604 találat a(z) bejelentési kötelezettség cimkére
Közhasznúság Kérdés
Az egyesületekre is vonatkozik a május 31-ei határidő a közhasznúság bejelentésében? Ha egy egyesület nem akar közhasznúként szerepelni milyen kötelessége van? Az alapítványok esetében milyen formában, nyomtatványon kell bejelenteni, ha továbbra is közhasznú kíván lenni? A közhasznúság feltételei között olvastam a 2013. évi beszámoló letétbe helyezését. Ennek a határideje, ha jól tudom. május 31., és a nyilatkozatnak is. Ha május 31-én mind a két dokumentumot elküldjük, az elfogadható?
TEÁOR-szám Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy szükséges-e új TEÁOR-számot bejelentenie egy kis ABC-nek (amely a 4711 tevékenységet végzi), amennyiben fornettit, gépi fagylaltot és jégkását kezd el értékesíteni? Az üzlethelyiségben nincs kialakítva étkezési hely, csak elvitelre lehet ezeket megvásárolni. Én úgy látom, hogy mivel elkészíti a terméket, ezért a 4711 kód alá sem tartozik, de mivel nincs helyben fogyasztás, az 5610 sem megfelelő számára. Segítségüket előre is köszönöm.
Elveszett a számla-, nyugtatömbje? Jobban teszi, ha bejelenti a NAV-nak Cikk
Egyéni vállalkozó táskáját ellopták a napi bevétellel és 1 darab készpénzfizetési számlatömbbel, 1 darab nyugtatömbbel, melyben folyamatosan voltak kiállítva számlák illetve nyugták. Rendőrségen feljelentést tett a vállalkozó, eddig nincs eredménye a nyomozásnak. Mi a teendő, be kell-e jelenteni a NAV részére az elveszett tömböket? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Tartalék online pénztárgép Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egy élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedés, 1 darab online pénztárgépet működtet. Ennek meghibásodása esetére szeretne egy tartalék online pénztárgépet venni, amit csak időszakosan – a másik gép javításának idejéig – használna. Kérdésünk, hogy megteheti-e ezt? Ha igen, állandó üzemeltetési helyre kell a kódot megkérni? Üzembe, illetve üzemen kívül helyezéskor kell-e a NAV felé bejelentést tenni? Milyen nyomtatványon? Mivel a bolt napi forgalma igen nagy, nem kivitelezhető, hogy kézzel állítson ki nyugtát és a különböző áfakulcsú termékeket azon megbontsa. Válaszát előre is köszönjük.
Ügynöki kereskedelem bejelentési kötelezettsége Kérdés
Kedves Szakértő! Egy egyéni vállalkozó bejelentés-köteles tevékenysége kapcsán merült fel a kérdésem. A vállalkozó 4619 vegyes termékkörű ügynöki nagykereskedelmi tevékenységet kíván folytatni (egy megbízó cég speciális acéllemezeit kívánja ügynökként értékesíteni, az áru nem kerül ténylegesen a kereskedelem során a birtokába, az ügylet az acéllemezeket árusító megbízó és a belföldi vevő közt jön létre, mely ügyletek után a vállalkozó havonta jutalékrendszerben díjat kap). A tevékenység bejelentés-köteles, felvettük a kapcsolatot a székhely szerinti önkormányzat jegyzőjével, aki arról tájékoztatott, hogy egy idén februári törvénymódosítás értelmében a tevékenységet nem a székhely szerinti önkormányzatnál kell bejelenteni, hanem amennyiben országosan kívánja a vállalkozó a tevékenységet végezni, mind a 3200 önkormányzathoz bejelentést kell tenni (2005. 164. tv és 210/2009 kormányrendelet értelmében). Ennek oka, hogy a felvett kereskedelmi tevékenységet a kereskedelem végzésének helye szerinti önkormányzatnál kell bejelenteni. Az alábbi kérdéseim merültek fel: – Mi minősül kereskedelmi tevékenység helyének? – Ha telefonon zajlik le a konzultáció a vállalkozó székhelyén, akkor a vállalkozó székhelye vagy a partner székhelye? – Mi a helyzet, ha egy kávézóban találkoznak a vállalkozó székhelye szerinti településen és ott állapodnak meg egy későbbi szállításról? – Tényleg szükséges 3200 településen bejelentést tenni vagy elegendő a partner székhelye szerinti jegyzőnél a szerződéskötést megelőzően?
Munkaerő-kölcsönzés bejelentésének elmaradása Kérdés
Cégünk kölcsönbe vesz munkaerőt. Eddig ezt nem jelentettük be a 14TMUNK nevű nyomtatványon. Nincs is pontos információnk, mikor, ki dolgozik, csak arról, hogy hány órát rendeltünk meg, azt a kölcsönbeadó cég teljesíti, a munkavállalók teljes azonosítását (adószám, születési hely, idő, lakcím, stb.) nem végezzük, cégünk vezetői a szakmai felügyeletet biztosítják. Mi várható a bejelentés elmaradásáért?
Munkaerő-kölcsönzés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Hogyan lehet szabályosan munkaerőt kölcsönözni? Van-e a kölcsönző cégnek bármilyen jelentési kötelezettsége az adóhatóság felé, ha munkaerőt kölcsönöz? Mire figyeljünk oda munkaerő-kölcsönzéskor? Köszönöm.
Csoportos létszámleépítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltatómnak van egy más megyében lévő telephelye (üdülő), amelyet várhatóan rövid időn belül bérbe fog adni. Jelenleg saját munkavállalóink vannak itt alkalmazásban, akikre – úgy tűnik – a bérlő nem tart igényt. A határozatlan idejű szerződéssel foglalkoztatottaink száma most 12 fő, de a félévre számított átlagos statisztikai állományi létszám sem haladja meg itt a 20 főt. Kérem, szíveskedjen tájékoztatni, amennyiben fel kell mondanunk a dolgozóknak, ez csoportos létszámleépítésnek minősül-e, illetve milyen teendőink vannak ezzel kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm.
Elveszett számla- és nyugtatömb Kérdés
Egyéni vállalkozó táskáját ellopták a napi bevétellel és 1 darab készpénzfizetési számlatömbbel, 1 darab nyugtatömbbel, melyben folyamatosan voltak kiállítva számlák illetve nyugták. Rendőrségen feljelentést tett a vállalkozó, eddig nincs eredménye a nyomozásnak. Mi a teendő, be kell-e jelenteni a NAV részére az elveszett tömböket?
TEÁOR-bejelentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. alapításakor a cégbíróság négy tevékenységet jegyzett be. Az ügyvéd szerint a többit elég a NAV-hoz bejelenteni. A 14T201T nyomtatványon bejelentkezéskor azonban csak a cégbíróságon bejegyzett tevékenységek működési engedélyeinek adatait lehet bejelenteni. Véleményem szerint a NAV-hoz csak a cégbíróságnál bejelentett tevékenységek közül azokat kell bejelenteni, amelyek működési engedély kötelesek. Ha a kft. a bejegyzett tevékenységeken túl más tevékenységet is kíván végezni, akkor azt csak az alapító okiratának módosításával, a cégbíróság útján teheti meg. Kérdésem tehát az lenne, hogy a TEÁOR-kódok bejelentése lehetséges-e közvetlenül a NAV-hoz, vagy előtte a cégbírósághoz kell bejegyeztetni a végezni kívánt tevékenységeket? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Rendelettel írta felül az NGM az áfatörvényt! Számlásoknak is jelenteniük kell Cikk
Aggályos jogi megoldáson alapul az az előírás, amely szerint azoknak a vállalkozásoknak is eleget kell tenniük előzetes bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettségüknek, amelyek nyugtaadás helyett számlával bizonylatolják az ügyleteiket.
Munkavégzés gyed alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalója jelenleg gyeden van (2012.08.14-én született a gyermeke), most 2 napra gyed mellett visszajönne dolgozni (azonos munkakörben, virágkötőként és bolti eladóként foglalkoztatnánk a nőnap miatti többletmunka miatt). Kérdésem, hogy terhel-e minket ezzel kapcsolatban a NAV felé bejelentési kötelezettség, vagy csak hónap végén a 08-as bevallásban kell majd közölni a kifizetett bérrel kapcsolatos közterheket? Válaszukat előre köszönöm!
Magyar kft. Horvátországban Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérdésem agy magyar építőipari vállalkozás Horvátországban végzett munkájával kapcsolatos. Egy magyar építőipari cég Horvátországban hajók feldarabolására kivinne 40 magyar munkavállalót, horvát és a magyar cég között létrejött szerződés alapján. Mindkét cég az áfa hatálya alá tartozik. A szerződés alapján 2014. március végétől december végéig lenne a munkavégzés Horvátországban. A munkavállalók havonta járnának haza egy hétre. Kérdés: - Keletkezhet-e telephelye a magyar cégnek Horvátországban, ha igen, mi a teendő? - Hogyan kell eljárnia a magyar kft.-nek adózás és bejelentési kötelezettségeivel kapcsolatban, milyen teendői vannak hogy a jogszabályoknak megfelelően járjon el? - A magyar kft. munkavállalóinak csak a maximum 15 eurónak megfelelő összeget adhatjuk adómentesen? - Lehetséges-e, hogy a magyar munkavállalók minimálbér utáni jövedelmét Magyarországon szerepeltetjük jövedelemként a 08-as bevallásban, és a különbözetet pedig Horvátországban a horvát törvények alapján? Gondolom ez esetben horvát adószámot szükséges kérni, és horvát könyvelőt alkalmazni a horvát törvények miatt. Köszönöm a segítséget.
Magánszemély saját készítésű eszköz értékesítésénak adózása Kérdés
Egy magánszemély sok éve készített egy öntő szerszámot (beszerzési, előállítási értéke nem ismert). Most megvenné tőle egy társaság. Milyen adókat kell fizetnie a magánszemélynek, illetve a társaságnak levonnia, ha eladja a magánszemély a szerszámot? (A szerszám kb. 5,5 milliót ér, ennyiért meg is venné a cég.) Válaszukban kérem, térjenek ki az szja-n kívül egyéb fizetendő adókra, illetve járulékokra, és arra, hogy be kell-e jelentkezni adószámért? Válaszukat előre is köszönöm. Bordás Anna
Ingatlannal rendelkező társaság bejelentése Kérdés
Tisztelt Cím! Kérdésem az ingatlannal rendelkező társaság 14T201T jelű nyomtatványon történő bejelentésére vonatkozik. Ingatlannal rendelkező társaság fogalma szerint: A belföldi illetőségű adózó akkor minősül ingatlannal rendelkező társaságnak, ha az alábbi három körülmény együttesen fennáll: – részesedését elismert tőzsdén nem jegyzik és – a beszámolójában kimutatott eszközök mérlegfordulónapi könyv szerinti értékének (együttes) összegéből a belföldön fekvő ingatlan piaci értéke több mint 75 százalék és – a tagja az adóév legalább egy napján olyan államban rendelkezik külföldi illetőséggel, amellyel a Magyar Köztársaság nem kötött a kettős adóztatás elkerüléséről egyezményt vagy az egyezmény lehetővé teszi az árfolyamnyereség Magyarországon történő adóztatását. Egy magyar társaságot 2010. évben alapított egy Seychelles-szigeteken bejegyzett társaság, a tag olyan államban rendelkezik külföldi illetőséggel, amellyel a Magyar Köztársaság nem kötött a kettős adóztatás elkerüléséről egyezményt. A részesedését elismert tőzsdén nem jegyzik. A magyar társaság bérbeadás céljára épületet épített. Az épület 2013. 07. hónapban kapott használatba vételi engedélyt, ezen időponttól, illetve a 2013. évről készítendő beszámolóban kimutatott eszközök könyv szerinti értékéhez viszonyítva az ingatlan értéke több mint 75 százalék, azaz a 2013. évi beszámoló elkészítésekor mindhárom feltétel együttesen fennáll. Olvastam, hogy nem kell az adózónak a fentieket alkalmazni, ha az adózó külföldi illetőségű tagja sem idegenítette el, és nem vonta ki (részben sem) a részesedését a július 31-ei tájékoztatási kötelezettség esedékességét megelőző naptári évben. Az adózó külföldi illetőségű tagja sem idegenítette el, és nem vonta ki (részben sem) a részesedését az alapítástól kezdve, a tag részesedés az alapítás óta nem változott. Ennek ellenére nem tudom eldönteni, hogy be kell-e jelenteni az alábbiakat: – Be kell-e jelenteni az ingatlannal rendelkező társaságnak e minőségét a 14T201T jelű nyomtatványon? – Ha be kell jelenteni, kérdésem: a 14T201T- B03. lapja 13. sora szerint: bejelentjük, hogy a TAO. tv. 4. § 18.8 a) pontja értelmében ingatlannal rendelkező társaságnak minősültünk az alábbi időszakban: tól-ig, és az adóévet is ki kell tölteni. Milyen kezdő dátumot és milyen adóévet kell beírni a fenti adatok alapján? – Külföldi tag által részesedés-elidegenítés nem történt, kérdésem: ki kell-e tölteni a 11. számú pótlapot? – Ha ki kell tölteni a 11. számú pótlapot, az elidegenítés időpontja sorba nem írok, mivel nem történt elidegenítés, beírható a tag illetősége, ki kell-e tölteni a részesedés névértéke rovatot, (-----------/----------), ha igen, mit kell beírni? Válaszát előre is köszönöm. Maksai Ágnes