886 találat a(z) áfakulcs cimkére
Áfa bevezetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajnos nem találom sehol az áfatörvény legkorábbi alapváltozatát. Szükséges lenne tudnom, hogy melyik évben (egyetlen egy évben volt csupán) élhetett a cukrászdai termékek előállításával, illetve a cukrászdai vendéglátásban a kedvezményezett 19 százalékos kulccsal a vállalkozó? (Ez a bevétel egészére szóló átalány volt.) Emlékeim szerint 1990-ben volt egy kivételes év, melyet kevesen alkalmaztak, mert el volt dugva a törvényben. Lehet, hogy az évet illetően tévedek, ezért keresem magát az alaptörvényt. Kérem szíves segítségüket! Köszönettel
5% áfa építőiparban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném segítségét: családi ház építésénél egy fedett terasz is kialakításra kerül, mellyel a lakóingatlan hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 m2-t. A fedett terasz építésekor egy jacuzzi is beépítésre kerül. Jól tudom, hogy amennyiben a jacuzzi a lakóingatlan részét képezi és azt csak bontással, rombolással lehetne eltávolítani, akkor ez a lakóingatlan részeként a ház áfájával adózik? Ez esetben 5% áfával számolható a jacuzzi is?
Közvetített szállodai szolgáltatás áfája Kérdés
Utazási iroda belföldi szállodától foglal az utas számára csak hotelszobát vagy szállodai csomagot. Ezt a szolgáltatást változatlan formában továbbértékesíti a vendég részére. (Nem utazásszervezésről, csak szolgáltatás változatlan formában történő közvetítéséről van szó.) A szálloda kiállítja a számlát az általa alkalmazandó áfakulccsal, ami 18 százalékos, és ha az előre, fix áron publikált csomagárban félpanzió is van, akkor az étkezést 5 százalékos áfával. A számla az utazási iroda részére szól. Az iroda továbbszámláz (saját néven) a vendégnek úgy, hogy a szolgáltatásokat tételenként ugyanazon összeggel és áfatartalommal tünteti fel, mint ami a hoteltől kapott számlán szerepel. A számlán feltünteti, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz. Ha az elért árrés nem a hotel felé visszaszámlázandó jutalékból ered (ami egyszerűbb helyzet), hanem a "nettó" módon leszámlázott beszerzési ár és eladási ár közötti árrésből, akkor a vendég felé kiállított számlán az utazási iroda az árrését foglalási díjként külön soron vezeti ki 27 százalékos áfatartalommal. Helyes-e ez a módszer, tehát alkalmazhatom-e a hotel közvetített szolgáltatásainak számlázását tételenként a hotel áfamértékével, ha ezeket a tételeket kizárólag ugyanazzal az összeggel és áfamértékkel tüntetjük fel, mint ami a hotel számláján szerepel?
Kész lakást építő, kivitelező áfa %-a ingatlan részeként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Budapesten építeni fogunk egy 300 m2 alatti, egylakásos lakóházat. A szerződésben a megrendelő magánszemély. A beruházó, kivitelező a cégünk lesz. A telken állt egy lakóház mely tavaly elbontásra került. Az épülő háznak van egy • pinceszintje, ahol mosókonyha, hobbyszoba, wc, gépészeti helyiség és garázs kerül kialakításra, • földszintje, ahol lakóhelyiségek (szobák, konyha, előtér, fürdőszoba, dolgozószoba, lépcsőház, étkező) és nyitott teraszok lesznek, melyek egy vagy két oldala a ház falához csatlakozik és az épület alaprajzi kontúrjából nem lép ki, • emeleti szintje, melyen szobák, fürdők, közlekedők és nyitott kilógó (alatta nem fűtött tér) teraszok lesznek, • az emelet felett fordított rétegrendű lapostető (zöldtető), melyen a lépcsőház folytatásaként még egy kis alapterületű, szintén zöldtetős rész. Épül még az építkezés során egy új kerítés és közlekedőút a gépkocsiknak az utcától a pincelejáróig, illetve a kiskaputól gyalogút a ház bejáratáig. Kérdéseim: Mely részeket kell 27%-os áfával számolni? Lehet-e egy vállalási szerződésben a két áfatartalmú vállalás? Azt gondolom, külön-külön kell részszámlákban kezelni. Így van? Ha pl. a garázs a pincében 27%-os, hogyan kell megosztani? (A garázs az épület alapjain belül a pincében van, tehát véleményem szerint a külső főfalak a lakóegység kialakítása miatt is szükségesek, de lehet, hogy a szakértő másképp látja). A teraszokon nem laknak. El kell-e azok költségeit különíteni? A zöldtető-kialakítás luxus-e, elfogadható-e?
Alkalmazható áfakulcs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alkalmazható áfakulcsok tekintetében szeretnék állásfoglalást kérni. Adott egy rendezvényszervező cég, amelytől a megrendelői megrendelik egy komplett rendezvény megszervezését, oly módon, hogy a nyújtott szolgáltatások tételesen felsorolásra kerülnek a szerződésben. Az étkezés és szállás némely esetben konkrétan nevesítve kerül a szerződésbe, mely szállodában legyen a szolgáltatás. A rendezvényt szervező cég a szolgáltatások igénybevételéhez konkrét alvállalkozókat vesz igénybe és az általuk nyújtott szolgáltatáshoz tartamilag nem tesz hozzá semmit, tehát egy az egyben továbbszámlázza és az általa kiállított számlákon tételesen feltünteti az egyes szolgáltatásokat, és azoknál szerepelteti a közvetített szolgáltatás megjegyzését is. Szerződéseiben külön szerződnek a rendezvényszervezési díjra is. A kérdés: helyesen jár-e el a cég, ha a közvetített szolgáltatásokat az áfatörvényben alkalmazott kulcsokkal – étkezés esetében 5%, szállás esetében 18%, rendezvényszervezés esetében 27% – számlázza tovább, számláin tételesen feltüntetve a szerződésben megrendelt tételeket?
Áfa időszakos elszámolású ügyletek Kérdés
Ügyfelem kiszámlázta bérlője felé a 2018/2. negyedévi bérleti díjat. A számlát bérlője visszaküldte helytelen áfakulcs feltüntetése miatt. Ügyfelem sztornózta a visszaküldött számlát, majd kiállította a helyes számlát. Az első számla áfa-teljesítési ideje 04. hó volt, az újonnan kiállított számla teljesítése a számla keltének (4. hó helyett 5. hó) megváltozása miatt már 5. havi. Nagyon zavaró az a körülmény, hogyha helyes a fenti eljárás, akkor ez egy eszköz is lehet a számlát kiállító számára az áfa-teljesítési idő és így a fizetési határidő elcsúsztatására. Helyes volt az eljárás a fenti esetben? Köszönöm ha válaszolnak, üdvözlettel CsK
Büfés értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kiskereskedelmi élelmiszerüzlet, ahol büfét is üzemeltetnek az élelmiszerbolttól elkülönülten. A büfében üdiítőt, kávét, szendvicseket, hamburgert, gyrost tálat, salátákat értékesítenek, amiket fagyasztott félkész, kész termékek átsütésével állítanak elő. Ezek zömét elvitelre értékesítik, de lehetőség van helyben fogyasztásra is. Mindehhez "5629" és "5610" Teáor kód szerepel a tevékenységeink között. Véleménye szerint az értékesítés beletartozik-e az 5 százalékos áfakulccsal értékesítendő termékek közé és turisztikai hozzájárulást kellene fizetnünk vagy 27 százalékos értékesítésnek minősül? üdvözlettel: Cséva
5 százalék áfa építőiparban Kérdés
Tisztelt Szakértő! 90 százalékos készültségnél elzavarták a generált. Mivel időközben érintett lettem, de 95 százaléknál, a következő kérdésre keresem a válasz: Eddig 5 százalék áfakörbe tartozott a kivitelezés, ha más fejezi be a kivitelezést akkor is marad 5 százalék az áfa vagy 27 százalékkal kell számlázni?
Használt gépjármű különbözeti áfa Kérdés
Tisztelt Szakértők, Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény XVI. fejezete 2. alfejezetének alkalmazásával kapcsolatosan kérjük szíves állásfoglalásukat az alábbiakban részletezett esetre vonatkozóan: Társaságunk főtevékenysége használt gépjárművekkel történő kereskedelem. Közösségi adószámmal rendelkezünk és bejelentettük, hogy viszonteladói tevékenységünkre az áfatörvény XVI/2 alfejezetének rendelkezéseit alkalmazzuk. Társaságunk 2018 májusában közösségi adószámmal rendelkező németországi adóalanyoktól használt személygépjárműveket szerzett be azzal a céllal, hogy azokat Magyarországon értékesítse. A számlákon a partnereink a következő áfára vonatkozó megjegyzést tüntették fel: „Steuerfreie Innergemeinschaftliche Lieferung gemas § 6a UDTG” „Innergemeinschaftliche Lieferung nach § 6a des UStG” A fentiekben elmondottak alapján társaságunk a következőben kéri állásfoglalásukat: A beszerzett használt gépjárművek értékesítésére alkalmazható-e az áfatörvény XVI/2. alfejezete, azaz a társaságunk által fizetendő áfa alapja a viszonteladói árrés lesz? Amennyiben nem alkalmazható a különbözet szerinti szabályozás, akkor 27 százalék felszámított áfával kell értékesítenünk a gépjárműveket? Válaszukat előre is köszönöm.
5 százalékos áfakedvezmény lakásépítésnél Kérdés
A kérdés az, hogy ha az építtető az 5 százalékos áfát választja egy lakásépítésnél, akkor nem baj-e, ha a generálkivitelezője mellett van egy fővállalkozó is, például egy gépész, tehát olyasvalaki, akit az építtető bíz meg. Mert ugye az nem feltétel, hogy a generál kulcsrakészre csinálja a házat. Elvileg szerkezetkész házat is el lehet adni 5 százalékos áfával. A kérdés az, hogy mi van akkor, ha a generál megcsinálja egy darabig, majd jön egy fővállalkozó, mondjuk egy gépész cég, akivel a megrendelő szerződik, beszereli a hőszivattyút. Majd a generál folytatja, burkolat, festés, miegymás. Az építési naplóból látszik, hogy van fővállalkozó is. Ez baj? (Lehet, hogy nem, mert a generál akkor is új lakóingatlant ad el, ami 5 százalék áfás, és az értékében nincs benne a fővállalkozó által végzett szakági munka.)
Tárgyalnak a kenyér áfájának csökkentéséről Cikk
A Magyar Pékszövetség évek óta szorgalmazza a sütőipari termékek, mint az egyik legalapvetőbb élelmiszerek áfájának csökkentését.
Előlegszámla áfamegosztása Kérdés
Szerződést kötöttünk egy magánszeméllyel 300 négyzetméternél kisebb alapterületű családi ház építésére garázzsal együtt. A szerződésben 0-12 ütemre bontottuk az elvégzendő munkákat a kiszámlázandó bruttó összegek feltüntetésével. A 0. ütem egy előleg számlázását tartalmazza azért, hogy a munkálatokat el tudjuk kezdeni. Mivel a kivitelezés szerződés szerinti végösszege kb. 96 százalékban magát a családi házat, 4 százalékban pedig a garázs és a külső térburkolatok elkészítését tartalmazza, de az egyes ütemek nem nevesítik azt, hogy épp mikor készül a garázs, ezért az előlegszámlát százalékos arányban megosztanánk áfa szempontjából. Tehát az előlegszámla 96 százaléka 5 százalékos, 4 százaléka 27 százalékos áfát tartalmazna. Helyesen járunk-e el?
Tölcsérbe vagy kehelybe? Amikor visszanyal a fagyi áfája Cikk
A tavasz (vagy inkább a hirtelen jött nyár) beköszöntével egyre többször merül fel a kérdés a vendéglátósoktól: milyen áfakulccsal értékesíthető a fagylalt?
Pizzéria áfakulcsai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Pizzéria/ételbár adózásával kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni, amennyiben lehetséges. Egy SZJ553301 alá tartozó melegkonyhás egységben, mint étkezőhelyi vendéglátásban a pénztárgépben helyben fogyasztás esetén 5 százalékos áfakulcs szerint rögzítik az ételek, illetve a helyben készítet, nem alkoholtartalmú italok forgalmát. Helyben történő egyéb eladás (mint szolgáltatás) a 27 százalékos áfakulcs alatt szerepel (szeszes ital, palackos, dobozos üdítőital stb.). Sajnos az elvitelnél teljes a bizonytalanság. Ami bizonyos az elvitelnél (mint "kiskereskedelmi eladásnál"), hogy a 27 százalékos áfakód alatt kell rögzíteni a szeszes italt, üdítőt, kávét stb. Viszont elvitelnél nem tudjuk, hogy a 18 százalékos vagy a 27 százalékos áfakulcs alá tartozik-e a pizza, a hamburger, a hot-dog, a meleg szendvics? Olyan értelmezések is olvashatók, hogy bizonyos esetekben a 20 százalékos hústartalom alatt 18, felette 27 százalékos az áfafizetési kötelezettség. Ez pizzák esetében lenne alkalmazható, de például meleg szendvicseknél 12-14 százalék a hústartalom határa. A legtöbb terméknél nem éri el a 20 százalékot (sőt, még 12-14 százalékot sem) a hústartalom. Van olyan pizza, amelyen nincs is hús. Melegszendvicseknél, hamburgernél, hot-dognál sem egyszerű a különböző áfakulcsok alá sorolás. Természetesen ennek eldöntése más fórumra tartozna, de egy kis pizzéria például hol kaphat segítséget? KSH-nak írja le az összes termékét, azok összetételeit? Ez sem lenne életszerű, nem várható el egy kis vállalkozástól ilyen szövevényes adminisztráció.
Árufuvarozó számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem árufuvarozásal foglalkozik. Ha magyar vállalkozás rendeli meg az áruszállítást németországi székhellyel rendelkező német vállalkozás részére, és a felrakás helye Szlovákia, a lerakás helye Németország, mi a helyes áfakulcs, amivel ügyfelemnek számláznia kellene a szlovák-német viszonylatban? Köszönöm válaszát.