1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Mezőgazdasági őstermelő – gyes Kérdés
Főállású mezőgazdasági őstermelő – az előző évi bevétele 8 millió forint alatt volt – igénybe vehet-e születendő gyermeke után gyest? A férj a mezőgazdasági őstermelő, a feleségnek nincs munkahelye és keresete sem a szülést megelőzően.
Őstermelők, értékhatárok Kérdés
Őstermelők 8 milliós értékhatárának figyelésekor (a 40 százalékos kistermelői költségátalány miatt) a gázolaj jövedékiadó-visszaigénylést hogyan kezelem? Tehát az árbevétel mellé ezt is hozzáadom vagy ez inkább támogatásnak minősül?
Őstermelők adóelőlege és elszámolható költségei Cikk
Két nap múlva esedékes az őstermelők adóelőleg-fizetése. Ismertetjük, mi a teendő tételes költségelszámolás, illetve átalányadózás választása esetén, mi a helyzet az ehóval, továbbá hogyan vehetők figyelembe különböző kedvezmények.
Őstermelő alkalmazottja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy őstermelő által készített koszorúkat alkalmi bejelentéssel értékesíthet-e alkalmi munkavállaló? Őstermelői igazolvány másolatát, valamint a bejelentési igazolást vinné magával a piacra. Köszönöm!
Mezőgazdasági őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy mezőgazdasági őstermelő heti 10 órás munkaviszonyban dolgozik, akkor – mint őstermelőt – terheli-e járulékbevallási és -fizetési kötelezettség?
Őstermelő adóalapja, fizetendő áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy erdőterület 100 éves fákkal közös osztatlan tulajdonban van. Öt magánszemély tulajdonos különböző részarányokban tulajdonolja. Az erdőgazdálkodó a 80%-os tulajdonos. Az erdőgazdálkodó édesapjának 2 % tulajdonrésze van. Az édesapa bejelentkezett őstermelőnek mint ÖVTJ021001 Erdészeti, egyéb erdőgazdálkodó. Őstermelőként szeretné haszonbérbe venni 7 évre az erdőgazdálkodó fia által képviselt erdőtulajdonosoktól (amelyben magánszemélyként ő is 2%-os tulajdonos) az erdőterületet. Az új erdő telepítése érdekében a jelenlegi faállományt lábon állva értékesítené még 2016. évben 10 millió forint plusz áfáért, amit szerződéskötéskor meg is kap. Az erdő újratelepítése 2017-ben kezdődne, de pótlással, karbantartással együtt, amíg a hatóság erdőnek minősíti, 7 év kell. Ennek összköltsége 3 millió forint plusz áfa. Kérdésem, hogy ha 2016. évben, amikor megköti a szerződést a telepítő kivitelezővel, és egy összegben ki is fizeti a 3 millió forint plusz áfát, a 3 millió forint 2016. évben csökkenti-e az szja alapját, és a 810 ezer forint áfa csökkenti-e az 2016. évi értékesítést terhelő áfa összegét? Ha így nem csökkenti, akkor ha előleg címén fizeti ki ezt az összeget, akkor fogja-e csökkenteni a 2016. évi szja-alapját? Felmerül még a kérdés, hogy haszonbérbe veheti-e az egész területet, vagy csak a saját 2%-kal csökkentett 98%-ot az erdőterületből? És akkor ő nem kap a bérleti díjból? Természetesen a haszonbérleti díjat is 2016-ban kifizeti az erdőgazdálkodónak, és ezzel is csökken az szja-alapja. Ismerjük az erdészeti hatósági számlára fizetési lehetőséget.
Kitermelt fa értékesitése Kérdés
Juhász Tibor adószakértő 2015.04.01. és 2016.04.21-ei kérdésekre adott válaszait olvastam. Kérdésem lenne, amire a Szakértő Úr nem tért ki: az őstermelő igazolvánnyal rendelkező magánszemély két évvel ezelőtt vásárolt erdőt (földterületet erdővel együtt). Ha idén kitermelteti a fát és értékesíti, mit számolhat el költségként a vételárból? Hogyan lehet megosztani az erdő és föld beszerzési értékét? A kitermelt erdő helyén újra erdősítést kívánnak elvégezni.
Végezhető-e őstermelés igazolvány nélkül, egyéni vállalkozás mellett? Cikk
Őstermelői igazolvány nélkül is érvényesíthető-e az adómentességi értékhatár? Őstermelés mellett más tevékenységre kiváltható-e egyéni vállalkozói igazolvány? Olvasói kérdésekre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Áfakör-változtatás lehetősége Kérdés
Ügyfelem társasági tulajdonnal rendelkezett és a tulajdonrésze 25 százalék felett volt, ezért az őstermelői tevékenységben az értékesítést alanyi adómentesen tehette meg, kompenzációra nem volt jogosult. Október 1-jével a tulajdonrésze lecsökken 20 százalékra. Őstermelőként 15 napon belül kérheti-e a kompenzáció lehetőségét? A tulajdonváltozás miatti kompenzációs jogosultságát csak 2017. január 1-jével kérheti újra?
Családi gazdálkodás tagjának járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az érintett magánszemély mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat 2014 óta folyamatosan. Őstermelői igazolványát 2016. 03. 21-én leselejteztette, mivel a férje által vezetett családi gazdaságba lépett be. A családi gazdaságba való belépésének dátuma: 2016. 04. 08. Kérdésem az, hogy járulékfizetés szempontjából kezdő őstermelőnek minősül-e 2016. 04. 08-tól, vagy választhatja a kedvezményes járulékfizetést, mivel 2015-ben volt őstermelésből származó bevétele? Válaszát köszönve, Lőrincz Zsoltné
Gyesen levő őstermelő járulékfizetése Kérdés
2016. június hónaptól gyesen lévő mezőgazdasági őstermelőnek kell-e egyéni járulékot, valamint szociális hozzájárulási adót fizetnie, ha 2015. évben nem volt az őstermelésből bevétele (munkaviszonnyal rendelkezik, fizetés nélküli szabadságon van)? Amennyiben nincs járulékfizetési kötelezettség, kell-e nullás 1658-as bevallást beadni?
Őstermelés és vállalkozás kapcsolata Kérdés
Tisztelt Cím! Ügyfelem áfakörös őstermelői tevékenységet, pontosabban növénytermesztést folytat. Vállalkozói igazolványt szeretne kiváltani állattenyésztésre, ezen belül baromfinevelésre szintén az áfakörön belül. Megteheti, hogy a mezőgazdasági tevékenysége a termőföldön a növénytermelés őstermelői tevékenységként folyik, míg a bérelt istállóban baromfinevelést folytat egyéni vállalkozóként?
Iparűzési adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdést szeretnék feltenni. 1. Az őstermelő bevételéből le kell vonni a földalapú és a jövedéki támogatást, és az így kapott bevétel, mínusz az anyagköltség lesz a nettó árbevétele, ami az iparűzési adó alapja? 2. Az önkormányzatnak jogában áll-e az adóbevallás átvételével egy időben, elkérni a NAV-nak benyújtott előző évi, éves adóbevallását, az adatok ellenőrzése végett? Válaszát előre is köszönöm!
Pénztárgéphasználat – családi gazdálkodó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdálkodó, kecskéket tart, és kecsketejből sajtot állít elő. Szerepel a kézműves termelők nyilvántartásában, az előállított sajtot zömmel nagy tételben értékesíti kereskedők részére, vagy alkalmi kitelepüléseken, piacokon árul. Előfordul azonban, hogy a tejet és a sajtot háztól (a termelőüzemből közvetlenül) kis tételekben, házi fogyasztásra megvásárolják tőle. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor elég-e az értékesítésről kézi nyugtát kiállítani, vagy az őstermelő ebben az esetben pénztárgéphasználatra kötelezett? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Családi gazdálkodó őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném, családi gazdálkodó őstermelő adózásával kapcsolatosan. A gazdálkodásban résztvevő személyek száma 4 fő, ebből az egyik tag 2016.03.10-én elhunyt. A családi gazdálkodás 2016.03.11-én terményt értékesített, hogyan kell figyelembe venni a bevételeket, ha az elhunyt tag helyett új tag lépett be, de csak 2016. 04. hónapban? Válaszát előre is köszönöm!