adozona.hu
Ellátás a táppénzre való jogosultság lejárta után
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Teendok_a_tappenzre_valo_jogosultsag_lejart_LFAQPX
Ellátás a táppénzre való jogosultság lejárta után
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. (Eb.) törvény 46. szakaszának (1) bekezdése szerint táppénz a keresőképtelenség tartamára (maximum 1 évig) jár, legfeljebb azonban a folyamatos biztosítási időszaknak megfelelő időtartamra. Alapesetben tehát akár egy évig is táppénzen lehet lenni (amely időtartam csökken a megelőző év táppénzes napjainak a számával), ugyanakkor számos olyan élethelyzet adódhat, amikor a jogosultság ennél lényegesen rövidebb.
Például, ha a munkavállaló munkaviszonyát április 1-jén létesítette (és a korábbi jogviszonya február 20-án szűnt meg), akkor április 11-én kezdődő keresőképtelensége esetén csak 10 napig lesz jogosult táppénzre, amit a betegszabadsága lejártát követően folyósítanak számára.
Felvetődhet a kérdés, hogy a betegszabadságot miért nem veszik figyelembe folyamatos biztosítási időként? Nos, ez az időtartam természetesen biztosításban töltött idő, viszont az említett jogszabályhely egészen pontosan úgy fogalmaz, hogy táppénz legfeljebb a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző folyamatos biztosítási időnek megfelelő időtartamra jár. Tehát, ha a betegszabadság napjait is el szeretné ismertetni a munkavállaló, akkor nincs más lehetősége, mint annak lejártát követő napon „meggyógyulni”, és az azt követő naptól megállapított keresőképtelenség esetén már a betegszabadság ideje is figyelembe vehető.
(Zárójelben jegyezzük meg, hogy biztosításának tartamára tekintet nélkül jár a táppénz annak, aki tizennyolc éves kora előtt válik keresőképtelenné, vagy az iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül biztosítottá válik, és keresőképtelenségéig megszakítás nélkül biztosított.)
Legyen szó azonban hosszabb vagy rövidebb időről, bárkivel előfordulhat, hogy kimeríti a táppénzre jogosultság időtartamát, ugyanakkor továbbra is keresőképtelen.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mit lehet ilyen esetben tenni!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
OLVASSA EL kapcsolódó cikkünket is!
Beteg személy támogatása – a köztehermentesség feltételei
Hozzászólások (0)