670 találat a(z) adószám cimkére

Magánszemély általi lakáskiadás, számlatömbvétel Kérdés

Egyéni vállalkozó, aki szünetelteti a vállalkozását, magánszemélyként adózna ingatlan-bérbeadás után, mint eddig is. A lakáskiadásokat tartalmzaó számlatömbje betelt. A NAV-nál anno bejelentette, hogy nem vállalkozóként akar a lakáskiadás után adózni. A jelenlegi lakásbérlő egy kft., amely számlát kér. A NAV kiad-e új adószámot CSAK a lakáskiadásra, és meg kell-e azt kérni, vagy a magánszemély megveheti-e a számlatömböt a szüneteltetett vállalkozásának az adószámára, és csak a lakásbérbeadását írná bele a számlatömbbe? Az eddig használt számlatömböt a magánszemély a vállalkozói adószámára vette meg, amikor megvette, még nem szüneteltette az egyéni vállalkozói adószámát. Végiggondolva az esetet, ha nem él az adószám, akkor csak az ingatlan-bérbeadásra egy érvényes 7-es számmal kezdődő adószámot kell kérni a NAV-nál, s ha majd a magánszemély újraindítja a vállalkozását, akkor csak az egyik adószám élhet!? ÁLLÍTÓLAG EGY személynek nem lehet több adószáma.

A gyanús számlakibocsátó miatt ugorhat az áfa Cikk

Ki bocsátotta ki a számlát: adószám nélküli, esetleg felszámolás, csődeljárás alatt lévő cég, netán vállalkozói igazolvány nélküli magánszemély? Ismertetjük, hogy az áfa visszaigénylésénél milyen gikszerektől kell óvakodnia.

Kkt.-ból bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő!! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy egy társaság közkereseti társaságból betéti társaság lesz. Az ügyvéd azt mondta, hogy ezáltal megváltozik az adószáma. Milyen teendőnk van könyvelési szempontból? Van-e valami jelenteni valónk valamelyik szervhez? Válaszát előre is köszönöm.

Nyugdíjas adószámos Kérdés

Nyugdíjas adószámos magánszemélyt milyen adó- és járulékkötelezettség terheli?

Feles bérletben kapott termény értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Adott egy magánszemély, akivel társaságunk felesbérleti szerződést kötött. Ennek értelmében nem pénzben meghatározott a bérleti díj, hanem társaságunk a bérelt területen megtermelt termény 1/5 részét köteles kiadni a bérbeadónak minden év december 31-éig. Kérdésem lenne, amennyiben a magánszemély nem tart igényt a terményre, járható-e az út, hogy mégis pénzben kapja meg az ellenértéket? Ebben az esetben a termény piaci árán kifizethető a bérleti díj? Amennyiben ez nem járható út, úgy az a megoldás marad, hogy a magánszemélytől visszavásároljuk a terményt. Mivel a magánszemély a terményértékesítést nem rendszeres gazdasági tevékenység keretében (nem üzletszerűen) végzi, így adószám kiváltása nem szükséges? Ebben az esetben elég egy adásvételi szerződés az értékesítés lebizonylatolására? Így a magánszemély jövedelemadó-kötelezettségét az ingó átruházásából származó szabályok szerint kell megállapítani? A magánszemély felé társaságunk számlát állít ki a termény kiadásakor (27 % áfával), egyben előírja kötelezettségként a földbérleti díjat a magánszemély felé, majd ezeket kompenzálja. Ha a magánszemélytől visszavásároljuk a terményt áfa nélkül (hiszen nem adóalanytól vásárolunk), a jövedelem megállapításánál a magánszemély bevétele az adómentesen értékesített termény értéke lesz, a költség pedig az áfával növelt szerzési érték? Segítségét előre is köszönöm! Tímea

Közösségen belüli értékesítés Kérdés

Egy kft. 2013-ban Horvátországba is értékesített árut. Horvátország 2013. július 1-től tagja az EU-nak, ezért a számlákat a közösségen belüli értékesítés szabályai szerint állította ki. 2016-ban önellenőrzést hajtott végre, mert kiderült, hogy az egyik partnernek az értékesítéskor nem volt közösségi adószáma. Szerintünk az önellenőrzést az áfafizetési kötelezettségre vonatkozóan nem kellett volna elkészíteni. Abban kérnénk az állásfoglalást, hogy a lent felsoroltak értelmében minősíthetjük-e újra közösségen belüli termékértékesítésnek a közösségi adószámmal nem rendelkező ügyfélnek kiállított számlákat? – Az áfatörvény 89. § (1) bekezdése az adómentesség feltételeként a vevő más tagállamban való nyilvántartása. A vevő akkor is nyilvántartásba vételre kerül saját tagállamában, ha adószámmal igen, de közösségi adószámmal nem rendelkezik. – Az EU-jogrendben legmagasabb szabályozó eszköz az irányelv. Az áfára vonatkozóan az úgynevezett HÉA irányelv a keret, amely alapján a magyar szabályozást az áfatörvény tartalmazza. 2011. július 1-jétől életbe lépett egy végrehajtási rendelet (282/112/EK), amely minden EU-s vállalkozásra érvényes anélkül, hogy a nemzeti áfaszabályok változnának. Az irányelv szerint termékértékesítés esetén az adózási szabályokat a fordított adózás határozza meg, a terméket megvásárló fél – aki adóalany – önbevallással fizeti meg az áfát. Az irányelv szerint az egyetlen feltétel, hogy a termék határon történő átszállítását megfelelően dokumentálni és bizonyítani kell.

Adószámos magánszemély vs. kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik adószámos magánszemély ügyfelünk személyi edzőként tevékenykedik. Ugyanezt a tevékenységét 2016.04.01-jétől szeretné katás egyéni vállalkozóként folytatni. Adott esetben meg kell-e szüntetni 2016.03.31-étől (16T101 nyomtatványon) a magánszemélyes adószámát és 2016.04.01-jétől megkérni az "új" egyéni vállalkozói adószámot? Vagy a már meglévő, magánszemélyként használt adószámát viszi tovább az egyéni vállalkozásába, és csak egy változásbejelentőt kell kitölteni (16T101E)? Köszönöm!

Szja – ingó értékesítés külföldön II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Márta! Tegnapi, azonos című kérdésemmel kapcsolatban még az lenne a kérdésem, hogy ha gazdasági tevékenységnek minősül a tevékenység, akkor kell-e adószámot igényelni erre? Illetve van-e áfabejelentési, -fizetési kötelezettség? Köszönöm!

Mezőgazdasági őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőt szeretném megkérdezni. Van egy négytagú család, amelynek tagjai közös őstermelők. Akinek a nevén megy, 1-es adószámmal, 2012-ben kompenzációs rendszer mellett alanyi adómentességet választott. Most az őstermelést áfásan szeretné csinálni, mert pályázni szeretne áprilisban. Azt szeretném kérdezni, hogy ha kiválik a közös őstermelésből, és visszaadja az adószámát, majd újat kér, választhatja-e így év közben az áfás adózást új őstermelői igazolvánnyal? Válaszát előre is köszönöm!

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! 40 órás munkaviszonyban állok, növényvédő szaktanácsadást szeretnék végezni, alkalmanként. Hogyan tudom kiváltani az adószámot? Mi kell hozzá? Milyen adó- és járulékvonzata van?

Nemzetközi személyszállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozóként személyszállítással foglalkozom. Az árbevétel egy része nemzetközi személyszállításból származik. A szolgáltatás nagy része külföldi magánszemély, illetve magyar cég alkalmazottainak szállítása. Kérdésem az lenne, hogy a számlán meg kell-e bontani az országhatáron belüli és kívüli kilométerekett? A számla teljes összege áfamentes, vagy a magyar útvonalra eső áfát meg kell fizetni? Kell-e osztrák adószámot kérni, ha a szállítás egy része Ausztriában történik? Köszönöm a választ!

Magyar cég, szlovákiai raktár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar cég, mely webáruházon keresztül szeretne terméket értékesíteni mind magyar, mind közösségen belüli vásárlói részére. A raktár azonban, ahonnan a termékeket elszállítaná vagy elszállíttatná, Szlovákiában található. Hogyan kell ilyen esetben helyesen eljárni, kell-e szlovák adószámot kiváltani? Válaszát előre is köszönöm.

Igazságügyi szakértés díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély igazságügyi szakértőként számlát adott, egy szintén magánszemélynek. A kifizetést teljesítő magánszemély a kifizetést bírói letétből fizette, nem vont le semmit. Kérdésem, hogy az adószámos magánszemélynek mit kell utólag megfizetnie? Válaszát köszönöm

Külföldi társaság magyar adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Német anyavállalatunk magyar adószámot igényelt, nincs telephelye Magyarországon, csak áfaregisztrált. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez esetben a német cég kapcsolt vállalatait be kell jelenteni az adóhatóságnak? Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

Német adószám igénylése Kérdés

Kedves Szakértő! Azzal a kéréssel fordulok Önökhöz, hogy szíveskedjenek tájékoztatni arról, hogy milyen módon lehet belföldi adóalany részére német adószámot igényelni, és milyen kötelezettségei vannak a német adószámmal rendelkező adóalanynak a német, illetve a magyar adóhatóság felé. A belföldi adóalany németországi vevője ragaszkodik ahhoz, hogy a részére eladott terméket német adószám alkalmazásával számlázza le. A termék értékesítése Németországban létesített konszignációs raktárból kerül kiszállításra a vevő részére, a raktárba a termék Magyarországról kerül kiszállításra. Kérdésem: ahhoz, hogy a belföldi adóalany Németországban adószámmal rendelkezzen, köteles-e németországi fióktelepet létesíteni? Bevallást kell-e készíteni a német adóhatóság felé, és a befizetéseket (német áfa, társasági adó, egyéb adó) teljesíteni? Magyarországon ezzel kapcsolatban milyen kötelezettség keletkezik? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink