2016 találat a(z) KATA cimkére
Tárgyi adómentes bevétel és a kata
Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Először is köszönöm válaszát, de lehet, hogy a kérdésem nem volt teljes körű, ami a tárgyi adómentes tevékenység értékét a hatmillió forinból venné ki. Olvasgatva ugyanis az áfatörvény 85. § 1 bekezdés "j" pontját, a 2. bekezdés "a" és "b" pontját, ami kapcsolódik a 188. § 2. és a 3. bekezdés "e" pontjához, úgy értelmezem, hogy mégis csak levonható az adómentes értékesités. Kérem erősitsen meg fentiekkel kapcsolatban.
A kata módosításának veszélyeire figyelmeztet az Opten
Cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium által nemrégiben bejelentett adócsomag egyik legérdekesebb része a kata bevételi limitjének 12 millió forintra emelése. A módosítás kétségtelenül kedvező hatással lesz a mikrovállalkozók széles körére, ugyanakkor érdemes kicsit a közvetett hatásokat is elemezni – írja hírlevelében az Opten.
Lottózót üzemeltető vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áttérhet-e lottózót üzemeltető egyéni vállalkozó a kata hatálya alá? A Szerencsejáték Zrt jutalékot fizet a vállalkozónak, csak innen van bevétele. Gyors válaszukat köszönöm.
Tört katás hónap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységének kezdő napja: 2016. 10. 20. Ezzel egy időben katát, és áfa tekintetében alanyi adómentességet választott. A kérdéseim: A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet erre az évre a kata kerete? (Mi az a bevételi határ, ami után még nem kell megfizetni a 40%-os adót?) A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet az a bevétel, aminél az alanyi adómentesség még alkalmazható ebben az évben? Válaszát előre is köszönöm.
Áttérés katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az alábbi kérdésemre kérem, hogy szíveskedjen tájékoztatást adni. Az egyéni vállalkozó 2017.01.01-től kisadózást szeretne választani. Jelenleg, 2016. évben áfakörben lévőként (általános szabály szerint), az szja-ban tételes költségelszámolást alkalmazóként adózik. 2016. évi nettó árbevétele várhatóan 6,5 M forint lesz. 2016.12.31-én várhatóan 2 M forint (nettó) anyagkészlettel fog rendelkezni a korábbi évek beszerzéseiből, valamint 2016. évben vásárolt egy notebook és fénymásoló eszközöket nettó 400 ezer forint összegben. Szeretném megkérdezni, hogy a készletek és eszközök után az áttéréskor bevételt, adóalapot kell-e képezni, illetve ezek után szükséges-e áfát befizetni abban az esetben, ha a kisadózás mellett áfa körben marad a vállalkozó? Várhatóan 2017. évben sem fogja meghaladni az árbevétele az új áfa-alanyimentes értékhatárt, ezért annak lehetősége is felmerült, hogy 2016.12.31-én kilép az áfakörből és 2017. évre a kisadózás mellett áfa-alanyi mentesként adózik. Szeretném azt is megkérdezni, hogy ez utóbbi esetben a készletek és eszközök után keletkezik-e árbevétele, illetve áfafizetési kötelezettsége? A szíves válaszadását előre is megköszönöm. Tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető
Őstermelő és egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kompfelár helyett áfakört választó őstermelő. A bevétele nem fér bele 8 millió forintba, költséggel szintén nincs túl jól ellátva. A 27%-os eho miatt felmerült, hogy egyéni vállalkozóként kellene folytatni a 450-es határ miatt. Ha jól tudom, egyéni vállalkozóként és őstermelőként ugyanazt a tevékenységet nem lehet végezni. Megoldás lehet-e, ha őstermelőként csak a szolgáltatói tevékenységeket hagynánk meg, illetve a területalapú- és gázolaj támogatást is itt venné fel, míg az egyénibe kerülne át a termelés vállalkozói formakód alapján. Mi lenne, ha katát választana a 12 millióra emelés miatt? Válaszát előre is köszönöm!
Átjelentkezés katába
Kérdés
Vállalkozói jövedelem szerint adózó egyéni vállalkozó 2017-től a katát választaná.Van függőben képzett fejlesztési tartalék, a felhasználásra előírt határidő 2017 utáni években esedékes. Kérdésem: mi a teendő az átlépéskor? Esetleg jogszabályi hivatkozást tudna mondani? Köszönöm.
Kata és nyugdíj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék gyors választ kapni a következő kérdésre. A nők kedvezményes lehetőségével, 40 éves szolgálati viszonnyal két hét múlva leszek nyugdijas. Katás egyéni vállalkozó vagyok. Nyugdíjba vonulásomat követően főállású vagy kiegészítő tevékenységű vállalkozónak minősülök-e? 50 vagy 25 ezer forint fizetési kötelezettségem lesz? Ha tételes költségelszámolással lennék vállalkozó, akkor járulékfizetés szempontjából minek minősülnék? Szeretném még megkérdezni, hogy a negyven év utáni kedvezmény esetén nyugdíj mellett van-e kereseti korlát katában és egyébként? Köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Borosné
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem, hogy kiegészítő foglalkozásúnak számít-e katafizetés szempontjából a korkedvezményes művésznyugdíjban részesülő személy? Köszönöm szépen
Katás legyek vagy alkalmazott?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egyik tulajdonosa (50-50 %-os a tulajdoni arány) mérnöki tevékenységet végez a cégben, munkaviszonyban bért vesz fel, havonta mintegy 110 ezer forint járulékfizetési kötelezettsége van. Felmerült, hogy egyéni vállalkozóként kiváltaná a katát, ott fizetné meg a járulékot (50 ezer forint) és beszámlázna a kft.-be. Van-e erre lehetősége? Figyelemmel a kata-törvényben szereplő hét feltételt.
Tehercsökkentés, csalások kiszűrése – Varga Mihály az adócsomagról
Cikk
Az adóbürokrácia és a közterhek csökkentését, a versenyképesség javítását és a gazdaság fehérítését jelölte meg az Országgyűlésnek a múlt héten benyújtott adócsomag fő céljai között Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mai sajtótájékoztatóján.
12 millió forint lehet a kata bevételi határa – a Parlament előtt az őszi adócsomag
Cikk
Pénteken benyújtotta a gazdasági tárca az őszi adócsomagot az Országgyűlésnek, amelynek leghangsúlyosabb eleme a köztehercsökkentésen és a versenyképesség növelésén túl az adóbürokrácia csökkentése. Amennyiben megszavazza a Parlament, a következő változásokkal számolhatnak a vállalkozások, a családok és a lakosság.
Kata nettó nyugdíj összege
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon sokszor elhangzott, hogy a katás vállalkozó nyugdíjalapja 81 300 forint. Az a kérdés, hogy ebből az összegből hány százalék kerül levonásra, amikor a nyugdíj összegét meghatározzák? Arra gondolok, hogy például munkaviszony esetén a minimálbér 2016-ban 111 000 forint, de amikor a nyugdíj összegét meghatározzák, akkor ebből levonásra kerülnek az egyéni járulékok és az szja és a nettósított összegből határozzák meg a nyugdíj összegét a szolgálati éveknek megfelelően. A katás vállalkozásnál is van ilyen levonási hányad a nyugdíj összegének meghatározásánál?
Katába lépési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdésem közül az első: a saját elhatározásból megszűnő egyéni vállalkozónak személyi jövedelemadózás alá kell-e vonni a megszűnés napján kimutatott eszközeinek nyilvántartási értékét, illetve a vállalkozás kimutatott pénzkészletét vagy egyéb készletét? Második kérdésem az lenne, hogy az a vállalkozás, illetve társaság, amely evába kíván lépni, bizonyos vagyoni elemei megléte esetén osztalékot kiváltó adó megfizetésére köteles. Ez egyéni vállalkozás esetén is így van? Kata választása esetén van-e ilyen osztalékot kiváltó adó?
Főállású kata, nyugdíjjárulék-alap, szolgálati járandóság
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ha az öregségi nyugdíjkorhatárt be nem töltött, nyugellátásban vagy korhatár előtti ellátásban részesülő személy a Tbj. 5. § alapján biztosítási jogviszonyban áll, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként az általa fizetendő nyugdíjjárulék-alapja meghaladja az év elején érvényes minimálbér tizennyolcszorosát, akkor a nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell. A kérdésem az lenne, hogy egy szolgálati járandóságban részesülő, főállású katás egyéni vállalkozónak milyen összeg lesz a nyugdíjjárulék-alapja? A katatörvény10. § (3) bekezdés szerinti jövedelem beleszámít-e az éves keretösszeg számításába? Mikor kell szüneteltetni a szolgálati járandóságát a főállású katásnak? Válaszukat előre is köszönöm!