886 találat a(z) áfakulcs cimkére

5% áfa beépített bútorra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi ház kivitelezése során 5% kedvezményes áfát alkalmazunk. A konyhabútor és egyéb beépített konyhai eszközök(mosogatógép, tűzhely) vagy épp nyílászárók tudtunkkal csak akkor eshetnek 5% áfába, ha az szerepel a szerződésben. A konyhabútort nem vettük be a szerződésbe. Abban az esetben, ha ezt utólag, szerződésmódosítással "bevesszük" a kivitelezési szerződésbe, – hiszen kivitelezőként be is építjük – ez esetben alkalmazhatjuk a konyhabútorra is majd az 5% áfát?

5 százalékos áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem építőipari vállalkozó, áfás, tetőfedéssel foglalkozik. Megbízója áfamentes mezőgazdasági termelő, de mint magánszemély bízta meg ügyfelemet új tető építésével. Véleményem szerint ügyfelemnek 27 százalékos áfával kell kiállítani a számlát, de a megrendelő 5 százalékos áfával szeretné a számlát. Tudomásom szerint 5 százalékkal a generál kivitelező cég tudja kiállítani a számlát magánszemély felé az ingatlan átadásakor.

Telefon, internet továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás, amely flottaszerződést kötött egy mobilszolgáltatóval. A kedvező percdíjak miatt a flottához csatlakoztak a cég alkalmazottai, illetve azok családtagjai is. A készülék az alkalmazottak tulajdonában van, a számlát fizeti a cég. Az ügylettel kapcsolatban több kérdésem is felmerült: 1. Rendben van-e így, hogy a készülék a munkavállalóé, és úgy számolja el a cég a telefont? 2. A családtagoknak a költség továbbszámlázásra kerül, jól gondolom-e, hogy az internetet (járulékos költségként) 27 százalékos áfával kellene továbbterhelni? 3. Mivel a havi számla több mint 30 százaléka továbbszámlázásra fog kerülni, jól gondolom-e, hogy ebben az esetben a telefonköltség áfája teljes egészében levonható? Esetleg van-e valamilyen korlátozás amiatt, hogy nem „klasszikus” továbbszámlázásról van szó például. bérlők felé? Köszönöm a segítséget! Emília

Új ingatlan építése Kérdés

Kivitelező saját magának épít házat, lehet 5 százalékos az áfa? című cikkhez hasonló kérdés. Egy nem építőipari vállalkozásnak van egy ingatlana, amit a tevékenységéhez használ, nem lakóingatlan. Ezt az ingatlant teljesen felújítja, úgy, hogy a tető és a tetőtér átépítésével a tetőtérben önálló lakóingatlant hoz létre. Az újonnan létrehozott lakás önálló helyrajzi számmal fog rendelkezni, mint lakás. A lakást értékesíteni szeretnék, biztosan nem tartják meg saját tulajdonként. Kérdés, hogy a beruházás során hogyan kell eljárni áfa szempontjából? El kell különíteni áfa szempontjából a számlákat, hogy melyik vonatkozik a felújításra, és melyik a lakóingatlan létrehozására? Gondolok itt arra, hogy a felújításra vonatkozó számlák áfáját visszaigényli, az új építésre vonatkozó számlák pedig fordított áfasak lesznek? Hogyan változik az áfabeli helyzet, ha a létrehozott lakást nem akarja majd értékesíteni a vállalkozás? Köszönettel: Izsó Krisztina

Új építésű lakás beépített bútorainak áfája II. Kérdés

Köszönöm szépen a szakértő válaszát az azonos című kérdésemre. Szeretnék néhány kérdést feltenni a válaszára reagálva, hogy még jobban tisztán lássam a helyzetet. A szakértő válasza: "A fentiek alapján például a komplex szolgáltatás részét képezhetik, így az ingatlan adókezelését oszthatják, a beépített bútorok, beépítendő gépészeti tartalom (például fűtőtestek), beépített konyhai berendezések (tűzhely, mosogatógép, hűtőszekrény), kényelmi berendezések (légkondicionáló). Nem tekinthető a lakóingatlanhoz kapcsolódó járulékos költségnek a berendezés költsége, amennyiben azokról ugyanazon felek állapodtak meg ugyan, de azok teljesítése a lakóingatlan értékesítésétől függetlenül és elkülönülten, attól eltérő időpontban történik, külön ellenérték fejében történik". Kérem, erősítsen meg, hogy jól értelmezem-e a válaszát. Tehát, ha az adás-vételi szerződésben a vételár részét képezi a beépített konyha, lámpa és karnis, akkor nyugodtan számlázhatom 5 százalékos áfatartalommal? Viszont, ha az adásvételi szerződéstől függetlenül, köznyelven úgymond műszaki eltérésként számlázom ezeket a beépített bútorokat (mert nem az összes lakó kéri) a műszaki átadás előtt, akkor csak 27 százalékos áfatartalommal számlázhatom ki? Köszönöm szépen a válaszát.

Kivitelező saját magának épít házat, lehet 5 százalékos az áfa? Cikk

Építőipari generálkivitelező cég tulajdonosa a saját házát is szeretné felépíteni. A könyvelője szerint abban az esetben építhet magának generálkivitelezőként 5 százalékos áfával, ha a saját házán is produkál hasznot a saját cégének. Igaza van a könyvelőnek? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Éttermi vendéglátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most került hozzánk egy cég, ami éttermi vendéglátással foglalkozik, mindkét éttermében helyben fogyasztási lehetőség van, így 5 százalékos értékesítéssel dolgozhatna, ám félretájékoztatás miatt egész évben idáig 18 százalékkal ütöttek be minden helyben fogyasztott ételt. Önök szerint van lehetőség ezt korrigálni, vagy van-e erre tapasztalat, hogy ilyenkor mi a teendő? Köszönöm szépen.

5 százalékos áfa termékértékesítés és fuvarozás Kérdés

Tisztelt Adószakértő Hölgy/Úr! Próbáltam keresni a 2007. évi CXXVII. törvényben egyértelmű választ a kérdésemre, de nem vagyok biztos benne, hogy helyesen értelmezem a szabályokat. Orvosi reagenseket értékesítünk belföldre, melyek áfája 5 százalék mind a törvény, mind az engedélyünk alapján. Van olyan partner, akinek például egymillió forintért számlázunk árut, de van fuvarozási költség is, amely kétszázezer forint csak. Adóalapnak ilyenkor az 1 200 000 forintot veszem, az áfa pedig mindkét tételre 5 százalék, azaz 60 000 forint. A VTSZ szám 3822, és nem jelölöm külön a fuvarozást mint szolgáltatást. Kérem a segítségét, helyesen járok-e el, ha így állítom ki a számlát. Szíves segítségét előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel: Anderlik István Gyuláné

Új építésű lakás beépített bútorainak áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk saját kivitelezésben új lakásokat épít. A lakásokba a tulajdonosokkal egyeztetve a lakás átadása előtt beszereltünk konyhabútorokat béépített gépészettel együtt, mennyezeti lámpákat, karnisokat. Az anyagról és a munkadíjról egy számla érkezett. A kérdésem az, hogy ezt a műszaki eltérést is számlázhatom 5%-os áfa összeggel a vevők felé? Előre is köszönöm válaszát.

Új ingatlanon végzett pótmunka áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Eddig más csinálta a számlázást, most nyertem meg én, és nem értek egyet a kialakult gyakorlattal. Cégünk lakóingatlanokat épít, a lakások (150 négyzetméter alattiak) már értékesítve vannak, használatbavételi van, jó néhány lakásba már be is költöztek. Egyes lakások esetében ilyen-olyan pótmunka elvégzése szükséges (például másmilyen padlót szeretne a megrendelő, szeretne több beltéri ajtót vagy épp kevesebbet, másmilyen mosdót/csaptelepet szeretne, mint ami az árban van stb.). Minden esetben készül a vevő részére egy pénzügyi elszámolás, mely a kiállítandó számla melléklete is egyben, ezen a pótmunkák 27 százalékos áfával vannak kalkulálva és korábban számlázva is (akár pozitív, akár negatív számlák). Tekintve, hogy ezek kizárólag az újonnan átadott 150 négyzetméter alatti lakóingatlanokhoz kapcsolódó, az egyedi igényeknek megfelelő módosítások, meglátásom szerint 5% áfakulcs alkalmazásával kell ezeket a munkákat is számlázni. Szíves állásfoglalását szeretném kérni, hogy melyik áfakulcs használata szabályos pótmunkák esetén? Megtisztelő válaszát köszönöm!

NAV-tájékoztató az áfakulcsokról Cikk

A NAV közzétette honlapján a 2018. január 1-jétől irányadó áfakulcsokat és a tevékenység közérdekű vagy egyéb sajátos jellegére tekintettel adómentes tevékenységek körét.

2007-ben kiállított számla sztornózása Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Ügyfelünk 2007. évben egy ingatlan-bérbeadási ügylet kapcsán kauciót vett el a bérlőjétől. A kaucióról – mint utóbb kiderült, talán hibásan – áfás számlát állított ki, az akkori adómértékkel, 20 százalékos áfával. Most megszűnt a bérlet, a felek felbontották a bérleti szerződést, és megállapodtak, hogy a bérbeadó a kaucióból elégítheti ki a részben bérleti díjból, részben kártérítésből eredő kötelezettségét. A különbözetet a felek pénzügyileg fogják rendezni. A bérleti díjakról természetesen számla készült, a kártérítés összegét pedig a felek külön megállapodásban határozták meg. A kapott kaució összegét az 451-es számlán, mint egyéb kötelezettséget tartottuk nyilván bruttó összegben, a kaució áfáját pedig egyéb kötelezettségek között a 479-es számla T oldalán. Véleményem szerint most sztornózni kellene a 2007-ben kiállított kaucióról szóló számlát. A kiállítandó negatív előjelű számlát az akkori 20 százalékos adómértékkel kiállítani. Kérem álláspontjukat az ügylet számlázásával kapcsolatosan, elsősorban a helyes adómérték alkalmazása szempontjából. Köszönettel: Kócs István

5 százalékos áfa az építőiparban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőipari generálkivitelező cég tulajdonosa vagyok. Jövőre a saját házunkat is szeretném felépíteni. A könyvelőm szerint abban az esetben építhetek magamnak generálban 5 százalékos áfával, ha a saját házamon is produkálok hasznot a saját cégemnek. Igaza van a könyvelőmnek? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!.

Társasházi közüzemi díjak továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy társasház, amely áfakörös adószámmal rendelkezik, a házban vannak almérők de a villamos energia számla a társasház nevére szól, a tulajdonosok pedig cégek, akiknek szüksége van számlára erről a közvetített szolgáltatásról (amely szétosztása az almérők szerint történik). Kérdésem, hogy a társasház által kiállított számlának milyen adókulcssal kell készülnie? A villanyszámlán vannak 27 százalékos, illetve tárgyi adómentes tételek is. A korábbi képviselő ezeket változatlan áfatartalommal számlázta, ez így szabályos? Másik kérdésem tisztán ezen ügylet alapján a társasháznak kötelező áfabevallást készítenie?

Épülő lakás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíveskedjen állasfoglalást adi az alábbi ügyben. Épülő lakás alapterülete 340 m2, melyből 60 m2 garázs és műhely. A lakás egybeépített a garázzsal, műhellyel. A kérdés az lenne, hogy a 300 m2 alatti alapterületre érvényes-e az 5 százalékos áfa, ez esetben a 280 m2-re és a fennmaradó 60 m2 garázs és műhely részre a 27 százalék, vagy, mivel összességében az alapterület meghaladja a 300 m2-t, ezért az összesre a 27 százalékos áfa vonatkozik? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink