adozona.hu
Táppénz, csed, gyed: így változtak-változnak a szabályok
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tappenz_csed_gyed_igy_valtoztak_a_szabalyok_RMNJNL
Táppénz, csed, gyed: így változtak-változnak a szabályok
Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira – azaz a táppénzre, a csecsemőgondozási díjra, valamint a gyermekgondozási díjra – vonatkozó szabályokat az idén többször is módosították. Az alábbiakban időrendi sorrendbe szedve összefoglaljuk a főbb változásokat, beleértve a 2016. január 1-jén életbe lépőket is.
I. 2015. január 1-jétől hatályos módosítások
1. Pénzbeli ellátások számítása
A módosítás alapján a táppénz-, és a gyermekgondozási díj számítása az alábbiak szerint változott:
– Ha a biztosítási idő az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, akkor a táppénz, illetve a gyed alapját a jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban, az időszak utolsó napjához legközelebb eső 180, illetve 120 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani.
– A módosítás kitér arra az esetre is, ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 180, illetve 120 naptári napi jövedelemmel, továbbá, ha 180 napban a biztosítottnak azért nem volt jövedelme, mert ezen idő alatt ellátást kapott.
– Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai összegének kiszámításánál a meghatározott időszakra adóelőleg megállapításához az állami adóhatóságnál bevallott, 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmet kell figyelembe venni. A szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, ha a tényleges jövedelem 30 naptári napnál kevesebb.
A csecsemőgondozási díj számítása is változott. Ha a biztosítási idő az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, akkor a csecsemőgondozási díj a jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban, az időszak utolsó napjához legközelebb eső 180, illetve 120 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. A módosítás kitér arra az esetre is, ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 180, illetve 120 naptári napi jövedelemmel.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen változások voltak még az év során, továbbá mi módosul 2016. január 1-jétől.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)