hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit tehet a megszűnt magánnyugdíjpénztár volt tagja, ha még mindig tagként tartják nyilván?

  • adozona.hu

Megszűnt magánnyugdíjpénztár volt tagja nyilatkozat hiányában átkerült az állami nyugdíjrendszerbe, de a megszűnt magánnyugdíjpénztár még mindig tagként tartja nyilván. Mit tehet a magánnyugdíjpénztár tagja annak érdekében, hogy állami nyugdíja 100 százalékban kerüljön megállapításra? Olvasói kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: 2011. január 12-én a BFKH Nyugdíjbiztosítási Igazgatósága Nyilvántartási Főosztálya előtt azt a nyilatkozatot tettem, hogy fenntartom az OTP magánnyugdíjpénztári tagságom. Azonban a jogszabályváltozásoknak köszönhetően 2013. május 31-éig az OTP Magánnyugdíjpénztárból önként át kellett volna lépnem egy másik magánnyugdíjpénztárba annak érdekében, hogy fenntartsam a tagságom, de én ezt elmulasztottam megtenni. Következésképpen a törvény erejénél fogva átkerültem az állami nyugdíjrendszerbe, így már azóta nem vagyok tagja egyetlen magánnyugdíjpénztárnak sem. De a nyugdíjbiztosító úgy tart nyilván, mintha tag lennék, holott már nem vagyok az. A nyugdíjbiztosító az öregségi nyugdíjam megállapítása során most azt kéri tőlem, hogy hozzak egy nyilatkozatot, hogy én visszalépek az állami tb-rendszerbe. A magánnyugdíjpénztár visszautalja a tőkét az államnak az esetleges hozamot pedig megkapnám, ha lenne ilyen pénztár. De már nincs ahonnan kérjek: „Tájékoztatás adatszolgáltatás megszűnéséről”. Ha nem tudok bemutatni ilyen igazolást, hogy én már nem vagyok tag, nem 100 százalékban lesz megállapítva a tb-nyugdíjam. Kérem iránymutatását, hogy mit tegyek?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A magánnyugdíjról és a magánnyugdíjakról szóló 1997. évi LXXXII. törvény (Mpt.) 2012 és 2015 között hatályos 83. § (7) és 84. § (4) bekezdése értelmében a magánnyugdíjpénztár jogutód nélkül – felszámolással vagy végelszámolással – történő megszűnése esetén a felszámoló/végelszámoló levélben tájékoztatja/tájékoztatta a pénztár tagjait a pénztár jogutód nélküli megszűnéséről és 30 napos határidővel nyilatkozattételre szólítja/szólította fel a tagokat, hogy melyik pénztárba kívánnak átlépni.

Abban az esetben, ha a tag a megadott határidőn belül nem nyilatkozik/nyilatkozott, a felszámolónak/végelszámolónak intézkednie kellett a tag társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszaléptetése érdekében. Felszámolás/végelszámolás címén történő visszalépés esetén a hozamgarantált tőke összegét 2014. december 31-éig nem a Nyugdíjbiztosítási Alapba, hanem a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap (NYACSA) részére kellett átutalni, melynek kezelője ismereteim szerint az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK).

Olvassa el az Adózóna további írásait nyugdíj témában itt!

A 2012. évet követően, a magánnyugdíjpénztár jogutód nélkül történő megszűnésével összefüggésben bekövetkezett visszalépésekről a 2015. január 1-jét megelőző időszak tekintetében elsődlegesen az érintett magánnyugdíjpénztár iratainak kezelője, illetve esetleg a NYACSA kezelője, az ÁKK (cím: 1013 Budapest, Krisztina tér 2.) adhat felvilágosítást.

Javasolom, hogy a nyugdíjszerv részére nyilatkozzon arról, hogy Ön a magánnyugdíjpénztár 2013. évi végelszámolással történő megszűnésekor nem tett semmilyen nyilatkozatot a tagsága fenntartásáról és másik pénztárba történő átlépéséről, valamint nem vett igénybe semmilyen pénztári szolgáltatást és ennél fogva, az Mpt. rendelkezései alapján, visszaléptetésre került az állami társadalombiztosítási rendszerbe. Kérje a volt OTP Magánnyugdíjpénztár végelszámolójának, valamint az ÁKK hivatalbóli megkeresését a visszaléptetés esetleges igazolására. Igazolás hiányában, véleményem szerint, az attól eltérő bizonyítékok hiányában, a nyilatkozatával is pótolhatja a visszalépésről szóló okirati bizonyítékot, az eljáró nyugdíjszerv pedig a rendelkezésre álló adatokat, valamint a nyilatkozatát a magánnyugdíjpénztári tagsággal kapcsolatos jogszabályokkal együtt kell majd értékelje.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink