265 találat a(z) betegszabadság cimkére

Táppénzelszámolás Kérdés

T.Szakértő ! Dolgozónk 2018. 06. 01-jén lépett be a kft.-be. Munkaviszonya folyamatos volt 2014. 03. 01-jétől 2018. 04. 30-áig. Ezt követően 2018. 05. 02-ától 05. 31-éig álláskeresési támogatást kapott. 2018. 09. 10-étől 09. 20-áig betegszabadságot számoltunk részére, 09. 21-étől táppénzt. Irányadó időszak és számítási időszak: 2018. 06. 01-jétől 2018. 08. 31-éig 92 nap. Ezen időszak alatti jövedelmet vettük a táppénz alapjának. Várjuk szíves válaszukat, hogy helyesen számoltuk el a táppénzt, vagy másképpen kellett volna? Köszönettel Z.S.

Gyermekápolási táppénz Kérdés

Tisztelt Adózóna! Munkavállaló 2005-től áll cégünknél munkaviszonyban. Csed, gyed, gyes lejártát követően fizetés nélküli szabadságot kér és kap a munkáltatótól. Csed: 2015.03.24.-2015.09.07-ig, Gyed: 2015.09.08-2017.03.24-ig, Gyes: 2017.03.25-2018.03.24-ig, fizetés nélküli szabadság: 2018.03.25-2018.08.31-ig. 2018.09.01-től munkába állt. Hogyan jár neki a gyermekápolási táppénz, illetve, ha lejárt a 15 nap betegszabadsága, hogyan, hány százalékban és meddig lehet táppénzt folyósítani a részére? Ha a fizetés nélküli szabadság ideje alatt fizetett a NAV felé megállapodás alapján egy összeget, azzal van teendője a munkáltatónak? Köszönöm szépen válaszát.

Tanuló juttatásának számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanulószerződéssel kapcsolatban kérem a segítségét. 1.) A tanuló megbetegedik. A betegszabadság kiszámításánál helyes, ha a tanulószerződés szerinti juttatást a tárgyhóban előírt gyakorlati napok számával osztjuk, és szorozzuk annyi nappal, ahány nap a betegszabadság ideje alatt gyakorlati napra esett volna x 70%? 2.) Ha igazolatlan hiányzása is volt a tárgyhóban, akkor a juttatást szintén az előírt havi gyakorlati napok és az igazolatlan távollét napjainak arányában határozzuk meg? Tehát ha 10 gyakorlati napja lenne az adott hónapban, de 1-et hiányzik, akkor szerződés szerinti juttatás /10 x 9? 3.) Ha hónap közepén érkezik a tanuló, akkor a szerződés szerinti juttatást a mt. szerinti munkanapokkal kell arányosan kiszámítani? Vagy meg kell határozni hány gyakorlati napja lett volna, ha 1-jén kezd és a szerint arányosítani, ahányat ledolgozott ténylegesen? 4.) Ha igazolatlan hiányzásai vagy betegszabadsága miatt csökkentett díjazásra jogosult a tanuló, a járulékait és a szocho-t ettől függetlenül a tanulószerződésben meghatározott díj alapján kell meghatározni? Válaszát előre is köszönöm.

Ellátás a táppénzre való jogosultság lejárta után Cikk

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. (Eb.) törvény 46. szakaszának (1) bekezdése szerint táppénz a keresőképtelenség tartamára (maximum 1 évig) jár, legfeljebb azonban a folyamatos biztosítási időszaknak megfelelő időtartamra. Alapesetben tehát akár egy évig is táppénzen lehet lenni (amely időtartam csökken a megelőző év táppénzes napjainak a számával), ugyanakkor számos olyan élethelyzet adódhat, amikor a jogosultság ennél lényegesen rövidebb.

A betegszabadság és a táppénz időtartama és mértéke Cikk

Keresőképtelenség esetén a beteg jogosult lehet betegszabadságra, illetve táppénzre. Az alábbi cikkben táblázatban összefoglalva hasonlítjuk össze, hogy kinek, mikor és milyen mértékben jár a betegszabadság, illetve a táppénz.

Ekhós munkavállaló beteg lesz: mennyi ellátást, juttatást kaphat? Cikk

Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szabályai szerint adózó magánszemély betegsége esetén milyen ellátásban részesülhet, s hogyan egészítheti azt ki a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Betegállomány felmondási idő alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! 08.10.-én "Megállapodás munkaviszony megszüntetéséről közös megegyezéssel" dokumentum lett aláírva a munkáltató és munkavállaló részéről. Ebben szerepel, hogy a munkaviszony 09.10. napjáig tart, utolsó munkában töltött nap: 08.10. Erre az időre a munkabér és időarányosan járó szabadság számfejtésre, kifizetésre kerül. Most hozta a dolgozó az orvosi igazolásait: keresőképtelen: 08.13-08.17., majd 08.21-09.07. időszakban. Kérem, erősítse meg, hogy elszámoljuk a 15 munkanap betegszabadságot, táppénzt igénylünk 4 napra, (bár munkavégzési kötelezettsége nem volt), a maradék napokra pedig munkabért és arányos szabadságmegváltást számfejtünk? Köszönöm válaszát!

Betegszabadság Kérdés

Évi rendes szabadságom alatt kerültem kórházba.(paradicsomszedés közben a bokámat törtem 2018.08.02-én). Kérdésem az, hogy kötelező-e erre az időszakra betegszabadságra mennem, vagy maradhatok rendes szabadságon augusztus 23-áig, s utána venném igénybe a betegszabadságot és a táppénzt? Sajnos a felépülésem hosszabbb időt fog igénybe venni, 1-3 hónapig is eltarthat. Ezért számomra félő, hogy a felépülésem után el fog veszni a szabadságom, mivel tanárként a tanév közben már nem tudok szabadságra menni. Lehetséges-e, hogy a rendes szabadságom igénybe vétele után vegyem igénybe a betegellátásokat.(a szabadságolási terv szerint július 3 -ától augusztus 23-áig szabadságon vagyok)?

Betegszabadság Kérdés

Egy munkavállalónk, aki gyesen van és várja a második gyermekét, azzal keresett meg, hogy visszajönne 1 nap szabadságra és utána elmenne táppénzre, mert ő így anyagilag jobban járna, megtennénk-e ezt neki. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor is a 15 nap betegszabadsággal indulna-e a hiányzása, le kell-e számfejtenem neki a 15 nap betegszabadságot? Nem vagyunk tb kifizetőhely.

Munkaidőkeretben távollét idejének figyelembevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató a munkavállalót 3 havi munkaidőkeretben foglalkoztatja, a munkaszerződésben heti 40 óra szerepel, teljes munkaidő. A munkavállaló 12 órákra van beosztva, beosztása a következő: március 180 óra, április: 180 óra, május: 168 óra. Az általános munkarend szerinti munkaidő: március 160 óra, április:160 óra, május: 168 óra. A munkáltató a szabadságot, betegszabadságot napban tartja nyilván, úgy tudom, ezt év közben nem lehet órás nyilvántartásra változtatni. Ha a munkavállaló szabadságon, betegszabadságon van, helyesen jár el a munkáltató, ha 8 órával számolja ezeket a távolléteket, és ez esetben a munkaidőkeret végén keletkező munkaidőhiányt (hisz 12 órára van beosztva, de ha megbetegszik, akkor 8 órát számolnak) állásidőként számolja el a munkáltató, vagy ha van még lehetősége a munkaidőkeret végéig, akkor ezeket a kieső 4 órákat ledolgoztatja az általános munkarend szerinti munkaidő mértékéig. Köszönöm a válaszát.

Mennyi szabadság jár? Kérdés

Egyik dolgozónk 2017.05.17. óta betegállományban van. Előtte letöltötte a 15 nap betegszabadságot. Kérdésem az, hogyha újra munkába áll, vagy netán kilép a cégtől, akkor a betegállományban töltött időszaknak mekkora részére illeti meg szabadság.

Határozott idejű munkaszerződés, betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A közalkalmazott határozott idejű munkaszerződése 2018. március 14-én járt le. A dolgozó 2018. március 7-étől keresőképtelen lett és jelenleg is az. Mennyi ideig jár a betegszabadság, illetve a táppénz? Válaszát előre is köszönöm. Tulogdi Mária

Felmondás próbaidő és táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég tagja, aki a képviselő is, 36 órás főállásban elhelyezkedett. Az átjelentés a cégében megtörtént, félállásban maradt, tagi jogviszonyban. Megbízási jogviszonyban végzi a képviseletet, de mivel munka jelenleg egyáltalán nincs, jövedelmet nem kap. A főállásában 90 napos próbaidejét töltötte, amikor táppénzre ment, amely alatt felmondtak neki. Több kérdésem is lenne: 1., Igaz-e az, hogy a próbaidő alatt a táppénz időtartama nem tolja ki a felmondás dátumát? 2., Mi a felmondás dátuma, ha a felmondást postázták (a kijelentés dátuma az ügyfélkapu és a felmondás alapján február 18.), a felmondást viszont csak március első napjaiban vette kézhez? 3., Igaz-e, hogy nem jogosult tovább táppénzre a főállása után, csak a felmondás napjáig? 4., Jogosult-e egyáltalán táppénzre és ha igen, melyik cég jogán? Magánemberként be tudja adni a folyamatos táppénz igazolásait? 5., A főállásában 3 nap betegszabadságot (február 14-16.) számoltak el. Ehhez postáznia kellett a táppénzes igazolást. Ha jogosult mégis táppénzre, akkor az igazolás nélkül ezt hogyan tudja érvényesíteni? 6., Jogszerű volt-e a főállásában történt felmondás? Köszönettel

Munkaidőkeret és betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy munkavállaló, aki munkaidőkeretben dolgozik. Beosztás szerinti napjain betegszabadságon volt. Pihenőnapjain bement dolgozni, ez rendkívüli munkavégzésnek minősül. A kérdésem az lenne, hogy ezek a napok beletartoznak a munkaidőkeretbe? Választ előre is köszönöm. Pajcsics Eszter

Béremelés visszamenőlegesen: mire kell különbözetet számolni? Cikk

Február hónapban bért emeltünk a munkáltató, amelyet január 1-jéig visszamenőlegesen kapnak meg a munkavállalók. Ebben az esetben milyen januárban elszámolt jogcímekre kell érvényesíteni az új béreket? Különbözetet kell-e számolni például a kifizetett túlórákra, műszakpótlékra, szabadságra, betegszabadságra? Ha igen, lehet-e összevontan visszamenőleges bérfejlesztés jogcímen számfejteni a juttatásokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink