hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyes melletti járadék: kinek, mikor jár?

  • adozona.hu

Gyes folyósításával együtt igényelhető-e álláskeresési járadék? Ki lehet-e utólag fizettetni a munkáltatóval az utazási költségtérítést? Olvasóink kérdéseire Viszló László munkajogi szakértő válaszol.

Jelenleg gyeden vagyok itthon ikergyermekeimmel és már korábban két alkalommal megkerestem a munkáltatóm, hogy szeretnék visszamenni dolgozni. Sajnos időhúzás lett belőle, majd április végén, szóban közölték, hogy nem szándékoznak visszavenni már és keressek magamnak állást, használjam ki a gyedet, majd utána rendezzük a továbbiakat. Mikor és milyen feltételek mellett lehet ezt igényelni? Lehet-e ezt gyes folyósításával egyidejűleg igényelni? Pontosan melyik törvény szabályozza ezt a díjazást?

Állásidőre járó pénzt, azaz személyi alapbért akkor köteles a munkáltató fizetni, ha a működési körőben felmerülő okbóül nem tud a gyesről visszatérő anyukának munkát biztosítani. Mivel a gyermekek 3 éves koráig a gyes (és nem a gyed, mert amellett nem lehet munkát végezni) folyósítása mellett Ön felmondási védelem alatt áll, így a munkáltató a munkaviszonyt rendes felmondással nem szüntetheti meg. Ha Ön jelzi, hogy vissza szeretne menni dolgozni, de a munkáltató nem tud Önnek munkát biztosítani, ez esetben az Mt. alapján állásidőre járó pénzt köteles Önnek megfizetni.

Tíz hónapja új városba költöztem, onnan ingázok régi munkahelyemre. Munkáltatóm a törvénynek megfelelően vasúti bérletem 85 százalékát fizette, januártól azonban semmit sem térít. A bejárásom majdnem 40 ezer forintba kerül, így különösen érzékenyen érintett ez a döntés. Van valamilyen módja annak, hogy januártól visszamenőleg a munkáltatóval kifizettessük az utazási költségtérítést? Pereskedni ugyan nem nagyon szeretnék, esetleg, ha új munkahelyet találok. Ha esetleg a Munkaügyi Főfelügyelőségnél tennék bejelentést, kiadnák a nevem? (Attól tartok, hogy, még ha anonim is maradnék, akkor is gyanakodnának rám, mert én járok a legmesszebbről, és már többször szóvá tettem a problémám.) Május elején a többi bejáró kollégámmal a jegyzőnek is írtunk, alá is írta mindenki a kérelmünket, de a jegyző azóta sem méltatott bennünket válaszra. (Igazgatónk arra hivatkozott, hogy az önkormányzat nem ad pénzt utazási költségtérítésre.) Egyébként az önkormányzat/munkáltató megteheti, hogy egyszerűen „csak” nem fizet?

A munkáltató a 39/2010. számú Kormányrendelet értelmében a munkáltató köteles a napi munkába járás kapcsolatos költségek rendelet szerinti megtérítésére. Ezek szerint a munkáltató megtéríti a napi munkába járással kapcsolatban a bérlet vagy menetjegy árának legalább 86%-át. Munkaviszonyból származó igényét az illetékes munkaügyi bíróság előtt érvényesítheti, de előtte javaslom, hogy kezdeményezzen egyeztetést a munkáltatójával és kérje, hogy jelöljék meg konkrétan azt a jogszabályt, amire hivatkozással nem térítik meg a költségeit.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink