4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállalkozói osztalékalap csökkentő és növelő tétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 1853-as bevallás 13-05 lap 97. sorában 2 211 000 Ft szerepelt, mert 2018. évben kizárólag üzleti célt szolgáló tárgyi eszközt vásárolt az egyéni vállalkozó, ami aktiválva lett a 2018. évben, és 2018. évben értékcsökkenést is elszámolt az eszközre. A 97. sorba így be lett téve az eszköz nettó értéke, mint vállalkozói jövedelmet csökkentő tétel, a 13-03 lap 46. sorában pedig az eszköz értékcsökkenése is figyelembe lett véve. A kérdésem az lenne, hogy 2019. évben, illetve az azt követő években a vállalkozói jövedelmet kell-e növelni az eszközzel kapcsolatban a 13-05 lap 91. sorban? Valamint a további években is szerepeltethető az eszköz értékcsökkenése a 13-03 lap 46. sorában? Válaszát köszönöm!
Fejlesztési célú támogatás elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2019-ben kapott fejlesztési célú támogatásként 10 millió forintot. Vett belőle egy traktort 10 millió forintért 2019-ben. Hogyan számoljuk el a bevételt? A teljes támogatási összeget, amit elköltött 2019-ben? Esetleg az értékcsökkenéssel arányosan, mint a tao-ban? Például, ha teljes évet nézünk, 2 millió forint az értékcsökkenés, ezzel az összeggel arányosan számoljuk el a bevételt (évente 2 millió forint)? 5 év alatt? Köszönöm.
Egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi kérdésben kérem segítségét: egyéni vállalkozó válthat-e ki őstermelői igazolványt? Várom mielőbbi válaszát.
Árufuvarozás egyéni vállalkozóként fuvarozó cégnél Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ezúton kérem állásfoglalásukat az alábbi helyzet kapcsán. Egyéni vállalkozóként melléktevékenységként felvettem a közúti árufuvarozás tevékenységet. Saját gépjárművel, kapcsolati tőkével nem rendelkezem. Önök szerint van-e arra lehetőség, hogy egy nemzetközi fuvarozással foglalkozó vállalatnál mint megbízott egyéni vállalkozó (és nem mint munkaviszonyban álló alkalmazott) végezzem a fuvarozást a fuvarvállalat fuvareszközén, a fuvarvállalatnak fizetett fuvardíj egy bizonyos százalékáért? Esetleg azzal bonyolítva, hogy nem én, hanem alkalmazottam végezné e tevékenységet? (A 3,5 t felett nemzetközi árufuvarozás NKH engedélyköteles tevékenység, és saját használatú gépjármű nélkül nem adnak, így a saját engedély nem járható út.) Nem ez volna a főtevékenységem, havi 10 munkanapról lenne szó, ezen tevékenyséből származó árbevételem az összárbevétel 20 százalékát tenné ki. Ha van ilyenre lehetőség, miként számlázzak? Fuvardíj-jutalék? Vagy egyszerűen fuvardíj? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Egyéni vállalkozó adományozna Kérdés
Egyéni vállalkozó természetben (általa készített készételeket és cukrászsüteményeket) adományozna fővárosi kórházi osztálynak. Milyen adózási és elszámolási kötelezettségekkel jár ez együtt? Várom válaszukat, köszönettel.
Katás egyéni vállalkozás szüneteltetés visszavonása Kérdés
Az az egyéni vállalkozó, aki a tevékenységének az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evectv.) 18. § (2) bekezdése szerinti szünetelését 2020. március 11. napja és 2020. március 30. napja között jelentette be, a tevékenységének szünetelése iránti bejelentés visszavonását vagy szüneteltetett tevékenységének folytatását kezdeményezheti. Kérdésem, hogy ezt hogyan és hol lehet megtenni? A WEBES Ügysegéd oldalán erre jelenleg nincs lehetőség. Üdvözlettel: Simon Anikó
Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2020 márciusában kezdte meg vendéglátós egyéni vállalkozói tevékenységét áfaalanyként. Az üzletet egy kft.-től bérli 3 éve, eddig mint magánszemély, mostantól mint egyéni vállalkozó. Az elmúlt években az üzlet kialakítása-átalakítása kb. 1 ,5 millió Ft volt (glett, festék,csavarok járólap, vezetékek, design). A munkát a vállalkozó saját maga végezte, egyedül a festésről van számla. Ha ennek a vészhelyzetnek vége, nyitni szeretne. Kérdésem áfára, illetve szja-ra is vonatkozna. Az szja-törvény költségelszámolásról szóló 11. számú melléklete a tevékenység megkezdése előtt 3 évvel beszerzett a tevékenység végzése során felhasznált anyagot, beszerzett tárgyi eszközt megengedi elszámolni, de a jelen esetben felmerült kiadások az üzlet kialakításához kapcsolódnak. Tehát akkor ezeket semmilyen formában nem számolhatom el? Ebből kifolyólag a számlák áfatartalmát is figyelmen kívűl kell hagynom? Esetleg kezelhetem mint bérelt ingatlanon végzett beruházás? Aggályom, hogy mindent ő maga csinált vagy legalábbis munkadíj számla nincs. A bérleti szerződésben rögzítésre került, hogy a bérleti szerződés megszűnésével a bérlőnek nem kell visszaalakítania az üzletet az eredeti állapotra. Köszönöm lőre is a válaszukat
Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése: újból változtatott a szabályokon a kormány Cikk
Új szabályokat állapított meg a kormány az egyéni vállalkozói tevékenység folytatásáról és szüneteltetéséről a veszélyhelyzettel összefüggésben. A 131/ 2020. kormányrendelet a 79. számú Magyar Közlönyben jelent meg.
Veszélyhelyzet: újabb rendeleteket hozott a kormány Cikk
Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése és folytatása, különleges gazdasági övezetek, a Pénzügyi Békéltető Testület eljárása – egyebek között ezekről hozott a veszélyhelyzettel összefüggésben rendeleteket a kormány.
Elhunyt egyéni vállalkozó vállalkozásának öröklése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az egyik egyéni vállalkozó ügyfelünk, akinek eddig könyveltünk, sajnos elhunyt. A fia az apja haláláig heti 40 órás munkaviszonyban állt az édesapja vállalkozásában. Mivel a nyugdíjas édesapa már igencsak betegeskedett, az utóbbi időben szintén kizárólag az édesfia dolgozott a vállalkozásban. Az illetőnek – tudomásunk szerint – két örököse van. A fiú szeretné örökösödés útján átvenni az apja vállalkozását, és ezt változatlan formában (változatlan adószámmal és tevékenységi körrel) tovább folytatni. A másik örökös lemondana az örökség ezen saját részéről testvére javára. A NAV az édesapa halála után törölte mind az illető adóazonosítóját (az ügyfélkapujával egyetemben), mind a vállalkozáshoz kötődő minden hozzáférést (a mi hozzáférésünket is beleértve). Ezzel kapcsolatban lenne jó néhány kérdésem: • Jól értelmezem-e a dolgot, hogy az örökösnek (ha még nem az) egyéni vállalkozónak kell lennie, ha most még nem az, akkor azonnal indítsa el, vagy a dolog ráér 90 napon belül? • Mi a helyzet az elhalálozástól számított 90 napos határidővel? Jogvesztő? Azt olvastam ki néhány rendelkezésből, hogy az ezzel kapcsolatos ügyintézés csak személyesen a kormányablakon keresztül lehetséges? Szükséges okmányok: halotti anyakönyvi kivonat, hagyatéki végzés? Az egyik anyag arra hivatkozik, hogy ehhez ki kell tölteni egy vállalkozói kérdőívet, de eddig ilyenre nem bukkantam, hol találom? Lehet, hogy Ügysegédnél található kérdőív, ami csak on-line létezik?
Állásidő Kérdés
Vállalkozó fogorvos vagyok. Kérdésem arra vonatkozik, hogy a vészhelyzet miatt a 10/2020 EMMI rendelet korlátozza a fogorvosi ellátást, csak sürgősségi ellátást lehet nyújtani, így az esetszám függvényében a sürgősségi beavatkozásokat jelenleg heti 2 órában tudjuk ellátni. Ebben az esetben hogyan kell az alkalmazott (fogászati asszisztensnő) munkaidejét és állásidejét lejelenteni a NAV felé?
Óraadók, bérbeadók, egyéni vállalkozók: újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk
A 2020. évre vonatkozó – első negyedévi adóelőleget a személyi jövedelemadóról szóló törvény hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. április 14-éig kell megfizetniük (április 12-e és 13-a húsvét ünnepe). Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől származik az összevonandó jövedelem (bérbeadás).
Egyéni vállalkozás megszüntetése, szüneteltetése Kérdés
Tisztelt válaszadó! Nyugdíjas korúvá vált egyéni vállalkozó szeretné megszüntetni egyéni vállalkozását. Azonban több évtized alatt felgyarapodtak vagyontárgyai, aminek sorsát rendezni kell a lehető legkevesebb költséggel. Üzlethelyiséget épített 2008 évben, áfát igényelt vissza, értékcsökkenést számolt el, a jelenlegi nyilvántartási értéke csupán 17,5 Ft. Értékesítés esetén 85 Ft a kikiáltási ár. Piaci értéket nehéz megállapítani, mert a városunkban hasonló jellegű ingatlanteladás nem történt évek óta. Ezen ingatlanhoz kapcsolódik raktárhelyiség, s annak felújítási költsége, ami fejlesztési tartalék feloldásaként szerepel. (2013) Új irodahelyiség épült 2003 évben szinten áfát igényelt vissza, költséget számolt el, nettó értéke csak 2,7 millió Ft. piaci értéke kb. 15 millió Ft. Problémás még a fejlesztési tartalék feloldásaként vásárolt autó 2018 végén. 2020 I. hónapban eladásra került. Nyugdijas vállalkozó tagja a családi kft.-nek is, apportálná ezeket az eszközöket, amennyiben ez kedvező lenne anyagilag. Jelenleg bérbeadja a kft.-nek. Kérdés, hogy melyik megoldás lenne kedvező számára, ha értékesítené az eszközöket, magánszemélyként venné birtokba ezeket az eszközöket, vagy apportálná a kft.-be ezeket a vagyontárgyakat, esetleg szüneteltesse a vállalkozást, az elévülési idők lejártáig, ingatlan-bérbeadással foglalkozzon vállalkozása? Válaszukat előre is köszönöm.
NAV végrehajtás, árverés során ki vehet részt az árverésen Kérdés
Egyéni vállalkozó vagyok. Az egyéni vállalkozáson kivül 50 százalékban tulajdonos vagyok egy kft.-ben. A kft. másik tulajdonosa és ügyvezetője a fiam. A NAV ellenőrzése nagyobb összegü áfahiányt állapított meg a kft.-nél. A kft. pénzügyi forrásai nem fedezik a megállapított adóhiány és bírság összegét. Várhatóan végrahajtásra, árverésre kerül sor a kft. eszközeinek, vagyontárgyainak, gépeinek vonatkozásában. Kérdésem: mint a kft.-ben 50 százalékban tulajdonos az egyéni vállalkozásom a végrehajtás során az árveresen részt vehetek-e, megvásárolhatom-e a kft. tulajdonát képező gépeket, berendezési tárgyakat, telephelyet. Várom mielőbbi szives válaszukat! Tisztelettel: egy egyéni vállalkozó
Kata emelt összeg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katafizetés-mentesség időszaka alatt egyéni vállalkozó választhatja-e az emelt összegű katát, ha áprilisra szeretné. Mi a bejelntés végső határideje? Köszönöm!