adozona.hu
Fontos-e a számla kelte a bizonylaton? Tanácsok könyvelőknek
//test-adozona.hu/afa/Fontose_a_szamla_kelte_Tanacsok_konyvelokne_GYFOIS
Fontos-e a számla kelte a bizonylaton? Tanácsok könyvelőknek
Befogadható-e a számla – levonható-e az áfa –, ha a bizonylat kiállításának dátuma megelőzi az ügylet teljesítését? Az alábbiakban az áfatörvény vonatkozó szabályait összefoglalva ezt a kérdést vesszük górcső alá.
Az általános forgalmi adóról szóló (áfa) törvény tételesen felsorolja, melyek azok az adatok, amelyeknek szerepelniük kell egy – adójogi szempontból – szabályosan kiállított számlán. Ezek között a számla kelte is szerepel, továbbá elvárja a törvény a teljesítés időpontjának feltűntetését is, de csak akkor, ha az a számla kibocsátásának dátumától eltérő időpont (169. paragrafus a) és g) pontok).
A kialakult gyakorlat szerint a teljesítés időpontját abban az esetben is ráírják a vállalkozások a számlára, ha az a fentiek szerint nem lenne kötelező. Ez nem baj, de fontos tudni, hogy nem kifogásolható, ha a teljesítés időpontja lemarad a bizonylatról, akkor, ha az megegyezik a számla kibocsátásának keltével.
A fentiekből úgy tűnik, hogy a számla kelte nagyon fontos adat. Ugyanakkor a következményeket – így az adófizetési és levonási jogot – a törvény a teljesítés időpontjához kapcsolja, ráadásul ennek meghatározására bizonyos ügyletek esetében speciális előírásokat is rögzít.
A gyakorlatban, a számlabefogadói oldalról nézve, nem is az a kérdés, rá kell-e írni a keltezést a számlára, hanem az, hogy ez az időpont megelőzheti-e az ügylet teljesítési időpontját?
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja a választ a kérdésre.
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (1)
Kiegészítem annyival a fenti cikket, hogy a számla keltének adójogi relevanciája van, ha az 58. § (1) bekezdése alá tartozó termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról a szerződő felek devizás számla kibocsátásában állapodnak meg. (további hivatkozások: 80. § (1) bekezdés b) pont; 172. §).