744 találat a(z) önellenőrzés cimkére
Családi kedvezmény közös érvényesítés Kérdés
Tisztelt Cím! Családi kedvezményt 2015. évben a férj nem érvényesített, ezért önellenőrizni szeretné a 2015. évi szja bevallását. A házaspár 2014-ben házasodott össze. A feleségnek van két saját gyermeke, aki után emelt összegű családi pótlékot igényelt. 2015. februárban megszületett a közös gyermekük. A családi pótlék igénylésnél kiderült, hogy a házasságkötést követően a családipótlék-igénylést nem módosították, ezért visszamenőlegesen levonták a jogtalanul egyedülállóként felvett családipótlék-különbséget. Kérdésem, hogy ez befolyásolja-e a 2015. évi családi kedvezmény igénybevételét? A férj bejelentett lakcíme sem egyezik a feleség bejelentett lakcímével. Ezek ismeretében elvégezhető-e az önellenőrzés?
Társasági adó ellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2016.06.03-án kelt számlát kapott az áramszolgáltatójától, melyben egy 2014. évi teljesítést sztorníroztak le. Energiaellátás bővítéséről volt szó a múltban, melyet ki is számláztak, de végül a teljesítés meghiúsult. Az eredeti számla 2014-ben költségként el lett számolva. Az áfatörvény szerint a számla kelte alapján a júniusi bevallásban a számla áfatartalmát, mint fizetendő adót bevalljuk és megfizetjük. A számlában szereplő összeg a 2014. évi eredményre és saját tőkére gyakorolt hatása nem haladja meg a mérlegfőösszeg 2 százalékát, illetve a számviteli politikában szereplő meghatározás alapján sem jelentős a hiba, így 3 oszlopos beszámoló készítése nem válik szükségessé. Viszont a társasági adót kell-e önellenőrizni 2014. évre vonatkozólag vagy elég, ha az idei évben a költségeket csökkentő tételként adóalapot növel, és a 2016. évi bevallásban kerül elszámolásra a rá eső társasági adó? Válaszát előre is köszönöm!
Önkormányzati tulajdonú kft. térítésmentes tárgyieszköz visszaadása Kérdés
Önkormányzati tulajdonban lévő kft.-től (társaságiadó-alany) az önkormányzat határozattal (térítés nélkül) visszaveszi a kft. nyilvántartásában lévő csatornarendszert (tárgyi eszközt). Hogyan kell a kft. könyveléséből kivezetni, könyvelni, lesz-e áfafizetési kötelezettség, ha igen, mi lesz az alapja? Ha az önkormányzati határozat korábbi évi (2012-es) önellenzőrzéssel együtt kell kivezetni a könyvelésből, az adott évig (2016-ig) tévesen elszámolt értékcsökkenés (2013, 2014, és 2015. évek) javításával együtt? Mire kell nagyon odafigyelni a kivezetés és önellenőrzés során?
Adóelévülés Kérdés
2011. III. negyedévi áfabevallást ügyfelem nullásan adta be, adatot a bevallás nem tartalmazott. Az adószámát 2011.09.05-én kapta, adóköteles tevékenységének megkezdését, a NAV ettől a naptól regisztrálta. Az első levonandó áfát tartalmazó számlájának dátuma 2011.09.20. A mai napig mindvégig negyedéves bevalló áfa adónemben. A kérdés: meddig nyújtható be az önellenőrzés áfa adónemben (visszaigénylés lenne) a fenti adatok alapján 2011. III. negyedévre vonatkozóan? Köszönöm ha válaszolnak, üdvözlettel CsK
Importáfa levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 2015 májusában elmulasztotta a kivetéssel megállapított (és meg is fizetett) importáfa vonásba helyezését az áfabevallásában. Kérdésem, hogy ezt a hibát most önellenőrzéssel kell, hogy helyesbítse, vagy a soron következő – bármelyik – áfabevallásában az elévülési időn belül levonásba helyezheti-e? Köszönettel várom válaszát.
Dupla bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulnék Önök felé, hogyha most a 2015. évi társasági adó beküldése után kiderül, hogy 2015-ben az egyik vevőnek duplán lett lekönyvelve az egyik számlája, és ez sajnos érinti a tavalyi bevételt és egyben áfát is, akkor mi a teendő, milyen módosításokat kell végrehajtani? Nem nagy összegről beszélünk. Köszönöm a segítségüket.
Környezetvédelmi termékdíj bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás 2015 decemberében Németországban megvásárolt egy önjáró termelő gépet, de a hazaszállítását nem tudta azonnal megoldani (gumiabroncs, akku, olaj – környezetvédelmi termékdíj köteles). 2015. évben az általános szabályok szerint kellett a cégnek eleget tennie bevallási kötelezettségének. Tehát a gép elemei után használatbavételkor kellett volna a díjakat bevallani, megfizetni (azaz majdan). De a gépet csak 2016 áprilisában sikerült beszállítani Magyarországra, a használatba vétel is 2016 áprilisában történt meg. Ekkor kellett volna a termékdíjakat megfizetni a 2015-ben a cégre hatályos általános szabályok szerint. DE 2016. 01. 01-től a cég áttért (választotta) a készletrevétel időpontjában keletkező díjbevallási, díjbefizetési kötelezettségre. Ez a tény elgondolkoztatott, hogy mikor is keletkezett/keletkezik a bevallási kötelezettség ebben a konkrét esetben? Kérdésem, hogy 2015. IV. negyedévet kell-e önellenőrizni, vagy a 2016. I. negyedévet kell önellenőrizni, vagy simán a 2016. II. negyedéves bevallásban kell szerepeltetni a környezetvédelmi termékdíjat? A kötelezettségek bevallási időpontjának év eleji váltása zavar meg nagyon a döntésemnél. Ennek eldöntésében kérem segítségüket. Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel.
Társasági adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségüket, hogy, ha egy 1501-es társaságiadó-feltöltési bevallás nulla forinttal megy be, és mégis 625 ezer forintos társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezik, akkor Ön szerint kell-e beadni önellenőrzést? Segítségüket előre is köszönöm!
Áfabevallás helyesbítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfabevallás 01. sorában tüntettem fel a nem uniós üzletviteli tanácsadás exportértékét, a 91. sor helyett. Az áfabevallás módositása helyesbítésnek vagy önellenőrzésnek minősül? Köszönettel.
Önrevízió, taocsökkentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk a korábbi években nem csökkentette társasági adójának alapját a 365 napon túli vevőkövetelések 20 százalékával. Kérdésem az, hogy ezt önrevízióval megtehetjük 2011-ig visszamenőleg? Válaszát előre is köszönöm!
Eva – nem jelentős hiba Kérdés
Amennyiben egy NEM evás cég nem jelentős hibát szeretne javítani, akkor benyújtja az önellenőrzést és a feltárás évében könyveli le. A társaságiadó-bevallásban adóalap-módosító tételként szerepelteti. Mi a helyzet, ha evás társaság szeretné javítani korábbi évi eltérését? Beadja az eva önellenőrzést, és lekönyveli tárgyévi tételként? De a fentiekhez hasonlóan itt a tárgyévi evabevallásban nem tudja adóalap-módosító tételként érvényesíteni.
Áfabevallás javítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! AZ áfabevallásomban jelöltem X-szel a Nyilatkozat az Art. 37. paragrafus (4a) bekezdése szerint a rövidebb kiutalási határidőt. Időközben rájöttem, hogy egy számla félreértések miatt mégsincs kifizetve. Kérdésem, hogyan tudom ezt javítani (önellenőrizni). Az ANYK ellenőrzése azt mondja, hogy javításkor, önellenőrzéskor pénzforgalmi rendelkezési lehetőség nincs. Köszönettel: Vné
Reklámadó önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A reklámadóról szóló törvény 2015. július 5-étől hatályos változtatása értelmében a társaságiadó-törvény módosítását már a 2014-es társaságiadó-kötelezettség megállapítása során is lehet alkalmazni. Ha az adóévben a reklámközzététellel összefüggésben elszámolt költségek éves szinten nem haladják meg a 30 millió forintot, úgy a növelő tétel alkalmazásának kötelezettsége fel sem merülhet. Ha tehát a társasági adó alanya a 1429 jelű bevallás összeállítása során – nyilatkozat hiányában – növelő tételként figyelembe vett a 30 millió forintot meg nem haladó összegű reklámköltségeket, úgy önellenőrzés útján helyesbítheti (csökkentheti) a 2014-es adókötelezettségét. (NAV 66. számú füzet) Az én értelmezésemben ez úgy néz ki, hogy 2014. 08. 15-étől a nyilatkozat hiányában keletkezett "nem vállalkozás érdekében felmerült költség", ha ez nincs 30 millió forint, és adóalap-növelő tételként a 1429-es bevallásban szerepel, az önreviziózható. Nem lehet önrevíziózni viszont a nyilatkozat hiányában a havi 2 500 000 forintot meghaladó költés 20 százalék reklámadóját, holott az is adóalap-növelő tételként jelenik meg. A törvény értelmezésében kérem szíves segítségét. Köszöntettel.
Áfa-visszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérjük segítségét, hogy milyen módja van áfa-visszaigénylésnek (kiutalási kérelemnek), ha sajnálatos módon a vonatkozó bevallásban nem kértünk kiutalást? A konkrét eset lényege, hogy a vállalkozó március havi áfabevallását beadta április 20-án (havi bevalló), abban nem kért kiutalást, egy nappal később viszont úgy döntött, mégis kérne kiutalást. Tudomásunk szerint önellenőrzés keretében nem lehet máshogy rendelkezni az adóról (kiutalást kérni). Van ilyenkor lehetőség 17-es nyomtatványt külön beadni, és abban visszakérni az áfát? Milyen határidők vonatkoznak, mikor lehet (ha egyáltalán) beadni 17-es nyomtatványt, és abban kiutalást kérni, és milyen határidővel utal ki az adóhatóság? Alapvetően mi a legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy máshogy rendelkezzünk az áfáról, és visszakérjük, illetve visszakapjuk azt, ha a bevallásban eredetileg nem kértünk kiutalást? Időközben felmerült, hogy a vállalkozó faktoráltatná az áfát pénzintézettel, erre lenne is lehetősége, viszont ebben az esetben a faktor számlaszámát, illetve a faktort, mint kedvezményezettet kellett volna megjelölni a bevallásban, és kiutalást kérni vélhetően. Segítségét előre is nagyon köszönjük! Üdvözlettel: Molnár Tibor
Őstermelés áfa-visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó őstermelői tevékenységet is végez. Az őstermelői fordított áfa miatt a könyvelés azt a módot választotta, hogy a fizetendő áfát a teljesítéshez kapcsolódóan vallja be, mert egyébként szinte képtelenség lekövetni a bevallások helyességét. Nem alkalmazzuk a pénzforgalmi szemléletre vonatkozó 61. paragrafust. (Például van olyan, hogy az őstermeléshez vásárolt fordított áfás hibrid vetőmag árát és az egyenes áfás vegyszer, pétisó árát csak 1 év múlva, a termék árából kell fizetni a termelői csoportnak.) Mivel a számlán nincs feltüntetve az, hogy a számla kiegyenlítéséig a tulajdonjog fenntartásra kerül, ezért úgy gondolom, hogy jogszerű, hogy a teljesítés időpontjában az áfa levonásra kerül, illetve a fordított áfa felszámításra és levonásra is kerül, valamint megtörténik az adatszolgáltatás az eladóról és a vásárolt termékről a NAV felé. A kérdés önellenőrzésre vonatkozik: 2016. I negyedévre a könyvelés határidő előtt beadta a bevallást, melyben nem volt annyi áfa, hogy az a visszaigénylésre jogot adott volna. Aztán még érkezett erre a negyedévre április 20-a előtt kettő számla. Egy vetőmagvásárlásról, fordított áfával és egy műtrágyaszámla olyan áfatartalommal, hogy azzal már az áfa visszaigényelhetővé válna. Jogszerű lesz-e az áfa önellenőrzéssel történő visszaigénylése, vagy csak a következő negyedévben lehet beállítani és visszaigényelni az áfát? Köszönettel.