hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Levél a képviselőknek: ez hogyan fogja befolyásolni Magyarország és az Önök megítélését?

  • MTI

A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) szerint példa nélküli az Európai Unióban az, ami most Magyarországon történik, hogy csaknem 600 ezer, korkedvezményes nyugdíjban részesülő embert akarnak visszakényszeríteni a munka világába.

Az erről szóló levelet a szakszervezet szerdán az összes parlamenti képviselőhöz eljuttatta. Bárdos Judit, a BRDSZ főtitkára a levélben a szakszervezet álláspontjára hívta fel a képviselők figyelmét, az új alaptörvény életbe lépését megelőzően szükséges átmeneti rendelkezések megalkotása előtt.
   
A BRDSZ azt írta, a képviselők felelősséggel tartoznak azon családok biztonságáért, jövőbeni kilátásaiért, amelyek megélhetési forrását - a hatályos szabályok alapján jogosan járó szolgálati nyugdíjat - egyik napról a másikra meg kívánják vonni. A szakszervezet vállalja e családok képviseletét, hazai és nemzetközi szinten egyaránt.
   
"A kérdés csak az, hogy a hazai jogrendszer most kibír-e 30 ezer egyéni jogvitát első- és másodfokon, illetve az, hogy a nemzetközi és európai bíróság hogyan értékeli majd az alapvető jogok korlátozására irányuló jogalkotás ezen módját, és ez hogyan fogja befolyásolni Magyarország és az Önök megítélését" - áll a levélben.
   
A BRDSZ szerint a már megállapított és folyósított nyugdíjak részbeni vagy akár teljes elvonása - amit a javasolt alkotmánymódosítás lehetővé tenne - családok tömegeit tenné tönkre. Kiemelték, hogy az emberek korábban az akkori rendelkezések ismeretében, azokkal kalkulálva tervezték meg az életüket, megélhetésüket.
   
"Nem vitás, hogy a tervezett módosítás ellentétes az Alkotmánybíróság által rögzített, a jogállamiság és az európai demokratikus államok által megkívánt követelményekkel" - tette hozzá a szakszervezet.
   
Álláspontjuk szerint a módosításnak semmiféle alkotmányosan elfogadható indoka nincs. Úgy vélik, hogy a javaslatnak - a közelmúlt történéseire is tekintettel - egyetlen célja az alkotmánybírósági kontroll megakadályozása.
   
A levél kitér arra is, hogy a javaslat az előreláthatóság hiánya miatt nyilvánvalóan nem felel meg a törvényesség strasbourgi értelemben vett követelményének, így az tömeges egyezménysértést eredményezhet. A BRDSZ kiemelte, hogy az emberi jogi bíróságon hasonló témában már született precedens értékű ítélet. Ennek alapján leszögezte: a tulajdontól való megfosztás konkrét módjának ésszerűen indokolhatónak kell lennie az arányosság tekintetében, és az államnak igazolnia kell az intézkedés mértékének indokoltságát a társadalombiztosítási alap szempontjából.
   
Feltették a kérdést: fel tudja-e vállalni a magyar állam, hogy több tízezer per kerül a strasbourgi bíróság elé, annak ellenére, hogy ennek következményeire a szakszervezet felhívta a figyelmet. Azt is megkérdezték a képviselőktől, "a választópolgároktól kaptak-e arra felhatalmazást, hogy a jogbiztonság és törvényesség kereteit meghaladóan emberek százezreinek életét lehetetlenítsék el, tegyék tönkre".

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink