adozona.hu
Nyugdíjuk miatt is bajban vannak az Ukrajnából menekült idősek
//test-adozona.hu/ukran_valsag/Nyugdijuk_miatt_is_bajban_vannak_az_Ukrajna_6MR5DL
Nyugdíjuk miatt is bajban vannak az Ukrajnából menekült idősek
Az Ukrajnában dúló háború és az ennek következményeként az országot tízezrével elhagyó, menekülő személyek kapcsán felmerül a kérdés, hogy az idős, nyugdíjas, vagy nyugdíjas korú menekültek Magyarországon hogyan juthatnak nyugdíjhoz, jogosultak lehetnek-e Magyarországon nyugdíjra.
Ukrajna és Magyarország vonatkozásában a Magyar Népköztársaság és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége között a szociális ellátás területén való együttműködés tárgyában Budapesten, az 1962. december 20-án kötött, 1963. évi 16. számú törvényerejű rendelettel kihirdetett magyar-szovjet szociálpolitikai egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) alkalmazandó, mely egyezmény rendelkezései az irányadóak a nyugdíjbiztosítás keretein belül megállapítható saját jogú és hozzátartozói nyugellátásokra is.
Az Egyezmény területi elven alapul, ami a nyugdíjbiztosításban azt jelenti, hogy a nyugellátást mindig kizárólag a lakóhely szerinti ország nyújtja a két országban szerzett összes szolgálati idő után mindaddig, amíg az érintett személy egy másik ország területére át nem költözik. A nyugellátás megállapításának és a megállapított nyugellátás folyósításának a terhét tehát a két állam közül az az ország viseli, amelynek területén a jogosultnak a kérelem benyújtásakor állandó lakóhelye van. Mindkét szerződő állam a társadalombiztosítási ellátásokat és szolgáltatásokat a területén tartózkodó, hivatalos úton állandó szándékkal letelepedett személyek számára biztosítja.
Az egyezmény végrehajtására kiadott 7/1964. MüM rendelet 1. §-a alapján az egyezmény végrehajtása szempontjából állandó lakóhely alatt – az ideiglenes tartózkodási hellyel ellentétben – azt a helyet kell érteni, ahol az egyezmény hatálya alá tartozó személy végleges szándékkal és az illetékes hatóságok hozzájárulásával letelepedett és életvitelszerűen tartózkodik. A Magyarországon megvalósuló tényleges, életvitelszerű tartózkodás követelményét támasztja alá az egyezmény 9. cikk (2) bekezdése is, amely előírja, hogy ha a nyugellátásban részesülő személy a másik Szerződő Fél területére költözik át, a nyugellátás folyósítását az áttelepülés hónapjának végével be kell szüntetni.
Mivel az Egyezmény jogosultsági feltételként rögzíti a nyugellátást megállapító és folyósító országban történő letelepedést és életvitelszerű tartózkodást, azaz lakóhely létesítését, ezért az ellátások magyarországi megállapítása és folyósítása során elsődleges jogosultsági feltételként azt kell bizonyítani, hogy az igénylő Magyarország területén él. Ez egyben azt is jelenti, hogy Magyarországon az Ukrajnából nyugdíjasként, vagy nyugdíjas korú menekült személy részére, önmagában azért, mert az Ukrajnában kialakult háborús helyzet miatt ideiglenesen, átmenetileg Magyarországon tartózkodik, nem lehet megállapítani öregségi nyugdíjat, valamint az ukrán szerv által megállapított nyugellátás Magyarországra történő utalására sincs jogi lehetőség.
A kötelező Magyarországi letelepedés mellett, magyar részről a nyugdíj akkor állapítható meg, ha a magyar szabályok szerinti jogosultsági feltételek teljesülnek (így korhatár betöltéséhez kötött nyugellátás legkorábban attól az időponttól állapítható meg, amikor a kérelmező a magyar jogszabályok szerinti öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és rendelkezik legalább 20 év figyelembe vehető szolgálati idővel).
A magyar nyugellátásra jogosító feltételek vizsgálata, az ellátás összegének kiszámítása és folyósítása tekintetében a magyar nyugdíjjogszabályok rendelkezései az irányadók.
A magyar nyugellátás kizárólag az összes jogosultsági feltétel együttes fennállása esetén állapítható meg és folyósítható.
A nyugellátás megállapítására irányuló eljárás nem hivatalból, hanem kizárólag az adott személy erre irányuló kérelmére, a magyar nyugdíjjogszabályban meghatározott igénybejelentő-lap benyújtásával indulhat meg. A nyugdíj megállapításra irányuló igény elbírálására, figyelemmel annak nemzetközi érintettségére, a Budapest Főváros Kormányhivatalának nyugdíjbiztosítási főosztálya rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel. Az igénybejelentéssel egyidejűleg célszerű csatolni a nyugdíjra való jogosultságot igazoló okiratokat, ideértve az ukrán nyugdíjmegállapító határozatot és a külföldi biztosításban töltött időre vonatkozó igazolásokat (például: ukrán munkakönyv, katonakönyv stb.).
A külföldi biztosítási időket kizárólag a külföldi – ukrán – nyugdíjbiztosítási szerv igazolása alapján fogadhatja és ismerheti el nyugdíjra jogosító szolgálati időnek a magyar nyugdíjszerv, ennek hiányában, önmagában az ukrán munkakönyv alapján a magyar nyugdíjszerv nem fogadhat el ukrán biztosításban töltött időt szolgálati időként. Az igény elbírálása során a magyar nyugdíjszerv hivatalból veszi fel a kapcsolatot az ukrán nyugdíjszervvel az igénybejelentőben állított külföldi munkavégzések igazolása érdekében.
Hozzászólások (0)