adozona.hu
Európai Bizottság: közlekedési vészhelyzeti tervet fogadott el
//test-adozona.hu/ukran_valsag/Europai_Bizottsag_kozlekedesi_veszhelyzeti__4M9V6A
Európai Bizottság: közlekedési vészhelyzeti tervet fogadott el
A Bizottság a mai napon közlekedési vészhelyzeti tervet fogadott el annak érdekében, hogy válság idején megerősítse az uniós közlekedés rezilienciáját, olvasható az Európai Bizottság hivatalos oldalán.
A terv levonja a Covid–19-világjárvány tanulságait, valamint figyelembe veszi azokat a kihívásokat is, amelyekkel az uniós közlekedési ágazatnak Oroszország Ukrajna elleni katonai agressziójának kezdete óta szembe kell néznie. Mindkét válság súlyosan érintette az áru- és személyszállítást, de az ágazat ellenálló képessége és a tagállamok közötti hatékonyabb koordináció kulcsfontosságú volt ahhoz, hogy az EU reagálni tudjon e kihívásokra.
10 intézkedés, hogy levonjuk a közelmúltbeli válságok tanulságait
A terv egy 10 intézkedésből álló eszköztárat tartalmaz, amely iránymutatással szolgál az EU és tagállamai számára az ilyen vészhelyzeti válságkezelési intézkedések bevezetésekor. Egyéb intézkedések mellett kiemeli a minimális összekapcsoltság és az utasvédelem biztosításának, a kibertámadásokkal szembeni ellenállóképesség kiépítésének, valamint a reziliencia tesztelésének fontosságát. Hangsúlyozza továbbá a zöld sávok elveinek fontosságát, amelyek biztosítják, hogy a szárazföldön fuvarozott áruk 15 percnél rövidebb idő alatt átléphessék a határokat, és megerősíti a kapcsolattartó pontok hálózatának szerepét a nemzeti közlekedési hatóságokban. Mindkét szempont döntő fontosságúnak bizonyult úgy a Covid–19-világjárvány, mint az Ukrajna elleni orosz agresszió által okozott jelenlegi válság idején.
A 10 cselekvési terület a következő:
- az uniós közlekedési jogszabályok hozzáigazítása a válsághelyzetekhez;
- a közlekedési ágazat megfelelő támogatásának biztosítása;
- az áruk, szolgáltatások és személyek szabad mozgásának biztosítása;
- a menekültáradat kezelése, valamint az elakadt utasok és közlekedési dolgozók hazaszállítása;
- a minimális összekapcsoltság és az utasvédelem biztosítása;
- a közlekedési információk megosztása;
- a közlekedéspolitikai koordináció megerősítése;
- a kiberbiztonság megerősítése;
- közlekedési vészhelyzeti teszt;
- együttműködés a nemzetközi partnerekkel.
A világjárvány egyik fő tanulsága az, hogy a válságkezelési intézkedéseket fontos összehangolni – például az olyan helyzetek elkerülése érdekében, amikor a teherautók, vezetőik és a nélkülözhetetlen áruk a határokon vesztegelnek, amint az a világjárvány első napjaiban történt. A közlekedéssel kapcsolatos vészhelyzeti terv olyan irányadó elveket vezet be, amelyek biztosítják, hogy a válságkezelési intézkedések arányosak, átláthatók és megkülönböztetésmentesek legyenek, összhangban legyenek az uniós szerződésekkel, és képesek legyenek biztosítani, hogy az egységes piac továbbra is megfelelően működjön.
A következő lépések
A Bizottság és a tagállamok ezt a vészhelyzeti tervet a közlekedési ágazatot érintő jelenlegi kihívások kezelésére fogják felhasználni. A Bizottság az uniós ügynökségekkel együttműködve támogatja a tagállamokat és irányítja a válsághelyzetekre való felkészülést azáltal, hogy koordinálja a nemzeti közlekedési kapcsolattartó pontok hálózatát, és rendszeres megbeszéléseket folytat a nemzetközi partnerekkel és érdekelt felekkel. Az azonnali kihívásokra reagálva és annak biztosítása érdekében, hogy Ukrajna gabonát exportálhasson, de a humanitárius segítségnyújtástól kezdve az állati takarmányokig és műtrágyákig a szükséges árukat is importálhassa, a Bizottság koordinálni fogja a szolidaritási folyosók kapcsolattartó pontjainak hálózatát és a szolidaritási folyosók kapcsolatteremtési platformját.
Hozzászólások (0)