1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Őstermelő nemleges nyilatkozata kontra nyereség Kérdés
Üdvözletem! Feltételezzük, hogy az őstermelő tételes adózást választott, és bevétele túllépte a 600 ezer forintot, de nem éri el a 4 millió forintot. Ekkor még mindig több lehetősége van, de a legáltalánosabban használt "adózási mód" az, hogy a bevétel 20 százalékának megfelelő költségszámlával rendelkezik, és ezzel az adózást nagyjából le is tudta. Példának okáért a bevétele 3 millió forint, a költségszámlák összege 1 millió forint. Számszakilag van 2 millió forint nyeresége, miközben teljesen jogszerűen azt nyilatkozta, hogy nincs jövedelme. A kérdés: egy esetleges ellenőrzés során hivatkozhat-e a fenti 2 millió forint nyereségre mint forrásra? Akár mint a magánszemély jövedelmére, akár mint az őstermelő nyereségére? Köszönöm.
Őstermelő – lízing elszámolása Kérdés
Családi gazdaságunk gépek vásárlására lízing (2,5%-os) formátumú hitelt vett fel. Kérdésem, hogy mint őstermelő az évenkénti visszafizetéseimet elszámolhatom-e az éves költségeim között? Tételes költségelszámolást alkalmazok az adóbevallásomnál, igénybe veszem a 40%-os kistermelői költségátalányt. Amortizációt nem számolok a vásárolt gépekre. Nem vagyok áfára bejelentkezve, kompenzációs támogatással értékesítem a terményeimet.
Családi gazdaság, őstermelő, mellette egyéni vállalkozó áfája Kérdés
Szabályos-e az alábbi eset? Van egy rezidens orvos, aki egyéni vállalkozóként ügyeletet tart, alanyi mentességet választott, az egyetemen munkaviszonya van, ott biztosított, ugyanakkor az édesapja családi gazdaságában, mely normál áfás, csak tag. Ő nem értékesít. A családi gazdaságban csak az apa végez munkát, aki a gazdaság vezetője. Jól gondolom-e, hogy mivel az orvosi ügyelet más tevékenységi kör, szó lehet a rezidens alanyi adómentességéről, miközben a családi gazdaságban normál áfás adzás van? Ha a rezidens orvos a katát választaná, akkor a családi gazdaságból rá osztott bevétel is katás bevétel lenne?
Bérmunka igénybevétele őstermelőként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő igénybe veheti egyéni vállalkozó szolgáltatását (aratás, bálázás) a saját gazdaságában megjelölt termékek előállítása során? Válaszát köszönöm
Családi gazdaság Kérdés
Családi gazdaságunkban 2 fő öregségi nyugdíjas, és 2 fő őstermelőként biztosított családtag van. Én mint nyugdíjas vagyok a gazdaság vezetője, férjem szintén nyugdíjas, felnőtt gyermekeink őstermelőként biztosítottak. Az új őstermelői kártya kiváltásakor az én őstermelői igazolványomat (férjem velem közös igazolványon van) megújították, de a gyermekeimnek nem adtak újat, mondván a családi gazdaság tagjainak nem kell őstermelői igazolványt kiváltani. Kérdésem, hogy ők hogyan lesznek őstermelőként biztosítottak? Az APEH felé eddig negyedévenként kellett a bevallást elkészíteni, és befizetni a rájuk eső bevétel 20 százalékának az 1/12 része után a 14 százalékot. Az egy főre eső bevételünk 8 millió alatt van.
Közös őstermelői járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott két magánszemély, akik közös őstermelői igazolvány birtokában együtt tevékenykednek. Eddig nem volt máshol biztosítási kötelezettségük, így biztosított mezőgazdasági őstermelőnek minősültek. Novemberben az egyik magánszemély munkaviszonyt létesített. Kérdéseim a következők lennének: Közös őstermelés esetén a járulék fizetésénél a 8 millió forintot személyenként kell figyelembe venni? A kedvezményes járulékfizetésnél az összes őstermelői bevétel fele-fele után kell a járulékokat számítani? Példán keresztül számszerűsítve: közös őstermelésből származó bevétel (támogatásokkal együtt, de a bevételnek nem számító erdőtelepítési támogatás nélkül) 8 millió forint. Milyen összeg után kell a magánszemélyeknek megfizetni a járulékokat? Miben változik, ha az egyik magánszemély máshol biztosítottá válik? Köszönettel.
Őstermelőből egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni azzal kapcsolatosan, hogy egy jelenleg nem főállású őstermelő, ha az őstermelői tevékenységét 2016. december 27-étől egyéni vállalkozóként szeretné folytatni – ugyanazon tevékenységi köröket meghagyva, ugyanazon eszközök továbbvitelével, melyek jelenleg az őstermeléshez kapcsolódnak, nincs továbbvihető veszteség –, megteheti-e? Az őstermelői státuszban is áfás volt, és áfás egyéni vállalkozóként menne tovább. A változás az lenne, hogy eddig alkalmazott volt, és nem főállású őstermelő, de 2017-től főállású egyéni vállalkozó lenne, az őstermelői igazolványát pedig leadná, és ezt a tevékenységét meg is szüntetné 2016. december 26-ától. Viheti-e tovább az áfakötelezettségét/vagy -követelését? Kell-e záróbevallást beadnia, vagy úgymond jogfolytonosan viheti tovább a vállalkozását egy magasabb vállalkozási formában? A változás szükségessége egy pályázathoz kapcsolódik, ahol egyéni vállalkozóként folytathat mezőgazdasági tevékenységet. Még abban is szeretném kérni a segítséget, hogy mik lehetnek egy ilyen átalakulás buktatói, mire kell adózóként odafigyelnünk? Sajnos jogszabályi hivatkozást a "jogfolytonos" továbbvitelről nem találtam, csak éppen fordított irányú változásra találtam meg a lehetőséget, tehát azt, hogy egyéni vállalkozóból lehet őstermelő. Köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Törökné
Egyéni vállalkozó mezőgazdasági őstermelővé válna Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó – aki jelenleg is mezőgazdasági tevékenységet folytat – szeretne családi gazdaságot alapítani. Ebben az esetben mi a teendő az adóhivatal felé? Jelenleg áfakörös egyéni vállalkozó. A családi gazdaságot 2017 januárjában szeretné létrehozni. A Földművelésügyi Hivatal ekkor fogja őt nyilvántartásba venni a családtagjaival. A családi gazdaság tevékenységét őstermelőként szeretné végezni annak érdekében, hogy igénybe tudja venni az őstermelőre vonatkozó kedvezményeket (40 százalékos költségátalány, értékcsökkenés egyösszegű leírása...). Vagy abban az esetben is igénybe tudja venni a kedvezményeket, ha egyéni vállalkozóként lesz családi gazdálkodó?
Őstermelő termőföld-értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő értekesítené a használatában, illetve a tulajdonában lévő termőföldet. Jelenleg a támogatások nélküli bevétele a 600 ezer forintos bevallási küszöb alatt van. A termőföld vásárlásának beszerzését nem számolta el. Ebben az esetben magánszemélyként kell az ingatlanértékesítést szerepeltetni az adóbevallásban vagy őstermelői bevételként? Az szja-törvény 2. számú mellékletének I/2. bekezdését úgy kell értelmezni, hogy üzemi célú tárgyi eszköz értékesítésekor keletkezett bevételt csak akkor kell figyelembe venni őstermelőként, ha annak beszerzési, előállítási költségét korábban elszámolta a költségei között? Ha az őstermelői adózás alá esne az ingatlanértékesítés, akkor megoldást jelentene, ha év végével megszünteti az őstermelői tevékenységét és a termőföldet csak jövőre értékesítené? Ilyenkor az szja-törvény 2. számú mellékletének II/3-as pontjában foglaltak már nem mérvadóak? Válaszát előre is köszönöm.
Eho: sokaknak már nem kell fizetni, másoknál csökken a mérték januártól Cikk
2017. január 1-jétől kevesebbeknek kell majd egészségügyi hozzájárulást fizetniük, másoknál csökken az eho mértéke. Ismertetjük az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2016. évi CXXV. törvényben múlt héten kihirdetett módosításokat.
Társadalombiztosítás: így módosulnak januártól a szabályok Cikk
A múlt pénteken kihirdetett adócsomag számos tb-szabályt módosít 2017-től. A tavaszi ülésszakon is elfogadott az Országgyűlés egy olyan módosító törvényt, amely szintén rendelkezett a Tbj. jövő januári változtatásairól. Összefoglaltuk a két törvénycsomag azon Tbj. módosításait, amelyeket 2017. január 1-jétől kell alkalmaznunk.
Mezőgazdasági őstermelő és mezőgazdasági termelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos mezőgazdasági őstermelő vagyok, aki rendelkezik érvényes őstermelői igazolvánnyal, MVH-s regisztrációs számmal. Kérem tájékoztatásukat arra vonatkozóan, hogy élhetek-e a tárgyi eszköz beruházási költségének egyösszegű költségelszámolásával, ha a tárgyi eszközt kizárólag az őstermelői tevékenységemhez használom? Ha igen, akkor az egyösszegű költségelszámolás alkalmazható-e szántó művelési ágú földterület beszerzési értékére is? Szeretném megkérdezni, hogy van-e különbség mezőgazdasági termelő és mezőgazdasági őstermelő között az egyösszegű költségelszámolásnál, vagy azzal csak a családi gazdálkodás élhet? Kérem szíves tájékoztatásukat. Zsuzsa
Őstermelő Kérdés
Őstermelőként meglévő készleteimet (termény, állat) gazdasági társaságba szeretném apportálni. Milyen adózási kötelezettség keletkezik e tranzakció következtében? GYL
Kezdő őstermelő Kérdés
Egy magánszemély 2015. márciusban kiváltotta az őstermelői igazolványt, azonban az adóhivatalhoz nem jelentkezett be, adószámot nem kért. 2015. júniusban leérettségizett, s szeptembertól munkaviszonyt létesített, ami 2016. januárig tartott. Azóta biztosítással járó jogviszonyt nem létesített, viszont őstermelőként most kezdene decembertől működni, értékesíteni. Kérdésem, hogy a 2016. évben járulékot mi alapján fizessen be, kezdőnek minősül vagy nem? Az adószámot is most váltaná ki, mit írjon a tevékenység kezdő időpontjának?
Beruházásra adott előleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodóként tevékenységet folytató (szja-törvény szerint adózó) őstermelő az elkövetkező évben elkészülő beruházására ebben az évben előleget fizet. Kérdésem, hogy a kifizetett előleget költségként elszámolhatja-e? Ha igen, akkor az szja-bevallásban tekinthető-e ez az előleg úgy, mint tárgyi eszköz egyösszegű beszerzése? Családi gazdálkodóként ugyanis az adott év tárgyieszköz-beszerzési árát egy összegben elszámolhatja. Válaszát előre is köszönöm.