1945 találat a(z) őstermelő cimkére

Szántóföld értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2009-ben örökölt szántóföldet (szántó művelési ágú ingatlan) 2016-ban értékesítettek regisztrált mezőgazdasági őstermelőknek, akik az adásvételi szerződésben nyilatkoztak arról, hogy a vásárolt területet 5 évig más célra nem használják. A területeket (3 db) a két testvér adta el, akik anno örökölték, összesen 4 000 000 Ft értékben. Jól tudjuk, hogy nem kell adózni utána nekik? Válaszát köszönöm szépen!

Őstermelő téves nyilatkozata magasabb járulékalap választásáról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Biztosított főállású őstermelő (nem kezdő), aki kistermelő is, az 58-as bevallásban nyilatkozott arról, hogy magasabb járulékalap után fizeti meg a járulékokat 2014-ben. Számítása viszont hibás, mert a 2013. évi bevétele 20 százalékának 1/12 része több, mint a nyilatkozattal vállalt összeg, tehát neki a 2013. évi bevétel alapján kellett volna járulékot fizetnie. Hogyan tudja hibáját javítani, hiszen az 58-as bevallás önrevíziója során a választott járulékalaptól eltérni nem enged a rendszer. Válaszát köszönöm.

Őstermelő biztosított-e rendszeres szociális járadék mellett Kérdés

Tisztel Szakértő! 2012-ben rendszeres szociális járadékot kapó férfi (össz-szervezeti egészségkárosodás 41 százalék), aki – 1960-ban született és addig megszerzett szolgálati ideje több mint 21 év – biztosítottá válik-e mint főállású őstermelő abban az évben a felülvizsgálat idejéig, és azt követő időponttól, mely 2015. október 1-jétől rokkantsági ellátást állapított meg, össz-szervezeti egészségkárosodás 41 százalék, minősítés B2. Válaszát köszönöm.

Termőföld értékesítése Kérdés

Magánszemély 2016-ban 400 000 forintért értékesítette szőlővel beültetett földterületét, melyhez 2015-ben csere útján jutott. A vevő őstermelő és vállalta a terület mezőgazdasági célú hasznosítását 5 évre. Jól gondolom, hogy az eladónak ezáltal 30 000 forint adófizetési kötelezettsége keletkezik 2016. évre vonatkozóan?

Katás egyéni vállalkozás bejelentkezés Kérdés

Tisztelt Szakártő! Kérdésem adózói bejelentkezéssel kapcsolatos. Áfakörös főállású mezőgazdasági őstermelő (áfa-elszámolás az általános szabályok szerint történik) szaktanácsadói tevékenység gyakorlására bejelentkezhet-e egyéni vállalkozóként, ahol áfa alanyi mentességet és kata szerinti adózást választana. Az egyéni vállalkozói bejelentő lapon a KATA választási lehetőség felajánlása úgy szól, hogy "egyúttal magamat mint magánszemélyt kisadózóként" bejelentem. Tehát ha az egyéni vállalkozásomban a KATA szerinti adózást jelentem be, akkor a mezőgazdasági őstermelő tevékenységemben nem lehetek tételes költségelszámolású? A KATA hatálya alá történő bejelentkezés minden magánszemélyként végzett tevékenységre vonatkozni fog? Remélem érthetően tettem fel a kérdést. Köszönettel várom válaszát.

Alanyi adómentes kft. dísznövénypalánta vásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felvásárlásijegy-tömbbel kell-e felvásároljon a belföldi alanyi adómentes kft. dísznövénypalántákat mezőgazdasági őstermelőtől? Illetve vásárolhat-e ilyen célból magánszemélytől is egyszerű adásvételi szerződéssel is?

Őstermelő értékesíti gazdaságát ipari célra Kérdés

Tisztelt Adózóna! Őstermelő évek óta nullás szja-bevallást ad le, mert értékhatár alatti és rendelkezik 20% költségszámlával. A 20% költségszámla kizárólag gázolaj. Termőföldeket vásárolt folyamatosan 2005-től napjainkig. Most értékesíti földterületeit és állatállományát, melyek értéke nem különül el az adásvételi szerződésben. Értékesítés előtt a területet földhivatali eljárás keretében kivonatja termelés alól, mert a vevő csak így tudja megvenni, mivel nem jogosult termőföldet vásárolni. A vevő a területen napelemtelepet létesít. Feltételezem, hogy a föld értékesítésére így az ötéves szabály vonatkozik. Az állatállománnyal kapcsolatban semmilyen nyilvántartása, költségszámlája nincs, azok folyamatosan 20 éve szaporodnak (szarvasmarhák). Hogyan lehet a földterülettől adózás tekintetében elkülöníteni az állatállományt, és hogyan adózik az állatok után? Köszönöm.

Állattartók kártalanítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó őstermelő méheit betegség miatt le kellett ölni és a méhkaptárokat meg kellett semmisíteni. A leölési határozat alapján a leölt méhcsaládok és megsemmisített betegségterjesztő tárgyak után a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kártalanítást fizetett ki. Ebben az évben árbevétele nem volt az őstermelőnek. Kérdésem a következő: a kapott kártalanítás hány százaléka (15%, 6%) az átalányban megállapított jövedelem? Vagy a kártalanítás nem minősül árbevételnek és nem kell bevallani, mert ha az őstermelő árbevétele éves szinten nem éri el a 600 000 Ft-ot, akkor az őstermelés miatt nem keletkezik adóbevallási kötelezettsége? Biztosított őstermelőként a 2017. évben mi lesz a járulék alapja? Válaszát megköszönve tisztelettel: Csatáriné Szabó Eszter

Felvásárlási jegy őstermelő szám nélkül Kérdés

Hogyan kell bevallani az olyan felvásárlási jegyeket, amelyeken nincs őstermelő szám? A Felvásárlási program nem engedi rögzíteni őstermelői szám nélkül. Azért nincs, mert ügyfelünk mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki alanyi mentesség mellett kompenzációs felárra tart igényt,a törzsadatlapja szerint. Őstermelői igazolványt nem kérhet, mert azonos tevékenységet nem folytathat egyéni vállalkozóként és őstermelőként egyaránt. Mi a megoldás?

Családi gazdálkodó, közös őstermelés értékcsökkenés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő Közös őstermelés alatt gazdálkodó év közben bővülő taggal, illetve az év második felétől családi gazdálkodásban működő és újabb taggal gyarapodó őstermelő hogyan számolhatja el a kizárólag üzleti célt szolgáló, év közben beszerzett tárgyi eszközét egyösszegű értékcsökkenésben? Hogyan osztom fel az eszközértéket: a belépő tagokat és az eszközbeszerzés dátumát figyelembe véve, vagy kizárólag az év végén meglévő tagok számával osztom?

Őstermelő 20 százalék költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő tételes költségelszámolást alkalmaz. A bevétel támogatások nélkül nem éri el a 4 millió forintot, így nemleges nyilatkozatot szeretne tenni. Kérdésem az lenne, hogy a 20 százalékos költségbe beletartozik-e a tárgyévben megfizetett iparűzési adó és az előző évre vonatkozóan a tárgyévben befizetett eho? Válaszuk nagyon sürgős lenne! Köszönöm szépen!

Felvásárlási jegy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar alanyi adómentes egyéni vállalkozó lengyel őstermelőtől (a lengyel őstermelő nem rendelkezik közösségi adószámmal) vásárolt magyar felvásárlási jeggyel árut. A lengyel őstermelőnek nincs közösségi adószáma. Kérdéseim a következők: Vásárolhat-e a vállalkozó magyar felvásárlási jeggyel közösségen belüli őstermelőtől árut? Ha igen, akkor az áfát ki, hol és milyen mértékben köteles megfizetni? Milyen bevallásokat kell beadni? Importáfát, ha jól gondolom, nem kell fizetni, mert ez nem harmadik ország. Van-e bármilyen egyéb adó, amit az ily módon behozott termék után meg kell fizetni? Köszönöm!

Egyéni vállalkozásból őstermelő Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon szépen köszönöm a gyors választ, 2017.04.24.-én kaptam meg. A vállalkozás megszüntetésekor ha jól értelmeztem az öt év alatt a támogatásból és a gazdálkodás eredményéből vásárolt gépek berendezések felszerelések értékét bevételként kell figyelembe venni, Hogyan lehet az értékeket megállapítani a bevétel elszámolásakor? Ha bevételként elszámoltuk le kell adózni az egyéni vállalkozás szerint, és így kerül a magánszemély a tulajdonába? Kiváltja az östermelői igazolványt , és amilyen értéken kiszállt az egyéni vállalkozásból, azza kerül be az östermelésbe? Tisztelettel Kutasi Gabriella

Őstermelő átmehet-e jogfolytonosan saját egyéni cégébe? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Volt egy egyéni vállalkozásom, melyből most áprilisban egyéni céget csináltunk jogfolytonosan. Szeretném, ha az őstermelői tevékenységem is az egyéni cégemben mehetne tovább. Ezt jogfolytonosan szeretném megtenni, tehát az őstermelőként vállalt kötelezettségeket is átvéve az egyéni cégemben folytatnám az eddig magánszemélyként végzett tevékenységet – felvéve az egyéni cégembe ezeket a tevékenységeket is –, az eddigi eszközöket is az egyéni cégembe vinném át, ahol értékcsökkenési leírás volt, azt folytatnám tovább, az állatoknál a tartási kötelezettséget az egyéni cégemben folytatnám tovább. Úgy gondolom, hogy ez így megoldható, amire figyelni kell az, hogy őstermelőként a földterületeket nem adhatom át, csak bérleti jogviszonyban bérelt területként az egyéni cégemnek. Mindkettő – az egyéni cégem is és az őstermelés is – áfakörös, tehát ez sem okozhat gondot. A kérdésem, jól gondolom, hogy ezt így meg lehet oldani jogfolytonosan? Az őstermelői tevékenységeimet az egyéni cégben felvenném, a szükséges átírásokat megtenném (MVH; földhivatal; NAK; Nébih stb.), és a földterületeimet mint magánszemély legalább 5 éves határozott időre bérbe adnám az egyéni cégemnek. Köszönöm válaszát!

Őstermelő – táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen lehetőségei vannak egy őstermelőnek, hogy betegsége esetén táppénzellátásra jogosult legyen?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink