670 találat a(z) adószám cimkére
Adószámtörlést követő bevételek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozó adószámát törölték. Ezt ő maga is késve tudta meg, illetve a könyvelést késve értesítette. Az adószám törlését követően még több, mint 1 hónapig működtette vállalkozását, alkalmazottakat foglalkoztatott, online pénztárgépet üzemeltetett. Az adószám törléséig záró adóbevallást kell benyújtanunk. Kérdéseim az adószám törlését követő időszakra szólnak: 1.) A foglalkoztatott dolgozók után hogyan kell számfejtenünk, illetve bevallanunk a járulékokat, ha adószáma nincs? Adóazonosítóra hivatkozva? 2.) A vállalkozó áfás, így az adószám törlését követően is áfás bevételeket rögzített az online pénztárgépen. Ezen bevételek után be kell vallani az áfát és megfizetni? Az adószám törlését követő időszakban beszerzett áruk után az áfát visszaigényelheti? 3.) Hogyan kell a bevételei, illetve költségei után adóznia? Az '53-as bevallásban az egyéni vállalkozásból származó jövedelem oldalon kell levezetni, vagy önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül? Válaszukat előre is köszönöm!
Külföldi foglalkoztatás Kérdés
Cégünk svéd anyavállalatunk gépeit értékesíti és szervizeli Magyarországon. Az anyavállalat kérésére Szerbia területén is folytatnunk kellene ezt a tevékenységet. Lehetőségünk van-e arra, hogy a magyar kft. alkalmazásába felvegyünk egy szerb munkavállalót, aki ott végezné a szervizelési tevékenységet, vagy ehhez mindenképpen céget kell ott alapítanom?
Adószámváltozás: mikor kell cserélni nyugta- és számlatömböt? Cikk
Cserélni kell-e a nyugta- és számlatömböket, ha megváltozik a vállalkozás adószáma amiatt, hogy megszűnik az alanyi adómentes státusza, és belép az áfakörbe? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.
Szorongatja a NAV az UBER-sofőröket, noha kedvelhetné is őket Cikk
Sokat hallhattunk mostanában a taxis-uberes vitáról, arról azonban kevesebbet, hogy a NAV operatív osztálya vizsgálat alá vonta az összes Uber-sofőrt, aminek végeredménye majdnem minden ügyben 200 ezer forintos adóbírság lett. De ez csak a kezdet volt. Tapasztalatok szerint az operatív ellenőrzések után elrendelte az adóhatóság a korábban lefülelt Uber-sofőrök bevallásainak utólagos vizsgálatát is.
Ausztriai munkavégzés Kérdés
Egy kft. alvállalkozóként végezne munkát Ausztriában. Milyen feladatai vannak alvállalkozóként bejelentkezés, tb, adózás szempontjából?
Egyesület beszámolója és költségelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünket 2015. október 14-én alapítottuk. Az ügyvéd úr kifelejtette az adószámigénylő lapot a kérelemből, így több levélváltás után 2016. január 7-én szerezte meg egyesületünk az adószámot. Nem tudom, hogyan kell beadni a beszámolónkat a tavalyi évre. 2015. 10. 14. - 2016. 01. 06. lenne az első beszámolónk üzleti éve? És innentől fogva pedig 2016. 01. 07. - 2016. 12. 31-ig lesz a következő beszámoló? Naplófőkönyvet vezetünk 2016 februárja óta, mert ténylegesen akkor kezdtük meg a tevékenységünket, közhasznúak nem vagyunk. A Pk.-141-es beszámoló sémát adnánk be nullásan. Beadhatom én, mint elnök az ügyfélkapumon keresztül? Vagy papíralapon kell? Mivel adószámunk csak 2016.01.07-én lett, tudunk beadni a tavalyi évre vonatkozóan TAONY nyomtatványt? Vagy azt nem kell benyújtanunk május 31-éig? Valamint az egyesületünk polgárőrségként üzemel. Saját autónk még nincs, de a szolgálatot az egyesületi tagok ellátják saját személygépjárműveikkel és az egyesület szeretné nekik kifizetni a járőrözés során felhasznált üzemanyag költségét, és szeretné az autók mágneses matricáinak, valamint a fényhíd, sziréna költségeit is elszámolni. Erre van valamilyen lehetőség? Hogyan járhatunk el helyesen? Tisztelettel köszönöm a segítségét!
Vagyon értékesítése törölt adószámmal Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szívesen vennék egy nagyobb lélegzetvételű cikket, amely azzal foglalkozna, hogyan tudja a jelenlegi adótörvényi előírások keretein belül értékesíteni a vagyonát (például az ingatlanát) egy törölt adószámmal rendelkező cég képviselője (ügyvezető, felszámoló stb.). Konkrét eset: 1. "A" cég adószámát törölték, mivel a mérlegbeszámolóját nem adta be. 2. A cégbíróság elrendelte "A" cég kényszertörlését, kijelölte a (felszámoló)biztost. 3. A cég kirendelt képviselője el akarja adni az "A" cégben lévő (használt) ingatlant, a cég az ingatlan értékesítésére adókötelezettséget választott. 4. "B" cég belföldi áfaalany. 5. "A" cég nem rendelkezik megfelelő könyvelési anyaggal, így nem tudja pótolni a mérlegbeszámolót, nem tudja az adószám érvényességét visszaállítani. "A" cég hogyan tudja értékesíteni, áfaszempontból milyen ügyletnek minősül ennek az ingatlannak az eladása? Álláspontom szerint nem állnak fenn a fordított áfára vonatkozó szabályok, hiszen "A" cég nem rendelkezik érvényes magyar adószámmal. Akkor egyenes adózású az ügylet? Ha igen, akkor "B'" cég vissza tudja igényelni ezt az input áfát? Egyáltalán hogyan tud számlát kiállítani "A" cég, hiszen adószám hiányában nem is végezhet(ne) gazdasági tevékenységet? Nos, röviden ennyi kérdést írtam le, de szerintem számos más kérdés is felmerülhet. Ezen ügyletek jogi szabályozottsága hagy némi kívánni valót maga után, de kérem, cáfoljanak meg. Ellenkezőleg várom tényfeltáró cikkük mielőbbi megjelenését.
7-es adószám Kérdés
Mezőgazdaság, adószámos őstermelőként, válthatok-e 7-es adószámot?
Adószám egyezősége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelem NAV ügyfélszolgálatánál szellemi tevékenység végzésére adószámot váltott ki. Három hónap múlva az önkormányzat ügyfélkapujánál egyéni vállalkozói igazolványt igényelt – egészen más tevékenységi körrel – kata elszámolással. Meglepetésére a kapott egyéni vállalkozói adószám teljesen azonos a szellemi tevékenység végzésére kapott adószámával. A NAV ügyfélszolgálatánál azt mondták, hogy ez teljesen helyes így, rendben van. Valóban jó így? És, ha igen, miért? Válaszukatt előre is köszönöm! Tisztelettel
Van adószáma, nincs adószáma? Így ellenőrizheti külföldi partnerét Cikk
Szolgáltatásnyújtás esetén gyakran felmerül a kérdés, mit lehet tenni akkor, ha a szolgáltatás igénybe vevőjéről nem tudjuk, hogy adóalany-e vagy sem, hogyan kell ilyenkor a szolgáltatásunkat számlázni? Ez a kérdés főként a brit cégek esetén merül fel, amelyeknek jellemzően 82 ezer font bevételig nincs áfa adószámuk. Más államok esetén is felvetődhet ez a kérdés, hiszen például nagyon sok helyen a cégeket akkor tekintik adóalanynak, ha munkavállalót foglalkoztatnak.
Lakások, külterületi ingatlanok sorozatértékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély évente többször ad el külterületi ingatlant. Kérdésem az, hogy ez sorozatértékesítésnek számít? Kell adószámot kérnie? Szerintem a telek értékesítése áfamentes tevékenység. Jól gondolom? Ugyanez a magánszemély az utóbbi időben lakásokat vesz, felújít, elad. Magánszemélyként végezheti-e ezt a tevékenységet, illetve kérdésem még, hogy be kell-e jelentkeznie az áfatörvény hatálya alá? Végezheti ezt a tevékenységet áfamentesen, illetve, ha nem, akkor hányadik értékesítés után tartozik kötelezően az áfatörvény hatálya alá? Köszönöm a válaszát.
Társasház adóbevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem, hogy ötlakásos társasháznak, ha semmilyen gazdasági tevékenysége nincsen, szükséges-e, hogy bevallást adjon be egy évben egyszer a NAV felé? Kérem, hogy tájékoztasson, milyen esetben, és mikor kell adózzon és bevallást beadjon. Előre is köszönöm. Arra is választ kérnék, hogy ha van adószám, akkor azt milyen módon lehet visszaadni? Előre is köszönöm.
Adószámmal nem rendelkező angol cég számlájának könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámmal nem rendelkező angol cég fuvarozást végez magyar adóalanynak. Az angol cég most alakult, nem kapott adószámot, így VAT számot sem. Azt írta, hogy náluk ez helyes. Kérdezem, hogy a számlát mentesen lekönyvelhetem? Az áfabevallásban a 18., illetve a 67. sorban szerepeltethetem? A 16A60-as bevallásban hogyan szerepeltethetem? Üdvözlettel: Bruzsa Katalin
Feles bérletben terményértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Adott egy magánszemély, akivel társaságunk felesbérleti szerződést kötött. Ennek értelmében nem pénzben meghatározott a bérleti díj, hanem társaságunk a magánszemélytől bérelt területen megtermelt termény 1/5 részét köteles kiadni a bérbeadónak minden év december 31-éig. Kérdésem lenne, amennyiben a magánszemély nem tart igényt a terményre, járható-e az az út, hogy mégis pénzben kapja meg az ellenértéket? Ebben az esetben a termény piaci árán kifizethető a bérleti díj? Amennyiben ez nem járható út, úgy az a megoldás marad, hogy a magánszemélytől visszavásároljuk a terményt. Mivel a magánszemély a terményértékesítést nem rendszeres gazdasági tevékenység keretében (nem üzletszerűen) végzi, így adószám kiváltása nem szükséges? Ebben az esetben elég egy adásvételi szerződés az értékesítés lebizonylatolására?
Alanyi áfamentes EU-s termékbeszerzése, szolgáltatás igénybevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfa alanyi mentes adóalanyként szeretnék Angliából számítástechnikai vállalkozásomhoz alkatrészt, illetve ügyfélkapcsolat-kezelési szoftvert beszerzeni, valamint időnként tanácsadási szolgáltatást igénybe venni. Kell-e közösségi adószámmal rendelkeznem, vagy anélkül is bonyolíthatom ezeket az ügyleteket? Kell-e, és ha igen, mikor áfabevallást tennem, milyen adattartalommal, kell-e és mely esetben áfát fizetnem? Válaszát előre is köszönöm.