2016 találat a(z) KATA cimkére
Nyugdíjas bt.-tag – Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Édesanyámmal ketten egy bt.-t működtetünk. Jelenleg ő a beltag (öregségi nyugdíjas), én a kültag. Cégünk jellemzően adatfeldolgozással foglalkozik, kevés a költségszámlánk. Át szeretnénk jelentkezni a kata hatálya alá – annál is inkább, mivel az én eddigi alkalmazotti státuszom várhatóan meg fog szűnni 1-2 hónapon belül. Ha jól értelmeztem a NAV-füzetet, akkor a bt. jelenlegi felállásában a nyugdíjas beltag után 25, utánam pedig (kültag, kisadózóként bejelentett tag) 50 ezer forint kötelező járulékterhet kell megfizetni. A kérdésem az, hogy amennyiben változtatunk a kültag-beltag viszonyon, és én leszek a kiadózó beltag, az öregségi nyugdíjas édesanyám pedig a kültag, akkor is meg kell-e fizetni a 25 000 forint katát utána? (Ki dönti el, hogy a kültag személyes közreműködésre kötelezett-e?) Köszönettel várom a válaszát.
Útvesztő a tb-szabályokban – erre az iránytűre szüksége lehet
Cikk
Többes jogviszony esetén mitől függ a járulékfizetési kötelezettség és a tb-ellátás? Kivételek erősítik az általános szabályokat. Ezúttal az utóbbiakról (megbízás, kata, őstermelő, csed) írtunk.
Munkaviszony vélelem külföldi megrendelőnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás vállalkozó, külföldi céggel kötött szerződése alapján, orvosi ügyeletet lát el. Ez azt jelenti, hogy minden hónap adott időszakában készenlétbe kell állnia, és hívás esetén beteg gyerekek szállítását kell kisérnie. Éves bevétele az egymillió forintot meghaladja, és csak ettől a külföldi mentőszolgálattól érkezik. Kérdéseim: Kell-e év végén adatot szolgáltatni a külföldi partnernek, illetve a vállalkozónak a NAV felé? Vélelmezheti-e a NAV a burkolt munkaviszonyt? Természetesen orvosi feladatát személyesen végzi, a tevékenység végzésének helye nem áll a vállalkozó birtokában, az eszközöket és anyagokat a megrendelő biztosítja. A külföldi cég nem kívánja munkaviszonyban foglalkoztatni.
Magánszemély ingatlan bérbeadása KATÁ-s EV-ként
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok. Alanyi adómentes, a kata alanya. Van egy saját ingatlanom, melyet cégnek bérbe szeretnék adni. Évi 1,1 millió forint lenne a bérleti díj. A kérdések a következők: 1.) Adhatom-e bérbe mint magánszemély? Tehát nem úgy mint egyéni vállalkozó 2.) Elég-e csak az adóbevallásomban szerepeltetni? 3.) Élhetek a 10 százalékos költséghányad levonással? Ha igen, akkor csak 990 000 forint lenne évente a bevétel, s így 1 millión belül lenne, s ekkor csak szja-t kell befizetnie a bérlő cégnek? 4.) A bérbeadás mehet a kata mellett? Befolyásolja a katát? Egyáltalán lehet bérbe adni kata mellett? Annyi minden olvastam, s nem vagyok már semmiben sem biztos. 5.) Ha befolyásolja a katát akkor mi a teendő? Hogyan lehet bérbe adni? Előre is köszönöm. Üdvözlettel, Kálmán Csaba.
Megszűnt katás egyéni vállalkozó leltára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozásomat 2015. 09.30-án megszüntettem.A leltárban maradt 100 ezer forint árukészletem. Ezt az összeget milyen adóbevallásban kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm.
Katából vissza a számviteli törvény alá
Cikk
Katás bt. visszatérne a számviteli törvény hatálya alá. Olvasónk ezzel kapcsolatos kérdéseire Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Kata és a Google
Kérdés
Tisztelet Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó - alanyi mentes - akinek nincs közösségi adószáma, most jelezte, hogy minden hónapban van a Google-tól bevétele. (Egy internet felületet bérel és arra érkezett kattintások utáni bevétel). Szeretném a tanácsát kérni, hogyan járunk el helyesen. Köszönettel: Gál Ágnes
Vállalkozna? Így válasszon adózási és cégformát!
Cikk
Mi a vállalkozás-, illetve cégalapítás menete? Milyen szempontokat kell mérlegelni az adózási és a cégforma választásánál? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Gyes – kata vállalkozás szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: Jelenleg gyesen vagyok, mellette főállású kata egyéni vállalkozó és egy kft.tulajdonosa és ügyvezetője, heti 2 óra munkavégzéssel. Az lenne a kérdésem, hogy ha szüneteltetem az egyéni vállalkozásomat, akkor milyen járulékkötelezettségem lesz? Elég ha gyesen vagyok, vagy be kell jelentenem magam a saját cégembe 8 órában? Válaszukat előre is köszönöm!
Kata gyes mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyes mellett (otthon vagyok gyermekemmel) váltotta ki barátnőm a kata vállalkozási formát, főállásúnak minősül vagy mellékállásúnak? 25 ezer vagy 50 ezer forintot kell fizetnie? Köszönöm segítségét!
Szja-ról katára való áttérés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szja alá tartozó vállalkozó vagyok, akinek főállású munkaviszonya 08.19-cel megszűnt, így szja szerint főállású vállalkozó lettem... Célszerűbb áttérnem a katázásra, hogyan tehetem meg, mikortól és milyen nyomtatványon? Illetve főállásom megszűnése miatt milyen bevallásokat kell beadnom a változásról? Az szja szerint milyen járulékfizetési kötelezettségem adódik 08. hóra vonatkozóan? Köszönöm válaszát!
Katás jövededelem
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Katás bt. beltagja vagyok. Érdeklődnék, hogy mennyi bért adhatok magamnak minden hónapban személyes közreműködés címén? Van-e erre valamilyen korlátozás? Tisztában vagyok azzal, hogy a bevétel 60 százalékát nevezi jövedelemnek a NAV a tulajdonosi hányadnak megfelelően. Ezt nekem figyelembe kell vennem, vagy esetleg eltérhetek tőle, és ha igen, akkor mennyivel? Azt az információt kaptam, hogy írásba kell foglalni. Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhard Éva
Ápolási díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főálllású katás szeretné az ápolási díjat igénybe venni, súlyosan beteg édesanyja gondozására.Kérdésem, hogy az ápolási díjra való jogosultság feltételeként szabott – maximálisan napi 4 órát meg nem haladó időtartamú munkavégzés – befolyásolja-e, és ha igen, akkor miként a kata-fizetési kötelezettséget (főállású – nem főállású), illetve a bevételi értékhatárt? Az ápolásra fordított 4 óra mellett fennmaradó napi 4 órában dolgozva is főállású kisadózó marad-e? Válaszát előre is köszönöm!
Katás családi gazdálkodó - Áfa
Kérdés
Az előző kérdésemhez kapcsolódóan még az lenne a kérdésem, hogy áfa szempontjából összefügg-e a vállalkozás és a családi gazdálkodás? Gondolok arra, hogy össze kell-e számítani a vállalkozásból származó bevételt és a családi gazdálkodásból származó tételes adózásban lenyilatkozott bevételt az évi 6 milliós korlát figyelembevételénél? Köszönöm.
Fizetővendéglátás - áfa
Kérdés
T. Szakértő! Három kérdésem lenne. 1.)Több helyen olvastam a következő szófordulatot egyik szakértőjüktől: "a tételes átalányadó magában foglalja az áfát". Ezt melyik jogszabály írja? Nem találom sehol. Úgy tudtam, hogy a tételes átalányadó kifejezetten szja, az áfa ettől függetlenül fizetendő, illetve választható rá alanyi mentesség. Viszont az, hogy az átalányadóban az áfa benne lenne, sehol sem találom. 2.) A másik kérdésem az lenne, hogy ha valakinek több ingatlanja van, az egyiket magánszemélyként adja ki tételes átalányadózással, a többit viszont kata adózó egyéni vállalkozóként szeretné kiadni, akkor az alanyi áfa mentességhez szükséges-e összevonni a magánszemélyként fizetővendéglátásból, illetve egyéni vállalkozó, kata adózóként a szálláshely-szolgáltatásból? Vagy külön-külön értendő a 6 millió forint? 3.) A harmadik kérdésem pedig: hogy akinek több lakása van és mindegyikben végez egyéb szálláshely-szolgáltatást, viszont csak egyikben tételes átalányadós, attól a többiben végezheti-e egyéni vállalkozóként? Az szja tv. 57/A §-a azt írja, hogy magánszemélyként egy lakásban folytathatja. A kérdés, hogy egyéni vállalkozóként ilyenkor magánszemélynek minősül? Folytathatja a KATA-s adózással a többi ingatlanra a szálláshely-szolgáltatást a "fő", fizetővendéglátó, adószámos magánszemélyként végzett tevékenysége mellett? Köszönöm a választ előre is!