adozona.hu
Szünetel-e a biztosítási jogviszony, ha elmarad a megbízási díj kifizetése?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/biztositasi_jogviszony_tb_megbizas_szunetel_QQLPLJ
Szünetel-e a biztosítási jogviszony, ha elmarad a megbízási díj kifizetése?
Szünetel-e, szükséges-e szüneteltetni vagy megszüntetni a biztosítási jogviszonyt, van-e bejelentési kötelezettség, ha egy havi rendszerességgel fizetett megbízási díj vagy munkabér kifizetésére (egyben járulékfizetésre) 2-3 hónapig nem kerül sor? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Biztosítással járó jogviszony alapján egyébként havi rendszerességgel fizetett megbízási díj kifizetésére (egyben járulék fizetésére) 2-3 hónapig nem kerül sor. Ilyen esetben kell-e szüneteltetni vagy megszüntetni a biztosítási jogviszonyt (T1041)? Eltérő lehet-e a feltett kérdésre adott válasz, amennyiben a kifizetés elmaradásának oka: 1. munkavégzés hiánya, 2. megállapodásban foglaltak, 3. szerződés lejártát követően kerül sor a kifizetések elmaradására, majd ezt követően (2-3 hónap múlva) új szerződés alapján folytatódnak azok? Le kell-e zárni és újra bejelenteni a biztosítási jogviszonyt (megbízási vagy munkajogviszonyt) abban az esetben, ha egymást követő naptári napon szűnik meg a korábbi szerződés, illetve kezdődik a következő?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Biztosítással járó jogviszony alapján egyébként havi rendszerességgel fizetett megbízási díj kifizetésére (egyben járulék fizetésére) 2-3 hónapig nem kerül sor. Ilyen esetben kell-e szüneteltetni vagy megszüntetni a biztosítási jogviszonyt (T1041)?
Feltételezem, hogy a megbízásra olyan keretszerződés lett megkötve, hogy megbízási díj fizetésére akkor kerül sor, ha a megbízott adott hónapban folytatja a megbízási tevékenységét. Ha tevékenység hiányában 2-3 hónapig nem került sor kifizetésre, de a korábbi hónap(ok)ban a megbízás alapján biztosítási jogviszony jött létre, akkor azokban a hónapokban, amikor kifizetésre nem kerül sor, a biztosítási jogviszony már nem áll fenn. Erre tekintettel a biztosítási jogviszony megszűnését be kell jelenteni a T1041-es nyomtatványon.
Eltérő lehet-e a feltett kérdésre adott válasz, amennyiben a kifizetés elmaradásának oka: 1. munkavégzés hiánya, 2. megállapodásban foglaltak, 3. szerződés lejártát követően kerül sor a kifizetések elmaradására, majd ezt követően (2-3 hónap múlva) új szerződés alapján folytatódnak azok?
A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján, ha a díjazásra nem havi rendszerességgel, hanem időszakonként vagy a tevékenység befejezését követően kerül sor, a biztosítási kötelezettséget a díjazás kifizetésekor (esedékességekor) kell elbírálni. A biztosítási kötelezettség elbírálásához a kifizetett díjból – ideértve az előleget is – a személyijövedelemadó-előleg alapjának számításánál jövedelemként figyelembe vett összeget azon időtartam naptári napjainak számával kell elosztani, amelyre a díjazás történt.
Le kell-e zárni és újra bejelenteni a biztosítási jogviszonyt (megbízási vagy munkajogviszonyt) abban az esetben, ha egymást követő naptári napon szűnik meg a korábbi szerződés, illetve kezdődik a következő?
A határozott időre szóló szerződések alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a szerződésben foglalt alapján kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon. Azaz, ha például a munkaviszony március 8-ára jött létre, akkor a tevékenység megkezdése előtt be kell jelenteni a T1041-es nyomtatványon a biztosítási jogviszony erre a napra, és ezen napot követő 8 napon belül ki kell azt jelenteni március 8-ára vonatkozóan. Ha március 9-ére is (azaz szintén egy napra) is biztosítási jogviszony jön létre, akkor ezen napra is így kell eljárni, azaz az egy nap biztosítási időt kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon.
Hozzászólások (0)