2016 találat a(z) KATA cimkére
Katás adózás alatt vásárolt ingatlan
Kérdés
Bt. katás adózás alatt vásárolna egy ingatlant tevékenységéhez szükséges iroda céljára növekedési hitelből. Kérdések: egyáltalán kaphat-e, ha nincs számviteli mérlege? Ha mégis, akkor milyen adóvonzata van, ha a katás időszaka alatt eladja x idő múlva? Ha kilép a katából és akkor adja el? Kérem tájékoztatásukat ez ügyben.
Külföldről származó jövedelem
Kérdés
Egy svájci székhelyű, Magyarországon telephellyel, fiókteleppel, képviseleti irodával nem rendelkező céggel disztribútori szerződés tervezek kötni, amelynek keretében cég által értékesített termékeket és szolgáltatásokat közvetítem jutalék ellenében Magyarországon és környező országokban. A jutalékot devizában kapom. A tevékenységet önállóan és függetlenül végzem. A disztribútor nem alkalmazottja, kereskedelmi képviselője vagy ügynöke a cégnek. A tevékenységgel járó valamennyi kockázatot és költséget viselem. Kérdéseim a következők: 1. Végezhetem-e ezt a tevékenységet magánszemélyként vagy köteles vagyok az egyéni vállalkozó igazolványt kiváltani? 2. Ha magánszemélyként végezhetem, hogyan adózok? Minek minősül az így szerzett jövedelem? El tudom-e számolni a költségeimet a bevételeimmel szemben? Az szja-ban hogyan adózik az így szerzett jövedelem? Kell-e fizetnem adóelőleget, vagy csak évente egyszer az éves adóbevallással együtt fizetem meg az adót? Kell-e fizetnem ehót és hány százalékot? 3. Ha csak egyéni vállalkozóként végezhetem ezt a tevékenységet, hogyan adózom utána? Egyéni vállalkozóként választhatok-e olyan kedvezőbb adózású megoldást, mint például a kata?
Gyed melletti egyéni vállalkozás
Kérdés
Egy anyuka a munkahelyéről fizetési nélküli szabadságot vett ki, és a második gyermekével van jelenleg gyeden. Egyéni vállalkozást szeretne indítani. Vállalkozásában személyesen közreműködik. Főállású vállalkozóként lehet csak egyéni vállalkozó? Járulékfizetés szempontjából a kata választásával járna jobban, hogy megmaradjon a jelenlegi ellátása is?
Tíz gyakori kérdés a katáról
Cikk
Bár a kisadózók tételes átalányadóját tipikusan azoknak a kisvállalkozóknak találták ki, akik nem akarnak bajlódni bonyolult és összetett adózási kérdésekkel, mégis vannak olyan területei ennek az adózási formának is, amelyek rendszeresen fejtörést okoznak az adóalanyoknak. Ezeket foglaltuk össze kérdés-feleletek formájában.
Magánszemélyként tartozik a NAV-nak? Vállalkozását is veszélyeztetheti!
Cikk
Az adóhatóság rövid idő alatt megszüntette a vállalkozó kata alanyiságát. Az adózó perre ment, a Kúria döntött.
Így készítse el a kata alól kikerülő cég nyitómérlegét
Cikk
Ha egy a kisadózók tételes adóját (kata) választó gazdasági társaság bármilyen okból kikerül a kata hatálya alól, kénytelen szembesülni azzal a kellemetlen ténnyel, hogy a kikerülést követő nappal nyitómérleget kell készítenie, melyet könyvvizsgálóval kell hitelesíttetnie.
Evából katába
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Közkereseti társaság 10 éve alakult. Az első öt évben a számviteli tv. szabályai szerint kettős könyvvitel szerint adózott. 5 éve evát választott és ettől az időponttól az egyszeres könyvvitelt választotta. 2015. év közben, vagy az év végén szeretne az evából kilépni és a következő naptól, vagy (2016.01.01-től) kisadózóként adózni. Szeretném megkérdezni Önöktől, hogy ez lehetséges-e, és ha igen, akkor milyen feltételei vannak az adózási mód változásának? A szíves tájékoztatásukat előre is megköszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor adózóna előfizető 9400 Sopron, Rákóczi F. u. 13.
Katás bt. kültagjának biztosítási jogviszonya
Kérdés
Egy katás bt. kültagjának megszűnt a biztosítási jogviszonya. Ilyenkor mi a teendő? Milyen járulékfizetési kötelezettsége lesz a kültagnak?
Jogviszonyok
Kérdés
Egy most alakuló bt. a katát választotta a beltagja után. A társasági szerződésben úgy rendelkeztek, hogy a beltag látja el az ügyvezetési feladatokat munkaviszonyban napi egy órában. Megfizeti az 50 ezer forintot mint katás és a járulékokat a munkaviszony után. Most volt adóellenőrzése, mint induló céget nézték, az ellenőrök ezt nem értették. 1041-es nyomtatványon bejelentettük a munkaviszonyt és hogy a beltag társasvállalkozó. A társas vállalkozói jogviszonyt visszatöröltették velünk. Tv -nek megfelelően jártunk el?
Társas vállalkozás - katás egyéni vállalkozó biztosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy egyéni vállalkozó kata alapján kíván adózni, de van mellette egy kft.-je, amelyben tulajdonos és ügyvezető társas vállalkozói jogviszonyban, úgy a katában fizetheti-e az 50 ezer forintot havonta, vagy a társas vállalkozása lesz a főállása és ott meg kell fizetnie a normál járulékokat, katás egyéni vállalkozóként pedig havonta csak 25 ezer forintot kell fizetnie? Köszönöm!
Iparűzési adó: bevallási abc
Cikk
Összesítettük, miként kell bevallania az iparűzési adót a normál, a kivás, a katás és az evás cégnek, kinél, hogyan csökkenthető az adóalap, továbbá mit kell tenniük a kapcsolt vállalkozásoknak.
Katás vállalkozó nyugdíjszámítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású kollégánk korábban katás egyéni vállalkozó volt. Négy és fél éve van hátra a nyugdíjjogosultsághoz. Milyen mértékben számít bele a katás időszak (annak bevezetése óta aszerint adózott) a nyugdíjának kiszámításába? Köszönettel.
A 0,5 százalékos nyugdíjemelés feltételei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kata és eva hatálya alá tartozó öregségi nyugdíjas társas vállalkozó kérhet-e a 0,5 százalékos nyugdíjemelést? Az említett adózási formák kiváltják a járulékfizetést is, emiatt merült fel ez a téma.
Katás egyéni vállalkozó a bt.-ben kültag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társasági beltagja a férj, kültag a feleség. Mindketten öregségi nyugdíjasok.A társaság műsorszervezéssel foglalkozik. A feleség szeretne besegíteni a tevékenységbe, átvállalna egy részfeladatot. Erre szeretné kiváltani az egyéni vállalkozást mint katás. Van-e erre lehetőség? Válaszát köszönöm.
Rokkantsági ellátás - kata - bevételi korlát
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 50 százalékos egészségi állapotom miatt C2 minősítést kaptam. Ennek folyományként rokkantsági ellátásban részesülök 2013. február óta. Idén katás egyéni vállalkozó lettem, a szabályoknak megfelelően havi 25 ezer forint katát fizetek. A kérdésem, hogy van-e bármilyen bevételi korlátom mint egyéni vállalkozó annak érdekében, hogy a rokkantsági ellátásra való jogomat ne veszítsem el. A katás bevétele nem egyenlő a jövedelmével, így nem is tudom meghatározni azt. Amennyiben kiegészítő információra lenne szükségük esetemmel kapcsolatban szívesen állok rendelkezésükre! Válaszukat előre is köszönöm!