744 találat a(z) önellenőrzés cimkére

Téves előlegszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem kapott 3 millió forint előleget. Az előlegszámlát 3 001 010 forintról állította ki, mert így volt kerek szám a számlaérték áfa nélkül. Múlt hónapban – mert havi áfás – 20-a előtt szembesültem a helytelen előlegszámlával. Megbeszéltem vele, hogy elmegy a partnerhez, és kijavítják a számlát, mert ő sem tudja lekönyvelni a helytelen összeget. A számla "kézi" számla volt, tehát javítható. Ezt nem tette meg ügyfelem, mert nem vette fel a telefont a könyvelő. Mi elküldtük az áfabevallást 3 millió forint előleges számlával, tehát nem a 3 001 010 forintos kiállított számlával, partnerünk viszont annak ellenére, hogy csak a 3 millió előleget utalta el, beállította az áfabevallásába a nagyobb összeget. Hogyan járunk el helyesen, ha szeretnénk javítani? 1. Küldök egy stornószámlát, és egy helyes számlát? A számlatömbben előrehaladtunk a dátummal, tehát augusztusi lehet a számla kelte, a teljesítési dátum marad június. Megtehetem, hogy nem önellenőrzöm a saját bevallásomat kétszer? 2. Mi van akkor, ha így hagyom, kérem a különbözetet, én önellenőrzöm, mert nem azt az összeget szerepeltettem, ami a számlán szerepel, hanem azt az összeget, amely összeg megjelent a bankszámlán?

Tanulószerződés kedvezmények Kérdés

2014. óta fogalalkoztatunk tanulószerződéssel egy főt. Milyen mértékű kedvezményre vagyunk jogosultak a szakképzési hozájárulás területén? Ha ezt múlt évben elmulasztottuk érvényesíteni, akkor most utólag, önellenőrzés útján megtehetjük?

Áfa önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk belföldi adószámmal rendelkező, EU-s partnertől májusi teljesítéssel számlát kapott. Majd a partner rájött, hogy a számításba hiba esett, csökkent az adóalap és az adó összege is. Június 1-jei keltezéssel, hivatkozva a májusi teljesítésű számlára sztornó, majd egy új, helyes számlát állított ki. Kérdésem lenne, hogy nekünk, akinél az előzetesen felszámított adó csökken, tehát fizetendő pozícióba kerülünk, önellenőrzni kell-e a május hónapot mind a sztornó, mind az új számla összegével, vagy az áfatörvény 153/C §-a alapján a június havi bevallásban kell mind a két számlát szerepeltetnünk? Mi a helyzet a kiállító részéről, mivel ott is "magyar" könyvelő van. Ő az áfatörvény 153/B §-a alapján szintén mind a két számlát a júniusi bevallásban számolja el? A NAV-tól erre a kérdéseimre igen válaszokat kaptam. Viszont a törvény ezen paragrafusai az új, helyes számlát nem említik, csak "az eredetit érvénytelenítő számla" található meg, mint fogalom. Köszönettel.

Társaságadó-alap régi áfa rendezésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem társasági adóhoz kapcsolódik. Egy társaság 2014. évben rendezte egy áfafolyószámla-eltérését a könyveléshez képest egyéb bevételre (a 96 számlaosztályban). A könyvekben szereplő kötelezettség volt a nagyobb a rendezést megelőzően, mint a NAV-folyószámla szerinti áfaegyenleg. 2015-ben átvettük a társaság könyvelését, feltártuk a korábbi eltérés okát, amely valóban be nem vallott áfa volt. Az önellenőrzések megtörténtek. Ezért 2015-ben előírjuk az áfát a könyvelésben (újra) az egyéb ráfordításokkal szemben. A tétel 2015-ben, úgy gondoljuk, adóalap-növelő lesz, azonban szeretnénk elkerülni, hogy az összeget duplán adózza le az ügyfél a társaságiadó-bevallásaiban, egyszer 2014-ben az egyéb bevételekkel szembeni rendezés miatt, egyszer pedig a 2015. évi társaságiadó-bevallásában szereplő adóalap-növelés miatt (az egyéb ráfordításokkal szembeni korrekció miatt, amely múltbeli időszak(ok)hoz kapcsolódik). Hogyan kerülhetnénk el a tétel dupla adózását? Szükséges a 1429-es bevallást önellenőrizni? Ha igen, a társaságiadó-bevallás melyik sorában csökkenthetjük az adóalapot az ilyen rendezés miatti bevétellel 2014-ben? Valóban szükséges adóalapot növelni 2015-ben az áfakötelezettség egyéb ráfordításokkal szemben való újbóli előírása miatt? Köszönettel: Molnárné Biczók Barbara

Fizetendő áfa utólagos csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségüket szeretném kérni. Cégünk ingatlant birtokol és bérbeadja azt. Minden hónapban kiszámlázzuk a négyzetméterre jutó bérleti díjat. Sajnos 5 év után most realizálódott, hogy rossz alapterületet számláztunk ki eddig. Jelenleg azt próbáljuk meg kitalálni, hogy milyen formában tudnánk ezt a lehető legkisebb "macerával" megoldani. Az áfatörvény 2014-ben módosult, pontosan az adóalapok utólagos korrekciójával és azok érvényesíthetőségével, de megítélésünk szerint a jogszabály nem egyértelmű. Önök szerint is szükséges az 55 darab számla utólagos módosítása és 55 darab önellenőrzés beküldése, hisz csökkentjük a fizetendő adónkat? Sajnos nem vagyok jogász, számomra az áfatörvény 153./B § (2) bekezdése talán az irányadó..., emiatt gondoljuk, hogy nincs más megoldásunk. Örülnénk, ha esetleg Önök javasolnának. Köszönöm válaszukat.

Ingatlanáfa, fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy garázst. Az építtetőtől ugyan, de a használatba vételt követő 5. évben. Tehát alapesetben az értékesítés áfamentes lenne. De az építtető élt a választási jogával, és adókötelessé tette az ingatlan-értékesítést, mind a lakó, mind a nem lakóingatlan vonatkozásában (86. § j, k, illetve 88. §). Ebben az esetben a törvény 142. § (1) bekezdés e) pontja alapján az ügylet fordított áfás kellene, hogy legyen. A kérdésem első része az, hogy ez a gondolatmenet helyes-e? Továbbá az érdekelne, hogy ha a cég egyenes áfás számlát állított ki a fordított helyett, amit mi ki is fizettünk, akkor ezt hogyan kell helyrehozni?

Sztornó előlegszámla áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy teherautót. Erre 2014 decemberében és 2015 februárjában fizettünk előlegeket a Porsche Pestnek. Az autó átvételére 2015. áprilisában került sor, és a végszámlát a Porsche Bank Zrt. állította ki. A Porsche Pest pedig lesztornózta az előlegszámlákat, az eredeti decemberi és februári teljesítési dátumokkal. Jól tettük-e, hogy ezeket a sztornó előlegszámlákat az áprilisi bevallásban szerepeltettük, vagy önellenőrizni kellett volna a decemberi és februári bevallást? Előre is köszönöm válaszukat. LNZS

Ingatlaneladás teljesítési időpontja Kérdés

Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. Az adásvételi szerződések szerint a tulajdonjog-bejegyzéshez az eladó cég az utolsó vételárrészlet megfizetésével járul hozzá. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2015. évben adott birtokba egy lakást, melynek vételárát már 2014. évben kifizették. Az értékesítés árbevételét 2015. évben könyvelték. Az áfatörvény 9. paragrafusa és a megjelent NAV-állásfoglalások alapján a vételár kifizetésével teljesül a tulajdonjog bejegyzésének feltétele, a vevő tulajdonosként rendelkezhet az ingatlannal, tehát áfafizetési kötelezettség merül fel a kifizetés időpontjában. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során a fizetendő áfát a vételár kiegyenlítésének bevallási időszakában áfahiányként vallja be? A szerződésben az eladó a birtokbaadásra vállal kötelezettséget, ez 2015-ben meg is történt, ezért az Sztv. 72. § alapján az árbevétel elszámolását nem módosítjuk. Ebben az esetben elválik a számviteli törvény és az áfatörvény szerinti teljesítés időpontja.

Önellenőrzés Kérdés

Társaság 2011-ben a megszokottnál nagyobb nyereséget ért el, így elhatározta, hogy felvesz 5 millió forint osztalékot. A döntés nem volt életszerű, mert a következő évben 25 milliós ingatlant vásárolt a társaság, így a 2011. évi saját tőke 8978 ezer forintos összege nem indokolta a várható beruházás mellett az osztalék kifizetésre irányuló döntést. A társaság azóta sem tudta az osztalékot kifizetni, sőt finanszírozásához átmeneti tagi kölcsönt is kellett folyósítania. A 2013-14-es évek veszteségesek voltak, így a saját tőke 637 ezer forintra csökkent. Kérdés: Jogosult-e a cég 2015-ben önellenőrzéssel felülbírálni a 2011. évi döntését, és az osztalékról szóló döntést visszavonni, és vissza könyvelni az eredménytartalékba? A társaság ketté akar válni, és az átalakulásnál nagyon fontos lenne a tőkeerő. Válaszukat várom. Tisztelettel köszönöm.

Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. február 24.én benyújtottam szja bevallásomat,mert katás egyéni vállalkozó vagyok, volt ellenőrzött tőkepiaci ügyletem (Buda-Cash), melyet a kiállított igazolás alapján bevallottam. Készpénzt én ebből nem vettem fel, illetve nem használtam fel, csak az adóját akartam kifizetni erről a számláról, már sajnos sikertelenül.A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében az van, hogy csak azt kell bevallani és utána adót fizetni, aki 2014-ben TÉNYLEGESEN jövedelemhez jutott. A kérdésem az, hogy önellenőrizhetem-e a bevallásomat, mivel nincs még a tőkém sem meg, nemhogy jövedelmem lenne belőle. NAV-s ügyfélszolgálati tájékoztatás, hogy be sem kellett volna vallani, ez alapján nem merem az önellenőrzést elvégezni. Segítségét és válaszát köszönöm.

Hiba van a mérlegben? Megmutatjuk, mit kell tennie! Cikk

Elküldtük a mérlegeket a Cégbíróságnak – az ország valamennyi könyvelője egy emberként lélegzett fel. Mi a teendő, ha a nagy hajrában mégis elkövettünk valamilyen hibát? Az alábbiakban e kérdést egy esettanulmányon keresztül válaszoljuk meg.

Helyesbítő számla teljesítési ideje Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Határozott idejű elszámolásnál (bérleti díj) téves ár került alkalmazásra. Negyedéves bevallók vagyunk. A számlát az első negyedévben állítottuk ki, az áfát az első negyedévben vallottuk be. Kérdésünk: a számla helyesbítésének dátuma 2015. június 5., mível határozott idejű az elszámolás, a fizetési határidő megegyezik a teljesítés idejével, így június 15. lesz. Az első negyedéves áfabevallást kell-e önellenőrizni? Köszönettel.

Nesze semmi: alkalmazhatatlan adóváltoztatások Cikk

Nem egyértelmű és szelektív. És még főhet a feje is annak, aki megpróbálja átültetni a gyakorlatba a reklámadó minap elfogadott, számára éppen pozitív módosításait, ugyanis más adójogszabályok miatt falakba ütközhet. Az EU miatt is újabb törvényhozási procedúra várható.

2013. évi árbevétel elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem korlátolt felelősségű társaság. A 2013. évben kimaradt a könyveléséből 8 354 forint árbevétel. Ezt az árbevételt 2014-ben lekönyveltük. Társaságiadó-vonzata kerekítve 1000 forint, illetve iparűzésiadó-vonzata 200 forint. A kérdésem, hogy mivel ez nem jelentős hiba, kell-e a társaságiadó- és az iparűzésiadó-bevallást 2013. évre önellenőrizni, vagy elég, ha 2014-ben számoljuk el az adókat? Válaszát előre is köszönöm.

Fordított áfás vagy sem? Számlázás építési-szerelési munkánál Cikk

Építési hatósági engedélyköteles munka esetén milyen szabályok vonatkoznak az al- és fővállalkozó közötti számlázázásra? – kérdezte olvasónk. Bartha László, adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink