hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új adómódosító: nem kell szochót fizetniük a gyet mellett dolgozóknak

  • Szikszai Anikó, tb-szakértő

Alig érthető törvénymódosítási javaslatokat tartalmaz a 2013. március 1-jén aT/10238. számon benyújtott, az adó és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi együttműködés egyes szabályairól szóló törvénymódosítási csomag. A javaslat és indoklása szerint 2013. július 1-jétől a gyermeknevelési támogatás mellett személyesen folytatott egyéni vagy társas vállalkozói tevékenység esetén az ellátásban részesülők mentesülnek a szociális hozzájárulási adó, valamint az egyéni járulékok megfizetése alól.

Ugyanakkor megmarad a személyes munkavégzés kizárása azoknál a vállalkozóknál, akik gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, terhességi- gyermekágyi segély, vagy ápolási díj mellett akarnák egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységüket folytatni.
Nem világos az sem, hogy a törvénymódosítási javaslat 44. §-a a tervezett változtatásokat miért csak július 1-jével tervezi hatályba léptetni.

A gyermeknevelési támogatás mellett személyesen folytatott egyéni és társas vállalkozói tevékenység pozitív diszkriminációjára vonatkozó javaslatokat a T/10238. számú törvényjavaslat 58. és 63. §-ai tartalmazzák. Az 58. § a szociális hozzájárulási adó szabályait is tartalmazó 2011. évi CLVI. törvény 458. §-a (1) bekezdés b) pontjának olyan módosítására tesz javaslatot, amely szerint a gyermeknevelési támogatás folyósításának időtartama alatt személyesen folytatott egyéni vagy társas vállalkozói tevékenység nem érinti az ellátásban részesülőnek a szociális hozzájárulási adó minimum megfizetése alóli mentességét.

Kinek jár a gyet avagy kire vonatkozik az új szabályozás?
Gyermeknevelési támogatásra az a szülő, vagy nevelőszülő, illetve gyám jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorút nevel. Ez a támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár, amely mellett heti 30 órát meg nem haladó időtartamban (illetve otthoni munkavégzés esetén időkorlátozás nélkül) lehet dolgozni.
Ha a gyermeknevelés támogatásban részesülő személy egyéni vagy társas vállalkozóként dolgozik, akkor köteles havonta legalább a minimálbér (jelenleg havi 98 ezer forint) után 10 százalék nyugdíjjárulékot, valamint legalább a minimálbér másfélszerese után 8,5 százalék egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot és a minimálbér 112,5 százaléka után 27 százalék szociális hozzájárulási adót fizetni. Ha a tevékenység legalább középfokú végzettséget igényel, a garantált bérminimumot (jelenleg havi 114 ezer forintot) kell alapul venni.

Radics Zsuzsanna, tb-szakértő
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink