670 találat a(z) adószám cimkére

Ingó értékesítés II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Kiegészítés a 02. 25-én feltett kérdésre kapott válaszhoz: 600 ezer forintig nem kell az adóhatósághoz bejelentkezni, adószámot kérni? Az értékesítéskor kell bizonylatot adni a pénz átvételéről? Köszönöm.

EU-n belüli szolgáltatásnyújtás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két eset lenne, melyben kérném a segítségét a helyes eljáráshoz: 1. alanyi mentes egyéni vállalkozó szolgáltatást vesz igénybe, egy másik, közösségen belüli tagállambeli vállalkozótól, akinek van EU-adószáma. A magyar egyéni vállalkozónak eddig nem volt közösségi adószáma. A 2. eset, amikor egy Angliában bejegyzett társaság számláz egy magyar székhelyű, közösségi adószámmal nem rendelkező áfaalanynak üzletviteli tanácsadást, úgy, hogy az angol cégnek sincs közösségi adószáma, a számlán áfát nem tüntet fel (0 %). Mi a teendő, kérni kell-e a közösségi adószám megállapítását, milyen bevalláson történik az elszámolás, illetve keletkezik-e áfafizetési kötelezettség, érvényesíthető-e levonási jog? Válaszát köszönöm!

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Óra- és ékszer kiskereskedelemre váltottam ki a NAV ügyfélszolgálaton adószámot. Eseti jelleggel végzem. A nagykereskedésből szerzem be az ékszereket és interneten, vásárokon értékesítem. Azt mondta a NAV ügyfélszolgálaton az ügyintéző, hogy 600 ezer forintig bevallást sem kell benyújtanom és adófizetési kötelezettségem sem keletkezik. Ma elvittem a papírjaim egy könyvelőhöz, hogy elkészítse a tavalyi szja bevallásomat, aki azt mondta, hogy szja-t mindenképp kell fizetnem a bevétel után, pedig nem értem el a 600 ezer forintot. Valamint azt mondta, hogy mivel 5-össel kezdődik az adószámom, nem 7-essel, így nem adószámos magánszemély vagyok. Nincs vállalkozói igazolványom, alanyi adómentességet választottam tavaly novemberben a 15T101-esen. 3-as kódot jelöltem, hogy nem vállalkozói tevékenység és 2-es kóddal, hogy van főállásom. Ebben a NAV ügyintéző segített. Végezhető vállalkozói igazolvány nélkül az óra-ékszer kereskedelem eseti jelleggel? Ha igen, hogyan kell adóznom? Előre is köszönöm segítségét!

7-es adószám és ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy tevékenység okán magánszemély évekkel ezelőtt 7-es adószámot váltott ki. Időközben a tulajdonában álló ingatlant is bérbeadta, de ezen tevékenységet nem vette fel a tevékenységei közé, tehát ezen tevékenységet mint magánszemély önálló tevékenysége részeként számolná el. Helyes ez az elgondolás, vagy ha van 7-es adószáma – más tevékenység miatt – kötelező az ingatlanbérbeadást is beemelni ezen tevékenységek közé, és kötelező erről számlát kibocsátania az adószáma alatt? Segítségüket köszönöm.

Adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kilenc évvel ezelőtt anyuka a kisfiával autóbalesetet szenvedett. Mindketten megsérültek, a gyerek nem tudja ellátni magát, tolószékben közlekedik. A két szülő a törvényes képviselő. A biztosító olyan mértékű kártérítést fizetett, amiből 2 lakást vettek a gyerek nevére. Mindkét lakást bérbe adják. Az egyik lakást bérlő kft. számlát kér a szülőktől. Kérdés: a bérlő kft. számla nélkül elszámolhatja-e a bérleti díjat? Ki kérjen adószámot, a 11 éves gyerek, illetve valamelyik szülő? Köszönöm a válaszát.

Egyéni vállalkozás és ingatlan-bérbeadás magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő, 8 órás munkaviszony mellett a magánszemélynek ingatlan-bérbeadásra van adószáma (még a régi szabály szerinti időkből). Most egyéni vállalkozói igazolványt szeretne kiváltani. Hogyan befolyásolja ez a korábbi ingatlan-bérbeadásra vonatkozó adószámot? Maradhat-e az ingatlan-bérbeadás a magánszemély tevékenysége, vagy ezen túl ezt is az egyéni vállalkozás keretein belül kell végezni? Válaszát előre is köszönöm. üdvözlettel: Müllerné Kis Ilona

Egyesület adószáma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2016. január hónapban ideiglenes bejegyzéssel rendelkezik mint egyesület. Ez február 9-én fog jogerőre emelkedni. A nyilvántartási kérelemben kérték az adószám és KSH szám megállapítását, mivel azonban még nem érhetőek el a civil szervezetk nyilvántartásában, ezzel kapcsolatban semmilyen információnk nincs. Mi a teendő, hogy határidőre tudjuk teljesíteni az ügyfélkapus regisztrációt, EGYKE nyomtatvány beadását, jogviszonyok bevallását stb.? Köszönettel: Gubányiné Kati

Külföldön élő személy lakás bérbeadása Kérdés

Külföldön (Olaszország) élő magyar állampolgár (huzamosabb időre külföldön tartózkodó) szeretné kiadni itthoni lakását hétvégékre 3-4 napra. Kell neki adószámot váltani? Hogy kell neki adózni? Segítségüket előre is köszönöm

Számlát ad az Uber Cikk

Hétfőtől csak az a sofőr dolgozhat az Ubernek, aki az adószámát és adatait feltöltötte a cég platformjára – közölte az Index online hírportál hétfőn.

Őstermelöi tevékenység mellett lakóingatlan bébeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelőként és jelenleg fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemélyként adószámmal rendelkezem. A fizetővendéglátói tevékenységemet megszüntetem, és a lakóingatlanomat hosszú távra bérbe adom.A bérbeadást be kell-e jelentenem a NAV-hoz számlát kell-e adnom, vagy elég e tevékenységre a számviteli bizonylat? Az őstermelői tevékenységet továbbra is folytatom, tehát az adószámom megmarad. Ha a bérbeadási tevékenységre elegendő számviteli bizonylatot adnom, arra fel kell-e tüntetni az adószámomat, vagy elegendő az adóazonosító jelem? Tisztelettel: Miklósné

Ezt várják az Uber-sofőröktől Cikk

Az Uber-sofőröknek is meg kell felelniük a magyar jogszabályoknak, az utazásbiztonsági és az adózási szabályoknak – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Egyéni vállalkozásból ügyvédi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Működő egyéni ügyvéd (egyéni vállalkozás keretei közt működő) ügyvédi irodává alakult 2016. 01. 01-jével. Erről van egy, az ügyvédi kamara által kiadott határozat, mely leírja, hogy az XY egyéni ügyvéd jogutódja az XY Ügyvédi Iroda és a változás időpontja 2016. 01. 01. Azt tudom, hogy az egyéni vállalkozásra záró bevallásokat kell beadni, és jogutódként az ügyvédi irodára már a taotörvény és a számviteli törvény vonatkozik. Viszont a NAV-törzset nézve az adószám nem változott, az adóalanyok közti lekérdezésnél is azt látom. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában azonban már nem látok nyilvántartási számot. Kérdéseim a következők: Milyen induló nyomtatványokat kell benyújtanom az ügyvédi irodára? Az esetlegesen új adószámot honnan tudom meg? Ha az adószám változik, akkor feltételezem, hogy a már meglévő dolgozókat újként be kell jelentenem (nekik a jogviszony kezdő időpontja 2016. 01. 01-je lesz?) Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kriszti

Adószámos magánszemély kontra egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély lehet olyan személy, aki egyéni vállalkozó is? Például ingatlant bérbead, mint adószámos magánszemély, és mint egyéni vállalkozónak, ruhaboltja van? Adószámos magánszemélyként bármilyen tevékenységet lehet folytatni? Konkrétan egy masszőr lehet adószámos magánszemély? Az adószámos magánszemélynek milyen adó- és járulékterhei vannak? Van-e különbség, hogy az adószámos magánszemély cégnek vagy magánszemélynek állít ki számlát az adók és járulékok megfizetésében, bevallásában? Az adószámos magánszemély 1 évben egyszer, az éves szja-bevallásban kötelezett bevallásra? Az adószámos magánszemély egészségbiztosítás és nyugdíjbiztosítás szempontjából biztosított-e? Az adószámos magánszemélynek a NAV-nál kell adószámot kérnie, vagy elegendő az adóazonosító jele, és azzal is vásárolhat számlatömböt? Elnézést a sok kérdésért, de bízom benne, hogy sikerül végre átlátnunk, és érthető választ kapnunk! Köszönöm!

Adószám törlése esetén történő áfa-levonhatóság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég adószámát jogerősen törölték, a törölt időszak 2015. 04.18-ától 2015. 07. 03-áig tartott, mivel ismételten megkapta, kérelemre, a régi adószámát. A törlést nem előzte meg felfüggesztés (be nem adott beszámoló). Napokban adtam be a hiányzó 2014. évre vonatkozó 4 áfabevallást, melyek mindegyike levonható adókat is tartalmazott. A NAV hibernálta ezeket az áfabevallásokat, mondván, hogy a törlés után benyújtott és a törlés időszakát megelőző időszakra vonatkozó bevallások nem tartalmazhatnak levonható áfa-összegeket. Az áfatörvény 137. § (3) bekezdésének törlésre vonatkozó rendelkezése 2015. 01. 01-jétől hatályos, így úgy gondolom, hogy lehetséges levonható adókat szerepeltetni a 2015. év előtti időszakra vonatkozóan. Jól gondolom? A hiányzó 2015.évre vonatkozó negyedéves áfa bevallások-véleményem szerint-már nem tartalmazhatnak levonható adót a törlési időszak végéig, utána ismét élhetek levonási jogommal. Válaszát, fáradozását előre is köszönöm! Tisztelettel: Ulicska László

Áfa könyvelése felfüggesztett adószámú adózónál Cikk

Felfüggesztett adószámú adózónál hogyan kell könyvelni az áfát, hiszen kétséges, hogy majd visszaigényelhető lesz-e. Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink