1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Családi gazdaság alapitása Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Nyugdíjas őstermelő fiával és unokájával családi gazdaságot szeretne alapítani. A nyugdíjas lenne a családi gazdaság vezetője, mert az ő nevén van földterület. Kérdésem az lenne, hogy mivel ő nyugdíjas, kizáró ok-e, hogy ő legyen a családi gazdálkodás vezetője?
Ezek megőrültek? Nem. Akik több tb-ellátást kaphatnak több járulékért Cikk
A kötelező társadalombiztosítási rendszer mindössze három személyi kör – nevezetesen a mezőgazdasági őstermelő, az evás egyéni vállalkozó, illetve a főállású kisadózó – számára nyújt lehetőséget arra, hogy önkéntes döntés alapján a jogszabályban meghatározottnál magasabb összegű járulékalap után, vagy magasabb összegben fizessen járulékot.
Szja-törvény, őstermelői tevékenység saját tulajdonú erdőben Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem válaszukat az alábbi kérdésben. Az szja-törvény szerint mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek a saját tulajdonú földterületen végzett erdőgazdálkodás minősül. Mit kell érteni egész pontosan a saját tulajdon alatt? Az erdők gyakran osztatlan közös tulajdonban vannak. Elég a többségi tulajdon? Vagy ha 90 százalék feletti a tulajdonrész az erdőben, az már saját tulajdonnak minősül? A kinevezett erdőgazdálkodó, akinek tulajdona is van az erdőben, ahol erőgazdálkodó, már az egész területen végezhet őstermelőként gazdasági tevékenységet? Bérbe vett területen lehet őstermelői tevékenységet végezni őstermelőként? Kérem részletes tájékoztatásukat, hogyan kell eljárni őstermelőként végzett erdőgazdálkodás esetén a tulajdonviszonyokkal kapcsolatban? Köszönettel: Boros Zsanett
Áfa 6 milliós értékhatára Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem, az alábbi kérdésemre válaszolni szíveskedjenek. Adószámmal rendelkező adóalanynál (egyéni vállalkozó, őstermelő, adószámos magánszemély), aki alanyi adómentességet választott, a 6 milliós értékhatárba beletartozik-e a termőföld-bérbeadás ellenértékeként kapott összeg? Köszönettel: Boros Zsanett
Őstermelő családi adókedvezménye Kérdés
Őstermelő vehet-e igénybe családi adókedvezményt? A járulékokat az előző évi bevételének a 20 százaléka után fizeti. Jövedelme 2015. évben nem keletkezett. A nyilatkozati formát választotta a 2015. évi adóbevallásában. Válaszukat előre is köszönjük.
Kompenzációs felár Kérdés
Cégünk őstermelőktől vásárol fel fűszerpaprikát, az őstermelők adószáma 1, ami alanyi adómentességet feltételez. Ebben az esetben mi levonásba helyezhetjük-e a kompenzációs felárat (a cég áfaalany)? Köszönettel.
Változik a Tbj. is 2017-től, mutatjuk az elsőkörös módosításokat Cikk
A társadalombiztosítási ellátások szabályait tartalmazó törvény (1997. évi LXXX. törvény) is módosul a múlt hét végén benyújtott adótörvénycsomag szerint. Egyelőre viszont semmi nem szerepel benne a Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter által nemrégiben beharangozott járulékcsökkentési programból.
Családi gazdálkodás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy őstermelő, akinek közös őstermelői igazolványa van a feleségével és a nagykorú lányával. Most, mivel megnőtt a bevétele, szeretne családi gazdaságot létrehozni. és további két személyt bevonni. A kérdésem az lenne, hogy a bevételeket év végén hogyan osztom meg? Közös őstermelői időszakból az addig felmerült bevételt és kiadást osztom hárommal, mivel addig hárman voltak benne, miután családi gazdaság lett, attól az időponttól pedig öt részre osztom a bevételt és a kiadást is. Vigyázva arra, hogy az 1-9 hónapban keletkezett bevételhez tartozó három személy éves bevétele ne haladja meg a kistermelői értékhatárt, tehát az éves bevallásban nem lesz egyforma bevétel az öt fő szemszögéből nézve, vagy mivel családi gazdaság, így annyi felé osztom az éves bevételt, ahányan év végén a családi gazdaságban szerepelnek, jelen esetben öttel? Ha ez így nem jó, akkor hogyan kell ilyen esetben eljárni? Válaszát mielőbb várom. Tisztelettel: O-né
Átalányadózó mezőgazdasági őstermelő alapnyilvántartása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó mezőgazdasági őstermelőnek (mezőgazdasági kistermelő, családi gazdálkodó) milyen alapnyilvántartást kötelező vezetnie? Pl. pénztárkönyv, vagy elegendő bevételeiről és kiadásairól egy nyilvántartás? Áfa levonására jogosult. Köszönöm.
Mezőgazdasági terület feles művelésbe adása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő saját tulajdonú szántó területeit feles művelésbe kívánja adni. Aki megműveli a földet, a termelt mezőgazdasági termék felét átadja a tulajdonos részére természetben, vagy a terméket piaci áron megveszi a tulajdonostól. Kérdésem: ha a tulajdonos értékesíti a terményét, az árbevételt elszámolhatja-e az őstermelés bevételei között, vagy termőföld bérbeadásból származó bevétel lesz.Ha egyik sem, akkor milyen típusú jövedelem lesz a bevétele? Szíves válaszát előre is köszönöm!
Halottak napja, mindenszentek: így adózik, aki virágot árul Cikk
A kegyelet napjaiban a virágboltok mellett magánszemélyek is kínálnak kapualjakban vagy az út szélén csokrokat, koszorúkat. Milyen adózási szabályokhoz kell igazodniuk a kiskerti portékát árulóknak?
Befejezetlen termelés őstermelőnél, egyéni vállalkozónál – a mezei leltár Cikk
Még a tapasztalt könyvelőknek is okoz némi fejfájást a mezei leltár összeállítása. Külön feladvány, ha ezt a munkát a pénzforgalmi szemléletű, naplófőkönyv, pénztárkönyv adataira támaszkodva kell elvégezni.
Szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó abbahagyná tevékenységét mint vállalkozó, a továbbiakban mezőgazdasági őstermelő szeretne lenni, vagy akár abba is hagyná, mert már nyugdíjas. Évekkel ezelőtt támogatásból saját nevén szereplő ingatlanokon átalakításokat eszközölt mint vállalkozó. Az átalakítás abból állt, hogy ólakat, karámokat alakított ki. A vállalkozásában értékcsökkenés lett elszámolva. Jelenleg már minden ingatlan nyilvántartási értéke azonos a maradványértékkel. Gépeket is vásárolt, amelyek szintén már csak maradványértéken szerepelnek, illetve van, aminek a nyilvántartási értéke nulla. Azt szeretnénk kérdezni, hogy mi a teendő abban az esetben, ha nem folytatja a tevékenységét, mint mezőgazdasági őstermelő vagy mi a teendő, ha folytatni szeretné? Minden ingatlan a saját nevén van mint tulajdonos, de már kivinné a vállalkozásból. Van-e áfa, illetve szja-fizetési kötelezettsége? Válaszukat előre is köszönjük. Molnár Gézáné
Termőföld-értékesítés Kérdés
Ismerősöm – aki egyébként őstermelő – 2016-ban értékesített termőföldet. Ezt a termőföldet, mint magánszemély vásárolta 2006-ban, az őstermelői igazolványát 2008. 01. 02-én váltotta ki növénytermesztési tevékenységre. A termőföldet nem vette nyilvántartásba az őstermelői tevékenységénél. Költséget nem érvényesített ezzel kapcsolatban. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben a termőföld-értékesítés után magánszemélyként vagy őstermelőként kell adóznia? Amennyiben magánszemélyként adózna a földértékesítésből származó bevétel után, akkor adómentes lenne, mivel az adásvételi szerződésben a vevő lenyilatkozta, hogy a vétel birtokösszevonás céljával jött létre. Ha viszont őstermelői bevétel lenne, akkor adózás szempontjából nagyon rosszul járna, ezzel az összeggel ugyanis meghaladná az őstermelői bevétele a 8 millió forintot, így nem vehetné igénybe a kistermelői költségátalányt, és ez esetben nem érvényesülne a birtokösszevonás adómentessége. A NAV-nál olyan információt kaptam, hogy mivel kapott területalapú támogatást, ezért őstermelői bevételként kell elszámolnia a termőföld-értékesítést. Ezzel azért nem értek egyet, mert területalapú támogatást nemcsak a saját földje után kap,h anem a bérelt föld után is, vagyis nem az kap támogatást, akinek a „nevén van a föld”, hanem aki „használja” (földhivatali igazolást kell benyújtani, hogy mekkora területet „használ” az őstermelő.) Vagy például egy nyugdíjas, akinek van egy kertje évtizedek óta, és a nyugdíját kiegészíti zöldségértékesítéssel, ha földet ad el, akkor az abból származó bevétel is őstermelői bevétel lesz?
Egy és ugyanazon vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Férjemmel közösen őstermelői tevékenységet végzünk, mindkettőnk rendelkezik adószámmal. Mellette van egy bt.-nk, amelyben 50-50 százalék tulajdoni aránnyal rendelkezünk. Szeretnénk Agrár Széchenyi kártyát igényelni az őstermelésben. Ehhez ki kell tölteni egy nyilatkozatot, amely szerint egy és ugyanazon vállalkozásnak minősülünk-e? Férjem nevén fut az összes bevétel és költség, a területalapú támogatást külön-külön igényeljük. Részemre az idén kellett adószámot igényelni, mert egyébként nem kaptam földhitelt. Úgy gondolom, hogy mivel együtt már 100 százalékos szavazattal bírunk, ezért egy és ugyanazon vállalkozásnak minősülünk. Az MVH felé nyilatkoznunk kell-e erről? Ebben az esetben mekkora a de minimis összeghatára, amit figyelni kell, nehogy átlépjük? Válaszukat előre is köszönöm.