adozona.hu
Új nyugdíjszámítási modell: nem, végzettség, foglalkozás
//test-adozona.hu/archive/20070918_nyugdíj_jaradek_szamitas
Új nyugdíjszámítási modell: nem, végzettség, foglalkozás
Egyénre szabott, a foglalkozást, végzettséget, nemet és kort is figyelembe vevő új nyugdíjszámítási modellt mutattak be, amelynek segítségével mindenki megtudhatja, hogy milyen járadékra számíthat - hangzott el a TÁRKI és az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár sajtótájékoztatóján.
Nyugdíj-kalkulátor |
Számoljon itt! |
Azért sem hasonlít az eddig ismert modellekkre, mert azok az átlagos bérszínvonalra, a jövőbeli bérnövekedésre, foglalkoztatási rátára, és az ebből származtatható átlagos járulékfizetésre koncentrálnak, miközben az egyes társadalmi rétegek esetében eltérő a jövedelemszint és a foglalkoztatottság. A modell kidolgozásának első fázisában a magánnyugdíjpénztári befizetésből származó várható járadék meghatározása került új alapokra. Változatlanul hagyták a makrogazdasági becsléseket (infláció, keresetnövekedés) és a nyugdíjszabályozási tényezőket (nyugdíjkorhatár, magánpénztári tagdíj, indexálás).
„A modell eredményeként már nem mosódik össze egy globális átlagban a kőműves fiatal pályakezdő férfi következő 45 évben várható jövedelmi pályája egy középkorú, jogász végzettségű, ügyvédként dolgozó nő bérpályájával” – mondta Gál Róbert Iván, a TÁRKI programvezető kutatója. Azt eddig is lehetett tudni, hogy az alacsonyabb végzettségűek vagy a nők kevesebbet keresnek, így nyugdíjuk is alacsonyabb lesz, de a modellel pontosabban előre jelezhető – ha nem is pontosan meghatározható – a nyugdíjjárulék. Az új modell 2 százalékos reálhozamot becsül.
A TÁRKI és az Évgyűrű tervei szerint a modell segítségével kiszámítható a tb-ből származó nyugdíj is, ami prognosztizálható lesz. A befizetők felmérhetik a várható időskori jövedelmét, és dönthetnek a pótlólagos hosszútávú megtakarításaikról. A modell jövő héttől elérhető az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár honlapján.