hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amikor a főnök nem enged el szabadságra

  • hvg.hu

A pályakezdőnek hány nap szabadság jár, és mit tehet, ha nem engedik el szabadságra? Hogyan befolyásolja a gyes az éves szabadság kiadását? Olvasóink kérdéseire Horváth Linda, az Adózóna munkajogásza válaszol.

Lányom 2009. december elejétől dolgozik optikusként Budapesten, az egyik nagy üzletközpontban, ami az első munkahelye. A munkabeosztása szerint havi 190-196 órát kötelező ledolgoznia 11 órás munkanapokkal, hétvégeken is. Szabadságra szeretett volna menni 4 napra, de a főnöke nem engedte. A következőt találta ki: 1 csütörtöki nap szabadságnap, a pénteket elcseréli a munkatársával, szombat-vasárnap pedig amúgy is az éppen kötelező szabadnapjai lettek volna. A főnöke válasza: elmehet, de kiír 3 szabadságnapot, és még le is kell dolgoznia. Nem értjük, hiába próbálta többször is elmagyaráztatnia. Mit tehet?

Sajnos a munkaszerződés és az irányadó munkarend illetve  a munkaidőbeosztás ismerete nélkül a fenti kérdésre nem lehet kielégítő választ adni. A szabadságkiadásról általánosságban elmondható, hogy a szabadság – ami lánya esetében az életkorára tekintettel 20 munkanap – 1/4 részével a munkavállaló rendelkezik és azt a munkáltató köteles a munkavállaló által igényelt időpontban kiadni, a maradék 3/4 részt azonban a munkáltató saját belátása szerint, szabadon adja ki.

A gyest 2010.07.05.-től igényeltem. Szeptemberben megy a kisfiam bölcsődébe, engem visszavárnak a munkahelyemre. Úgy gondoltam, hogy 07.05.-től kérem a munkáltatómtól az eddig felgyűlt szabadságomat. A munkáltatóm nem engedi, hogy kivegyem az ez évben összegyűlt szabadságomat, arra hivatkozva, hogy az összeset csak akkor adhatja ki, ha már lejárt a gyes ideje, vagyis 2011 július 5-től. Jogszerűen jár elé a munkáltató?

A gyermeknevelés alatt felhalmozódott szabadság olyan szabadságnak minősül, a Munka Törvénykönyve szerint, amit a munkáltató a munkavállaló oldalán felmerült személyes ok-ból nem tudott az esedékesség évében kiadni. Ezért az ilyen felgyűlt szabadságot az akadályoztatás megszűnésétől számított 30 napon belül ki kell adnia a munkáltatónak. Az „akadályoztatás” ilyen esetben a gyereknevelés, ami miatt a munkavállaló nem dolgozik. A felhalmozódott szabadságot így akkor kell kiadni, amikor az akadályoztatás megszűnt, tehát amikor az anyuka újra felvenné a munkát. A munkába állás kívánt időpontját jelezni kell a munkáltató felé, aki leggyakrabban közvetlenül az ismételt munkába állás kezdő napjától kezdődően adja ki a felhalmozódott szabadságot. Ilyenkor a munkába állás egyből szabadsággal kezdődik. A szabadság kiadása nincs összefüggésben a gyes folyósításával.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink