604 találat a(z) bejelentési kötelezettség cimkére
Nyaralótulajdonosok, figyelem! Így lehet szálláshelyet kiadni Cikk
Beindult a nyári “nagyüzem” a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatóknál is, ennek ürügyén ismertetjük a bejelentési kötelezettségre, valamint a számlázásra vonatkozó szabályokat.
Szakmai gyakorlat Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ha egy szakközépiskolai vagy szakmunkás tanulót szakmai gyakorlat címén együtműködési megállapodással foglalkoztatunk, és a jövedelme a minimálbért nem haladja meg, milyen bejelentési és fizetési kötelezettség terheli a céget? A szakmai gyakorlat címén történő foglalkoztatás idejére vonatkozólag van-e megkötés?
Számla pótlása Kérdés
Kft. ügyfelem nagy értékű eszközt vásárolt informatikai cégtől. A számlát JPEG formátumban kapta e-mailen, az összeget átutalta. Pár napon belül az informatikai céghez betörtek, és többek között az a számlatömb is eltűnt, amely alapján ügyfelem kifizette az eszközt. Az informatikai cég végiglátogatja ügyfeleit, és kéri, hogy hitelesítsék számára az eltűnt számlatömb számláit. Mit tanácsolnak, mit tegyen az ügyfelem ahhoz, hogy az ő áfalevonása jogos legyen? Megoldást jelenhet-e az, ha az informatikai cég a lopást megelőző dátummal hitelesíti ügyfelem példányát, ügyfelem pedig később hitelesíti az informatikai cég példányát? A könyvelőknek nem egységes az álláspontjuk a tekintetben, hogy az informatikusok éljenek-e a NAV számára történő bejelentéssel? Mi szól amellett, hogy a bejelentés megtörténjen? Rendőrségi jegyzőkönyv van, a gond az, hogy egy 50 oldalas számlatömbből 40 darab ki nem állított, üres számla volt. Üdvözlettel, CSK
Olasz gyakornok alkalmazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. Társaságunk olasz gyakornokot szeretne foglalkoztatni, aki az Európai Unió Leonardo Programjának (S.T.A.G.E. - Sustainable Tourism Awareness Generation in Europe) keretén belül tartózkodik Magyarországon. Érdeklődnék, hogy, mint foglalkoztatónak, milyen kötelezettségeim (bejelentési, adózási, adminisztrációs, stb.) vannak ezzel kapcsolatban? Miyen szerződést kell kötnöm a közvetítő Oktatási Központtal, hogy egy esetleges ellenőrzés során ne legyenek problémák? Segítségét, előre is köszönöm: Pállné P. Éva
Áfaregisztráció Ausztriában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk webáruházat működtet. Szolgáltatásunkat Ausztria és Szlovákia területére is ki szeretnénk terjeszteni. Ehhez mindkét ország adóhatóságától egy úgynevezett regisztrációs számot kell igényelnünk. A regisztrációs szám birtokában fenti országokban (EU-s adószámmal nem rendelkező magánvevőkről van szó) az adott ország áfakulcsával számlázunk, és ezeket a tételeket az adott ország adóhatóságához valljuk, és fizetjük be. Az osztrák könyvelőiroda úgynevezett "szállítási határról lemondást" kér, mivel jelenleg úgy ítéljük meg, hogy a 35 000 eurós szállítási határt nem érjük el. Ehhez kapcsolódóan az a kérdésem, hogy a NAV-nál van-e erre vonatkozó bejelentési kötelezettségünk, illetve a szállítási határról lemondással csak azt vállaljuk, hogy minden, az osztrák vagy szlovák területre történő számlázást az adott országban kell bevallanunk és megfizetnünk? Válaszukat megköszönöm.
Szakközépiskolai tanuló nyári gyakorlata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szakközépiskolai tanulót foglalkoztatna szakmai gyakorlat keretében a nyári szünetben, 160 órában. Az iskola együttműködési megállapodást küldött, de mielőtt aláírnánk, szeretnénk megkérdezni: be kell-e jelenteni a tanulót, kell-e fizetni utána járulékot, valamint a cégnek valahová van-e bejelentési vagy egyéb kötelezettsége? A kötelezően fizetendő pénzbeni juttatást le lehet-e vonni a szakképzési hozzájárulásból, ha igen, milyen mértékben? Ugyanez a kérdés, ha felsőoktatási intézményben tanuló hallgató együttműködési megállapodással tölti szakmai gyakorlatát a cégnél, egybefüggően 6 hétnél hosszabb időben, amire a cég kifizeti a kötelező juttatás összegét. Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné
Vaterázók, figyelem! Itt a NAV válasza, mikor kell adószám – példák! Cikk
Mikor kell adószámot kérniük a magánszemélyeknek ingóságok értékesítése esetén, és mikor nem? Évi 600 ezer forint alatti bevétel esetén kell-e adószám? Lehet-e visszamenőleges hatállyal alanyi adómentességet választani, ha valaki a gazdasági tevékenysége megkezdése után kér – jogszerűtlenül – adószámot? Hogyan kell visszamenőlegesen – bevételi bizonylatok híján – áfabevallást benyújtani? – egyebek között ezekre a kérdésekre kért választ az Adózóna.hu a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV).
Készpénzajándék gyermekeimnek Kérdés
Van három gyermekem, és több éve örökölt ingatlanomat végre eladva a bevétel nagy részét gyermekeimnek ajándékozom. Gyermekeimnek fejenként 3,5 millió forintot szeretnék a bankszámlámról az ő bankszámlájukra átutalni. Én úgy tudom, hogy egyenesági rokonok között az ajándékozás illeték- és szja-mentes. Jól tudom, vagy van esetlegesen a gyerekeimnek fizetési vagy bejelentési kötelezettsége a NAV felé?
Gyedes foglalkoztatásának jelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő kismamát foglalkoztatok. Előadáson hallottam, illetve újságban olvastam, hogy gyedes munkavállaló foglalkoztatásáról havonta, a tárgyhónapot követő 15-éig jelentést kell beadni Kérdésem: kell-e ilyen jelentést beküldenünk, kinek, milyen nyomtatványon? Köszönöm a segítségét.
Munkanélküli segély és az alkalmi munka viszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha valaki munkanélküli segélyben részesül, és közben alkalmi munkát végez, akkor van-e bejelentési kötelezettsége? Hová kell bejelenteni? Milyen módon változik a munkanélküli segély összege? A munkaügyi központ a szükséges járulékokat fizeti-e, vagy a a munkanélkülinek kell fizetnie? Lehetséges-e, hogy munkanélküli időszak után (90 nap), a munkavállaló fizethesse a járulékokat? Milyen nyomtatvány, milyen eljárás szükséges? Köszönöm a válaszukat.
Alkalmi munka és munkanélküli segély viszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha valaki munkanélküli segély mellett alkalmi munkát vállal, akkor van-e bejelentési kötelezettsége? Mennyi óraszám mellett? Ugyanis minden könyvelő idáig ellentétes választ adott a feltett kérdésemre. Válaszát köszönöm.
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes ügyvédi iroda bérleti szerződést köt az egyszemélyes tulajdonossal (ügyvéddel) az egyszemélyes tulajdonos tulajdonát képező ingatlan vonatkozásában. A kérdésem az lenne, hogy ezt is be kell jelenteni a NAV-nak? Mi történik, ha ezt a bérleti szerződést már 2 évvel ezelőtt megkötötték a felek, és a bejelentés nem történt meg? Köszönöm!
Kkt.-tagok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kkt.-ban 3 tag van. Mindhárman személyesen is közreműködnek a vállalkozásban, és mindhárman vezető tisztségviselők. Két tag tagi jogviszonyban van, egyikük pedig munkaviszonyban. A munkaviszonyosnak a járulékbevallásban az alkalmazás minőség kódja: 20. Be kellett volna jelenteni őt társas vállallkozónak munkaviszony mellett? 35. kóddal még egy M-es lapon jelenteni kéne havonta? Lehetséges-e átminősíteni tagi jogviszonnyá a jövőben a tulajdonosok határozata alapján, hogy mindhárman tagi jogviszonyban legyenek, vagy mindhárman munkaviszonyban? Segítő válaszukat előre is köszönöm.
Kapcsolt vállalkozás/tagi kölcsön Kérdés
A 2014.04.30-i cikkükben - Tagi kölcsön többségi tulajdonostól... - leírtak alapján a kérdésem az lenne, hogy mikor lépett hatályba az a rendelkezés, hogy a vállalkozás és a magánszemély között kapcsolt viszony állhat fenn? Tehát, ha pótoljuk a a NAV felé a bejelentést, visszamenőleg milyen dátumot kell figyelembe venni? 2009. évet, vagy 2010-et? Vagy a bejelentés dátuma a változás hatálybalépése?
Milliókat tart cége házipénztárában? Nagyon ráfaraghat Cikk
Mennyi pénz lehet egy magyarországi kft. házipénztárában, lehet-e ennek összege 10, vagy akár 20 millió forint is, ami nagyjából egy évig parkolna a cégnél? Ha igen, milyen körülmények között szükséges tárolni a pénzt, hogy azt az adóellenőrök is elfogadják? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles adószakértő és okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.