1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére

Társaságiadó-alap korrekciója II. Kérdés

Értékcsökkenés elszámolása az szja-ban. Általános szabályok Cikk

Az értékcsökkenési leírás elszámolása jelentős tétel a költségek között. A gépek berendezések, felszerelések esetében többféle választási lehetőség van az általános szabály helyett. A kisértékű gépek, berendezések esetében azonnali költségelszámolást lehet alkalmazni.

Kis értékű tárgyi eszköz értékcsökkenése kft.-nél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. elszámolhat-e használatba vételkor egy összegben 200 000 forintot meg nem haladó értékű tárgyi eszközre értékcsökkenést? Köszönöm a választ!

Egyéni vállalkozónál fejlesztési tartalék és más kedvezmények érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőanyag-kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó 2019-ben vásárolt 2 db tehergépkocsit nettó 50-50 millió forint értékben. Ezekkel részben normál közúti fuvarozást végez, részben pedig a tőle megvásárolt építőanyagokat fuvarozza a vevők részére. 1. Az egyéni vállalkozó felhasználja a 2018-ban képzett fejlesztési tartalékot a járművekre. 2. Ugyanezen tehergépkocsira érvényesíthet-e kkv beruházási kedvezményt [szja-törvény 49/B § (6) d)] ÉS 3. Nettó érték kedvezményt [szja-törvény 49/C § (6) a)] is? 4. Jól gondolom-e, hogy ha fejlesztési tartalékot old fel az eszközre, akkor arra amortizáció nem számolható el? 5. Arra vonatkozóan van NAV írásos tájékoztatóm, hogy a kkv beruházási kedvezmény és a nettó érték kedvezmény érvényesíthető ugyanazon eszközre. Ha kapok egy elérhetőséget, csatolva küldöm. Arra vagyok tehát leginkább kíváncsi, hogy érvényesíthető-e a fentieken felül a fejlesztési tartalék kedvezménye, és hogy számolhat-e el értékcsökkenést vagy sem? Megköszönném gyors válaszukat, mert a 1953-as bevallás elkészítéséhez szükségem lenne az információra. Köszönettel: Gulyás Erika

Fejlesztési célú támogatás elszámolása egyéni vállalkozónál II. Kérdés

Kedves Lepsényi Mária! Köszönöm a válaszát, egy picit pontosítanék a kérdésen. A gép beszerzése megtörtént 2019-ben, 23 millió forintért, a támogatás összege 10 millió forint volt 2019-ben. Ha jól értem, a 10 millió forint teljes mértékben bevétel (ez tiszta számomra), a 2019-ben elszámolható költségre vonatkozó részt nem értem. A tárgyi eszköz bekerülési értékét csökkentem a támogatás mértékével (10 millió forint), így az eszköz értékcsökkenésének alapja 13 millió forint lesz. 2019-ben mennyi az elszámolható költség? A támogatás mértéke a 10 millió forint? Esetleg a 2019. évi arányos értékcsökkenés? 2021-től az értékcsökkenés alapja 13 millió forint? Köszönöm!!

Egyéni vállalkozói osztalékalap csökkentő és növelő tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 1853-as bevallás 13-05 lap 97. sorában 2 211 000 Ft szerepelt, mert 2018. évben kizárólag üzleti célt szolgáló tárgyi eszközt vásárolt az egyéni vállalkozó, ami aktiválva lett a 2018. évben, és 2018. évben értékcsökkenést is elszámolt az eszközre. A 97. sorba így be lett téve az eszköz nettó értéke, mint vállalkozói jövedelmet csökkentő tétel, a 13-03 lap 46. sorában pedig az eszköz értékcsökkenése is figyelembe lett véve. A kérdésem az lenne, hogy 2019. évben, illetve az azt követő években a vállalkozói jövedelmet kell-e növelni az eszközzel kapcsolatban a 13-05 lap 91. sorban? Valamint a további években is szerepeltethető az eszköz értékcsökkenése a 13-03 lap 46. sorában? Válaszát köszönöm!

Társasági adó szerinti értékcsökkenés elévülése Kérdés

Egy vállalkozás 2007-ben beszerzett autójának bekerülési értéke 7 millió forint volt. Nem tudni, miért, de a társaságiadó-törvény szerint nem számoltak rá el értékcsökkenést. A számviteli törvény szerint a maradványérték 3 millió forint. Az autót most kivonták a forgalomból, roncsterepre került. Mi a helyes elszámolási mód. A számviteli törvény szerinti érték adóalap-növelő tétel (3 millió forint), de az adótörvény szerinti nettó értékkel csökkentheti az adóalapját (7 millió forint)? Ez a csökkentési lehetőség nem évül el? Előre is köszönöm.

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari cég 8 személyes személyautó vásárolt nyílt végű pénzügyi lízing (5 évre) keretében. Autó vételára: 8.095.950,- Ft Kezdő lízingdíj: 2.000.000,- Ft Nettó lízingtőke: 6.403.45,- Ft. Havi törlesztőrészlet: 88.000,- Ft (tőke, kamat, áfa) A vevőnek lehetősége lesz az autót a futamidő végén megvásárolni, de még nem tudja, hogy fog-e élni ezzel a lehetőséggel, lehet, hogy inkább lízingel egy másik autót. 1.) Első kérdésem, hogy aktiválni kell-e, illetve ebből kifolyólag kell-e elszámolni értékcsökkenést? 2.) A fenti tételeket hogyan kell helyesen kontírozni ? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Vállalkozói osztalékalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018-ban az szja-törvény 49/C § (6) bekezdésének a) pontja alapján a vállalkozói osztalékalapot csökkentettem a 2018. adóévben beszerzett és üzembe helyezett, kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök nettó értékével. Kérdésem az lenne, hogy ehhez a későbbi adóévekben kapcsolódik-e bármiféle adóalap-növelési kötelezettség, vagy ez egy végleges adóalap-csökkentési lehetőség, kedvezmény (az eszköz értékcsökkenési leírásának további folytatása mellett)? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Kiva – értékcsökkenés Kérdés

Elszámolható-e értékcsökkenés a kiva alatt a korábbi és az újonnan beszerzett eszközökre – a számvitel szerinti 10%? Üdvözlettel: Csengődi Mária

Próbaüzem alatti értékcsökkenés Kérdés

Társaságunk egy új tejfeldolgozó üzemet épített VP pályázat keretében. Az üzemcsarnok épületének használatbavételi engedélye véglegessé vált 2019. szeptember 10-én. A technológiai gépsor műszaki átadása 2019. szeptember 18-án történt meg. A végleges működési engedélyt 2019. december 18-án megkaptuk. Az üzemben 2019. szeptember 18. és december 18. között próbagyártásokat végeztünk, amelynek költségét aktiváltuk az eszközök bekerülési értékeként, és csökkentettük a készletre vett termékek értékével. Kérdésként felmerült bennünk, hogy az üzemcsarnok próbagyártás időszakra eső értékcsökkenési költsége is beletartozik a próbaköltség értékébe? Valamint a technológia eszközök között vannak olyan, 100 e Ft alatti eszközök (sajtformák), amelyek több évig szolgálják sajtgyártási tevékenységünket. Ezen eszközök után elszámolt egyösszegű értékcsökkenés kb. 6 millió Ft, van-e lehetőség ezen költséget a próbagyártás értékébe betenni? Köszönettel: Hetényiné Magdi

Szerződéses ügylet családi gazdaság és kft. között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki családi gazdaság tagja és egy kft. egyik tulajdonosa is. A családi gazdaság és a kft. is növénytermesztéssel foglalkozik. Ez a magánszemély kombájnt vásárolna, melyet a családi gazdaságba vinne be, ott használnák és számolnák el az értékcsökkenését is a tevékenységhez. Felmerült a kérdés, hogy megteheti e , hogy bérbe adja mint magánszemély a kombájnt a kft. részére? A kft. tudná használni a cég munkájához és végezhetne vele bérmunkákat is, többek között a magánszemély családi gazdaságának is végezne bérmunkát. Megteheti ezt a magánszemély, hogy a családi gazdaság olyan számlát fogad be a kft.-től, amit az ő eszközével hajtottak végre? Vagy ez csak szerződés kérdése? A kapcsolt vállalkozási környezet engedi ezt? Tudomásunk szerint a családi gazdaság nem adhatja bérbe a gépet és nem is végezhet bérmunkát, de mint magánszemély külön adózó jövedelemként bérbe adhatja a gépet? Esetleg megoldás lehet az, hogy a gép értékcsökkenését nem a családi gazdaság számolja el, hanem a magánszemély érvényesíti a gép bérbeadással szemben tételes költségelszámolás alkalmazásával? És ha a magánszemély érvényesíti az értékcsökkenést, akkor ha a gépet lízingre vásárolják, a lízingdíjat a családi gazdaság fizetheti és elszámolhatja a kamatot költségként vagy teljesen el kell különíteni és a magánszemély külön adózó jövedelemként tételesen elszámolva kezelheti a gép bérbeadást? (A családi gazdaság tételes elszámolású.)

Szökőév az adózásban Cikk

Hogyan érinti a szökőév az adózást? Átnézve az adószabályokat, vannak esetek, amikor a szökőév eggyel több napja hatással van az adókötelezettségre. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat.

Értékcsökkenés és adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésem lenne: egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő kedvezményként leírja az adott évben vásárolt tárgyi eszköz nettó értékét. A későbbi évek folyamán számolhat-e el erre a tárgyi eszközre értékcsökkenést?

Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozási jövedelmének csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozóm vállalkozói 2019. évi szja-val csökkentett jövedelme 2 millió forint. 2019.évben vett kizárólag vállalkozási tevékenységhez használt tehergépkocsit 3 millió forint értékben, melynek 2019. évi értékcsökkenése 30 000 forint volt. Vállalkozási jövedelmet csökkentő tételként 2 millió forintot levonhatom? Ez által nulla lesz a vállalkozói osztalékadó alapja és így nem fizet szociális hozzájárulási adót sem? Ezzel kapcsoltban a csekély összegű de minimis táblázatban kell valamit kitöltenem? Illetve még egy kérdés felmerült bennem. A következő években a tárgyévi amortizációt el lehet majd számolni? Ebben az esetben van bármilyen elidegenítési tilalom a következő évekre? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink