1945 találat a(z) őstermelő cimkére
Felvidéki őstermelők és kkv-k kapnak magyarországi támogatást Cikk
A magyar kormány gazdaságfejlesztési programjának keretében több mint másfélezer mezőgazdasági őstermelő, illetve kis és középvállalkozás kap támogatást az idei évben a Felvidéken, összesen 5,4 milliárd forint értékben, olvasható Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pozsonyi bejelentése a kormányportálon.
Őstermelő biztosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági kistermelő (nincs más jogviszonya, mezőgazdasági őstermelőként biztosított, de nem kezdő), amennyiben a megelőző években nem szerzett bevételt mezőgazdasági tevékenységéből, úgy járulékbevallást sem kell beadnia. Ebben az esetben kell fizetnie a havi 7320 Ft-ot? Amennyiben volt bevétele megelőző évben, de az olyan minimális, hogy a 20%-nak a negyedévre eső járuléka nem éri el az 1000 Ft-ot sem, és ezáltal nincs fizetendő járuléka, úgy biztosított vagy fizetnie kell a havi 7320 Ft-ot?
Őstermelő családi gazdálkodó Kérdés
A családi gazdaságba 2017-ben belépett az őstermelő felesége, aki 35 éves. Kérdésem: a járulékot hogy kell fizetni utána, vagy kell-e? Sehol nincs más jogviszonya.
Nappali tagozatos őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagykorú nappali tagozatos giminazista, remélhetően szeptembertől nappalis egyetemista, őstermelőként köteles-e járulékot fizetni, ha: – rendelkezik saját névre szóló őstermelői igazolvánnyal, vagy – közös őstermelői igazolványon tag, vagy – igazolványa nincs, de családi gazdaság tagja? Mit kell tenni, ha igen? Milyen nyomtatványokon kell bejelentkezni, illetve bevallást és pótbevallást tenni visszamenőleg? Kell-e késedelmi kamatot fizetni? Válaszát köszönöm!
Egyéni vállalkozás melletti őstermelő eho Kérdés
Tisztelt Szakértő! A főállású tételes költségelszámoló egyéni vállalkozó, az egyéni vállalkozás mellett őstermelői tevékenységet is folytat. Jól gondoljuk, hogy ha az őstermelésből származó támogatásokkal csökkentett bevétele meghaladja a 8 millió forintot, akkor a költségek levonása után megmaradt jövedelem teljes összege után 22% (2017. évben) ehofizetési kötelezettség terheli? Ezen összeg alapja nem csökkenthető a vállalkozóként realizált vállalkozói kivét összegével (mely után szochot fizetett). Illetve ebben az esetben a megfizetett eho a 2018. évben költségként elszámolható lesz-e? Köszönettel: MG.
Nyugdíjasként dolgozó őstermelő a befizetett ehót költségként elszámolhatja-e? Kérdés
Tisztelt Adózóna! Családi gazdaságban ketten vagyunk tagok, mindketten öregségi nyugdíjasként végezzük ezt a tevékenységet. Adóbevallásunkat tételes költségelszámolás formájában készítjük, nem vagyunk egyéni vállalkozók, sem áfakörbe nem tartozunk, úgynevezett különleges jogállásúak vagyunk, vagyis kompenzációs felárra vagyunk jogosultak. Éves árbevételünk fejenként meghaladja a 8 millió forintot, vagyis tételesen adózunk. Jövedelmünk után negyedévente fizetjük a 15 százalék szja-t és a jelenleg 19,5 százalék (2017-ben 22 százalék) ehót . Az lenne a kérdésem, hogy a kettőnk részéről a negyedévente befizetett ehót a 2017. évi adóbevallás készítésekor költségként elszámolhatom-e? Azt tudom, hogy a 15 százalékos szja-t nem számolhatom el, de az ehóról nincs egyértelmű tudomásom. Várom szíves válaszukat: Csík Józsefné Szolnokról
Őstermelő – bt. kapcsolata Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság vezetője ugyanazon TEÁOR kód alatti állattartást végezne. Egyéni vállalkozásban nem végezheti, mert nem lehet ugyanaz a TEÁOR kód. Korábbi válaszokban láttam, ha kft.-t alapít, akkor végezheti a két helyen ugyanazt a tevékenységet. Ha bt.-t alapít, akkor is? Illetve a járulékfizetést a bt. (ha az sem lehet, akkor kft.) tagjaként vagy az őstermelésben kell rendezni? A bt.-t a feleségével alapítanák, de a családi gazdaságot is ők alkotják. Köszönettel: V.Gabriella
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Egy őstermelő tulajdonában álló szántóterületet az önkormányzat átminősít gazdasági területté. Ezt az ingatlant az őstermelő mint magánszemély szeretné kiadni bérbe egy cég részére (amely kamionokat fog rajta parkoltatni). Kérdésem, hogy mint magánszemély kiadhatja-e a területet, mely után bérleti díjat kap (szja 15 %)? Az önkormányzat szerint ez a tevékenység nem végezhető adószámos magánszemélyként.
Őstermelő apportja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő 7 évvel ezelőtt nullára írt tárgyi eszközeit apportként viszi be újonnan alakuló kft.-jébe, melynek 50 százalékban lesz a tulajdonosa. Az eszközök értéke 3 millió forint. Kérdésem, hogy ezt az összeget az őstermelőnek az egyszeres könyvelésében egyéb bevételként kell elszámolnia, mivel a tárgyi eszközeit elidegenítette? Az szja-bevallásban ezt az egyéb jogcímen folyósított támogatások között kell szerepeltetni? Válaszát köszönöm!
Szja-bevallás: ne vegye készpénznek, egészítse ki a NAV tervezetét! Cikk
A mezőgazdasági őstermelőknek és az áfa fizetésére kötelezett magánszemélyeknek is összeállítja a bevallástervezetét idén a NAV. Az adóhivatal közleményben figyelmeztet: az adózóknak ebben a körében a tervezet egy ajánlat, amely nem válik automatikusan bevallássá, azt ki kell egészíteni az önálló tevékenységből származó, illetve az őstermelői bevételekkel, költségekkel.
Családi gazdaság működése Kérdés
A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: Adott egy magánszemély, aki egy kft.-ben ügyvezető tulajdonos. Az ügyvezetést heti 40 órás munkaviszonyban látja el. Ez a magánszemély létrehozott egy családi gazdaságot, melynek vezetőjeként élethivatásszerűen végzi a tevékenységét. A családi gazdaság alapításakor nyilatkozott, hogy őstermelőként nem minősül biztosítottnak, mivel munkaviszony jogcímén már biztosított. A családi gazdaságban még kettő tag van. A családi gazdaság szerződésében ők is vállalták, hogy személyesen közreműködnek vagy megbeszélés szerint folyamatosan közreműködnek a gazdaság valamennyi fázisában. Ezen tagoknak is van máshol heti 36 órát elérő munkaviszonya. Kérdésem az, hogy működhet-e a családi gazdaságban a családi gazdaság vezetője nem főállású őstermelőként, nem biztosított őstermelőként? Ha lenyilatkozta a többi tag is, hogy személyesen közreműködik a családi gazdaságban, akkor ezt valamilyen jogviszonyban kell tennie vagy elég a nyilatkozat? Ha nem állnak semmilyen jogviszonyban a tagok a családi gazdaságban, hanem csak a személyes közreműködésre tett nyilatkozatuk van, akkor lehet a bevételeket és a költségeket jelen esetben háromfelé osztani? Válaszukat előre is köszönöm!
Gyet mellett őstermelő Kérdés
Háromgyermekes anyuka gyermeknevelési támogatásban részesül, és ő a családi gazdaság vezetője is. Mint főállású őstermelőnek kell-e járulékot fizetnie?
Fontos: nem válnak automatikusan bevallássá ezek a bevallási tervezetek Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a tavalyi mintegy 4 millióhoz képest idén egymillióval több szja-bevallási tervezetet készít – közölte az adóhatóság csütörtökön az MTI-vel.
Őstermelő-cégtulajdonos Kérdés
Van egy őstermelő, aki 90% feletti részesedést szerez egy cégben. Az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszonyban látja el (ez a társasági szerződésben rögzítve van), a minimálbér 30%-ánál kisebb összegért. Kérdésem, hogy jelen esetben maradhat-e főállású őstermelő vagy pedig társas vállalkozónak minősül s a minimálbér alapján meg kell fizetnie a járulékokat?
Termőföld eladása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az őstermelők, családi gazdálkodók, mezőgazdasági egyéni vállalkozók amennyiben a használatukban lévő termőföldet eladják esetleg elcserélik, akkor az adóalapba beszámító bevételként kell kezelni akkor, ha kizárólagosan a tevékenységhez használt tárgyi eszköz. Első kérdésem az volna, hogy mikor kizárólagosan használt tárgyi eszköz? Sok esetben azzal nem találkoznak a könyvelők amikor a földet megveszik vagy egyéb más módon (például öröklik) a fentebb említett személyek. Így adott esetben ez nem is kerül a könyvekbe. Sok esetben nagyon régen került a birtokukba még akkor, amikor őstermelés nem is létezett, ezért a bekerülési érték ritkán meghatározható dokumentum híján. Eladáskor emiatt a bevétellel szemben nincs vagy elhanyagolható a költség. Így könnyen átlépik az értékhatárokat ami miatt szja- és eho-kötelezettségük keletkezik. Lesz-e ebben változás? A másik kérdésem, hogy ebben az esetben elégséges-e az adásvételi szerződés? A vállalkozók, őstermelők is áfaalanyok, ezért számlakötelezettségük is felmerülhet, mivel egy tárgyi eszközét értékesít vagy jelen esetben elég az adásvételi szerződés, esetleg csere-szerződés? Ha még is számlát kell kiállítani, akkor a számlán úgy gondolom nem kell áfát feltüntetni, mert nem tették az ingatlanértékesítést adókötelessé. Amennyiben alanyi mentes vagy kompenzációs felár mellett alanyi mentes jogállású, akkor beleszámolódik a 8 milliós értékhatárba ennek a tárgyi eszköznek az értékesítése? Kell-e emiatt áfabevallást benyújtaniuk?