adozona.hu
Fizetés nélküli szabadság: előfordulhat, hogy a gyermekét gondozónak egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/gyermek_gondozas_hozzatartozo_apolasa_onken_W79JBA
Fizetés nélküli szabadság: előfordulhat, hogy a gyermekét gondozónak egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie
A munkavállaló számos okból (jellemzően gyermek gondozása, hozzátartozó ápolása miatt) lehet fizetés nélküli szabadságon. Nem mindegy, hogy ilyenkor biztosítottnak minősül-e, vagy egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie.
Először tekintsük át, hogy a munka törvénykönyve milyen fizetés nélküli szabadságokat rögzít a gyermek gondozása kapcsán!
♦ Az egyik, és talán a legismertebb fizetés nélküli szabadság az, amely a gyermek gondozása céljából, a gyermek harmadik életéve betöltéséig jár. A törvény rögzíti, hogy a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
A HVG 2023. évi társadalombiztosítási különszámát print, illetve digitális változatban itt rendelheti meg! |
♦ A gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igényelhet az örökbefogadó szülő is. Azaz a hatályos szabály alapján a munkavállaló örökbe fogadott gyermeke gondozása céljából történő kihelyezésének kezdő időpontjától számított három évig, 3 évesnél idősebb gyermek esetén hat hónapig fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Ennél a fizetés nélküli szabadságnál arra kell figyelemmel lenni, hogy ez esetben a gyermek életkora elkülöníti a fizetés nélküli szabadság időtartamát. Ha ugyanis a gyermek még nincs 3 éves, akkor három évig jár a fizetés nélküli szabadság, ha elmúlt 3 éves, akkor csak hat hónapig jár ez a szabadság.
♦ Harmadik típusa a fizetés nélküli szabadságnak a nagyszülőhöz köthető. Ha a munkavállaló nagyszülői gyermekgondozási díjra jogosult, akkor a gyermekgondozási díj időtartamára fizetés nélküli szabadságra jogosult.
♦ A negyedik eset, amikor a munkavállaló gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadságot vehet igénybe a következő: fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt. A családtámogatási törvény alapján gyermekgondozást segítő ellátásra jogosult a szülő, valamint a gyám – kivéve a gyermekvédelmi gyámot és a kizárólag egyes gyámi feladatok ellátására kirendelt nevelőszülőt – a saját háztartásában nevelt tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. Ezzel összhangba került szabályozásra a fenti fizetés nélküli szabadság.
Végül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a hozzátartozó ápolása és az önkéntes tartalékos szolgálat kapcsán igénybe vehető fizetés nélküli szabadságokat is, amelyek a következők:
♦ Ha a munkavállaló hozzátartozója – aki lehet a gyermeke is – tartós, előreláthatólag 30 napot meghaladó, személyes ápolást igényel, akkor a munkavállalónak ezen ápolás céljából, az ápolás idejére, de legfeljebb két évre fizetés nélküli szabadság jár.
Megjegyzés: A tartós ápolást és annak indokoltságát az ápolásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja.
♦ Továbbá a munkavállalónak akkor is jár a fizetés nélküli szabadság, ha tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesít, a szolgálatteljesítés időtartamára.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen egyéb szabályokra kell ügyelni a fizetés nélküli szabadságnál, továbbá mikor kell a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni!
Hozzászólások (0)