886 találat a(z) áfakulcs cimkére
Szállásdíj és étkeztetés számlázása Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben szeretném segítségét kérni: A számlázásban változás történt: január 1-jétől a szállásdíj áfája is 5 százalék. Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy ezután hogyan történjen a számlázás? Egybe lehet vonni a szállásdíjat a reggelivel és a félpanziós vacsorával? Eddig külön számláztunk reggelit és a félpanziós vacsorát is, hiszen különböző volt az áfájuk. Most hogy mindegyik 5 százalék, lehet csak szállás reggelis ellátással, vagy szállás félpanzióval címszó alatt egy tételben leszámlázni a végösszeget? Eddig fel kellett tüntetni a honlapon és az árlistában is külön a reggeli és a vacsora díját, mivel nem egy áfacsoportba tartoztak. Ezután ennek már nem igazán van jelentősége, vagy továbbra is így kell eljárni? Válaszát tisztelettel előre is köszönöm!
Adóváltozások 2020-tól és 2019-ben év közben Cikk
Már hagyománnyá vált, hogy a nyári adócsomagot követi egy őszi is, de az idei évben kapkodhatták a fejüket az adózók: az őszi kiigazításokat legalább féltucat olyan törvényjavaslat kísérte, amelyek némelyikében 70-80 jogszabályt – benne adó- és tb-törvényeket is – módosított az Országgyűlés. Összefoglaltuk a legfontosabb –részben már 2019-ben, illetve 2020. január 1-jétől vagy 2020-ban év közben hatályba lépő – adóváltozásokat.
Új építésű családi ház kerítése: 5 vagy 27 százalék áfa Cikk
Az építkezés és minden ezzel járó munka körültekintő tervezést és ütemezést igényel. A kivitelezés mellett azonban a számlázás is komoly fejtörést tud okozni még abban az esetben is, ha generálkivitelező végzi a munkát. Olvasónk az építkezés utáni udvar- és kerítéskialakítás munkálatainak számlázásával kapcsolatban kért segítséget tőlünk. A kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász adott választ.
Új közteher januártól a szálláshely-szolgáltatóknak Cikk
Január 1-jétől turizmusfejlesztési hozzájárulást kell fizetni a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás után is, cserébe, hogy 5 százalékra csökken a jelenlegi 18-ról – figyelmeztet honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Áthúzódó szolgáltatás áfakulcsa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa 5%-ra csökken 2020. január 01-jétől. A vendég decemberben érkezik és januárban távozik. Hány százalékos áfával állítom ki a számlát, ha előre fizet vagy ha távozáskor állítom ki a számlát, mert akkor fizet? Köszönettel: Csuhainé
Ingatlanértékesítés jogátruházás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! 15 lakásos társasházat építő társaság (kft.) 2019-ben magánszemély megrendelői felé 5%-os áfa felszámításával előlegszámlát (átlag 10%), illetve szerződésben meghatározott és dokumentált (építési napló, műszaki ellenőr) készültségi foknál (80%) részszámlát állított ki. Az előleg a résszámlában nem került elszámolásra, mivel a szerződés úgy rendelkezik, hogy az előleggel a végszámlában számolnak el. A birtokbaadás, végszámla-kiállítás várható időpontja 2020. április – május. 2020-ban, birtokbaadás előtt az egyik vevő "jogátruházással" át adja szerződéses jogait és kötelezettségeit egy másik magánszemélynek. A társaság részéről van-e számlázási kötelezettség a jogátruházás időpontjában? Ha van, akkor milyen teljesítési idővel, milyen áfával kell azt számlázni? Végszámla-kiállításkor az „új” vevő részére az előleg beszámításával milyen számlát kell kiállítani, a számlába hogyan kerül felszámításra az áfa? Kérném számszerű adatokkal bemutatni a számlázási kötelezettséget, a példa kedvéért az ingatlan 10 500 ezer Ft + áfa, az előleg 1000 ezer Ft + áfa, részszámla 8000 ezer Ft + áfa, végszámla 1500 ezer Ft + áfa.
Áfa meghatározása továbbszámlázáskor Kérdés
Tisztelt Szakértők! Alábbi ügyben kérjük szíves szakértelmüket. „A” és „B” cég kapcsolt vállalkozás. Mindkét cég társaságiadó-alany, az áfatörvény általános szabályai hatálya alá tartozó belföldön nyilvántartásba vett adóalany, és jogállásuk szerint adó fizetése mindkettőjüktől követelhető. Ingatlan értékesítése szempontjából „B” cég nem választotta az áfa törvény 88. § szerinti fizetési kötelezettséget. „A” cég rendelkezik egy ipari ingatlannal, „B” cég ezen ingatlan egy részét bérli, a bérelt ingatlanon több mint két éve végzett felújítást, melynek költségeit könyvelésében „idegen ingatlanon végzett beruházás”-ként tartja nyilván. „B” cég ezt az „idegen ingatlanon végzett beruházás”-i értéket át kívánja számlázni az ingatlantulajdonos ”A” cég felé. Helyesen jár el a „B” cég, ha erről a számlát normál adózás szerint, 27 százalék áfakulccsal terhelten állítja ki, nem pedig az áfatörvény 142. § szerinti fordított adózási ügyletként? Kérjük, a helyes eljárás részletes ismertetését. Segítő szakértő válaszukat előre is köszönjük.
Pizzéria elvitelre: a pizzát 18 vagy 27 százalékkal adja? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem pizzériát üzemeltet, a vendégek az ott fogyasztott pizzát 5 százalékos áfával kapják, hiszen megvalósul mindhárom feltétel ehhez. Ám elvitelre is kérnek pizzát, amit futár szállít ki. Ez nem szolgáltatás, termékértékesítés. A kérdés, hogy az áfatörvény 3. melléklet A pontjában a 4. pont Gabona, liszt stb. felhasználásával készült termék alapján lehet-e 18 százalékkal számlázni? Segítségét előre is köszönöm!
Nőhet az újépítésű lakások ára Cikk
Jövőre az újépítésű lakások piacán további áremelkedés várható, részben az 5 százalékos áfakulcs kivezetése, továbbá a szűkülő kínálat és az emelkedő építőipari árak miatt – közölte az Otthon Centrum csütörtökön az MTI-vel.
Generálkivitelező és az áfa Kérdés
Tisztelet Szakértő! Kérdéseim: 1.) A generálkivitelező egy építési vállalkozó, aki a lakóház kivitelezését szerkezetkész állapotig vállalta, tehát a víz, villany, gáz stb. szerelési munkálatait már más végzi. Tudni szeretném, hogy itt is az 5%-os áfakulcsot alkalmazhatja, vagy ebben az esetben a 27% áfa a jó? 2.) Ebben az esetben a teljes generálkivitelezést a vállalkozó végzi, de időközben valamelyik fél felmondja a munkákat. Ebben az esetben a vállalkozónak kell-e az 5%-os áfával – amit eddig felszámított –módosítania a számlák értékét? A különbözetet el kell-e számolni, vagy addig az időszakig helytálló az 5%? Várom válaszát. Köszönettel és tisztelettel: egy könyvelő
EU-tagállambeli cégnek végzett termelési teszt Magyarországon Kérdés
Az szeretném megkérdezni, hogy milyen áfával kell kiszámlázni egy EU-tagállambeli cégnek egy magyarországi cég telephelyén végzett termelési teszttel kapcsolatos felmerült költségeket. A gyakorlatban többször végeznek nálunk társvállalatok termelési teszteket, melyhez nekünk alapanyagot, munkaerőt kell biztosítanunk és mivel nem eladható termék keletkezik, még a termékek megsemmisítési költsége is felmerül. A kérdésem az, hogy milyen áfával számlázhatjuk ki az uniós vállalatnak a tesztelés költségeit, a magyar 27%-kal, vagy közösségi szolgáltatásként, mivel a szolgáltatás igénybe vevője nem magyarországi. Azt is megszeretném kérdezni, hogy milyen áfával kell kiszámlázni ezt esetlegesen egy harmadik országbeli vállalatnak. Válaszát előre is köszönöm
Áfakulcs termékértékesítés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném a segítségét: Cégünk sporteszközöket értékesít. Egy kínai illetőségű cégnek adnánk el az eszközeinket. Azonban a vevő az eszközök szállítását nem Kínába kéri, hanem Portugáliába. A vevőnek nincs EU-s adószáma és nincs is az EU-n belül adózási illetősége. Csak később (az edzőtáborok befejezése után) szállítaná el az eszközöket Kínába. Ebben az esetben a számláinkat 27%-os magyar áfával kell-e kiállítani? Amennyiben az áfa 27% úgy a vevő visszaigényelheti (külföldi utas áfa visszaigénylése formájában) a magyar adóhatóságtól az áthárított áfát, amikor kiviszi az eszközöket Kínába? Vagy pedig, mivel az áru elhagyja Magyarország területét, kiszámlázhatjuk 0% áfával a kérdéses eszközöket, a vámoltatás pedig megtörténik az eszközök Kínába szállítása során? Segítségét előre is köszönöm!
Repülőjegy továbbszámlázása, áfakulcs Kérdés
Kérem szakértői véleményüket abban a kérdésben, ha egy áfamentes szolgáltatást (repülőjegy vagy áfamentes oktatási díj), amelynek a számlája a társaság nevére szól, de meg akarjuk téríttetni a dolgozóval ¬ kiállíthatjuk-e a számlát szintén mentes áfakulccsal? Köszönöm válaszukat. Pappné
Többcélú utalvány felhasználása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Éttermi szolgáltatással foglalkozó vállalkozás többcélú ajándékutalványt is kibocsát. Abban az esetben, ha az utalvány felhasználásakor a fogyasztás értéke nem éri el az utalvány névértékét, tekinthető-e a különbözet fel nem használt utalványnak? Vagy adókötelessé válik? Ha adókötelessé válik, milyen áfakulccsal kell számolni? Az étteremben 5%, 18% és 27% áfatartalmú értékesítések történnek. Válaszát köszönve: DÉ
Hirdetési szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hirdetési fő tevékenységű magyar társaságtól szlovák adószámmal rendelkező megrendelő hirdetési szolgáltatást vesz igénybe, amelyet magyar domein felhasználásával teljesít a társaság. Milyen áfatartalmú számlát kell kiállítani a fenti megrendelő részére? Köszönettel