886 találat a(z) áfakulcs cimkére
Falusi vendégház reggeliztetés – kedvezményes áfakulcs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Falusi vendégházat üzemeltető kft. opcionálisan reggelit biztosít vendégei számára, amit a vendégház saját konyha-étkezőjében felszolgál. Ez a konyha természetesen az ételek előállításához szükséges berendezésekkel felszerelt, de külön engedély nincs rá. Ebben az esetben – az engedély híján – nem is minősül melegkonyhának, ami – ha jól értelmeztem a NAV oldalán olvasható tájékoztatót – feltétele a kedvezményes adókulcs érvényesítésének? Ha ez valóban a jogosulatlanságot jelenti, megoldás lehet-e, ha a kft. bérleti szerződést köt egy másik – a közelben működő – céggel, amelynek van engedéllyel rendelkező melegkonyhája, és a reggelit ott készítené el, s onnan átszállítva szolgálná fel a vendégeinek? Köszönettel várom válaszukat!
Ingatlan – kapcsolódó szolgáltatás áfa Kérdés
Az alábbi kérdésben kérnénk szíves állásfoglalásukat. A gazdasági társaság áfa hatálya alá tartozik, ingatlanbérbeadás tekintetében nincs bejelentkezve áfa hatálya alá. A társaság a tulajdonában lévő tornatermet adja bérbe, illetve egy konferencia termet, melyhez egyéb szolgáltatás is kapcsolódik (szállás, étkezés, rendezvényszervezés). Kérdések, amiben az állásfoglalásukat kérnénk: 1. a tornaterem bérbeadása abban az esetben, ha szállóvendégek részére történik, áfakörös-e, ha igen, milyen áfakulccsal kell kiszámlázni? 2. a konferenciaterem bérbeadása áfás-e abban az esetben, ha tartozik hozzá étkezés vagy szállás, ha igen, milyen áfakulccsal kell kiszámlázni (pl. esküvő)? 3. amennyiben a rendezvényszervezéshez szállás és/vagy étkezés is tartozik, milyen áfakulcsot kell alkalmazni a számlázásnál? Válaszukat előre is köszönöm.
Panzió csomagszolgáltatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy panzió alkalmanként úgynevezett csomagban nyújtja a szállásszolgáltatást, ami azt jelenti, hogy a szálláson kívül biztosít még félpanziót, masszázst, spa részlegének használatát, tehát olyan szolgáltatásokat, amelyek a szállás áfakulcsától eltérő kulccsal adóznának önmagukban. Kérdésként merült fel, hogy a számlában egy összegben megy a szállásszolgáltatás áfakulcsával (főszolgáltatásnak tekintve a szállást és járulékos szolgáltatásnak a többit), vagy a szolgáltatásokat külön részletezni kell a saját adókulcsukkal? Válaszát előre is köszönöm.
Kiszállított pizza áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiszállított pizza áfája mennyi 2018. január 1-jétől?
Pecsenyesütő bevételének áfamértéke Kérdés
Kedves Szakértő! Vendéglátó egységként pecsenyesütőt üzemeltetünk, ahol a kiszolgálás ablaknál történik. A vendégek vagy kint a pultnál állva fogyasztják a sülteket, vagy pedig elvitelre kérik. Tehát nincs zárt benti helyiség. Mivel január 1-jétől az éttermi szolgáltatás bevételének áfája 5 százalék lett, kérdésünk, hogy ez ránk is vonatkozik-e, a bevételünket számlázhatjuk-e 5 százalékos áfával? Köszönettel várjuk a válaszukat.
Pizzakiszállítás áfája Kérdés
2018-tól egy pizzériában helyben fogyasztás esetén 5 százalékos áfa terheli a terméket. Házhoz szállításkor hány százalékos az áfa? (Eddig 18 százalékot alkalmaztunk, de most felvetődött a kérdés, hogy esetleg az is 5 százalékos lenne...)
Rendezvényszervező cég étel-ital-áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég, ha a szolgáltatásnyújtás mellé étel-ital-beszerzést is biztosít, milyen áfakulccsal számlázhatja tovább az általuk beszerzett termékeket? Lehet ugyanazzal a kulccsal továbbszámlázni, mint ahogy ők beszerzik, vagy a szolgáltatási tevékenység 27%-os kulcsát kell alkalmazni? Azt hiszem, a főtevékenységhez kapcsolódik az áfa mértéke, de ha a konkrét rendezvény olyan helyszínen történik, ahol helyben van az étterem, ott is fogyasztják el az ételt, az étterem leszámlázza ezt az adott áfakulccsal a rendezvényszervező cég felé, ebben az esetben alkalmazhatja-e a kedvezményes áfamértéket a továbbszámlázásnál vagy sem? Esetleg ki kell részletezni a továbbszámlázott számlában, vagy ebben az esetben sem lehet a kedvezményes kulcs? Tehát nem arról van szó, hogy elviszik az ételt becsomagolva, hanem helyben fogyasztják, viszont a rendezvényszervező céggel kötött megállapodás értelmében összesen számlát akarnak kapni a megrendelők (de ugye az ételt az étterem állítja elő). Remélem, érthetően tettem fel a kérdést, aminek a megválaszolását előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel: Asbóth Istvánné
Cukrászda áfa – 2018 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cukrászda helyben készített termékeket kínál, helyben fogyasztással vevőinek, pincér alkalmazott nincs, csak pultos kiszolgáló, aki leszedi az asztalokat, takarít, kiszolgál. Házhozszállítást is vállalnak. Saját meleg konyhás üzemmel rendelkezik, ahol a süteményeket és péktermékeket állítják elő. Előfordul, hogy másik cukrászda is rendel tőle nagyobb mennyiséget házhozszállítással. Kérdésem: mely esetekben használható az "étterem áfa" kedvezményes (2018. 01. 01-jétől) 5% kulcsa: 1. Elvitelre vásárol a vevő, vagy csomagolást kér az el nem fogyasztott ételre; 2. Magánszemély házhozszállítással rendel péksüteményt; 3. Másik cukrászda kér házhozszállítással termékeket. A házhozszállításért, valamint a csomagolásért plusz összeget nem számolnak fel. Szerintünk mindhárom eset az 55.30 1 SZJ számon, vagyis az 5610 tevékenység alatt végezhető. Felmerült az a kérdés is, hogy azon esetekben ahol az "étterem áfa" kedvezményes 5% áfakulcs nem használható, ott az Áfa tv. 82. § 3 bekezdés szerinti, vagyis 3/A melléklet szerinti 1901........1905 90 vtsz termék értékesítés továbbra is 18% áfakulccsal adózik? Válaszát előre is köszönjük.
Félpanzió áfatartalma és a turisztikai hozzájárulás kapcsolata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szállodai szolgáltatásnál a szobaár félpanzióval van értékesítve. Ebben az esetben a reggeli és vacsora a szállodai szolgáltatás áfatartalmával megegyezik, tehát 18 százalék. Turisztikai hozzájárulást így nem kell fizetni. Ha csak a reggeli a része a szobaárnak, a vacsora pedig külön opció, akkor a vacsora éttermi szolgáltatásnak minősül 5 százalék adókulccsal, és ebben az esetben belép a turisztikai hozzájárulás fizetési kötelezettsége. Kérem véleményüket, hogy jól gondoljuk-e? köszönettel: Hné
Éttermi áfa házhoz szállítás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cukrászda helyben készített termékeket kínál, helyben fogyasztással vevőinek. Házhoz szállítást is vállal. Saját üzemmel rendelkezik, ahol a süteményeket és péktermékeket állítják elő. Előfordul, hogy másik cukrászda is rendel tőle nagyobb mennyiséget házhoz szállítással. Mindegyik esetben párosul a cukrászipari termékek értékesítéséhez szolgáltatás, vagy helyben fogyasztás vagy házhoz szállítás. Kérdésem: mely esetekben használható az "étterem áfa" kedvezményes (2018.01.01-től) 5% kulcsa: 1. Elvitelre vásárol a vevő, vagy csomagolást kér az el nem fogyasztott ételre; 2. Magánszemély házhoz szállítással rendel péksüteményt; 3. Másik cukrászda kér házhoz szállítással termékeket. A házhoz szállításért, valamint a csomagolásért plusz összeget nem kérnek. Mindhárom eset az 55.30 SZJ számon, vagyis az 5610 tevékenység alatt végezhető. Köszönettel.
Jócskán csökken az internet áfája! Így értelmezi a NAV a szabályokat Cikk
Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az internet-hozzáférési szolgáltatásra vonatkozó kedvezményes, 18 százalékos adómérték 2018. január 1-jétől hatályos 5 százalékra történő csökkentéséről és az ahhoz kapcsolódó átmeneti rendelkezésekről.
Kávézóban, vendéglátó helyen fogyasztott cukrászati termék áfakulcsa Kérdés
A vállalkozó saját kávézójában, a cukrászüzemtől rendelt cukrászati termékeket szolgál fel. Kérdés: a kávézóban hány százalékos áfával adhatja el, illetve szolgálhatja fel a cukrászati termékeket? Kérdés: a vendéglátó helyiségben a megrendelt, megvásárolt cukrászati termékeket 5 százalékos áfával szolgálhatja fel?
Áfakulcs bérelt ingatlanhoz kapcsolódó internet továbbszámlázásakor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok önhöz. Ingatlan-bérbeadásról számlát állít ki egy vállalkozás 27%-os áfakulccsal a bérvevevő felé (szintén belföldi áfaalany vállalkozás). A további felmerülő költségeket szintén továbbszámlázza egy másik számlán, tehát nem tartalmazza a bérleti díj az egyéb költségeket, mint pl. internet díja. A kérdésem: ilyen esetben az internet díját milyen áfakulccsal kell továbbszámlázni, az eredeti 18%-kal vagy a bérleti díjjal azonos 27%-os kulccsal? Köszönettel: A. Ildikó
Számlakiállítás EU-s magánszemélynek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni, hogy egy magyar áfaalany cég német (EU-s állampolgár) magánszemélynek milyen áfakulcsú számlát köteles kiállítani termék (hajóalkatrész) értékesítése esetén? A teljesítés helye egy hajó, mely német zászló alatt közlekedik (a német magánszemély tulajdona). A termék átadására a Duna magyarországi szakaszán került sor (a hajón). Válaszát előre is köszönöm!
Étkeztetés áfakulcsa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdést tettem fel, melyre az alábbiak szerint választ is kaptam: http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_7_munkahelyi_etkeztetes_afa_kulcsa_nmv A kérdésem: a fenti eset vonatkozik arra az élethelyzetre is, ha egy egészségügyi szolgáltatást nyújtó vállalkozás a betegei étkeztetését látja el oly módon, hogy szerződést köt egy közeli étteremmel? Tehát az étterem által havonta elszámolás keretében leszámlázott betegétkeztetés is 27%-os kulcs alá tartozik, vagy az marad 18%? Az étterem kifejezett szerződéssel rendelkezik a vállalkozással a tekintetben, hogy a vállalkozás betegeinek nyújt étkeztetést. Ez nem kedvezményes ár (de később lehet az is esetleg majd), fix elszámolás keretében elszámolják minden hónapban a betegeknek leszállított étkezéseket és kiszorozzák a szerződésben lefektetett egységárral. Válaszát köszönöm!