1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Mezőgazdasági őstermelő adózása Kérdés
Munkaviszony melletti családi gazdálkodó őstermelő 2017. évi mezőgazdasági árbevétele meghaladta a fejenkénti 8 millió Ft-ot. Hogyan adózzon 2017-ben? Választhatja-e az egyéni vállalkozói átalányadózást (Szja tv. 50. §)? Kell-e ehhez vállalkozói igazolványt váltania minden tagnak, vagy elég a családfőnek? Igényt tarthat-e a kompenzációs felár érvényesítésére vagy számlát kell kiállítania az értékesítésről?
Bogyókat, gyümölcsöket gyűjt, és eladja azokat? Így kell adóznia Cikk
Nyár elején nagy sláger a bodzavirágszedés, nyár végén meg a bogyógyűjtés a háziasszonyok körében. A gyűjtés történhet saját célra, de az őszi időszakban már a haszonszerzési cél a jellemzőbb. A haszonszerzési célból gyűjtögető magánszemélyek gyűjtögetésből származó jövedelmét mindig is terhelte adókötelezettség, azonban annak teljesítése sokak számára problémát okozott.
Kötelező-e őstermelőnek az adószám kiváltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem, hogy jól értelmezem-e a törvényeket, ha úgy gondolom, hogy a mezőgazdasági őstermelőknek kötelező az adószám kiváltása, ha az értékesítést felvásárlási jeggyel bizonylatolják kompenzációs felárat felszámítva. Hiszen a felvásárlási jegy kötelező tartalmi eleme az adószám. Vagyis adószám hiányában az őstermelő kizárólag kompenzációs felár nélkül, adásvételi szerződéssel értékesíthet? Köszönöm.
Tagi jogviszony és őstermelői jogviszony együtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó, aki a családi gazdaság "feje", vásárol egy kft.-t. Jelenleg a biztosítási jogviszonya az őstermelőkre vonatkozó szabályok szerint áll fenn. Mivel árbevétele nem éri el a 8 millió Ft-ot éves szinten, így negyedévente fizeti az előző évi bevétel 20%-a után a járulékot. A megvásárolni kívánt kft.-nek ő lesz az ügyvezetője és a kft.-ben személyesen közreműködik majd. A kérdésünk az lenne, hogy amennyiben megbízási díj keretében fogja ellátni az ügyvezetői feladatait és a megbízási díj nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor maradhat-e a biztosítása az őstermelésre való tekintettel? A kft.-ben pedig jelenteni kell a tagsági jogviszonyt és a megbízási díj összegét a megemelt járulékalappal havonta fizetni?
Számvitel, könyvelés Kérdés
Őstermelő az általa termelt növények feldolgozásából előállított termékeit (édesség) eladhatja-e a saját egyszemélyes kft.-jének, aminek az alábbi tevékenységi körei vannak: - Mezőgazdasági termék ügynöki nagykereskedelme, - Zöldség-, gyümölcs-nagykereskedelem, - Kávé-, tea-, kakaó-, fűszer-nagykereskedelem, - Egyéb élelmiszer nagykereskedelme, - Zöldség, gyümölcs kiskereskedelme, - Egyéb élelmiszer-kiskereskedelem? A fenti kft. továbbértékesítés céljából eladhatja-e az őstermelőtől vásárolt termékeket Magyarország egész területén lévő bármely kis- és/vagy nagykereskedésnek, egyéni vállalkozónak stb.? A kft. külföldi kereskedőknek értékesíthet-e? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Huéber Józsefné
Őstermelők járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az az őstermelő, akinek az előző évi bevételének a 20 százaléka az éves járulékalapja, és 4 százalék természetbeni járulékot, 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet, milyen egészségügyi ellátásban részesülhet (gondolom táppénzre nem jogosult), és mennyi szolgálati időt szerez? Szociális hozzájárulást kell fizetnie? Köszönöm válaszát előre is!
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Partnerünk! Az alábbi helyzetet kellene tisztáznunk egy pályázat kapcsán. Adott egy főfoglalkozású őstermelő, aki egyéb jogviszonnyal nem rendelkezik. Járulékait az előző év bevételei alapján határoztuk meg. 2016. évben rendelkezett 64 nap egyszerűsített foglalkoztatás keretében szerzett jövedelemmel, amely turisztikai idénymunkából adódott. Itt a jövedelmet a napi szakmás maximum felett állapította meg a munkáltató és 2016. évben keletkezett neki így jövedelme, amelyet a 1653 bevallásban bevallottunk az 1. soron és a keletkezett adót meg is fizette. Igen ám, de pályázatot adtunk be, ahol feltétel volt, hogy főfoglalkozású őstermelő legyen és nem rendelkezhet munkaviszonnyal mellette. Így, hogy a bevallásában feltüntettünk néhány ezer forint munkaviszonyból származó jövedelmet, elvesztette a jogosultságot a pályázat szerint, mert ezt munkaviszonynak minősíti, illetve most fellebbezéssel kívánunk élni, tisztázó magyarázattal, hogy ez nem munkaviszony. Van-e jogosultságunk hivatkozni, hogy ez a jogviszony nem munkaviszony? Mivel biztosítás sem származik belőle, biztosítotti idő sem, kérem segítsenek megfelelő fellebbezési indokot találni, hogy a munkaviszony "fennállását" cáfolni tudjuk. Köszönettel várom Válaszukat Birwin
Őstermelő értékesítése külföldön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő az általa termelt mézet eladhatja-e Ausztriában úgy, hogy ő viszi ki a piacra és ott értékesíti? Az értékesítéshez milyen feltételeknek kell megfelelnie és milyen bejelentések, nyomtatványok szükségesek? Válaszát előre is köszönöm!
Áfabevallás, egyéni vállalkozó/őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném a segítségét: negyedéves áfabevallóról van szó, aki szünetelteti a vállalkozását és ezidő alatt biztosított őstermelő. 07.01.-07.27. között biztosított őstermelő 07.28.-08.03. között aktív a vállalkozása, majd ismét szüneteltet. 08.04.-09.30. között biztosított őstermelő Bevétele volt 07.01. és 07.27. között is, amikor biztosított őstermelő és 07.28.-08.03. között is, amikor visszavette a vállalkozását. Az lenne a kérdésem, hogy a III. negyedévre hogy adjam be az áfát? Egy bevallás elég vagy vállalkozóként külön kell beadjam, mivel az áfabevallásban jelölni kell, ha az egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét? A 3 bevallást nem tudom beadni, mert az őstermelés végét nem lehet jelölni, az 1 bevallást meg abból a szempontból tartom kevésnek, hogy jelölni kell az egyéni vállalkozónak a szüneteltetést. Válaszát előre is köszönöm! HA
Őstermelő járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem lánya pályázat miatt kiváltotta az őstermelői igazolványát. Belgiumban dolgozik, munkaviszonyban, illetve tanul is még kint. Őstermelőként itthon biztosított lesz? Kell neki járulékbevallást beadni, illetve járulékot fizetni? Válaszát előre is köszönöm.
Újabb termelői piac nyílt Cikk
Közel háromszorosára nőtt a termelői piacok száma, mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a zsámbéki termelői piacon megtartott sajtótájékoztatóján – közölte az FM.
Álőstermelőket buktattak le a Nébih ellenőrei Cikk
Több mint 500 kg ismeretlen eredetű zöldség és gyümölcs értékesítését függesztette fel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a fonyódi, valamint a budapesti Hunyadi téri piacokon. Az árut saját tevékenységből származó termékként kínálták értékesítésre az őstermelők, azonban hamar bebizonyosodott azok nyomon követhetetlen eredete. A hatóság a szabályszegés miatt a helyszínen visszatartotta az árusítók őstermelői igazolványait is.
1653-as bevallás hibás folytatás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Kérném, szíveskedjen segíteni abban, hogy a 1653 A lap 7. sorában kitett x jelölés hatással van-e a mezőgazdasági tevékenység nyílatkozatára is. Ügyfelem áfás őstermelő, mindig tételes elszámolás alapján készítettük el a bevallását. 2016-ban a leadott anyag alapján az őstermelésből nem volt 600 ezer forintot meghaladó bevétele. Az alap bevallásában csak az önkormányzattól kapott tiszteletdíjat tüntettük fel, és ehhez jelöltük a 10 százalékos költségelszámolást. Később, a bevallás leadása után vette észre az őstermelő, hogy egy permetezőt eladott, hozta számlát róla, az áfát önrevízióval rendeztük. A 1653-as bevallásban megtettük a nemleges nyilatkozatot az őstermelés bevételéről, viszont az 53-as A lap 7. sorából nem töröltem a nyilatkozatott. Az ellenőrzés most azt kérte, hogy adjunk be önrevíziót, hogy az őstermelésre is ugyanaz az elszámolás érvényes, mint amit az első alapbevallásban tettünk. Kérdésem, hogy valóban így van-e, és hol van ez az szja-törvényben leírva? Nagyon várom mielőbbi segítségét! Tisztelettel: Kutasi Gabriella
Bérbeadás Kérdés
Egy magánszemély a házastársával közös tulajdonában álló ingatlant ad bérbe. Adószámmal rendelkezik, alanyi mentes számlát állít ki a bérleti díjról. A lakás mérőórái nincsenek a bérlő nevére átírva. A rezsiköltséget a bérbeadó havonta, a szolgáltatók által kiállított számlák alapján számlázza ki a bérlőnek (kft). A bérbeadó magánszemély munkaviszony keretében dolgozik és mellette őstermelői tevékenységet is folytat. Őstermelői tevékenységre tételes költségelszámolást alkalmaz. Hogyan kell elszámolni a bérbeadásból származó bevételt? Hogyan kell levonni az szja-előleget? A bérbeadásra válaszható-e a 10 százalékos költségelszámolás vagy erre is tételes költségelszámolást kell alkalmazni? A bérlőnek az általa továbbszámlázott rezsiköltség bevételnek minősül-e? Köszönettel
1653--as hibás bevallás, folytatás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A bevallás lekönyvelésre került, nem tették hibaágra. A feleség bevallását ellenőrizték, a tételes átvizsgálás során az ellenőrzés úgy döntött, a férj bevallását is megnézik kapcsolt ellenőrzés formájában. Nála volt elrontva a bevallás: az önálló tevékenység sorába az X be lett téve, az őstermelésnél pedig a tételes költségelszámolásra nemleges nyílatkozatot tettünk. A revizor azt mondta, önreviziózni csak úgy lehet, ha az őstermelést is betette a 7. sorba a 10 százalékos költségelszámolás szerint. Ő azt mondja, csak így lehet módosítani, ez viszont nagy anyagi terhet jelent. Kérdésem valóban csak igy lehet önrevíziózni? Köszönöm előre is a segitséget Tisztelettel Kutasi Gabriella