744 találat a(z) önellenőrzés cimkére

Bevallás baleseti adóról, önellenőrzésről Esemény

Súlyos fogyatékosság miatti önrevízió Kérdés

Kedves Szakértő! Egyik ügyfelem 2008 óta orvosi igazolás alapján súlyos fogyatékosságban szenved. Szja-kedvezményt csak a 2013-as évre érvényesített. Önrevízióval a korábbi évek szja-kedvezménye visszaigényelhető-e? Köszönöm a választ.

Szja-bevallás önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemélynek 2005. évben volt egy érrendszeri műtéte. A műtét után minden évben kettő alkalommal vissza kell menni kontroll vizsgálatra, élete végéig. A szóban forgó magánszemély utánajárása következtében kiderült, hogy a betegsége az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősül. A szakorvos kiállított neki az idén egy orvosi igazolást, melyen szerepel a 335/2009. (XII.29.) Korm.rendeletben meghatározott betegség és a hozzá tartozó BNO kód. A 2013. évi bevallásában már szerepeltette a súlyos fogyatékos kedvezményt. A kérdésem az lenne, hogy ezen orvosi igazolás szerint benyújtható-e önellenőrzés az szja-evallásokra visszamenőleg? Ha igen, melyik évekre? 2009. évig egy másik rendelet határozta meg a kedvezményeket és tudomásom szerint ebben a SZEM rendeletben ez az érrendszeri betegség nem szerepel. Válaszát előre is köszönöm.

Magánszemély bérbeadásból származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy másik magánszemélynek szerződés szerint bérbe adta lakásának egy szobáját 2008. 01. 01-2011.12. 31-éig tartó időszakra. Szerződés szerint a bérleti díjat havi szívességi használatra (a baráti kapcsolatukra) tekintettel 13 000 Ft/hó, a rezsihozzájárulást – szintén szívességi használatra tekintettel – 35 000 Ft/hó átalánydíjban állapították meg. A bérbevevő a díjakat minden hónapban átutalta a bérbeadó bankszámlájára. A valóságban az ingatlant az albérlő és a bérbeadó fia használta. A 3 szobás+kiszolgáló helyiségekből 1-1 szobát maguk, 1 szobát (nappali) és a kiszolgáló helyiségeket közösen használták. Ebből kiindulva az albérlő által használt terület (1 szoba és a közösen használt ingatlanrészek területének a fele) az ingatlan alapterületének az 50%-a. Ebben az esetben helyesen jár-e el a bérbeadó, amikor a használati aránynak megfelelően a rezsiköltségek felét számolja el a rezsihozzájárulás bevételével szemben, valamint a bérleti díj bevételéből levonta az ingatlan értékcsökkenését? A bérbeadónak a bérbeadásból így számított jövedelme (mivel a rezsiköltségek arányos része meghaladja a hozzájárulás összegét) bérleti díj mínusz amortizáció arányosan 50 százaléka. 1.Helyesen jár-e el a bérbeadó, ha a fenti jövedelmet vallja be, és fizeti meg utána a személyi jövedelemadót? 2. A bérbeadó nem vallotta be a bérbeadásból származó bevételét, jövedelmét az adott évek bevallásaiban, ezért önellenőrzés keretében szeretné azokat pótolni. Önellenőrzéskor élhet-e a tételes költségelszámolás választásával?

Lakáskassza szja-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egyik ügyfelem olyan kéréssel fordult felém, hogy a lakástakarék-pénztárba befizetett összeg után szja-kedvezményt szeretne igénybevenni. Végigolvastam a kitöltési utasítást, de erre való utalást nem találtam. Kérem Önt, ha van ilyen lehetőség, akkor annak mi a feltétele, és visszamenőleg 2011-re, 2012-re is igénybe vehető-e önrevízióval? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Így segíti a NAV az adóbevallókat, keddtől hosszabb nyitvatartás Cikk

Május 12-étől hosszabb nyitva tartással várják a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) fővárpsi központi ügyfélszolgálatai a budapesti és a Pest megyei adóbevallókat, tekintettel a személyi jövedelemadó közeledő bevallási, befizetési határidejére és az adózói szokásokra, mely szerint sokan az utolsó pillanatban teljesítik kötelezettségüket.

Társasági adó törvény – veszteség-elhatárolás Kérdés

1996. évi LXXXI. törvény 17. § (9) b) pont Jelentős továbbvihető negatív adóalappal rendelkező társaság két tulajdonosa üzletrészeiket 2013. október 30-án, egy tőlük független magánszemély részére értékesítették, aki így a társaság egyszemélyes tulajdonosa lett. 2013. február 23. óta a cég főtevékenysége 7022’08 Üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás és ez a főtevékenység megmaradt a többségi befolyás megszerzését követően is mind a mai napig. A 2013. év árbevétele teljes egészében a cég korábbi tulajdonosa/ügyvezetője által végzett gazdasági tanácsadásból származott, az értékesítést követően a társaság további bevételre nem tett szert. 2013. évben a cég árbevétele, így nyeresége a cégértékesítést megelőző tevékenységből fakadt. Kérdések: A 2013. évi társasági adóbevallásban érvényesítheti-e a társaság a pozitív adóalap 50 százalékos mértékéig a korábbi évek elhatárolt veszteségének leírását? Követelmény-e, hogy még az adott gazdasági évben folytassa a tevékenységet a cég, mert a törvény csak a megszerzést követő két adóévre ad előírást? Ha, és amennyiben érvényesíthető, akkor ezt utólag, visszamenőleges hatállyal elveszítheti-e a következő két gazdasági évben? Például, ha a 2014. vagy a 2015. évben megváltoztatja a főtevékenységét, módosítja a profilját, nem a korábbi ügyfelek részére szolgáltat, illetve nem akkora nagyságrendben végez gazdasági tanácsadást. Ha visszamenőleges adózási hatása lenne bármilyen módosításnak, akkor hogyan, és mikor kell önellenőrizni a 2013-as évet?

Önellenőrzés az áfában, következményekkel Cikk

Téves számla esetén mi a menete az áfa önellenőrzésének és milyen következményei vannak? Olvasónk kérdésére dr. Verbai Tamás jogász szakértőnk válaszolt.

Értelmezési zűrök az áfakulcs körül - így javítható a tévedés Cikk

Akkor most mennyi a bontott félsertés áfája? A március közepéig kialakult gyakorlat ellentétes a NAV Szakértői Intézetének álláspontjával. Így kell korrigálni, ha valaki helytelen áfamértékkel számlázott.

Bevallás baleseti adóról, önellenőrzés Esemény

Május 15.

Fordított áfás számla önellenőrzése Kérdés

Egy kft. használt ingatlant (4 évnél idősebb) vásárolt egy másik kft.-től 2010-ben. Az eladó áfás számlát állított ki. Mindketten áfakörösek. A vevő csak most vette észre, hogy helytelenül állította ki az eladó a számlát, fordított adózást kellett volna alkalmazni. Hogyan kell önellenőrízni ebben az esetben? Az eladónál adóellenőrzés volt 2010-ben, ellenőrzéssel lezárt időszak keletkezett.

Kata bevallás javítása Kérdés

Katás egyéni vállalkozás felszólítást kapott a NAV-tól, hogy hibás a benyújtott kata bevallása, mert ha 2013. 08. 17-étől szünetelteti a 2013. május 8-án megkezdett tevékenységét, nem lehet a bevallásának záró időpontja december 31. Kiderült, hogy hónaparányos bevételei (4x500=2 000 eFt) alapján bevételének egy része a 40 százalékos adózás alá kerül, illetve a működés napjaival (alakulástól szüneteltetésig eltelt naptári napok száma) számítottan áfa alanyi mentes mellett áfás bevétele is keletkezett. Kérdéseim: 1). Helyesbítéskor a számlázott bevétel tartalmazhatja az áfát, vagy kötelezően, törvényi előírás alapján rá kell számolni az eredetileg kiszámlázott összegre? Társasházaknak dolgozott, akik az áfa összegét nem tudják utólag megtéríteni a vállalkozónak. A válasz azért is lényeges, mert ha ez eredeti összeg tartalmazhatja az áfát, akkor csökken a bevallott katás bevétel, ebből adódóan kevesebb lesz a 40 százalékos adó alapja, tehát a vállalkozó kvázi "jobban jár" az áfával. 2). A 40 százalékos kulcs alá bekerült bevétel is úgy működik, mint az áfa alanyimentesség megszűnése? Tehát az a számla, amely átlépte a számított kata határt (2 000 eFt) már teljes egészében 40 százalék, vagy csak részben, tehát csak a határértéket meghaladó rész? Köszönöm megtisztelő válaszukat. P. Zsuzsa

Szocho-kedvezmény Kérdés

Január hónapban felvettünk egy dolgozót, aki most hozott egy hatósági bizonyítványt a kormányhivataltól, amelyben megállapítják hogy március 10-e előtt 9 hónapon belül álláskereső volt, és tartós álláskeresőnek minősül, mert 2013. 06.10-étől van regisztrálva. A bizonyítványt is március 10-ével állították ki. Kérdésem, hogy a januári és februári leadott 08-as bevallást visszamenőleg módositani lehet-e emiatt, hogy igénybe vehető-e ezekre a hónapokra is a szocho kedvezmény, vagy csak a március hóra. Köszönettel várom válaszukat.

Áfa önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Havi áfabevallók vagyunk. 2014. 02. hónapra áfa-önellenőrzést kell készítenünk, mert egy értékesítésről később állítottuk ki a számlát. Ugyanakkor több szállítói számla előzetesen felszámított áfáját – szintén 2014.02. hónapban – nem állítottuk be a fizetendő adót csökkentő tételként. A korrekciók miatti egyenleg javunkra mutatkozik, tehát több a 02. hóban levonni, mint a megfizetni elmulasztott áfa. A 2014.02. hónapra készítendő önellenőrzési (kimaradt vevőszámla miatt önellenőrizni kell) bevallásba beállíthatom-e a 02.havi teljesítésű idejű és kimaradt szállítói számlák előzetesen felszámított áfáját levonandóként? Amennyiben igen, akkor a konkrét esetben önellenőrzési pótlék fizetési kötelezettségünk sincs? Vagy a vevő számlára önellenőrzést kell végezni, önellenőrzési pótlék felszámításával? És a korábban levonni elmulasztott előzetesen felszámított áfát az elévülési időn belül bármely bevallási időszakban levonhatom? Köszönöm válaszát. Tisztelettel: Novák K.

Áfa önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő kérdésre kérjük szíves állásfoglalásukat: egy magyar kft.-nek egy EU-s tagállam minisztériumának alapítványa (nem volt EU-s adószáma) átutalt 50 000 eurót PPP Projecthez nyújtott hozzájárulásként. Az akkori szerződés alapján (2010-ben) a kft. kiállított egy áfás számlát, és ugyanez történt 2011-ben is. 2012-ben (ekkor már volt EU-s adószáma), az akkor elutalt összegre már áfa nélküli számlát állított ki a kft., azonban ez az alapítvány, 2010-2011-2012-2013. években nem kérte a számlát, 2013. év végén az összes számláról egyösszegű számlát kért. A kft. az ügy rendezésére azt az eljárást választotta, hogy minden év számláját lemínuszolta (az eredeti teljesítési dátummal, de 2014. évi keltezéssel), és a teljes összegről 2013 decemberében kiállított egy számlát áfamentesen, amit el is küldött az alapítványnak. A 2013. évi mérlege már elkészült, a kft. külföldi tulajdonosa azt elfogadta, ezen módosítani már nem lehet. Az alapítványnak az eddig felszámított áfát a kft. 2014 februárjában vissza is utalta. A kérdés: hogy az áfa-önellenőrzést megtehetjük-e 2014 márciusában? A képet még az árnyalja, hogy ez a cég áfa vonatkozásában arányosítást kell, hogy végrehajtson, így ha a helyén önellenőrizne a kft. mindent, 4 év arányosítása borulna. Kérjük, írják meg, hogy mi lenne a helyes eljárás! Üdv: Fix Kft.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink