1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Feles bérlet, terményértékesítés bizonylata, áfatartalom Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az értékesítés formájával és az áfával kapcsolatos lenne. A feles bérleti szerződés értelmében annak díját – megállapodás alapján – terményben egyenlíti ki a bérlő. A bérbeadó a terményt cégünk felé értékesíti. Mivel őstermelői tevékenységet nem végzett ezzel a terménnyel kapcsolatosan, őstermelőként ezt nem értékesítheti felénk, kompenzációs felárra ezzel kapcsolatosan nem jogosult (tudomásom szerint). Kérdésem, hogy akkor hogyan értékesítheti a terményt? Felvásárlási jegyet így nem állíthatok ki, akkor csak egy szerződés alapján történjék a vásárlás, és így nem kell kiállítani más dokumentumot, vagy mégis ki kell állítani bizonylatot, de milyet? Az elszámolásban a magánszemély 8-as adószámával értékesít? Mivel kukoricáról van szó, ami fordított áfás, van-e itt valamelyik félnek áfafizetési kötelezettsége? Nekem mint cégnek van-e jelentési kötelezettségem a 1708-as bevalláson? Köszönöm válaszát.
Őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdéseim a következők lennének: – Őstermelőnek, ha nem áfaalany, akkor is ki kell váltania az adószámot? – Ha igen, akkor ezt milyen nyomtatványon teheti meg? – Őstermelő vállalkozásnak értékesíthet vagy csak magánszemélyeknek? Milyen bizonylatot állithat ki, ha nem magánszemélynek értékesít? Számlát vagy felvásárlási jegyet? Nyugta magánszemélynek? Köszönöm!
Egyéni vállalkozó őstermelő is Kérdés
Van egy egyéni vállalkozóm, aki éttermet üzemeltet, és most őstermelői igazolványt váltott ki. Nekem ilyenem még nem volt. Egyszerűen nem tudom, mit kell tennem. Ráadásul még áfaalany. Most már mindent kiolvastam, de nem lettem sokkal okosabb. A kompenzációs felár jár-e neki, mivel a vállalkozás jövedelme biztos nagyobb lesz, mint az őstermelői? Köszönöm előre is. Üdvözlöm.
Elgaloppírozta magát a NAV, a Kúria megismételteti az eljárást Cikk
Túl alacsony költséghányaddal kalkulált a NAV egy elhunyt őstermelő elmulasztott adóbevallásait pótlandó hatósági eljárásban. Az örökös perre vitte az ügyet, a Kúria ismételt eljárásra kötelezte a hivatalt.
Őstermelőként számláz csed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy 40 órás munkaviszonnyal rendelkező őstermelő ha a munkaviszonyából csedben részesül, akkor számlázhat-e őstermelőként úgy, hogy ne veszítse el a csed jogosultságát? Nem biztosított őstermelőként a 36 órát elérő munkaviszonya miatt, így úgy értelmezem, hogy ez nem minősül keresőtevékenységnek attól, hogy számlázik csed alatt, de azért várnék egy megerősítést. Köszönöm
Iparűzési adó bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben valaki egyéni vállalkozói (szja hatálya alá tartozik) és őstermelői tevékenységet is folytat, ezekről a tevékenységekről külön-külön vagy egyben, összesítetten kell beadni a helyi iparűzési adóbevallást az illetékes települési önkormányzathoz? A probléma akkor vetődött fel, amikor kiderült, hogy az egyik település összevontan kéri a bevallást (adóalanyokat csak adószámonként tartja nyilván), míg a másik település 2 bevallást kér külön-külön a két tevékenységről (egyéni vállalkozókat adószámonként tartja nyilván, őstermelőket adóazonosítóként). Tekintettel arra, hogy székhelyváltozás történt 2017-ben (a telephely megmaradt), a 2017. évről a helyi iparűzési adóbevallást személyi jellegű ráfordítás arányos megosztásával kell megállapítani és mind a két településre be kell nyújtani. Ha azonban a két település eltérően kéri a bevallásokat, a megosztást nem tudom alkalmazni. Kérdésem, hogy melyik önkormányzat jár el helyesen, azaz a két tevékenységről egy bevallást kell benyújtanom vagy kettőt? Köszönöm a válaszukat.
Őstermelői tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem saját jogú öregségi nyugdíjas és élettársával (nem bejegyzett) tulajdonosai egy családi háznak és a hozzá tartozó teleknek. Az élettársnak ezen kívül van még egy telke is. Mindkettő telken kertet művelnek. Az ügyfelem ki szeretné váltani az őstermelői igazolványát és a felesleges konyhakerti termékeket a piacon értékesíteni szeretné. A kérdései a következők: 1. Milyen feltételekkel válthatja ki az igazolványt? 2. Várhatóan az éves bevétele nem fogja meghaladni a 600 000 forintot. Miként kell adóznia és milyen nyilvántartásokat kell vezetni, milyen bevallásokat kell készítenie stb.? Tisztelettel: Somogyi Csizmazia György
Átlagos alkalmazotti létszám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy mezőgazdasági őstermelő, aki a tevékenységét családi gazdaságban végzi, hogyan számolhatja ki az átlagos alkalmazotti létszámot? A tevékenysége mellett heti 36 órát meghaladó jogviszonnyal rendelkezik egy kft.-ben. A családi gazdaság kéttagú, a másik tagnak is heti 36 órát meghaladó jogviszonya van egy kft.-ben, de jelenleg gyesen van. A családi gazdaságnak más alkalmazottja nincs. Köszönöm.
Családi gazdaság – dátumok Kérdés
Őstermelő családi gazdaságot alapított, az erről szóló kérelmet 2017.04.20-án beadta az illetékes hatóságnak. A családi gazdaság nyilvántartásba vételéről szóló határozat 2017.05.29-én kelt. A határozat jogerőre emelkedett 2017.08.02. Kérdésem: a 2017. júliusi búza értékesítésből származó bevétel felosztható-e a családi gazdaság tagjai között?
Csecsemőgondozási díj, gyed, gyes igénylése Kérdés
A kismama 7 hónapos terhes. 2017. 01. 01 .óta őstermelőként fizeti a kedvezményes (előző évi ÁB 20% után) járulékot. Előtte 8 évig pedagógusként dolgozott napi nyolc órában bruttó 200 000 Ft/hó fizetéssel.Szülés után milyen ellátásra lesz jogosult? Igénybe tudja-e venni a csecsemőgondozási díjat és a gyedet, ha igen milyen összegben? Javít-e a helyzetén, ha szülés előtt a minimálbér után fizet őstermelői járulékot Őstermelőként változtathat év közben a járulékfizetés összegén?
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíveskedjen megírni, hogy jól értelmezem -e válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_8_Ostermelo_jarulek_fizetese_ild. Tehát amennyiben 48 éves vagyok és már van 20 év szolgálati időm, akkor az előző évi bevétel 20 százaléka után kell fizetnem járulékot és így a 20 éven felül szerezhetek további szolgálati időt?
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 48 éves, főállás melletti őstermelő vagyok, munkaviszonyom 04. hóban megszűnt, ezután munkanélküli ellátást kaptam, mely 08. hóban járt le. A munkaügyi központ tájékoztatása szerint 45 nap után főállású őstermelőnek be kell jelentkeznem. Számításaim szerint már van közel 20 év szolgálati időm (folyamatban van a szolgálati idő összeszámítása), kérdésem, hogy milyen járulékokat és mi alapján kell fizetnem? Szíveskedjen megválaszolni mindkét esetre, tehát ha megvan a 20 év, vagy ha még nincs, akkor hogyan alakul a járulék fizetése. Több helyről azt az információt kaptam, hogy ha már megvan a 20 év, akkor nem kell fizetnem járulékot, mert már megszereztem a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt. Ha valóban így van, akkor a 7110 forintot kell havonta fizetni?
Katás vállalkozó és őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: mezőgazdasági őstermelő családi gazdálkodó, aki heti 20 órás munkaviszonyban dolgozik, kompenzációra jogosult és alanyi mentes. Fő terményei: kizárólag zöldségféle. Bevétele kb. 10000000 Ft/év, a családi gazdaságban lévők száma 3 fő. Orvosi ügyelet gépjárművezető munkát ajánlottak fel részére. Kötelező egyéni vállalkozói tevékenység kiváltására. Havi bevétele a vállalkozásból kb. 100000 Ft lenne. Költség számlát ezzel szemben nem nagyon tudna beállítani. Amennyiben katás lenne, meg kellene fizetni az 50000 Ft-ot havonta? Bevonhatná-e, illetve érdemes lenne-e bevonni a mezőgazdasági tevékenységet a vállalkozásba? Akkor a tagok hogyan adóznának? Mennyi lenne az értékhatár, hogy még katás maradjon, megtartva a kompit és az alanyit? Ha pedig az áfát az általános szabályok szerint számolná el, de csak a a mezőgazdaságra, mert az nem lenne a vállalkozásban, az maradna őstermelésben, akkor hogyan alakulna a katás vállalkozása, az maradhatna alanyi mentes? Vagy pedig, ha benne lenne a vállalkozásban a mezőgazdasági tevékenység is és áfás lenne a vállalkozás, akkor milyen adózási módot kellene választani, maradhatna-e katás, illetve a tagok hogyan adóznának a családi gazdaságban? A családi gazdaságot szeretné megtartani továbbra is. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Krivikné Horváth Marianna
Őstermelő hogyan adhatja át a feleség családi gazdaságának a traktort? Kérdés
Meg szeretném kérdezni, hogy a férj az őstermelői tevékenységében működő traktort milyen módon adhatja át a családi gazdálkodó feleségnek, aki a fiával működteti a gazdaságot? Értékesítéssel vagy ajándékozás keretében? Nem áfaalany egyik sem, egy 10 éves és egy 19 éves gépről lenne szó. Esetleg elég, ha csak átiratódik a feleség nevére érték nélkül? Előre is köszönöm a segítséget. Kutasi Gabriella
Őstermelői betétlap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő, családi gazdaság vezetője 2017. március 20-áig betegsége miatt nem tudta érvényesíteni őstermelői igazolványa értékesítési betétlapját. Igazolási kérelmét a NAK elutasította, tehát 2017 április 11-éig nem volt érvényes a betétlapja.A családi gazdaságban rajta kívül még 4 fő dolgozik, de nekik nincs külön őstermelői igazolványuk, a családi gazdaság vezetőjéhez csatlakoztak. Tekintettel arra, hogy a családi gazdaság vezetőjének nem volt érvényes az értékesítési betétlapja, tulajdonképpen, akkor a csatlakozó tagoknak sem volt jogosultságuk értékesíteni az érvényesítés időpontjáig? 2017 első negyedévében nagytételű kukorica rtékesítés történt, amely még a 2016. évi termésből származik. A magánszemélyek leltárában 1653-as bevallásban szerepel. A kérdésem, hogy a 2017. első negyedévben eladott termékek árbevételét tekinthetem-e őstermelésből származó bevételnek, vagy ha nem, hogyan számolhatom el a negyedévben történt értékesítési tranzakciókat és a felmerült költségeket. Válaszukat előre is köszönöm?