670 találat a(z) adószám cimkére
Háromszögügylet és vevői készlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áru útvonala: a termék a magyar cég telephelyétől közvetlenül a szlovák vevő székhelyére/telephelyére érkezik, mint az osztrák cég vevői készletébe a vevő telephelyén. Számlázás: magyar cég számláz osztrák kapcsolt cégnek áru termékértékesítést. Az osztrák cég továbbszámlázza szlovák cégnek ezt árut, amikor a lehívás megtörténik a szlovák cég részéről. A fuvarozást a magyar vagy az osztrák cég szervezi, viseli. (Különböző az áfa szempontjából történő helyes elszámolás?) Megvalósulhat-e háromszögügylet, tehát, magyar adóalany adómentes termékértékesítést számláz osztrák adóalanynak, aki a közbenső szereplő (nincs bejelentkezési kötelezettsége a vevő országában), és a vevői lehíváskor a szlovák adóalany adómentes közösségi beszerzést hajt végre? (Gondot jelent-e az ügyletben, hogy osztrák vállalatnak van magyar adószáma, de itt gazdasági tevékenységet nem végez?) Köszönöm a választ előre is! Üdv: Zsuzsa
Horvátországban hajó bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. Horvátországban egy yacht-ot vásárolt (horvát felségjel alatt marad a hajó), amit az Adrián bérbeadna egy horvát chartercégnek, akik hajók viszontbérbeadásával foglalkoznak. A magyar kft. a horvát chartercég felé bérbeadásról számlát bocsátana ki, míg a horvát cég jutalékot kér a magyar kft.-től. Kérdésem, hogy az áfatörvény szerint hol lesz a teljesítés helye, milyen áfatartalommal kell a kft.-nek számlázni a horvát partner felé? Illetve felmerülhet-e, hogy mivel a hajóval megszerzett jövedelem Horvátországban keletkezik, a magyar kft.-nek kell-e kérni horvát adószámot és Horvátországban kell-e ezen bérbeadás után adóznia? Köszönöm válaszát!
Nem lakóingatlan építése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk építésiengedély-köteles irodát épített egy szlovák céggel. Előleget 2016.09. hónapban fizettünk. A tényleges kivitelezés 2016.11. hónapban kezdődött, az elektronikus építési naplót ekkortól vezetjük, a várható befejezés 2017. 03. hó. A számlák közösségen belüli szolgáltatásról szólnak. 1. Szükséges-e a szlovák cégnek magyar adószámot kérnie, és ebben az esetben akkor fordított adózás szerint kiállítania a számláit? Mi a teendő a korábban már kiállított előlegszámlákkal? 2. Nem szükséges a magyar adószám, és közösségen belüli szolgáltatásként fogja a végszámlát kiállítani? 3. A szlovák cég magyar alvállalkozóinak szintén fordított adózás szerint kell a számláikat kiállítaniuk? Köszönöm válaszát.
Külföldi vállalkozás magyar adószám alatt értékesít Magyarországról Kérdés
Külföldi vállalkozás (magyar leányvállalat anyavállalata) bejelentkezik magyar áfa alá, és Magyarországról értékesít belföldre/EU-ba/harmadikországba, de telephelyet nem létesít. Kérdéseim: – Áfabevallási/-befizetési kötelezettségen kívül milyen egyéb adózási kötelezettség terheli ezt a tevékenységet (például hipa); – e tevékenység után kell-e különféle adatszolgáltatást teljesítenie Magyarországon a külföldi vállalkozásnak (pl. MNB-statisztika, esetleg KSH); – továbbá, ha ez a külföldi társaság fuvaroztatja el a vevőihez az általa Magyarországon vásárolt és értékesített termékeket, alanya-e az ekáernek?
Áfa Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy belföldi társaság Németországban konferenciát szervez. A lebonyolításhoz a német adóhatóságtól német adószámot és német közösségi adószámot igényelt. Az áfatörvény 43. § (1) d) alapján a természetes személyek felé a cég német adószámával és német áfakulccsal kell számlázni a konferencia belépődíját, és Németországban kell áfabevallást benyújtani a fizetendő áfa tekintetében. Az áfatörvény 42. §-a alapján a közösségi adóalanyok és a közösségen kívüli adóalanyok felé fordított áfával kell a számlát kiállítani. Véleményünk szerint a közösségi adóalanyok és közösségen kívüli adóalanyok felé nem a cég német adószámával, hanem a magyar adószámával kell a számlát kiállítani és a közösségi adóalanyok és közösségen kívüli adóalanyok részére nyújtott szolgáltatás ellenértékét nem a német áfabevallásban, hanem a magyar áfabevallásban kell bevallani. A konferenciaszervezés nem keletkeztet Németországban telephelyet. Ezért az árbevétel és az összes felmerülő költség Magyarországon keletkezik. Szerintünk a konferenciához kapcsolódó, bejövő számlák áfatartalmát a magyar áfabevallásban kell szerepeltetni úgy, hogy a konferenciát szervező cég minden adóalany partnerének megadja a magyar közösségi adószámát, és a bejövő számlákat a partnerek fordított adózással állítják ki a cég felé. Szerintünk a német áfabevallásban a fizetendő áfát nem lehet szembeállítani a cég felé nyújtott szolgáltatások levonható áfájával. Kérjük véleményüket a fentiekre vonatkozóan.
Horvátországi ingatlanépítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi építőipari vállalkozást, magyar magánszemély horvátországi ingatlan építésével bízza meg. Eddigi információim szerint horvát adószámot kell váltania, mivel az ingatlan fekvése az áfa teljesítési helyének rendező elve. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a magyarországi cégnek lesz egy horvát adószáma, és mint egy külön vállalkozást kell tekinteni a horvát adószámot, vagy csak az áfa kezelendő a horvát adórendszerben, a "nettó" munkavégzés a magyar számvitelben kezelendő? Segítségét ezúton is köszönöm.
Családi gazdaság vezetőváltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságunkban a gazdaság vezetőjének személyét szeretnénk megváltoztatni, a gazdaságot az abban jelenleg is résztvevő családtagnak átadni. A tevékenységet a gazdaság vezetője őstermelőként folytatta, és az új vezető is őstermelőként tevékenykedne. Azt már sikerült kiderítenem, hogy az MVH és a NAK felé milyen dokumentumokat kell benyújtani. A kérdésem az lenne, hogy a meglévő adószámmal mehetne tovább a gazdaság, illetve ha nem, mi lenne a menete az átadásnak? Válaszát előre is köszönöm!
Áfatörvény alkalmazása Kérdés
Az alábbi kérdést tették fel ügyfeleim egy szakértőnek: Van egy áfakörös egyéni vállalkozó, aki mezőgazdasági (őstermelői) tevékenységet is folytat mellette, őstermelői jogviszonyban. Tudomásom szerint egy természetes személy egy adószámmal rendelkezik! 1.) Az egyéni vállalkozónál tiszta, hogy áfaalany, viszont ilyenkor az őstermelői tevékenységére is az általános forgalmi adó szabálya szerint kell eljárni, mert áfakörös az adószáma? 2.) 27%-os áfát számít fel az őstermelő az általa kiállított számlán? 3.) Ilyenkor az őstermelő kompenzációs felár érvényesítésére nem jogosult, igaz? 4.) Nincs rá mód és lehetőség, hogy az őstermelésre külön nyilatkozzon, és más adózási módot válasszon? Az ügyfél a következő választ kapta: mikro- és önálló vállalkozás (25%-nál nincs nagyobb részesedése, nem kapcsolt vállalkozó), akkor az egyéni vállalkozó áfaalanyisága mellett a mezőgazdasági tevékenységére választhatja a kompenzációs felár megtérítésére az igényét. Be kell jelenteni (egyéni vállalkozó változás-bejelentő lap 17T101E B1 lapon (5) rovat – magánszemélyként végzi, plusz F1 lapon (5) 1-s pont, plusz ezen a lapon (6) 7-s pont), hogy a mezőgazdasági tevékenységét magánszemélyként végzi (nem vállalkozóként), és a kompenzációs felár megtérítésére tart igényt, áfás adószám mellett is lehet. Ez így helyes? Várom mielőbbi válaszukat. Köszönettel.
Szolgáltatás igénybevétele külföldi cégtől Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésben kérem szíves állásfoglalásukat. Üügyfelem szerszámtervezési és fémmegmunkálási szolgáltatást rendelt meg egy ausztriai partnerétől. Az elvégzett munkáról áfát nem tartalmazó számlát állított ki a partner, mert ugyan a munka megkezdésekor megigényelte a magyar adószámot, de azt csak 4 hónap múlva képezték meg számára. A munkát Magyarországon végezte el, de bejelentett telephellyel nem rendelkezett, mivel adószám hiányában ezt nem tudta intézni. Kérdésem: most, a magyar adószám birtokában kell-e, lehet-e helyesbíteni a kiállított számlákat magyar áfamértéket tartalmazó számlára arra az időszakra, amikor még nem volt magyar adószáma? Tisztelettel.
Hibás számlák javítása: amit lehet, és amit nem Cikk
Hogyan lehet javítani a rossz teljesítési dátummal, illetve hiányos adattartalmú számlákat? – kérdezték olvasóink. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.
Magyar adóalanyok kereskedelme az EU-ban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz. Két magyar, EU-s adószámmal rendelkező adóalany között megy végbe termékértékesítés úgy, hogy egyik magyar társaságnak sincs telephelye, sem bármilyen illetősége Csehországban. 'A' magyar adóalany megvásárolja 'B' cseh adóalanytól a terméket, melyet 'C' magyar társág rendelt meg tőle. Így tehát két magyar kereskedik, azonban az árut Csehországból már rögtön 'C' társaság szállítja el (feltehetően Magyarországra), így véleményem szerint a teljesítés helye, mivelhogy a fuvarozás, az áru átadása Csehországban történik, Csehország lesz. Kérdésem: ebben az esetben 'A' magyar társaságnak be kell jelentkeznie Csehországba az áfa alá, ott megfizetnie az áfát, és a magyar 'C' társaság felé a CSEH adószámával közösségen belüli termékértékesítésként kell számlázza ezt az ügyletet? Valamint a magyar könyvelésében csak bevételként kell nyilvántartsa, és áfában meg a cseh adóbevallásban tünteti ezt fel? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Csató Béla
Kata és családi gazdaság tagja, áfa tekintetében II. Kérdés
Tisztelt Sinka Júlia! Az azonos című kérdéshez és válaszához kapcsolódva még azt szeretném megkérdezni, hogy ha van egy alanyi mentes adószáma a katás egyéni vállalkozónak, és belép a családi gazdaságba, hogyan lehetett volna technikailag azzal a nappal áfássá tenni az adószámát? Köszönettel: Boros Zsanett
100 ezer forint áfa a számlában Kérdés
Egyes szállítóink nem tüntették fel az adószámunkat a 100 ezer forintot meghaladó áfatartalmú számláikban. A javítás milyen módja nem kifogásolható a jövőben?
Külföldi részvénytársaság és alvállalkozóinak építkezése Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lengyel részvénytársaság Magyarországon építési munkálatokat fog végezni, lengyel alvállalkozók segítségével. A munkálatokat az rt. magyar cége rendelte meg, a lengyel rt. számlázza a munkálatokat a magyar cégének, a lengyel alvállalkozók számláznak a lengyel rt-nek különböző munkafázisokat. A két ország között van egyezmény. Az egyezmény szerint: 3. Az építési terület, vagy a szerelési vagy berendezési munkálatok csak akkor képeznek telephelyet, ha időtartamuk 12 hónapot meghalad, a munka rövidebb ideig fog tartani, tehát társasági adó alá nem tartozna (szerintem). Kérdésem: elég, ha kiváltom a lengyel rt.-nek és külön-külön az alvállalkozóknak a magyar adószámot, és amíg itt dolgoznak a magyar adószámmal számláznak, vagy kell fióktelepet létesíteni, esetleg kft.-t létrehozni ezekre a munkákra? Ide vonatkozik az 1988. évi XXIV. törvény a külföldiek magyarországi befektetéseiről szerint: 3. § 1 bek.? Az alvállalkozó dolgozói lengyelek, akik hosszú kiküldetésben lennének, a lengyel alvállalkozótól kapnák a fizetésüket. Mi a teendő? Adószámot kell kiváltani vagy fióktelepet létesíteni? A dolgozók lehetnek-e kiküldetésben (kb. 8 hónap), Magyarországon nem kell utánuk semmit fizetni? Az ügy nagyon sürgős, nagyon kérem mielőbbi válaszát. Köszönettel: Dominika
Számlázás Indiába Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szolgáltatást számláztunk Indiába, a szabályok szerint áfa felszámítása nélkül. A partner megadta az adószámát is, szerepel a számlán. A számlát ugyan befogadta, de nem hajlandó kifizetni a számla végösszegét addig, amíg nem váltunk ki indiai adószámot. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy amennyiben kiváltjuk, milyen feladatokat jelent ez számunkra? Kezdve azzal, hogy a számlát ez esetben hogyan kell kiállítani, érinti-e az áfát, gondolom akkor az eredeti számlát stornózni kell. A társasági adót érinti-e ez a dolog? Kell-e valamilyen bevallást beadni Indiában? Egyáltalán ebben az esetben a számla hogyan illeszthető bele a mi könyvelésünkbe? A szolgáltatást Magyarországon végezzük, de az áfát a megrendelő, a szolgáltatás igénybe vevője fizeti meg, ha nekünk lesz indiai adószámunk, akkor ez a szabály megváltozik? Válaszukat előre is köszönöm szépen!