1245 találat a(z) áfalevonás cimkére

Kirendelés két munkáltató között Kérdés

Tisztelt Szakértők! Két cég között, amelyek nem állnak kapcsolt viszonyban, tehát nem azonos az ügyvezető, illetve nem leány-anya kapcsolatban állnak, lehet-e kirendelési megállapodás alapján munkát végeztetni? A két teljesen idegen cég szerződés alapján foglalkoztatja az összes dolgozót, kirendelési megállapodással, határozatlan időtartamra, hosszú távon, minden hónapban kiszámlázzák az ügyletet, melynek mögöttes dokumentuma a bérfeladás, a számla tartalma: költségtérítés szerződés szerint. A kérdésem arra irányul, hogy a munka törvénykönyve alapján ez az ügylet megengedett-e, illetve, mivel 27 százalékos áfával számláznak, az levonható-e? (Számomra ez rejtett munkaerő-kölcsönzésnek tűnik, amely fordított adós lenne az áfatörvény alapján.) Egyáltalán ez miben különbözik a munkaerő-kölcsönzés intézményétől? Köszönettel várva válaszukat,

Adólevonási jog kocsijavítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 2013. évtől a személyautó-üzemeltetési költség levonási jogát általánosságban 50 százalékban határozta meg. Bérbeadó szempontjából a 125. § (f) alapján, ha a bérbeadó igazolja, hogy a 15. § szerinti szolgáltatásnyújtás adóalapjába épül be, akkor levonhatóvá válik az áfa 100 százaléka. Ez a paragrafus több kérdést vet fel. Mi történik abban az esetben, amikor a biztosító fizet javítási számla után kártérítést? A bérleti díjakba ugyanis áfával növelten beépülnek a casco, illetve a kötelező biztosítási díjak, amelyek közvetetten, de a javítási költségek megtérítésére szolgálnak. Ügyletenként eltérő, hogy az eltelt időszakban kiszámlázott biztosítási díjak fedezik-e a javítási költség 50 százalékát vagy sem. Azon bérleti konstrukciók esetén, amikor a javítási átalánydíjat tartalmazza a havi bérleti díj, hogyan lehet megfelelni a 125. § (f) pontjának? Várom válaszát. Köszönettel.

Beruházás áfa Kérdés

Ügyfelem (kft.) két lakást bérel iroda céljára egy társasházban. Mindkét lakás a cég tulajdonos ügyvezetője saját tulajdonú lakása, a cég szerződéssel, piaci áron bérli tőle az ingatlanokat. A cég megállapodott a társasházzal, hogy a házban épülő lift költségeinek felét a cég viseli mondván, hogy a 4 emeletből két emeleten a cég is érdekelt. A lakások elhelyezkedése: a 3. emeleten 3 lakás található, ebből egy a cég használatában, két lakás a cégtől független magánszemélyek által lakott, a 4. emelet teljes egészében a cég használatában van. A bérlő cég szeretné a neki kiszámlázott (50 százalékos) liftépítési költség teljes áfatartalmát levonni. Teheti-e? Üdvözlettel, CSK

Ingatlanáfa Kérdés

Egy céget megbírságolt a NAV jogosulatlan áfalevonás miatt. Ingatlanok építésével és felújításával foglalkozik, és fordított áfás számlát állított ki az értékesítésről magánszemélyeknek, az ingatlan használatba vétele 2 évnél régebben történt. A felhasznált anyag áfájának egy részére tagadta meg a NAV a levonást. Most olyan gonddal jött, hogy vett egy telket, amin már áll egy régi ház, de elkezdett mellé egy új házrészt is építeni, az alapozás és a falazat kis része már készen van, ennek az 50 százalékát eladná. Az volt a kérdése, hogy hogyan állítsa ki számlát? Én azt mondtam neki, hogy áfamentesen, mert nem osztható meg az ingatlan két részre, az építési osztály nem engedi, és a régi ház miatt már van használatba vételi, tehát nem lesz új építésű. A másik kérdése az volt, hogy akkor az ide felhasznált anyagok áfáját levonhatja-e? Jól jár-e ha Szlovákiából hoz be mentesen építési anyagot, és azzal dolgozik? Azt mondtam, hogy mivel az ingatlan értékesítése itt is mentes lesz, és a beszerzésre fel kéne számítania az áfát, ami csak arányosítással vonható le, ebbe megint beleköt majd a NAV, és csak a fizetendő áfát engedik majd, a levonást nem, mert mentes termékértékesítéshez használta. Az ingatlanértékesítésre nem választotta az áfázást. Köszönettel: Céghmester

Buszbérlet áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Cégünk dolgozóinak buszbérletet biztosít a munkába járásukhoz. A bérleteket a cég nevére szóló számlával vásároljuk meg, és 100 százalékban a vállalkozás költsége. Tehát a dolgozók nem térítenek a bérlet árából semmit. Kérdésem az, hogy a számla áfaértéke levonásba helyezhető-e? Köszönettel!

Különbözeti adózás választása esetén áfavisszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. használt személygépkocsik adásvételével foglalkozik. Magyarországi, illetve uniós állampolgártól, magánszemélytől szerzi be a gépkocsikat. Az értékesítés után fizetendő adót az árrés után számítja ki (bejelentkezett a különbözeti adózásra). Kérdésem: az értékesített gépkocsikhoz vásárolt alkatrész, karbantartás, takarítás, szervizelés számlájának áfatartalma levonásba helyezhető-e? Az egyéb felmerült számlák (például könyvelés, bérleti díj, energiaszámlák) áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Köszönettel: Reményi Győzőné

Bérelt személygépkocsi áfalevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. (kettő ügyvezetővel, negyven alkalmazottal, a tevékenysége őrzés, takarítás, oktatás, többnyire Budapesten) személyautókat bérel, határozatlan időre. A bérbeadó cég tételesen, autónként számláz bérleti díj, cégautó, üzemanyag(benzin), nincs vásárlási opció kikötve. Kértük a kft.-től, hogy vezessenek útnyilvántartást, hogy kizárjuk a magánhasználat felvetődését, de nem akarnak, mert szerintük nem kell (a bérbeadó ezt mondta). Cégben kizárólag cégesen használják az autót (az ügyvezetőnek van sajátja). Kérdés: 1. Áfa levonása az egyes tételekre hogyan lehetséges, ha kizárólag céges használat van (tilos benzinre, parkolásra, úthasználatra nyilván)? 2.Kell-e bizonyítani a kizárólagos üzleti felhasználást? (A bérbeadó cég szerint nem.) Várjuk megtisztelő válaszukat.

Ingatlanvásárlás és induló kft. Kérdés

Egy most induló kft. vásárolna egy üzlethelyiséget. A kft. áfakörbe jelentkezne be. Jól értelmezzük a szabályokat, hogy fordított adózás körébe esik? Az új kft. állapítja meg az adót és vallja be? Ha a kft. ezt az ingatlant a későbbiekben bérbeadná, akkor csak áfásan tudja bérbe adni? Ezt az ingatlant fel kell újítani. A felújítással kapcsolatos költségek áfája levonható?

Kishaszonjármű áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. A saját tulajdonunkban van egy kishaszonjármű, amihez útnyilvántartást vezetünk. A szervizhez kapcsolodó karbantartási anyag és munkadíj áfája levonásba helyezhető (például motorolaj és munkadíj)? Köszönöm válaszát!

Jogos-e az áfa levonása? Kérdés

Egy kft. vásárolt kettő ingatlant, amelyek kettő külön helyrajzi számon szerepelnek. A telek, amin az ingatlan fekszik, magánszemély tulajdonában van, ő szolgalmi jogot biztosít a kft. részére. Még az előző tulajdonos készíttetett egy tervet egy újabb, harmadik csarnok építésére, ezeket a tervdokumentációkat átadta az új tulajdonos részére. A kft. felvette a kapcsolatot a tervezővel, hogy bonyolítsa továbbra is a tervezési és építési feladatokat, illetve mivel még nem volt építési engedély, engedélyeztesse az önkormányzatnál. Közben a kft. elvégeztette a terep megtisztítását, illetve kutató fúrásokat végeztetett a területen, mivel egy sziklás területről van szó, ezért a munkák megkezdése előtt erre szükség volt. A munkák elvégzését követően tájékoztatta a tervező a megrendelőt, hogy nem engedélyezi az önkormányzat a csarnok építését, maximum 28 négyzetméter csarnok építése engedélyezett, mivel a szükséges zöldterület így lesz csak biztosított. Ez a méret a kft. részére nem megfelelő, ezért elállt az építéstől. Kérdésem, hogy a szemét elszállítását, illetve lerakóban való elhelyezését, valamint a fúrást milyen módon könyveljük? Ráaktiváljuk a már meglévő ingatlanra, vagy önálló költségként elkönyvelhető? Egyáltalán jogos költség-e, mivel a terület, amelyen a munkálatokat végezték, nem a kft tulajdonában van? Illetve jogos-e az áfa levonása?

Üzemanyag-elszámolás nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy, ha egy cég nyílt végű pénzügyi lizing keretében használ egy személygépkocsit, vezeti a magánhasználatot (a lízing áfájának arányos visszaigénylése miatt), az üzemanyag teljes egészében elszámolható?

Fontos-e a számla kelte a bizonylaton? Tanácsok könyvelőknek Cikk

Befogadható-e a számla – levonható-e az áfa –, ha a bizonylat kiállításának dátuma megelőzi az ügylet teljesítését? Az alábbiakban az áfatörvény vonatkozó szabályait összefoglalva ezt a kérdést vesszük górcső alá.

Gyógyászati segédeszközök áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Egy termelő cég vagyunk, gyógyászati segédeszközök beszerzéséhez tartozó áfát levonásba helyezhetjük? (Például.: vérnyomásmérő, vércukorszint-mérő). Köszönöm válaszát!

Nyilt végű pénzügyi lízing áfa visszaigénylése adómentes tevékenység esetén Kérdés

Tisztelt Kelemen László adószakértő! A fenti témában már a kérdésemre kaptam ugyan választ 2015.05.01-én, amit köszönök, de még mindig nem teljesen világos számomra az áfa visszaigénylése az említett esetben. A kft.-nek van olyan pénzügyi kiegészítő tevékenységhez kapcsolódó bevétele/kiadása is, ami áfafizetést/-levonást eredményez. Ebben az esetben az áfa levonásba helyezhető vagy nem? Az előző kérdésemben a következő volt: "Az említett kft. tevékenysége (6619) adómentes tevékenység. De számomra még kérdés az alábbi, ezért részletesebben írok róla. Váltakozó kamatozású, forintalapú lízingről van szó. A személygépkocsi bruttó ára 5 millió forint. A bruttó kezdő lízingdíj 20 százalék, 787 402 forint plusz áfa (212 577 forint). A finanszírozott összeg 3 149 606 forint. A nettó lízingtőke 3 937 008 forint. A bruttó kezdő lízingdíjról kapott számla tőkerész plusz áfatartalommal bruttó 1 000 001 forint (mint önerőnek, rendezve van a kifizetése). Továbbá kapott egy számviteli bizonylatot 3 937 008 forintról (nettó lízingtőke összege). Az első részletfizetés már megtörtént. A számla tőke, plusz áfa, plusz kamattartalommal. A kérdésem a fentiek ismeretében, hogy a kezdő lízingdíjszámla áfája és a részletfizetés áfája visszaigényelhető-e? Vagy ebben az esetben költségként számolandó el, mint le nem vonható áfa? Továbbá szeretném tudni a kontírozási tételeket is a fentiek ismeretében." Előre is köszönöm.

E-számla befogadása, archiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi az archiválási teendő befogadói oldalon, ha egy olyan e-számlát fogadunk be, ami csak egy pdf, és rá van irva, hogy elektronikus számla, azaz nem minősített elektronikus aláírással ellátott számlát, vagy nem EDI rendszerben továbbított számlát küldenek részünkre? Megfelelő-e áfalevonás tekintetében, ha a kapott pdf-et, emailt lementjük a könyvelő programba, s igy őrizzük meg? Vagy milyen teendőnk van az e-számla tekintetében az adattartalom sértetlensége és az eredet hitelessége követelményének történő megfelelés érdekében? Hogyan kell megőriznünk az e-számlát, hogy az áfalevonást a hatóság a számla formai hibájára hivatkozva ne utasítsa el? Köszönöm szépen a segítséget!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 February
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink