2016 találat a(z) KATA cimkére

Katás egyéni vállalkozó + cég Kérdés

Az alábbi, járulékfizetéssel kapcsolatos kérdésemre szeretnék választ kapni: Egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó céget alapít (100 százalékos tulajdoni hányaddal). Az egyéni vállalkozásában főállású egyéni vállalkozóként havi 50 ezer forint katát fizet. A cégében ő lesz a képviselő, az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében fogja ellátni, ezt rögzítették az alapítói okiratban is. A kérdésem a következő: a cégben fizetheti maga után a járulékot munkaviszonyos jogviszonya után, ha a feladatait heti 20 órában látja el? Vagy társas vállalkozóként kötelező megfizetni a cégben a járulékokat az emelt járulékalap (Szociális hozzájárulási adó: minimálbér 112,5%-a, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék: minimálbér 150%-a után)? A két vállalkozáson kívül nincs más jogviszonya, ahol a járulékot megfizetnék utána a minimálbér alapján.

Egyéni vállalkozó gyesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő kismama vagyok (2016. augusztus óta), emellett napi 6 órában dolgozom. Egyéni vállalkozást szeretnék indítani, ehhez szeretném kiválasztani a legjobb adózási módot. Jól gondolom, hogy ha a katát választanom, akkor főállásúnak kell bejelentkeznem és havi 50 ezer forintot fizetnem? Amennyiben vállalkozói szja-t választok, akkor milyen adó- és járulékkötelezettségem keletkezik? Köszönöm válaszát.

Csed – kata Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Szeretnék segítséget kérni csed/gyed//kata kérdésekhez. 2007. 03. 26. – 2015. 12. 15.: alkalmazotti munkaviszonnyal rendelkeztem. 2015. 12. 16. – 2016. 03. 14.: munkanélküli/álláskeresési járadékban részesültem. 2016. 03. 15. – 2016. 09. 30.: csak a 7050 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettem magánszemélyként a NAV felé 2016. 10. 01-től a havi 75 ezer forintos katafizetést választom a 136 250 forint ellátási alappal. Kislányom várható születése 2017. 01. 19., veszélyeztetett terhes vagyok. Csedre a szülést megelőző 28. naptól december 22-étől szeretnék menni (vagy ettől eltérően az esetleges koraszületés időpontjától), ezt megelőzően táppénzen szeretnék lenni novembertől vagy decembertől. Kaphatok-e táppénzt és csedet, és mekkora összeget? Előre is nagyon köszönöm a válaszát.

Pénztárgép Kérdés

Tisztelt Adózóna! A korábban feltett kérdésemmel (http://adozona.hu/kerdesek/2016_8_31_Penztargep_hky#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice) kapcsolatosan lenne egy további kérdésem, melyben egy bútorjavítással foglalkozó katás egyéni vállalkozó pénztárgépkötelezettségére kérdeztem rá. Ezzel kapcsolatban lenne a kérdésem, hogy a válaszukban azt írják, hogy ha pt.gép kötelezett lenne, és nem ennek megfelelően jár el, akkor a katatörvény 5. § alapján elveszítheti kata alanyiságát. A NAV tájékoztató call centere szerint ez a mulasztás nem minősül nyugtaadási kötelezettség elmulasztásának, amiatt csak "sima" mulasztási bírság lehet érte a szankció. Legyen kedves az Art.-ből az ide vonatkozó jogszabályhelyet megadni számomra, mely szerint a pt.-gép kötelezettség elmulasztása nyugtaadási kötelezettség elmulasztásával azonos szankciót von maga után. Ezenkívül, korábbi válaszukban egy cikkre hivatkoznak, de nem egyértelmű számomra, hogy egy jövőbeni, vagy egy múltbeli cikkről van szó. Szíveskedjenek erről is tájékoztatni! Illetve, ha egy későbbi cikkben lesz benne a témával kapcsolatos tájékoztatás, akkor arról emailben fogok értesítést kapni Önöktől? Köszönettel!

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozása mellett egy bt.-ben is kültag. A kérdésem, hogy amennyiben személyesen közreműködik a bt.-ben, akkor teljesítheti-e adókötelezettségét a bt.-ben is katásként, van-e annak akadálya, hogy egy adózó egyszerre két vállalkozásban katázzon? (A két vállalkozás mellett az említett személynek van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya is.)

Katás átlépte az éves határértéket, érvényesítheti ezt a kedvezményt? Cikk

Katás egyéni vállalkozó a következő kiadott számlájával átlépi a 6 millió forintos alanyi adómentes keretet. A 40 százalékos adó kiszámításakor figyelembe veheti-e a családi adókedvezmény? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó és számviteli tanácsadó válaszol.

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású kisadózó egyéni vállalkozó gyeden van, mellette időnként munkát végez a vállalkozásában. Így azon hónapokra, amelyekben ténylegesen munkát végez, megfizeti a havi 50 ezer forint tételes adót. Azon hónapokban, amikor munkát nem végez, a T101E nyomtatvány beküldésével jelöli, hogy adott időszakban nem áll fenn a tételes adófizetési kötelezettsége. Kérdésem az, hogy kibocsáthat-e számlát a munkavégzést követő olyan hónapban, amelyre vonatkozóan már nem fizetett tételes adót, mert a számlakibocsátás hónapjában nem végzett munkát? Kérdésem továbbá az, hogy a tételes adófizetés hónapjában végzett munka olyan időszakban befolyt ellenértéke, amikor a tételes adófizetési kötelezettség nem állt fenn, hogyan veendő figyelembe? Segítségét előre is köszönöm.

Tb Kérdés

Két kérdésem lenne: 1. Nyugdíjas háziorvos bt.-ből mennyi jövedelmet vehet fel havonta, hogy ne kelljen visszaadni a nyugdíját? 2. Katás kismama hogyan mehet táppénzre, s szülés után kell-e katát fizetnie? Köszönöm gyors válaszukat!

Kata összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányai mellett egyéni vállalkozó, szeretne bejelentkezni a kata alá. Mennyi katát kellene fizetnie? Válaszát köszönöm. Rozika (könyvelő)

Nappali tagozatos egyetemista mennyi katát fizet? Kérdés

Nappali tagozatra járó egyetemista katás egyéni vállalkozó szeretne lenni. Mennyi katát kell neki fizetni havonta, 25 ezer forintot vagy 50 ezer forintot? Csak nappali tagozatos egyetemista.

Lakókocsi bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tulajdonomban lévő 5 db lakókocsit szeretném bérbeadni egy vállalkozásnak (fix összegért), mely cég saját kockázatára adná tovább alkalmi bérlőknek a nyári szezonban. Kérdésem: ez milyen tevékenységnek minősül (ingó vagy jármű-bérbeadásnak vagy járműkölcsönzésnek)? Választható-e erre egyéni vállalkozóként a kata szerinti adózás, illetve végezhető-e magánszemélyként? Köszönöm válaszát!

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy, ha egy katás vállalkozó decemberben számlázza ki a novemberi teljesítményét és ezt januárban fizetik ki, akkor az januárban számít bevételnek? Továbbá, ha ez az 1 milliós adatszolgáltatásba beleesik és a másik részről kettős könyvelés van, és így ott a 2016-os adatszolgáltatásban szerepel teljesítés szerint, az összeg ez járhat valami következménnyel? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, nem főtevékenység szerint, besegítene egy virágboltba. A tevékenység végzéséhez szükséges képzettséggel rendelkezik. Végezheti ezt a tevékenységet egyéni vállalkozóként? Milyen tevékenységi kört kell felvegyen? Köszönöm válaszát.

Rehabilitációs ellátás melleti katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs ellátást kapok, 51 százalékos egészségkárosodás miatt, és az egyéni vállalkozásomban katás vállalkozó vagyok. Szeretném megkérdezni, hogy 25 vagy 50 ezer forint a katafizetési kötelezettségem? Köszönettel: Sz. Éva

Kata és a szolgálati járandóság – jövedelemkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék a következő jogszabálymódosításról, amelyről egy cikk Önöknél jelent meg "Katások, figyelem: ezt jelenti gyakorlatban a tb-jogállás változása" címmel. Idézet: Például a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. (Tny.) törvény 83/B szakasza szerint a korhatár előtti ellátásban vagy a szolgálati járandóságban részesülő személy esetében a kereseti korlát meghatározásánál (a kiegészítő tevékenységű egyéni vagy társas vállalkozói jövedelem mellett) csak a Tbj. 5. §-a szerinti biztosítási jogviszonyból származó jövedelmet kell figyelembe venni. Ennek ellenére – állásfoglalás alapján – beszámításra került a főállású kisadózó ellátási alapja, holott az eddig ennek nem volt egyértelmű jogszabályi alapja. Kérdésem: Az említett állásfoglalás alapján milyen összegű jövedelmet kell figyelembe venni a szolgálati járandóságban részesülő katásoknál, ha máshol van heti 36 órás munkaviszonyuk, vagy, ha nincs a kata mellett más jövedelmük? Én úgy tudtam, hogy, ha máshol van 36 órát elérő munkaviszony, akkor a katás fizetendő havi összeg 25 000 forint, azonban a szolgálati járandóság szempontjából nem vettek figyelembe jövedelmet. Abban az esetben, ha volt heti 36 órás munkaviszony, 81 300 forint a jövedelem. Kérdésem, hogy van-e ebben változás? Hogyha egy szolgálati járandóságos ügyvezető 40 órás munkaviszonyban van, ugyanakkor a katás bt.-ben is ügyvezető, akkor a bt.-ben mennyi a figyelembe vehető jövedelem a keresetkorlátnál?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 April
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink