1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Elérhető az e-szja a NAV honlapján Cikk
Gyorsabban és egyszerűbben tölthetik ki szja-bevallásukat az egyéni vállalkozók a NAV honlapján mától elérhető e-szja webes felületen keresztül.
Őstermelő biztosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főfoglalkozású egyéni vállalkozó tevékenységét 2018. január 8. napjától szünetelteti, legfeljebb 2. évig. E tevékenysége mellett mezőgazdasági őstermelői tevékenységet is folytatott. Mivel a vállalkozásában a biztosítási idő szünetel, mezőgazdasági őstermelőként válhat-e biztosítottá, mint nem kezdő, mert ezen tevékenységét 2016 óta folytatja. Helyesen járok-e el, ha bejelentem T1041-es nyomtatványon 2018. 01. 09. napjától mint főfoglalkozású mezőgazdasági őstermelőt, és az előző évben e tevékenységből megszerzett jövedelem 20 százalék után negyedéves bevallás, illetve befizetés mellett szerzek biztosítást, szolgálati időt? Ebben az esetben vonatkozik-e a kötelező minimálbér utáni járulékfizetési kötelezettség? A szünetelést éven belül hányszor élesztheti fel a vállalkozó? A 2 éves szünetelési maximum korlát ilyen esetben honnan számolandó? Köszönettel!
Lóvásárlás bizonylatolása kifizetői oldalról Kérdés
Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Kérdésemre – a lóvásárlás bizonylatolására – köszönöm gyors válaszát. Valószínű, pontatlan volt a kérdésem, ezért ismét kérdezek. Mivel az áfatörvény 7. melléklet B. pontja őstermelői tevékenységnek minősíti a lótenyésztést, elegendő-e a vevő részéről az adásvételi szerződés az ügylethez? Amennyiben az eladó nem számlaképes, a vevőnek (kifizetőnek) milyen kötelezettségei vannak a természetes személytől vásárolt, 500 ezer forintos ügylet kapcsán? Nem kell adót levonnia? Nem kellene felvásárlási jegyet kiállítania? Köszönöm válaszát előre is. KM
Egyetemista őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos egyetemista kiegészítő tevékenységű őstermelőnek minősül-e, illetve kell-e beadnia '58-as negyedéves bevallást? Kezdő őstermelőként vonatkozik-e rá bármilyen járulékfizetési szabály? Válaszukat előre is köszönöm, és mihamarabb várom. Üdvözlettel: Fejes Ilona
Őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó őstermelést is végez. Az őstermelői tevékenységébe bejelentette az erdőgazdálkodást (9 éve használja, van erről megállapodása is). Az erdőgazdaságot házastársától örökölte 9 éve, tehát neki egyrészt be van jegyezve a felére tulajdonjog, illetve az egészre haszonélvezeti jog és az erdő másik fele a gyerekei tulajdonában van. A szerződéskori érték nem ismert, mert az illeték alapjában a földterület értéke is benne van. A vágásérett erdőt újratelepíti, az értékesítésről számlát állított ki. A teljes bevételt figyelembe véve 40 százalékos költséghányadot alkalmazott és elszámolta az újratelepítés költségeit. Helyes-e a számítás? Ha nem, akkor hogyan kell eljárni az erdőgazdálkodónak és a gyermekeinek, akik tulajdonosok, figyelemmel az szja tv. 6. sz. mellékletében foglaltakra? A nem saját tulajdonú, de haszonélvezeti joggal bíró földterületen szerzett bevétel őstermelői bevétel-e? Ha nem, akkor ingóértékesítés? Ha ingóértékesítés, kinek kell bevallani, illetve ilyen esetben a tulajdonostársaknak kifizetett rész elszámolható-e költségként? Válaszát előre is köszönöm!
Közös őstermelő járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Én már rég őstermelő vagyok, 2016-ban elért bevételem meghaladja az 1 millió forintot. Feleségem jelenleg nem dolgozik. Ő nem őstermelő. Arra gondoltunk, hogy közös őstermelői igazoványt váltanánk ki még idén. Ebben az esetben hogyan alakulna a 2016. és 2017. évi járulék és szja-fizetési kötelezettségünk? Eddig ő még nem volt őstermelő. Vagy Ön szerint jobb lenne családi gazdálkodást alapítanunk?
Gyes melletti őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni mezőgazdasági őstermelő biztosítotti jogviszonyával kapcsolatban. Gyesen lévő kismama december hónapban lett őstermelő a férje mellett, gyesre alanyi jogon jogosult, mivel nem rendelkezett a szülés előtt semmilyen biztosítotti jogviszonnyal. A T1041-es nyomtatványon bejelentette, hogy főállású őstermelő december 20-ától. A kérdésem az lenne, hogy kell-e az 58-as bevallásban a minimálbér szerinti járulékot fizetni, vagy a kieső időnél jelölheti a gyest?
Őstermelés mellett egyéni vállalkozás Kérdés
Főállású őstermelő vagyok, családi gazdaság tagja. Őstermelőként átalányadózó vagyok. Egyéni vállalkozó szeretnék lenni az őstermelés mellett. Természetgyógyászatra egyéni vállalkozást szeretnék indítani, nem tudom, hogy milyen adózási mód mellett folytathatnám?
Egyéni vállalkozóból őstermelő Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy 2007 óta folyamatosan működő mezőgazdasági egyéni vállalkozó, aki 2018. 01. 01-től az egyéni vállalkozását meg akarja szüntetni és őstermelőként kívánna tovább tevékenykedni. Azzal a nappal kell megszüntetni és ugyanazzal a nappal kell megnyitnia a két jogviszonyt? Van ennek jelentősége? Ingatlan van a vállalkozásában, erre mennyi adót kell fizetnie? Termeltetői szerződéssel és halasztott fizetéssel vásárolta meg a növényvédőszereket és műtrágyát még ez év novemberében, amely számlát 2018 szeptemberéig kell kifizetnie. Ezt mint őstermelő elszámolhatja? Köszönöm a választ. Tisztelettel: Hanák Gabriella
Őstermelő járulékai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású őstermelőként éltem azzal a lehetőséggel, hogy magasabb járulékalap után fizetek járulékot, így szochofizetési kötelezettségem is van. Kérdésem, hogy mi számolható el az őstermelés költségeként a járulékalapból és a megfizetett járulékokból? Tisztelettel: Győri L.
Fiatal gazda adózása Kérdés
A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat. Egyik ügyfelem nyert a fiatal gazda pályázaton. Közben családi gazdálkodás tagja is lett (ő a vezető). Mint "bejegyzett" családi gazdálkodó, ha jól tudom, a tagokkal együtt a közös őstermelői tevékenységre vonatkozó szabályokat alkalmazva kell a jövedelmét/adóját megállapítania, és "csak" a járulékfizetése tekintetében jár el egyéni vállalkozóként. Mint egyéni vállalkozó, más tevékenységet nem jegyeztetett be, csak a mezőgazdaságit. A pályázatírók azt állítják, hogy a fiatal gazda pályázat miatt neki mint egyéni vállalkozónak kell a jövedelmét leadóznia. A törvény viszont azt írja elő, hogy a közös őstermelői tevékenység alapján KELL a jövedelmét megállapítani. Megteheti azt, hogy bár csak mezőgazdasági tevékenységből származó bevétele származik, ő dönti el, hogy az a családi gazdálkodás árbevétele vagy az egyéni vállalkozásé? Mi alapján tudja egyáltalán elkülöníteni? A fiatal gazdaként kapott támogatás (már elköltött) összegét, illetve a hozzá tartozó költségeket bevételként – egy összegben – a családi gazdálkodás fiatal gazda tagjánál kell bevallani (és így eltér az egyes tagok bevallása), vagy meg kell osztani azt is a tagok között?
Kezdő őstermelő járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! 22 éves őstermelő 2017. 11. 30-áig rendelkezett 36 órás munkaviszonnyal. Az őstermelő 2017-ben váltotta ki az őstermelői igazolványát, még nem volt bevétele ebben az évben. Hogyan alakul a járulékfizetése 12. 01-jétől?
Őstermelő kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy őstermelőként a növényvédelmi alaptanfolyam számláját, adóbevallásnál el tudom-e számolni mint "őstermelői tevékenységével kapcsolatosan felmerült, költségként elismert kiadást"? Válaszát előre is köszönöm
Kutatási célú termesztés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy kutatással foglalkozó cég, mely különböző megbízásokat kap például a kukorica toxikus gombákkal szembeni ellenálló képességének vizsgálatára. Ehhez a vizsgálatot megrendelő rendelkezésre bocsájtja a vizsgálandó kukorica vetőmagot. Ez szintén együttműködési megállapodás keretében egy parcellában elvetésre kerül, természetesen vetőmagfajtánként külön-külön táblákba (közlekedő utak biztosítása mellett). A termesztés során a kutatással megbízott cég különböző méréseket végez minták alapján. A kísérlet végeként pedig betakarításra kerül a termés. A kísérlethez kapcsolódó elszámolásokban szeretnék segítséget kérni, így. - a kísérlethez átadott vetőmag értékét ki kell-e számlázni megrendelő részéről a megbízott felé? - a termőfelületet biztosító őstermelőnek a vetőmag átadásra kerül és ő a különböző agrotechnikai műveleteket el is végzi a megbízási szerződésben vállaltak szerint. Ő itt nem számláz semmit sem, de a termés a végzett munka fejében nála marad. Szerintem itt is kellene valami számlázásnak történnie, de hogyan, kinek és mit kellene számláznia? A területet biztosító őstermelő alanyi adómentes, nyugdíjas őstermelő. Várom válaszukat köszönettel: Törökné
Családi gazdálkodó őstermelő mezőgazdasági erőgépet szeretne bérbeadni Kérdés
Családi gazdaság vezetője, őstermelő, a feleség, a családi gazdaság tulajdonát képező mezőgazdasági erőgépet,vagy munkagépet, melyet a beszerzés évében teljes összegben költségként kíván elszámolni. A férj, egyéni vállalkozó, mezőgazdasági gépi szolgáltató részére bérbe adhatja-e, ha igen, milyen feltételekkel, illetve önmaga a fenti eszközökkel milyen feltételekkel szolgáltathat külső személyek részére? Köszönettel: Kissné Dóra Éva