886 találat a(z) áfakulcs cimkére
Ingatlan átalakításakor, felújításakor ezektől függ az áfa Cikk
Ingatlan átalakításával, felújításával kapcsolatos kérdésekre várt választ olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Cserépkályha Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi ház építése megfelel paraméterekben az 5 százalékos áfakulccsal történő számlázásnak. A kivitelező cserépkályhát épít be, melynek beszerzési értéke 27 százalékos áfát tartalmaz, a kivitelező szeretné ezt 5 százalékos áfával továbbszámlázni, a megrendelő felé. Kérdésem, hogy ez lehetséges, van rá mód, hogy 5 százalékos áfával számlázzuk tovább? Ha a vállalt kivitelezés tartalmazza a cserépkályha beépítést akkor lehetséges az 5 százalékos áfakulcs alkalmazása mint kivitelezési munka? Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft
Internetáfa 2017 Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szabályok figyelembe vételével az internet-hozzáférési szolgáltatásra vonatkozó 18 százalékos áfa először azon a számlán jelenik meg, melynek kiállítási dátuma 2017. január 1-jét követő dátumra esik, és nem tartalmaz előző évről áthúzódó internetszolgáltatást. A szolgáltató által jelen esetben kiállított számla tartalmaz 2017.01.20-02.19-ig terjedő időszakra internetszolgáltatást, továbbá havidíjat és sms-csomagon felüli túlhasználati sms-díjat 2016.12.20-2017.01.19-ig terjedő időszakra. Mindhárom tétel 27 százalék áfát tartalmaz. Helyesen van kiállítva a számla? Havidíj (2017.01.20-2017.02.19.): 36 000 Ft (27% áfa) Internet (2017.01.20-2017.02.19.): 10 000 Ft (27% áfa) Egyéb díjak: sms-küldés (2016.12.20-2017.01.19.) 114 Ft (27% áfa) Fizetendő: bruttó 46 114 Ft Válaszukat előre is köszönöm!
Internet-hozzáférési szolgáltatás áfakulcsa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A hatályos áfatörvény 259. § 7/B pontja szerint az internet-hozzáférési szolgáltatás fogalma a 2015/2120/EU európai parlament és tanácsi rendelet 2. cikk 2. pontja szerinti internet-hozzáférési szolgáltatás. Eszerint "internet-hozzáférési szolgáltatás” a nyilvánosan elérhető elektronikus hírközlési szolgáltatás, amely internetcsatlakozást és ezáltal az internet lényegében valamennyi végpontjával összekapcsolási lehetőséget biztosít, tekintet nélkül az alkalmazott hálózati technológiára és a használt végberendezésre. Elmondható-e az áfatörvény olvasatából, hogy a kedvezményes áfakulcs (18%) csak a végfelhasználónak nyújtott internet-hozzáférési szolgáltatásra vonatkozhat, nagykereskedelmi jogviszonyban nem, mivel az nem tartozik az áfatörvény internet-hozzáférési szolgáltatás fogalma alá?
Ingatlanáfa Kérdés
Van „A” és „B” ingatlanforgalmazó cég. „A” cég az általános szabályok szerint adózik áfa szerint, „B” cég az eltérő adózást választotta. Újnak akkor tekintik az ingatlant, ha annak használatbavételi engedélyének jogerőre emelkedése még nem történt meg, illetve a használatbavétel és az értékesítés között még nem telt el két év. Ezt úgy kell érteni, hogy ha beleférünk a kétéves időtartamba, akkor, ha többször adják el az ingatlant, mindig 5 százalék az áfa? Jól értjük-e, ha félkészen vásárolják meg az ingatlant, és befejezés után értékesítik? „A” és „B”is 27 százalékos áfával vásárol és 5 százalékkal ad el a két éves időtartam alatt. Ha készen vásárolja meg a lakóingatlant: „A” és „B” cég is 5 százalékos áfakulccsal vásárol, és 5 százalékkal ad el a kétéves időtartam alatt. Vagy a második eladásnál ez már nem tekinthető új lakóingatlannak, és „A” 5 százalékkal vásárol, és áfa nélkül adja el, „B” 5 százalékkal vásárol és 27 százalékkal adja el. Előre is köszönöm.
5 százalékos ingatlanáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan lehet megállapítani hogy ház építtetése esetében mi tartozik az 5 százalékos kulcs alá? Az alap kritériumokkal, amelyek nevesítve vannak a törvényben, nincs gond, az nem kérdés. Néhány részlet, amivel kapcsolatban iránymutatásra van szükség (amelyeket a generálkivitelező csinál meg): kerítés, napelem, amivel a fűtési rendszer fog működni, kaputelefon, járda a telken belül. Van erre vonatkozóan részletszabályozás, valami iránymutatás, hogy mit számlázhat a kivitelező 5 százalékos áfakulccsal? Köszönöm!
Tovább csökkenhet az internet áfája Cikk
Az internethasználat áfája 5 százalékra csökken 2018 január elsejétől a Digitális Jólét Program (DJP) 2017-2018-as évekre vonatkozó munkaterve szerint – mondta Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos szerdán Budapesten.
Internetköltség továbbszámlázása – áfakulcs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaalany cég szintén áfaalany cégnek telefonszámlát számláz tovább. A számlázás alapját képező számlában internetszolgáltatás (SZJ 64.20.18) is szerepel, aminek 18% az áfakulcsa. Kérdésem az lenne, hogy továbbszámlázáskor a 18% áfakulccsal szereplő tételt milyen áfakulccsal tüntessük fel? Előre is köszönöm a segítséget.
18 százalékos áfa a vendéglátásban Kérdés
Tisztelt Adózóna! Vállalkozásunk egy bevásárlóközpontban üzemeltet vendéglátó üzletet, ahol többek között meleg-, és hideg étel kerül kiadásra. Az ételeket a vállalkozás egy másik telephelyen lévő melegkonyhán készíti el, és az előírásoknak megfelelően hűtve szállítja a szóban forgó bevásárlóközpontban található üzletébe. Ott az ételt megmelegítik és melegen adják ki helyben fogyasztásra. Az üzlet engedélyében a következő áll: "bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenységre irányuló engedély", a forgalmazni kívánt ételek: "meleg és hideg étel". Ilyen engedély és feltételek mellett szabad-e a bevásárlóközpontban eladott, helyben fogyasztásra kért ételt 18 százalékos áfakulccsal kezelni?
Házépítés áfája Kérdés
Magánszemély a saját telkére építtet egy építőcéggel (kivitelezővel) egy félkész – értem ezalatt, hogy a belső szerelések nélkül –, de kívülről teljesen kész házat, akkor mennyi az áfa: 5 vagy 27 százalék? Válaszukat köszönöm.
Áfacsökkentéseket kezdeményez az agrárkamara Cikk
A gabonafélék és az olajos magvak áfakulcsának öt százalékra csökkentését kezdeményezi a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2018 elejétől, amikor megszűnik a fordított adózási lehetőség – idézi a Világgazdaság. csütörtöki cikkét az MTI.
Áfakulcsváltozással kapcsolatos átmeneti rendelkezés Kérdés
Az áfatörvény 58. paragrafusa alá tartozó, 2016. decemberben megvalósult termékértékesítésről szóló számla áfatörvény szerinti teljesítési időpontja 2017. január. 2017. évben megváltozott áfakulcs esetén a 2016. évben érvényes áfakulcsot kell-e alkalmazni, vagy a 2017. évit?
Internet áfa továbbszámlázása 2017-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem lenne az idén már 18 százalékos internet továbbszámlázásával kapcsolatban. (Csomagban van a telefon az internettel egy korábbi együttműködés miatt.) A havonta érkező számlákból a telefon díját és az internetet is továbbszámlázza a számla címzettje (maga is áfaalany, kft.). Ebben az esetben ez továbbszámlázott szolgáltatás és 27 százalék az áfája vagy felveszi az eredeti számla áfáját és 18 százalék áfával készül el a számla? Előre is köszönöm válaszukat.
Magánszemély ingatlanértékesítései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben értékesített 1 db ingatlant, és 2016-ban értékesített 3 db ingatlant. Mind a 4 olyan ingatlan volt, ami az áfatörvény 6. § (4) ba., pontjában meghatározott, beépítés alatt álló ingatlannak minősültek, és amikor értékesítette őket (a szerződés létrejött) a rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg (tehát nem volt jogerős használatbavételi engedély). Az aláírt ingatlan adásvételi szerződések keltezése alapján az 1. értékesítés és a 4. értékesítés között több mint 2 év telt el, tehát ez alapján a sorozatjellegű értékesítést nem lehet rá vonatkoztatni. Ezt jól gondoljuk? Ha az adott ingatlanok birtokbaadását nézem, akkor is több mint 2 év telt el az 1. és a 4. ingatlan birtok-átruházása között. Viszont ha a jogerős használatbavételi engedély keltét nézem, akkor a 4 ingatlan 2 éven belül van. Az alábbi kérdéseink merülnének fel: 1. Mi számít az áfatörvény szerint értékesítésnek, és egyáltalán teljesítésnek? Az ingatlanok birtokbaadása? 2. Vizsgálni szükséges-e az sorozatjelleget, ha netalántán az üzletszerűség fennáll? Kivett beépítetlen telket, vagy annak egy részét vásárolta, azon építetett új lakásokat. 3. A magánszemély adóalanynak minősül-e az áfatörvény miatt, vagy sem? 4. Ha igen, és most jelenti ezt be a NAV-nak, akkor csak a 2014-es eladása lesz 27 százalékos áfatartalmú, a 2016-os eladások csak 5 százalékos áfatartalmúak? Köszönjük válaszát!
Rendezvényszervezés áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna! Rendezvényszervezéssel foglalkozó áfaalany vállalkozás kérdése. Jellemzően két eset fordul elő: – ahol „fővállalkozóként” a rendezvény teljes szervezését végzi (a résztvevők a részvételi díjat is a vállalkozásnak fizetik), ennek keretében biztosítja a helyszínt a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokkal (pl. hangosítás, előadók, reklámfelületek/molinók stb.), továbbá igény szerint ellátást/étkezést és szállást is biztosít (ezeket „alvállalkozók” – pl. szálloda, a szálloda étterme stb. – bevonásával); – ahol „alvállalkozóként” részfeladat(ok) megszervezésére és/vagy leszállítására szerződik (itt is további alvállalkozók szolgáltatásait igénybe véve). Az általuk nyújtott szolgáltatások a számlázás során minden esetben külön tételként, beazonosíthatóan kerülnek feltüntetésre (pl. természetbeni juttatásként történő felhasználás számszerűsítése végett), a közvetített szolgáltatásra utaló megjegyzés kíséretében. A kérdés most jellemzően az éttermi szolgáltatások áfakulcsának „osztódása” kapcsán került előtérbe (de a szállás biztosítása mint 18 százalékos kulcs alá sorolt szolgáltatás is ide tartozik): milyen áfakulccsal kell leszámláznia az egyes szolgáltatásokat, illetve van-e jelentősége annak, hogy egy adott rendezvénynek fővállalkozója vagy csak részfeladatokat nyújtó beszállítója? Köszönettel: Hatlaczki László