1245 találat a(z) áfalevonás cimkére
Levonható áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaságnak, melynek a fő tevékenysége szakmai középfokú oktatás (teáor 8532) a legtöbb bevétele a szakképzési hozzájárulás visszaigényléséből adódik, mely az egyéb bevételek között kerül kimutatásra. A szakmai vizsgáztatáshoz szükséges anyagok, például kőműveseknél, gépi forgácsolóknál az anyagok, eszközök (zártszelvények, köracél, vágókorong, stb.), bolti eladóknál az élelmiszerek, egyéb anyagok beszerzése esetén ezen anyagok áfája levonásba helyezhető-e? Másik kérdésem, hogy a cégnek az értékesítés nettó árbevétele különböző vevőknek gyártott anyagok (például ablakdeszka, rakományrögzítő kengyel, rámpakorlát) és szolgáltatások (festési munkálatok, eszközbérbeadások) értékesítéséből adódik, melyeket áfásan számláz a társaság (a munkát szintén a diákok végzik). Az ezekhez kapcsolódó anyagok és eszközök áfáját a cég levonásba helyezheti-e? Ugyanez merül fel a rezsiköltségek (telefon, internet, villany, távhő, stb.) esetében is: levonhatja a cég a rezsiköltségek áfáját vagy nem? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné
Egyéni vállalkozó személygépkocsi-költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing keretében személygépkocsit vásárol. Ebben az esetben a bérleti díj áfáját levonásba helyezi a vállalkozó (áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg.). Költségként a vállalkozói bevétel 1 százalékát meg nem haladóan veszi figyelembe a bérleti díjat. A személygépkocsira az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométeres utat számol el átalányban, illetve még költségként számolja el a megfizetett gépjárműadót, biztosítási díjakat. Ez esetben a vállalkozót terheli a cégautóadó-fizetési kötelezettség. Kérdésem, hogy a fenitek alapján helyesen jár-e el a vállalkozó a költségelszámolás könyvelésénél? Amennyiben a vállalkozó nem számol el költségeket (bérleti díj, biztosítási díjak, gépjárműadó), csak a havi 500 kilométeres utat számolja el, akkor mentesül a cégautóadó megfizetése alól? Ez esetben jogosan helyezi levonásba a nyílt végű lízing keretében megfizetett áfát? Válaszukat előre is köszönöm!
Utazási iroda áfa arányosítása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem, hogy az alábbi kérdésben szakmai álláspontjukról tájékoztatni szíveskedjenek! Utazásszervező iroda közösségi és harmadik országba irányuló utakat is szervez. A levonható áfa meghatározásakor egyes – az utakhoz közvetlenül nem kapcsolódó – beszerzéseinek előzetesen felszámított áfa összegét arányosítással bontja meg levonható és le nem vonható áfa összegre az áfatörvény 5. számú mellékletében foglaltak szerint. A számításhoz többek között meg kell határozni az adott időszak adólevonásra jogosító és adólevonásra nem jogosító szolgáltatásnyújtásainak adó nélkül számított ellenértékét. A kérdésem arra vonatkozik, hogy a közösség területén kívül, harmadik országba irányuló utak ellenértékét az adólevonásra jogosító vagy az adólevonásra nem jogosító bevételek között kell-e figyelembe venni az arányosításkor? Molnár Anikó
Saját tulajdonú ingatlanon végzett felújítás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy kft., amely saját tulajdonú ingatlanon végez felújítást, melynek áfáját levonásba helyezné. Mivel a cég működése a lakóingatlan felújítását követően, illetve a használatba vételi, és egyéb engedélyek megszerzése után tud csak megkezdődni, ezért eddig nem jelentettük be telephelyként a lakóingatlant (mivel jelenlegi állapotában üzemképtelen), a cég székhelye egy másik ingatlan alatt található. Én a telephely bejelentésének időpontját a használatba vételi, és egyéb szükséges engedélyek kiadásához kötném. Megtagadhatják az áfalevonási jogot, ha a felújítandó lakóingatlan (üzemképtelen állapotában) nincs bejelentve telephelyként? Nagyon köszönöm a segítségét!
Korábban értékesített ajándékutalvány áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt már tudom, hogy az ajándékutalványok értékesítése áfakörön kívüli (ha számla készül, nem írható rá áfatartalom), de mivel előlegként tekinthető, az áfa mégis befizetendő. Három kérdés merült fel: 1. Milyen áfakulccsal kell ilyenkor számolni? (Beváltáskor a termék többféle áfakulccsal rendelkezhet.) 2. Mi a helyzet a korábban értékesített, még be nem váltott, de még érvényes ajándékutalványok esetében? Utólag, még a beváltásuk előtt el kell számolni velük, vagy a beváltáskor kell figyelni az értékesítés dátumára (hogy el volt-e számolva az áfa)? 3. Mi a helyzet a feltölthető (kezdetkor és később, akár többször is) ajándékkártyák esetében? Válaszát előre is köszönöm!
Alanyi mentes értékhatár túllépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó kapott egy megrendelést 7 millió forint értékben. Jelenleg az árbevétele április végéig 2 millió forint. A teljesítéskor állíthatja ki a számlát egy összegben. Akkor válik áfakötelessé értékhatár túllépése miatt. Adatmódosító lapon bejelentem az áfakörbe. Visszaigényelhetem az anyagbeszerzések és alvállalkozói számlák áfatartalmát? Hogyan dokumentáljam, hogy az elszámolás hibátlan legyen? Válaszát előre is köszönöm!
Közösségen belüli szállás – áfa elszámolása Kérdés
Egy cég rendszeresen dolgozik közösségen belüli országokban, dolgozóinak a szállást különböző apartmanokban és panziókban oldják meg. Itt áfás számlát kapnak, van-e arra lehetőség hogy a szállásra felszámított áfát visszaigényelje a 15ELEKAFA_K NAV nyomtatványon, illetve milyen megoldást lehet alkalmazni? Ez éves szinten nagyon jelentős összeget tesz ki, mivel közel 30-40 munkavállaló van kint folyamatosan, természetesen nem egész évben. Azt tudjuk hogy a különleges szabály vonatkozik rájuk, mivel az ingatlanhoz kötődik a szolgáltatás. Köszönöm előre is a segítségüket.
Bérelt teherautó útnyilvántartás vezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk bérel egy kisteherautót, kizárólag a székhelyünk és a telephelyünk közötti áruszállítás céljára. Azt szeretném kérdezni, hogy ez esetben kell útnyilvántartást vezetnünk, és levonható az autóbérlés áfája? Köszönöm válaszát!
Különbözeti áfával beszerzett tárgyi eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk gépkocsik bérbeadásával is foglalkozó társaság. Egy éve vásárolt Ford Transit buszt, mint bérbeadási tevékenységre szánt autót, melyhez zárt végű pénzügyi lízinget vett igénybe. Banktól különbözeti áfás számlát kapott autóvételről, tehát nem volt levonható áfa vételkor, mert egyébként levonhatott volna a tevékenységére tekintettel. Most el szeretné adni ezt a gépjárművet. Ugye jól gondoljuk, hogy áfatörvény 87. paragrafus alatt egyik pont sem vonatkozik erre a társaságra, és ezt a gépjárművet áfásan kell értékesítenie? Második kérdés, hogy értékesíthetné áfamentesen, ha nem gépkocsi-bérbeadási tevékenységre használta volna, hanem egy sima céges autó lett volna ez a gépjármű? Köszönettel.
Ajándék vagy kisértékű termék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni: Adott egy jutalékos rendszerben dolgozó vállalkozó, akinek a jutalékát a rendszerben alatta lévő vállalkozók teljesítménye is meghatározza. A jobb eredmény elérése érdekében ösztönzésként szokott kampányonként ajándékot, utalványt adni azoknak, akik a kiírt rendelési teljesítményt elérik, vagy esetleg megjelennek egy konferencián. Kérdéseim a következők lennének: – Áfaügyileg érvényesíthető-e adólevonási jog a fenti termékek beszerzése után? Kell-e valamilyen nyilvántartással alátámasztani, elkülöníteni a fenti beszerzéseket? Megfelelnek-e ezek a beszerzések a kisértékű termék fogalmának, és akkor alapítható-e adólevonási jog? – Az szja-törvény szerint keletkezik-e adófizetési kötelezettsége a fenti termékek után? (A vállalkozó egyébként katás és áfás vállalkozó, költségként nem jelennek meg a beszerzések.)
Különbözetiadó-levonási jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Különbözeti adózást választó társaság használtautó-kereskedéssel foglalkozik. Abban az esetben, ha nem autókereskedőtől vásárol gépjárművet, hanem más gazdasági társaságtól – személygépjárműre és tehergépjárműre is gondolok –, levonható-e a számla áfatartalma? Továbbá kérdésem még, hogy a gépjárművek "feljavításához" vásárolt alkatrészek beszerzési számláinak levonható-e az áfatartalma? Válaszát előre is köszönöm.
Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy lakást bérel, amit irodaként használ (lakáscélra nem használjuk). Megérett a felújításra és a kérdés az lenne, hogy a beruházásra fordított összeg áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Levonható-e a beruházás áfája, és ha igen, akkor az áfatörvény mely paragrafusa alapján? Köszönöm!
Üzletpolitikai célból adott ajándék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel összefüggésben szeretnék tájékoztatást kérni: Egy élelmiszer-nagykereskedő cég értékesítése, árbevétele növelése céljából akciót hirdet egy szakmai újságban. Nagykereskedő cég lévén a társaság vevői elsősorban vállalkozások, magánszemély vásárló ritkán fordul elő. Az akció keretén belül az új vásárló első rendelése, vásárlása után – amennyiben bemutatja a szakmai újságban megjelent hirdetést – egy karton (12 doboz) tejet kap ajándékba, melynek értéke körülbelül bruttó 2 000 forint.. Kérdéseink az alábbiak: • Minősíthető-e az akció üzletpolitikai célból adott adómentes juttatásnak? • Ha igen, milyen dokumentációs, adminisztrációs, számlázási kötelezettséget kell teljesítenie a társaságnak? • Kiállítható-e az új vevő első vásárlásáról a számla úgy, hogy a számlán a vásárolt termékek mellett feltünteti a nagykereskedő a teljes értékben az ajándékba adott tej, majd 100 százalékos árengedmény? • Ha nem minősíthető az akció üzletpolitikai célból adott adómentes juttatásnak, akkor milyen adófizetési kötelezettség keletkezik az akcióval kapcsolatban? • Levonható-e az áfa az akcióhoz beszerzett termékek után? Válaszát köszönjük!
Költségelszámolás és áfalevonhatóság Kérdés
Családi vállalkozás vagyunk, könyveléssel foglalkozunk olyan módon, hogy férj és feleség 15 éve alapított egy kft-t. A székhely/telephely a családi ház mellé épített, a földhivatali bejegyzés szerint lakóingatlan, amit a kft. irodahelyiségként bérel (nem lakóingatlanként, ezért építményadót is fizet), amelyért a családi ház tulajdonosának, mint bérbeadónak bérleti díjat is fizet. Az egész ingatlanra kiterjedő, egyközpontos riasztórendszert kívánunk kiépíteni. Ezen igényt leginkább az iroda védelme indokolja, de az egész ingatlanra kiterjedne, ezért költséget és áfalevonhatóságot szeretnénk érvényesíteni. A kérdés az, hogy a számlát lehet-e kérni a kft. nevére, amit a kft. az előbbiek miatt arányosítással számolna el költség és áfalevonás tekintetében is, jelen esetben 50 százalék a reális arány. A cég Tao- és áfaalany. Továbbá ehhez a riasztórendszerhez egy havi díjas távfigyelő rendszert is igénybe vesz, amelynek a költségeit, illetve áfáját az előbbiek szerint kívánja elszámolni. Ez a megoldás lehetséges-e? A választ előre is köszönöm.
Nyílt végű lízing, bérleti díj áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingje, illetve bérlete esetén a lízingdíjban, illetve bérleti díjban szereplő áfa 100 százalékban vonható le, vagy az áfatörvény 124. § (4) bekezdése szerint 50 százalékban? (Ha a magáncélú használattól eltekintünk.) Tisztelettel várom válaszát.