlanáfa-korrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó a vállalkozási céljai és bérbeadási tevékenység érdekében gazdasági ingatlant vásárolt magánszemélytől 2009-ben. Az ingatlan bérbeadással kapcsolatban élt áfakötelessé tételi jogával. Ezt követő években 2009–2015 között az ingatlanon felújítást végzett, és ezzel kapcsolatban felmerült előzetes forgalmi adót levonásba helyezte. A beszerzés évétől az ingatlan folyamatosan szolgálja a vállalkozási tevékenységet. A személyi jövedelemadó egyéni vállalkozásokra vonatkozó költségelszámolási szabályai szerint a 2011–2015 években történt felújítási ráfordításokat választása szerint költségként elszámolta, azzal nem növelte az ingatlan nyilvántartási értékét, de a 2010. évi felújítást beruházásként a tárgyi eszköz értékének növelésével számolta el. Kérdésem az áfatörvény 135. §-ban meghatározott 240 hónapos ingatlannal kapcsolatos levont előzetesen felszámolt adó "figyelésével" kapcsolatos. Bevonandó-e a 240 hónapos "figyelési időszakba" a költségként elszámolt, és nem tárgyi eszközként nyilvántartott felújítási termékek, szolgáltatások áfatartalma? A fentiektől függetlenül még két kérdésem lenne a témában: Amennyiben szükséges a 135. §-ban foglaltak szerint a levont áfa korrekciója, ezt a gyakorlatban hogyan kell megtenni? Adott év utolsó időszaki áfabevallásban az adott évre vonatkozó 1/20nyi korrekciót kell beállítani az áfabevallásba, a bevallás melyik sorába? Hogyan történik a bevallás, ha a vállalkozás megszűnik?

Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk táppénzjogosultsága pár héten belül lejár. Állapota miatt rokkantsági ellátásra, esetleg rehabilitációs ellátásra lesz jogosult. A feltételekből azt a következtetést vontuk le, hogy a megállapítás időpontjában kereső tevékenységet nem folytathat. Egyéni vállalkozásában jövedelmet nem vesz ki, 36 órás munkaviszony mellett végzi jelenleg a tevékenységet. Az 58-as bevallást rendszeresen küldjük, részére e jogviszony alapján táppénz megállapítására is sor került. Munkaviszonyát főállásában a foglalkoztató az OEP által közölt időpontban megszünteti. Az egyértelmű, hogy mindkét ellátás mellett csak úgynevezett főállású vállalkozó lehet, a jövedelmi korlátokat is számításba véve. Kérdésünk a következő: Megállapítható-e részére bármelyik ellátás úgy, hogy az egyéni vállalkozói jogviszonya a kérelem benyújtásakor fennáll? Ha nem, akkor milyen lehetőségei vannak ebben az esetben? Köszönettel: Mlinár Jánosné

Fejlesztési tartalék feloldása támogatásból megvalósult beruházásra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasággal foglalkozó egyéni vállalkozó a takarmánytároló épületét felújíttatta, korszerűsíttette. A felújítás 2019-ben megtörtént. A felújításra az egyéni vállalkozó támogatást igényelt, a támogatás összegét viszont csak 2020-ban kapta meg. A támogatástartalom a beruházási érték 50 százaléka. A vállalkozó 2016-ban fejlesztési tartalékot képzett. Kérdésem, hogy feloldható-e a fejlesztési tartalék erre a beruházásra? Ha igen, melyik évben és milyen mértékben? Válaszukat előre is köszönöm!

Önálló tevékenységet folytat? A minimálbér így hat a kedvezményekre Cikk

A minimálbér összege 149 ezer forintról 161 ezer forintra emelkedett január elsejétől, és ezt az összeget kell alkalmazni az önálló tevékenységet folytatók esetében is egyes kedvezmények érvényesítésénél. A kedvezmények tekintetében két adózói kör érintett, az egyik az őstermelők, a másik az szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók.

Befizetési határidő Esemény

Őstermelő és egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van arra lehetőség, hogy mezőgazdasági tevékenységet végző magánszemély a növénytermesztésre az őstermelői átalányadózást, az állattenyésztésre egyéni vállalkozóként a katázást adózást alkalmazza?

Hipa Kérdés

Egyéni vállalkozó gyógyszertárat működtet. Szeretnék pontosítani a nettó árbevétel meghatározásán. Az értékesítés egyértelmű, azt gondolom az OEP finanszírozás is a gyógyszerekre. Ellenben kapja az alábbiakat amit nem tudok eldönteni: - OEP szolgáltatási díj (számlázza az OEP felé), - preferált gyógyszrek finanszírozása, - kisforgalmú gyógyszertár működési támogatása 134/1999. kormány rendelet alapján, - gyógyszerforgalmazók által adott utólagos engedmény. Kérem segítségüket ezek eldöntésében!

Több az egyéni vállalkozó, mint a társas vállalkozás Cikk

Másfél évtized után újra több az egyéni vállalkozó Magyarországon, mint a társas vállalkozás – közölte az Opten az MTI-vel.

Egyéni vállalkozó kilométerelszámolása Kérdés

"Az egyéni vállalkozónak is lehetősége van arra, hogy útnyilvántartás vezetése helyett – saját tulajdonú személygépkocsi használata címén, függetlenül az üzemeltetett személygépkocsik számától – havi 500 kilométernek megfelelő költséget számoljon el a személygépkocsi üzemi célú használata miatt. Ezt az elszámolási módszert is csak a teljes adóévre – illetőleg az adóéven belül a tevékenység teljes időtartamára – lehet alkalmazni." Ezt a rendelkezést úgy kell érteni, hogy egy hónapban maximum 500 km-t számolhat el? Ez több nem lehet, de kevesebbet megállapíthatok esetleg minden hónapban? Illetve van olyan hónap (a tevékenység szezonális jellegét tekintve), hogy nem megy egy kilométert sem, akkor arra a hónapra nem számolok el km-t.

Közeleg a határidő! Volt evás egyéni vállalkozók adóbevallása Cikk

Az egyszerűsített vállalkozói adó, közismertebb nevén az eva megszűnt. Azoknak a volt evás egyéni vállalkozóknak, akiknek az adóalanyisága 2019. december 31-én – az eva törvény hatályon kívül helyezése miatt – megszűnt, 2020. február 25-éig kell benyújtaniuk a 1943-as bevallást. A 19SZJA bevallás benyújtására nyitva álló határidő ezen adózói kör esetében is 2020. május 20.

Fontos tudnivalók a katás egyéni vállalkozók bevallásáról Cikk

A tevékenységét folyamatosan végző katás egyéni vállalkozónak 2020. február 25-éig kell a bevallásadási kötelezettségét teljesítenie a 19KATA nyomtatványon. Adózónak a 2019-ben elért bevétel nagyságáról és a tételes adó fizetésével érintett hónapok számáról kell nyilatkoznia. A nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink