1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Fejlesztési tartalék felhasználása ingatlanfelújítás során Cikk

Hogyan használható fel a fejlesztési tartalék ingatlanon végzett felújítás során – tudakolta kérdésében olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Ingatlan-bérbeadás értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öröklés útján szerzett ingatlan bérbeadása esetén elszámolható-e költségként az értékcsökkenés? A hagyatéki eljárás után az illeték megfizetésre került az öröklésre. Az Szja tv. 11. melléklet II. 2. c) pontjában szerepel, hogy az ingyenesen szerzett tárgyi eszközre értékcsökkenési leírás nem számolható el. Az öröklés ingyenes szerzésnek minősül? Magánszemély esetére is ezt a paragrafust kell alkalmazni? Köszönettel.

Beruházási kedvezmények a kivában és a társasági adóban Cikk

Cikkünkben a két adózási módot abból a szempontból hasonlítjuk össze, hogy azokat hogyan érinti a beruházás – értve ez alatt a tárgyi eszköz és az immateriális dolog beszerzését, előállítását – az adókötelezettséget, ha az adózóra nem vonatkoznak különös előírások (mint például az alapítványra, a közhasznú nonprofit gazdasági társaságra, szabályozott ingatlanbefektetési társaságra).

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy évek óta meglévő ingatlan, amelyen 2018-ban több alkalommal végeztek felújítást (fűtéskialakítás, nyílászárócsere, álmennyezet kialakítása stb.). Ezek közül a december 6-án aktivált 1 millió 777 ezer forintos beruházást a megképzett 2 millió forint fejlesztési tartalék terhére kívánják elszámolni. Ilyenkor a számviteli törvény szerint kiszámolom a teljes ingatlanra eső értékcsökkenést, azzal növelem az adóalapot, és a csökkentőbe mit írok? Az 1 millió 777 ezer forint nélkül számított értékcsökkenést? December 6-ától 31-éig kiszámolom az 1 millió 777 ezer forintra eső értékcsökkenést és az azzal csökkentettet? Utána még történt december 17-én egy ráaktiválás. A következő években ez hogyan fog alakulni? Segítségüket előre is köszönöm!

Bérelt telken végzett irodaház építése Kérdés

Kft. egyik tagjától bérelt telken építene a kft. egy irodaházat. Kérdések: 1. A magánszemélynek áfamentes bérbeadási számlát állít ki? 2. A kft. az építkezésnél az áfát visszaigényelheti? 3. A befejezett épület után elszámolható értékcsökkenés? 4. Ha a telek bérlése megszűnik, az épület a telken marad, akkor ingyenes ügyletként áfát kell utána fizetni a cégnek?

Tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pénztárkönyvet vezető, szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó tárgyi eszközt értékesít. Az ügyletről számla készül, melynek összege bevételként szerepel a pénztárkönyvben. Kérdésem a következő: az értékesített tárgyi eszköz nettó értékét – amelyen a nyilvántartásban szerepel – milyen módon érvényesítem: költségként, vagy az szja-bevallásban a többi elszámolt értékcsökkenés között kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: U.Vera

Tárgyi eszköz, káresemény Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018 decemberében cégünk egyik járműve közúti balesetet szenvedett, a járművünk totálkáros lett. A gépjármű beszerzésekor fejlesztési tartalék került feloldásra. (Beszerzés: 2016.08. Beszerzési érték 1000 e FT, fejlesztési tartalék felhasználás 400 000 FT). Megállapították, hogy a balesetet a másik fél okozta. 2019-ben megkaptuk a biztosító értesítését a roncsértékről és a kártérítés összegéről. 2018-ban terven felüli értékcsökkenést számoltam el a járműre roncsértékig. Ezzel az összeggel a 2018. évi társaságiadó-bevallásban adóalapot emelek. A Tao. tv alapján van mód arra, hogy az adóalapot a terven felüli értékcsökkenéssel csökkentsem? A járművet kivonták a forgalomból 2018-ban. A tárgyi eszközök közül átsoroltam a készletek közé. A roncsot a vállalkozás a jövőben értékesíteni szeretné. Tisztelettel: Hegedűs-Meleg Annamária

Tárgyi eszközök értékelése III. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéshez kapcsolódódva kérdeznék a továbbiakban: https://adozona.hu/kerdesek/2019_2_6_httpsadozonahukerdesek201913targy_cyt Ha teherautóról van szó, amit a jogelőd már 2 évig használt, és a várható használati ideje összesen 5 év volt, a jogutód még 3 évig tudja használni, akkor a számviteli écs-nél beírom a 3 évet, a kulcs ennek megfelelően 33,33%. Az adótörvény szerinti kulcs teherautónál 20%, akkor hogyan kell értenem, hogy az adótörvény szerinti écs nem lehet kevesebb mint amennyit a számvitelben elszámoltunk, ugyanakkor, ha az eszköz a számviteli törvény szerint már nullás, az adótörvény szerint viszont még van értéke, értem, hogy az adótörvény szerinti écs csak az adóalapot csökkenti, de valahogy nem áll össze a kép. Attól, hogy társaságiforma-változás történt, az az érzésem, hogy az adótörvény szerint hátrány éri a céget, vagy valamit nem értek jól, hogy a tao-törvény szerinti écs nem lehet kevesebb mint a számviteli törvény szerinti? Ebben kérem a segítségét.

Óvadék címén visszatartott összeg Kérdés

Egy megrendelő szerződést kötött egy szoftver bevezetésére, fejlesztésére egy szolgáltatóval. Megállapodtak, hogy x millió forintot a jótállási időtartam alatt óvadék jogcímen visszatartanak, s abban az esetben kerül kifizetésre, ha a maradéktalanul teljesítette a jótállási kötelezettségeit és a jótállás kapcsán a megrendelőnek követelése nem keletkezik a szolgáltatóval szemben, valamint a support szerződést sikeresen megkötik, a support tevékenység sikeresen megkezdődik. Majd a jótállási időszak lejártát követően elszámolnak egymással. A projekt zárása megtörtént, a megrendelő visszatartotta az x millió forintot, a szoftvert üzembe helyezte a szerződés szerinti teljes nettó vállalási áron, a support szerződést megkötötték. Eltelt egy év, a jótállási időszak lejárt, az elszámolás viszont nem történt meg. A megrendelő viszont arra hivatkozva, hogy hibás teljesítés történt (bizonyos funkciók nem működnek, vagy hibásan), a jelzett hibák javítása a jótállási időszak alatt sem történt meg, nem kívánja a jelzett összeget kifizetni. Kénytelen lesz más vállalkozóval azt kijavíttatni, fejleszteni, Mi a teendő a megrendelő könyvelésében, ahol már üzembe helyezték a szoftvert, elkezdték az amortizáció elszámolását? Hogyan kell kezelni a hivatkozott – visszatartott – összeget, és az üzembe helyezett szoftver értékét a beszámolóban? Kell-e terven felüli értékcsökkenést elszámolni, vagy a bruttó értéket módosítani?

Bérbeadott ingatlan értékcsökkenése Kérdés

Köszönöm az alábbi választ a fenti témában : https://adozona.hu/kerdesek/2019_2_21_berbeadott_ingatlan_ertekcsokkene_gup A kérdésbe nem írtam bele, hogy a teljes bérbeadott ingatlanra 2% értékcsökkenést számol a cég, a bérbeadás miatti 5%-os leírást nem alkalmazza. A válasz viszont a 5%-os leírás alkalmazására vonatkozik, kérem szépen válaszát a korábbi kérdésre – a jelen kiegészítésben leírtak alapján – 2% értékcsökkenési leírás elszámolhatóságára vonatkozóan.

Civil szervezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közhasznúsági besorolással nem rendelkező civil szervezet alapcél szerint népi hagyományőrzési tevékenységet végez. Legfőképpen zenés, táncos fellépésekben nyilvánul meg a tevékenysége. 2018-ban pályázati pénzből hangtechnikai berendezéseket (mikrofon, hangfal, erősítő stb.) vásárolt. Az eszközök egyedi értéke – egy kivételével – 100 ezer forint alatt van. Az lenne a kérdésem, hogy az eszközöket célszerű tárgyi eszközként kimutatni és a használat időtartamában értékcsökkenés alá vonni, vagy mivel támogatási pénzből történt a vásárlás, érdemes egyösszegű leírásként elszámolni? Amennyiben az egyesület fellép falunapon és ezt kiszámlázza, az vállalkozási tevékenységnek minősül?

Tao adóalap-korrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! A "https://adozona.hu/kerdesek/2019_3_6_TAO_adoalap_korrekcio_mhy" linken adott válaszában azt javasolja, hogy vegyük készletre a roncsot. Az ehhez kapcsolódó társaságiadóalap-korrekcióban kérném a segítségét még. Terven felüli értékcsökkenéssel megnövelem az adóalapot (24 millió forint), majd készletre vétel miatt a könyv szerinti értékkel szintén növelem az adóalapot (1,7 millió forint), a számított nyilvántartási értékkel pedig csökkenthetem az adóalapot (23 millió forint). Jól gondolom? Köszönettel: Mónika

Tárgyi eszköz készletre vétele és kapcsolódó tao korrekciója Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. novemberben vettünk egy tehergépjárművet, melyet bérbe adtunk. Számvitelben megállapítottunk egy maradványértéket, és 20 százalékkal amortizáltuk az eszközt, elszámolt értékcsökkenéssel társaságiadó-alapot növeltem, a tao-törvény által engedett 30 százalékkal pedig adóalapot csökkentettem. 2018. novemberben felmondtuk a bérleti szerződést a bérlő nemfizetése miatt, a járművet az ügyvezetés döntése értelmében nem adjuk újra bérbe, hanem értékesítjük. Ennek megfelelően 2018. novemberben a tárgyi eszközt átvezettük készletre könyv szerinti értéken (várható értékesítési ár ennyi lesz vagy ennél több). A kérdésem az lenne, hogyan kell az adóalapot módosítani a készletre vétel miatt 2018-ban? A könyv szerinti értékkel (3,5 millió forint) növelem az adóalapot, a számított nyilvántartási értékkel pedig csökkentem (1 millió forint)? Mit jelent a tao-törvény 7. § (1) bekezdés d) pontjában írt „az eszköz számított nyilvántartási értékének a készletre vett hulladékanyag, haszonanyag értékét meghaladó része”, illetve a 8. § (1) bekezdés b) pontjában írt „az eszköz könyv szerinti értékének a készletre vett hulladékanyag, haszonanyag értékét meghaladó része”? Ez alapján mégsem kell készletre vezetéskor adóalapot korrigálni? Ez utóbbi esetben, erre az eszközre vonatkozóan az évek során elszámolt adóalap-korrekciós tételek összességében nem egyeznek meg? Köszönettel: Mónika

Egyszerűsített éves beszámoló kiegészítő melléklete Kérdés

Tisztelt Szakértő! A számviteli törvény 96. §-ában tételesen előírja, hogy mit kell tartalmaznia az egyszerűsített éves beszámoló kiegészítő mellékletének. A kérdésünk az lenne, hogy a fentebb említett paragrafus előírásain túl szerepeltetni kell-e például a terv szerinti értékcsökkenés megváltoztatása miatti eredményváltozás számszerűsített hatását [53. §(5) bekezdés]? Válaszát előre is köszönjük.

Beruházási kedvezmény – 50 százalék értékcsökkenés Kérdés

Ha van egy vegán ételeket gyártó cég, amely vásárolt egy 2,4 millió forint értékű hűtőkamrát, ez képezhet beruházási kedvezményt? Illetve ezen kívül vásárolt több gázzsámolyt, illetve gáztűzhelyet, valamint rozsdamentes munkaasztalokat, ezek képezhetnek beruházásikedvezmény-alapot? Valamint, ha tényleg új, még más által használatba nem vett eszközök eszekre számolhat el a Tao. törvény 1. számú melléklet 9. pontja értelmében 50 százalék értékcsökkenést a fenti tárgyi eszközökre? Köszönöm segítségüket.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink