21 találat a(z) megállapítás cimkére
Biztosítási adó megállapítása és elszámolási módja – itt a NAV információs füzete Cikk
A biztosítási adó a biztosítási szektort terhelő – forgalmi típusú – különadó, szabályait a biztosítási adóról szóló 2012. évi CII. törvény (Batv.) tartalmazza. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) információs füzetében a biztosítási adó megállapításáról és elszámolásának módjáról nyújt tájékoztatást.
Vissza kell-e fizetni a nyugdíj visszamenőleges megállapításakor az ezen időszakban igénybe vett táppénzt? Cikk
Problémát jelent-e, ha egy munkavállaló nyugdíjának visszamenőleges megállapításakor az érintett időszakban táppénzt vett igénybe? Visszavonhatja-e a munkáltató a munkavállalótól a kifizetett táppénzt? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Hogyan kell megállapítani az apa gyedjogosultságát és a gyed összegét? Cikk
Amíg a csecsemőgondozási díjat a szülő nőn kívül csak korlátozottan veheti más igénybe, addig a gyermekgondozási díjnál már szülőt jelöl meg a jogszabály. Jelenti ez azt, hogy az anyán kívül akár az apa is igénybe veheti a gyedet. Az anyák esetében a gyed igénybevétele (legalábbis megkezdése) jellemzően egybeesik a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadsággal. Az apák esetében is minden lehetőség meglenne erre, a valóság azonban a legtöbbször az – anyagi okok miatt –, hogy az apa csak a gyedet veszi igénybe, a gyermekkel azonban továbbra is az anya marad otthon. Mivel a gyed mellett korlátlanul lehet munkát végezni, így ennek jogilag nincsen akadálya. Cikkünkben azt nézzük meg, hogyan állapítják meg az apa gyedjogosultságát és a gyed összegét.
Gyermekek után érvényesíthető kedvezmények a nyugdíj megállapítása során Cikk
Több esetben felmerült az a kérdés, hogy az anya nyugdíjra jogosító szolgálati ideje növelhető-e a gyermekei számával, és ez alapján a nők kedvezményes nyugdíjazására jogosultságot lehet-e szerezni. A kérdésre a válasz egyértelmű nem. Önmagában a gyermek születése nem eredményezi az anya kedvezményes nyugdíjra jogosító idejének növelését, ugyanakkor a gyermekek nevelésével összefüggésben a szülők számos kedvezményt, jogosultságot szerezhetnek, érvényesíthetnek a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretén belül igényelhető ellátások esetében. A kedvezmények, jogosultságok érvényesítése az alábbi területekre oszthatók: szolgálati idő elismerése, nyugellátásra való jogosultság, nyugellátás összegének megállapítása, járulékfizetés.
Ezt kell tudni a jogkövetési vizsgálatról Cikk
Az adóhatóság kétféle módon vizsgálhatja az adózókat: adóellenőrzéssel és jogkövetési vizsgálattal. Tapasztalataink alapján az adóhatóság sokkal gyakrabban él az adóellenőrzésnél célzottabb és gyorsabb vizsgálatot lehetővé tevő jogkövetési vizsgálat intézményével, mint ahány adóellenőrzést indít. Ezt mutatja, hogy a NAV gyakorlatában jelenleg az ellenőrzések 93 százalékát teszik ki a jogkövetési vizsgálatok.
Mit tehet a megszűnt magánnyugdíjpénztár volt tagja, ha még mindig tagként tartják nyilván? Cikk
Megszűnt magánnyugdíjpénztár volt tagja nyilatkozat hiányában átkerült az állami nyugdíjrendszerbe, de a megszűnt magánnyugdíjpénztár még mindig tagként tartja nyilván. Mit tehet a magánnyugdíjpénztár tagja annak érdekében, hogy állami nyugdíja 100 százalékban kerüljön megállapításra? Olvasói kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Adófizetési és bevallási kötelezettség harmadik országból behozott áru esetében Cikk
Mikor és hogyan kell bevallani és megfizetni az adót a harmadik országból behozott áru esetén? Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.
Szülői szabadság kiadása, levonásának módja Cikk
Milyen módon és kinek adhatja ki a szülői szabadságot a munkáltató, hogyan történik az ellátás megállapítása? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő és dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Az iparűzési adó megállapításának szabályai több településen végzett tevékenység esetén Cikk
Adott egy cég, amely tevékenységét a székhelyétől eltérő több különböző településen végzi. Kérdésként felmerült, hogy a több különböző településen végzett tevékenység keletkeztet-e telephelyet az egyes településeken, és milyen hipamegosztási szabályokat kell figyelembe venni. Olvasói kérdésre Antretter Erzsébet a Niveus Consulting Group igazgatója, adószakértője válaszolt.
Részmunkaidős munkavállaló – szabadság megállapítása, nyilvántartása Kérdés
Rehabilitációs, rokkantsági ellátás jogosultsági feltételei Cikk
Cikkünkben a rehabilitációs, rokkantsági ellátásra való jogosultság feltételeit, jogszabályi hátterét járjuk körbe.
Nyugdíjba vonulással kapcsolatos kérdések Kérdés
Új kormányrendelet: hitelintézetek különadója a Járványügyi Alap feltöltésére Cikk
Megjelent a Gazdaságvédelmi Akcióterv végrehajtása érdekében a Járványügyi Alap feltöltését szolgáló, hitelintézetek járványügyi helyzettel összefüggő különadójáról szóló 108/2020. (IV. 14.) kormányrendelet.
Nők 40 - munkajogilag nyugdíjas leszek? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jövőre - ha jól számolom - meglesz a 40 év jogosultsági időm, 16 éves korom óta dolgozom, tehát jóval 65 és valamivel 60 alatt vagyok. Engem is ugyanúgy elküldhet majd jövőre a munkáltatóm, mint a 65 éves munkavállalókat, végkielégítés és indoklás nélkül? Vagy ahhoz meg kell állapíttatnom, hogy jogosult vagyok erre a kedvezményes nyugdíjra? Vagy ez eleve megállapításra kerül? Jelenleg védett korú munkavállalónak számítok? Segítségét köszönöm.
A nyugdíj újbóli megállapításának kérelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az alábbi: 1954.12.16-án született nő vagyok. 2016.01.20-ától a nők 40 éves nyugdíjazását választva állapították meg, és azóta folyósítják a nyugdíjamat. A nyugdíjazást követően újra teljes munkaidejű munkaviszonyt létesítettem, ami ez év május végén szűnt meg. Ez több mint kettő év. Ennek megfelelően a nyugdíjamat a munkaviszonyban elért nyugdíjalap szerinti 0,5 százalékkal automatikusan emelték évente (2016., 2017 évekre), ami havi szinten nagyon kis összeg. Sajnos utólag úgy látom, hogy lényegesen magasabb lenne a nyugdíjam (jelenleg 84 500 forint), hogyha megvártam volna a rám vonatkozó 63,5 éves (2018. 06. 16.) korhatárt, és mint korhatárt betöltöttnek állapították volna meg a nyugdíjamat. Egyébként az utóbbi időben sok szakember is megállapította, hogy nem is jártak olyan jól, akik a nők 40 nyugdíjba vonulási lehetőséget választották, még ha a köztudatban az érintettek túlnyomó többsége így hitte. Kérdezem, hogy van-e lehetőségem arra, hogy jogi vagy méltányossági alapon kérelmezzem a nyugdíjam újbóli megállapítását, úgy, hogy a nyugdíjas időszakban töltött munkaviszony idejét szolgálati időként ismernék el, levonva a kapott 0,5 százalékokat. Ha van lehetőségem ilyenre, azt milyen módon lehet kérni? A választ előre is köszönöm: K.L.-né