1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Egyéni vállalkozók, őstermelők, adószámosok nyilatkozata az 1+1 százalékról Cikk
Idén február 27-éig kell szja-bevallást benyújtaniuk az egyéni vállalkozóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélyeknek, akik bevallásukkal egy időben, rendelkezhetnek a személyi jövedelemadó 1+1 százalékáról is.
Biztosított őstermelő Kérdés
Biztosított az a mezőgazdasági őstermelő, aki esetében fennáll, hogy a rá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együttesen legalább 20 év. A kérdésem az lenne, hogy ez a feltétel hogyan vizsgálható? Addig nincs "gond", amíg az őstermelő életkora szerinti és a rá irányadó nyugdíjkorhatár közötti különbség több mint 20 év, valamint akkor, ha már az őstermelői biztosítása előtt meg volt a 20 év szolgálati ideje. Ez utóbbi esetben nem kell továbbbá felülvizsgálni a biztosítást, mert az nem változik, nyugdíjas koráig biztosítottnak minősül. Más a helyzet, ha nincs meg a már megszerzett szolgálati idő 20 év, és az életkor és nyugdíjkorhatár különbsége 20 év alá csökken. Jól értelmezem-e, hogy ha ez a különbség 20 év alá csökken, érdemes a nyugdíjbiztosítótól adatot kérni, hogy a már megszerzett szolgálati idő mennyi, hiszen csak így tudjuk vizsgálni, hogy a már megszerzett és még hátralévő idő összege eléri-e a legalább 20 évet. Mivel a még hátralévő idő és a már megszerzett idő folyamatosan változik (szinte naponta), hogyan lehet nyomon követni? Figyelembe véve azt is, hogy a szolgálati idő lekérdezése a nyugdíjbiztosítótól nem 1-2 napos folyamat, így a lekérdezés időpontjában meglévő adatok, "holnap" már nem aktuálisak. A jogviszony pontos megítéléséhez pedig naprakész adatra van szükségem, az egyik nap még lehet 20 év hátra, a másik nap már csak 19 év 364 nap. Mivel a NAV a biztosítási jogviszony megítélésének helyességét nem vizsgálja a bejelentéskor, illetve a járulékbevallások feldolgozásakor, automatikusan visszaigazolja a nyugdíjbiztosító felé a szolgálati időt. Hallottam olyat, hogy csak a nyugdíj igénylésekor derült ki, hogy nem álltak fenn a biztosítás feltételei (hátralévő és megszerzett legalább 20 év), így a nyugdíjbiztosító kérte a NAV-ot az utolsó 5 év járulékainak, biztosításának törlésére. Felmerült bennem a kérdés, hogy ilyenkor, ha az őstermelő befizette a járulékait, az adófolyószámláján többlet jelentkezik, ugyanakkor ha nem őstermelőként biztosított (és más jogviszonya nincs) meg kellett volna fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot ezen időszakra. A járulékok törlésekor a NAV ezt automatikusan előírja? Ha ez utóbbi járulékot a magánszemély nem fizeti meg a törölt 5 évre, járhat bírság, hiszen úgy vette igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat, hogy arra nem lett volna jogosult. Valamint tudtán kívül megtévesztette a rendszer adatait azzal, hogy nem jogos biztosítotti jogviszony által volt érvényes taj száma.
Őstermelői igazolvány Kérdés
Magánszemély új, 2020-ig érvényes őstermelői igazolvánnyal rendelkezik 2017. 01. hóban, de értékesítési betétlapja 2017-re nincs. Adószám alapján kompenzációs felárat választott. Kérdésem: búza értékesítésekor a felvásárlási jegy kiállításához kell-e rendelkeznie érvényes betétlappal, vagy ennek hiányában is eladhatja a terményét felvásárlási jegyre, és az egyéb feltételek fennállása esetén a felvásárló jogszerűen levonhatja a kompenzációs felárat?
Eho Kérdés
Őstermelő a 2015. évben kimutatott őstermelői jövedelme után ehót fizetett, tételesen számolt el a költségeivel. Ez a kifizetett eho 2016. évben költségként elszámolható-e? Köszönettel: Krivikné H. Marianna
Főállású őstermelő Kérdés
Lehet-e főállású őstermelő az, aki két kft.-ben is ügyvezető? Az ügyvezetést megbízásban látja el mind a két helyen.
Kompenzációs felár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jár-e kompenzációs felár annak az áfaalany egyéni vállalkozónak, aki mezőgazdasági őstermelő is? Az elszámolást felvásárlási jegy vagy FAD-os számla ellenében végezzük el? Válaszukat előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó és őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyazon adószámmal rendelkező egyéni vállalkozó és magánszemélyként őstermelő választhatja-e egyéni vállalkozóként a katát, magánszemély őstermelőként pedig a tételes elszámoláson alapuló jövedelemszámítást? Egyébként az egyéni vállalkozói tevékenység éppen az őstermelésből származó kistermelői tevékenység keretében előállított termék értékesítése, kiegészítve más, nagykereskedelemből beszerzett áruk értékesítésével. A költségelszámolásból adódik nekem az ellentmondás. Várom válaszukat köszönettel.
Szolgálati idő Kérdés
1949-ben született férfinak 2008-ig 11 év 104 nap szolgálati időt állapítottak meg. 2007 decembere óta őstermelő. A rá irányadó nyugdíjkorhatár 62 év volt. 2007 decemberében a már megszerzett és a még megszerezhető szolgálati idő nem érte el a 20 évet, így amikor elkezdte az őstermelést, nem lehetett biztosított őstermelő. Múlt héten a NAV ügyfélszolgálatán azt a tájékoztatást kapta, hogy nagyon nagy baj van a könyvelésével, mert neki biztosított őstermelőnek kellene lenni, 58-as bevallásokat negyedévente beadni, és már régen meglett volna neki a 20 év szolgálati idő. A megelőző öt évben az őstermelésből évente kb 1500 ezer Ft bevétel keletkezett. Ebben az esetben a járulékfizetés is csak az előző év bevételének a 20%-a után keletkezne, ami arányosításra fog kerülni és biztosan nem lesz az egész év arányosan teljes szolgálati idő. Kérdésem: öregségi résznyugdíjhoz szükséges szolgálati időt meg lehet szerezni az őstermelésből? A jogszabályokban csak az öregségi nyugdíjról van szó és sehol nem említi a résznyugdíjat. Köszönöm tájékoztatásukat.
Őstermelő járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy mezőgazdasági őstermelő (közös őstermelőben 3 fő van) főállású őstermelő lett 2017. február 1-jétől. Előző évi közös bevételük 8200 ezer Ft volt, plusz támogatás: 1688 ezer Ft. A másik két személy nyugdíjas. Neki mint főállású őstermelőnek mi után kell a járulékot megállapítania? És milyen adónemeket kell fizetnie? Köszönettel.
Fakitermelés. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem az áfakörös egyéni vállalkozási tevékenységét szünetelteti. Mellette kompenzáció-feláras őstermelő. A kitermelendő erdőből a fáját szeretné értékesiteni őstermelőként. Az értékesítés számlázása hogyan történhet? Kompenzáció-feláras felvásárlási jegyre? Vagy ...... számla kibocsátásával milyen formában? A NAV törzsadatában az áfafizetési kötelezettség (1) általános szabályok alapján, és 7-es az áfatörvény alapján mezőgazdasági tevékenységet folytat és a kompenzációs felár megtérítésére igényt tart. Köszönöm válaszát.
Családi gazdálkodó (előző évben még őstermelő) veszteségelszámolása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Családi gazdálkodó – aki előző évben még őstermelő volt – őstermelésből származó előző évi veszteségeit elszámolhatja-e a családi gazdálkodás eredményéből? Ha igen, minden tagra vonatkozik-e a veszteség elszámolása?
Őstermelő -– bevallások Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre keresem a választ. Heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett volt bejelentve az őstermelő. Munkaviszonya december 28-án megszűnt. Egy évig volt táppénzen, időközben rehabilitálták (40%) járadékra. Őstermelőm úgy döntött, hogy a rehab előtt igénybe veszi a munkanélküli segélyt, ez április elején jár le. Kérdésem az lenne, hogy mikortól, és milyen bevallásokat kell benyújtani a NAV felé? Köszönöm a segítséget!
Családi gazdálkodás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg családi gazdaság vezető tagja vagyok, kompenzációs felárat érvényesítek, átalányadó szerint adózom. Az én adószámom alatt működik a gazdaság. Terveim szerint a családi gazdaságból kilépek, önálló őstermelőként kívánok működni, áfakötelezettséget választva. Ha jól gondolom, én új adószámot fogok kapni. A családi gazdaságból egy másik tag is kilép, fiatal gazda egyéni vállalkozóként folytatja tevékenységét. Van vele kapcsolatban valami tennivalónk? Az új vezető személye kérdéses számomra, mivel úgy tudom, hogy a családi gazdaság vezetője főállásban kell, hogy tevékenységét ellássa. Lehet-e ez a személy nyugdíjas, vagy munkaviszonyban álló? Részére új adószámot kell kérni és az alatt fog a gazdaság a továbbiakban működni? Segítségét megköszönöm!
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő (családi gazdaság) magánszemélyként szeretné bérbe adni ingatlanát (lakását). Őstermelőként adószámmal rendelkezik, de az ingatlan bérbeadásánál nem választaná a számlaadást, tehát áfa nélkül adná azt bérbe. Be kell-e a tevékenységet –ingatlan-bérbeadás – ebben az esetben jelentenie? A lakáshoz tartozik egy garázs is, de a bérleti díj ennek a bérbeadását is tartalmazza. Milyen teendői vannak? Köszönöm.
Alanyi adómentesség határa közös őstermelői igazolvány esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi az alanyi adómentesség határa közös őstermelői igazolvány esetén?