2016 találat a(z) KATA cimkére
KATA bevételszerzés időpontja
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném kérni a segítségüket a következő jogszabályrészlet értelmezésében: 2012. évi CXLVII. tv. 2. § 13. b) alpontja. A bevétel megszerzésének időpontja: a kisadózó vállalkozás vonatkozásában igénybe vett szolgáltatás esetében az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának vagy igénybevevőjének az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) rendelkezései szerint adófizetési kötelezettsége keletkezik vagy keletkezne. Válaszukat előre is nagyon köszönöm.
Kata
Kérdés
Egyéni vállalkozó (szja vállalkozói jövedelem szerint adózó) 2017.01.01-től kata hatálya alá tartozik. Kérdésem, hogy 2016. évi szja bevallásban képezhet-e fejlesztési tartalékot annak ellenére, hogy 2017. februárban, az szja bevallás benyújtásakor már ismert, hogy 2017-től a kata hatálya alá tartozik? Mivel a kata hatálya alatt is nyilvántartást kell vezetni a képzett fejlesztési tartalék előírt időben történő felhasználásáról, tehát ellenőrizhető a beruházásra fordított összeg, ezért úgy gondolom nincs akadálya. Jól gondolom vagy vitatható? Köszönettel.
Ennyi lehet a szocho öt év múlva – Prémium a NAV dolgozóinak
Cikk
Hat év alatt több mint a felével, 15,5 százalékkal csökkenhet a tavalyi évben még 27 százalékos, idén januártól pedig 22 százalékos szociális hozzájárulási adó mértéke – emelte ki sajtótájékoztatón Tállai András. Az államtitkár szólt arról is, hogy 4 százalékkal túlteljesült a kiemelt adónemekből várt bevételi előirányzat, így prémiumot kaptak az adóhatóság dolgozói. Akik tavaly december 31-éig megkérték az online pénztárgép használatához szükséges kódot, azok számára a kormány megteremti a lehetőségét, hogy igénybe vehessék az 50 ezer forintos állami támogatást.
Gyes, egyéni vállakozó, járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó gyesen van, nem végez mellette munkát. Ilyen esetben kell neki járulékot fizetnie? Ha kata adónemet választ milyen fizetési kötelezettséggel jár? válaszát köszönöm
Kata és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék tájékoztatást kérni: katás egyéni vállalkozó magánszemélyként bérbe ad ingatlant (ez be is van jelentve a NAV-hoz) a tavalyi évben a katás bevétele és a bérbeadási bevétele összesen átlépte a 6 000 000 Ft-ot, de külön-külön nem érte el. A 8 000 000 Ft-ot viszont nem lépte át. Van-e teendő ilyenkor? A két bevételt össze kell adni áfa szempontjából? Ha kell áfát fizetni, mi után kell? Előre is köszönöm a segítséget.
Ne halogassa a döntést: sokat nyerhet, ha még az idén megteszi
Cikk
December 31-én három – a vállalkozásoknak jelentős adómegtakarítást eredményező – határidő jár le. Az év utolsó napjáig választható a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva) - ha már január elsejétől ezen igen kedvező adózási módok egyike szerint kíván adózni a vállalkozó -, illetve az alanyi mentesség az áfában. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2016. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó nyilatkozatot el kell juttatni az adóhivatalnak. A pénztárgéphasználatra újonnan kötelezetteknek is az év utolsó napján jár le a kassza üzembehelyezésére nyitva álló határidő, amely az állami támogatás igénybevételének egyik legfontosabb feltétele.
Csed-gyed több jogviszony esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg katás egyéni vállalkozó, aki munkaviszonnyal is rendelkezik 2017.05.15-én fog várhatóan szülni ikergyermekeket. A munkaviszonyában, mely 2012.07.01-től folyamatosan fennáll, jelenleg gyesen van az első gyermekével, aki 2014.12.04-én született. A munkaviszonyban a tgyás-t 2014.11.14-én kezdte meg, azóta folyamatosan fizetés nélküli szabadságon van jelenleg is, és nem is fog visszamenni dolgozni a szülésig. A munkaviszonyában az első gyermeknél bruttó 209 250 Ft-os átlagos havi jövedelmet állapítottak meg (napi 6975 Ft), ez volt a gyed alapja is. Katás egyéni vállalkozóként 2014.07.01-től minősül főfoglalkozásúnak, minden hónapban megfizette a tételes 50 000 Ft-os katát. A tgyás és a gyed első éve alatt alkalmazott látta el a feladatokat, személyesen nem működött közre, 2016.01.01-től dolgozik újra egyéni vállalkozásában. Az első gyermek után a katás jogviszonyban nem kapott semmilyen ellátást, mivel nem volt meg a kellő biztosítási idő. Kérdéseim: 1. A katás egyéni vállalkozásában is igényelheti majd a csedet, illetve gyedet? Természetesen a csed alatt most sem működne személyesen közre. Mekkora összegre számíthat? 2. Az ikerterhesség miatt valószínűleg a szülést megelőző 2 hónapban kórházban lesz. Ha igényli a táppénzt az egyéni vállalkozásában, akkor az befolyásolja-e az ellátások (csed, gyed) összegét? 3. Jól gondolom, hogy a munkaviszonyára tekintettel az első gyermek esetében megállapított ellátási összeget fogják most is megállapítani?
Bt. 2017.01.01-től katás, eredménytartaléka 11 millió
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. 2017.01.01-től a kata alá szeretne bejelentkezni. Kérésem, hogy ki kell-e osztalékként fizetni az eredménytartalékban lévő 11 milliót és a 2016 évi 2 millió eredményt? Ha igen, akkor hogyan fog 2017-ben adózni az osztalék, amit a taggyűlés 2016-ra jóváhagyott? A beltag fog a kata alá bejelentkezni. Hogyan kell 2016. évi zárást elkészíteni? Hogyan kell kontírozni a záró tételeket? Sajnos ebben még kezdő vagyok. Segítségüket előre is köszönöm.
A katára biztat az NGM
Cikk
Érdemes december 31-éig minden kisvállalkozónak átgondolni a katára (kisadózók vállalkozások tételes adójára) váltást, hiszen jövőre a kétszeresére – 6 millió forintról 12 millióra – nő a kata bevételi határa, írja közleményében az NGM.
Támogatások és adóelőnyök kkv-knek
Cikk
Átfogó program indul kis- és közepes vállalkozások (kkv) fejlődésének elősegítésére, hatékonyságuk, termelékenységük növelésére – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Így térhet át szja-ról vagy eváról katára
Cikk
A közteherfizetési kötelezettség változatlanul hagyása mellett az Országgyűlés 2017-től megduplázta a katás bevételi értékhatárt. Így felmerül a kérdés: egyéni vállalkozóként érdemes-e áttérni katára, és milyen szabályok szerint tehetjük ezt meg.
Katás egyéni táppénz
Kérdés
Egy katás egyéni vállalkozó 2016.09.01-jétől táppénzen van, melyről minden hónapban beküldésre került a 16T101E adatlap. Sajnos november hónapról csak késve, 12.15.-én lett beküldve az adatlap, így a mai nappal 12.20-án előírták november hónapra az 50 ezer fizetendő katát. A NAV-tól semmit sem kaptunk, tehát elvileg a 16T101E adatlapot feldolgozták, az adófolyószámlán mégis szerepel a fizetendő kata. Azt szeretném kérdezni, hogy ilyen esetben van még mód az adott hónapra a fizetendő adó törlésére vagy a késett bevallás miatt már semmit sem lehet tenni? A vállalkozó azóta is ténylegesen táppénzt kap a betegsége miatt Előre is köszönöm a válaszukat..
Kata újraválaszthatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 2016. október 31-ei hatálydátummal saját döntéssel kilépett a kata alól. Kérdésem: esetében mikortól választhatja majd újra a katát, figyelemmel a 2017. január 1-jétől életbelépő változásokra? Válaszát köszönöm. Rozika könyvelő
Áttérés katára a társasági adó hatálya alól
Kérdés
Az a kérdésem, hogy a 2017.01.01-jével katára áttérő bt.-nek a tao negyedéves előlegfizetési kötelezettségét 2017. januárban, áprilisban és júliusban teljesítenie kell-e, vagy sem?
Bt., kkt. áttérése katára: kinek érdemes, kinek nem? Példákkal
Cikk
Sok vállalkozás az év vége felé szembesül az éves adójával, illetve kalkulál azzal a szerencsés helyzettel, hogy az adózásának módját megváltoztatva hozzáigazíthatja egy másik adózási rendszerhez. A következőkben a társaságiadó-alanyoknak a katára, azaz a kisadózó vállalkozások tételes adójára való áttérésének dilemmával és teendőivel foglalkozunk.